Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2009, 14:57:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciuni pentru copiii ( mamici, viitoare mamici, tatici, bunicute, matusici )

Deschid acest topic nou , ce va fi de folos celor mici și nu numai , prin postarea unor rugăciuni scurte și accesibile juniorilor Ortodocși. Ca o primă rugăciune este "Rugăciunea la icoana Mântuitorului" : << Doamne, Cel ce ai primit / pentru noi să fii jertfit / și ne-ai dat prin Crucea Ta / să putem în cer intra, / Ție mă închin plecat / și Te rog cu-adevărat / să mă faci urmașul Tău, / ca să birui orice rău. Amin >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2009, 16:02:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune la icoana Maicii Domnulu +

Maică, Pururea Fecioară, / mila ta spre noi coboară, / că aleasă-ai fost de sus / să fii Maica lui Iisus / și în cer mijlocitoare / sufletelor rugătoare, / să ne dea cerescul Tată / viață binecuvântată.
Amin .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2009, 19:16:49
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Rugă de mulțumire Tatălui Ceresc

"Îți mulțumesc, Tată Ceresc !/Tu îmi dai puteri să cresc/Mi-ai dat părinți iubitori/Și pomi parfumați cu flori,/Îmi aduci pe ploape zori /Și-mi dai stele învățători./"
Maria Diaconu,Piatra Neamț
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2009, 19:21:56
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

"Cruciulița sfântă / Eu la gât o port, /Să-mi dea sănătate, / Putere și noroc./Mă-nchin Ție Doamne, / Chiar mic de mă socoți, / Luminează-mi mintea / Și sufletul cât poți!/Ajută-mă, Hristoase, / Dă-mi ocrotirea Ta. / Îți mulțumesc tot timpul / Prin rugăciunea mea./
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2009, 19:31:40
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Doamne Doamne Ceresc Tata
Noi pe Tine Te rugam
Lumineaz-a noastra minte,
Lucruri bune sa-nvatam.
Ca Tu esti Stapanul lumii
Si al nostru Tata esti
Si pe toate cele bune
Numai Tu le implinesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2009, 19:33:07
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inger Ingerasul meu
Ce mi te a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Totdeauna ma-nsoteste
Si de rele ma fereste. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2009, 22:28:07
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

IISUS COPIL - Ana Ruse

Si Iisus a fost copil ,
baietel ca mine.
De aceea, cand il chem
langa mine vine.

Noi urmam exemplul LUI
si-L rugam fierbinte
sa ne faca iubitori
si sa luam aminte

la invatatura Sa
sfanta si curata
s-o cinstim si s-o slavim
viata noastra toata.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2009, 00:14:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune de dimineață

Doamne Sfinte , Luminate, / varsă-Ți marea bunătate / peste noi , ai Tăi copii; / cu putere ne-ntărește , / de greșeli Tu ne ferește , / sprijin veșnic să ne fii.
Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2009, 00:17:00
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Fetita si floricica

" Floricica frumusica
Cine-ti dete viata oare
Si culori stralucitoare?

Spune-mi cine te-a facut
Cine haina ti-a tesut?

- Cel ce-ti dete zile tie
Tot EL imi dadu si mie,
EL e Tatal tau si-al meu
Si se cheama Dumnezeu. "



" Nimanui sa nu faci rau,
Ca te vede Dumnezeu.

Tu cand vezi un vierme mic,
Nu-l strivi, nu-i fa nimic;
Cat il vezi de mititel
Dumnezeu stie de el. "


" Doamne astazi plec la scoala
Fara jucarii in poala...
Tu ajuta-mi sa-nvat carte
Sa ajung cat mai departe.

Am tablita am condeie,
Am penar inchis cu cheie
Si-n ghiozdan, langa penar
Un frumos abecedar !

Tu ajuta-mi, Doamne Sfinte,
Ca sa fiu scolar cuminte
Sa-nvat mult, sa nu fac rau,
Ca sa fiu pe placul Tau. "

A M I N !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2009, 06:37:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de rugăciune pentru mântuirea copiilor

[SIZE=3]Canon de rugăciune[/SIZE]
[SIZE=3]pentru mântuirea copiilor[/SIZE]



[SIZE=3]Cântarea 1-a[/SIZE]



[SIZE=3]Mântuiește-i, Doamne, pe copiii noștri![/SIZE]

[SIZE=3]Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca aceștia este Împărăția cerurilor“, ai spus, Mântuitorule, îndemnându-ne prin aceasta să ne creștem copiii spre slava lui Dumnezeu. Învață-i, Tu, Doamne, să Te asculte atunci când îi chemi să Te slujească, ca să dobândească Împă­răția mult dorită. [/SIZE]

[SIZE=3]Mântuiește-i, Doamne, pe copiii noștri![/SIZE]

[SIZE=3]Binecuvântează-i pe copiii noștri, Doamne, cu lumina binecuvântării Tale, ca Tu să fii puterea lor, Tu să fii ajutorul lor, Tu să fii viața lor. [/SIZE]

[SIZE=3]Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.[/SIZE]

[SIZE=3]Sfinte Ioane Botezătorule, dascăle al pocă­in­ței, care ai tresăltat în pântecele maicii tale când s-a apropiat de tine Fecioara Maria care purta în pântece Cerescul Prunc, ajută-i pe copiii noștri să nu fie nesimțitori la cer­cetările tainice ale Du­hu­lui, ci să cugete în fiecare zi la Împărăția ce va să vină.[/SIZE]

[SIZE=3]Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.[/SIZE]

[SIZE=3]Preasfântă Fecioară, când Domnul fiind pe cru­ce ți-a spus „Femeie, iată fiul tău!“, ți-a dat în gri­jă nu numai pe ucenicul Său iubit, ci și pe toți copiii care au primit lumina Sfântului Botez.[/SIZE]


[SIZE=3]Cântarea a 3-a[/SIZE]



[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Cuvântul Tău, Doamne Iisuse Hristoase, că „cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine mă primește“, ne luminează inimile ca să pricepem ce mare dar este pentru noi să ne creș­tem copiii în Numele Tău. În­vrednicește-ne, Doam­ne, să putem face aceasta spre mântuirea lor și bucuria noastră.[/SIZE]

[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Duhul Sfânt, Care S-a pogorât peste ucenicii Tăi la Cincizecime, să Se pogoare și peste copiii noștri, Doamne, ca să primească darurile Sale: duhul înțelepciunii, duhul înțelegerii, duhul sfatului, duhul puterii, duhul cunoștinței, duhul te­merii de Dumnezeu și duhul bunei-credințe. [/SIZE]

[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Călăuziți-ne pe noi pe calea dreptei cre­dințe, Sfinților Apostoli: Petre, Pavele, Iacove, Barto­lo­mee, Toma, Filipe, Andrei, Marcu, împreună cu Luca, Ioane, ucenicule iubit al lui Hristos, Simone și Iuda, cel cu totul fericit, și mare Matia, cum și pe voi v-a călăuzit Hristos din pruncia voastră duhovnicească.[/SIZE]

[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Să nu uităm niciodată, Născătoare de Dumnezeu, cum Cuvioasei care te-a rugat să-i arăți că îi ești Maică, i-ai cerut în vedenie să se arate fiică vrednică a ta, cerându-le prin aceasta tuturor creștinilor să fie vrednici de a fi numiți fii ai tăi. [/SIZE]


[SIZE=3]Cântarea a 4-a[/SIZE]



[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Osana, Fiului lui David! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!“, au strigat copiii care Te-au întâmpinat cu bucurie mare când ai intrat în Ierusalim. Învață-i, Doamne, și pe copiii noștri să fie asemenea acelora și să Te laude până la sfârșitul vieții lor.[/SIZE]

[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Din gura pruncilor și a celor ce sug Ți-ai pre­gă­tit laudă, Doamne. Dăruiește harul Tău copii­ lor noștri ca să iubească rugăciunea, Biserica, faptele bune și ascultarea de poruncile Tale.[/SIZE]

[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Sfinților Ierarhi Atanasie și Chiril al Ale­xan­driei, apărătorilor ai dreptei credințe, dimpreună cu Nicolae al Mirelor Lichiei și Spiridon al Tri­mitun­ dei, făcătorii de minuni, voi, care ați propovăduit în lume cinstirea lui Dumnezeu, aveți grijă de copiii noștri, ca să nu părăsească Biserica lui Hristos, ci să fie mă­dulare vii ale ei.[/SIZE]

[SIZE=3]Și acum_ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Să te cânte neamurile toate, Preasfântă Fe­cioa­ră, și toți copiii să te laude, că ești mare ajutor nea­mului creștinesc, ferindu-l de lucrarea vrăjmașului diavol. În vecii vecilor să fii slăvită, ceea ce te-ai arătat mai presus de toate cetele îngerești și de toți sfinții.[/SIZE]


[SIZE=3]Cântarea a 5-a[/SIZE]



[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acope­ră­mântul meu, ci spune numai cu cuvântul și se va vindeca sluga mea“, a zis sutașul cu credință și s-a însănătoșit sluga sa în ceasul acela. Credem Ție, Doamne, că așa îi poți tămădui și pe copiii noștri, când bolile și necazurile îi încearcă.[/SIZE]

[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, Cel ce tămăduiești pe cei bolnavi și ridici pe cei căzuți, vindecă toate slăbiciunile care vin asupra copiilor noștri pentru a-i face robi pă­ca­tului, ca să Îți mulțumească Ție, Celui ce ești mi­nunat întru toate lucrurile Tale și nici un cu­vânt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale. [/SIZE]

[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]Sfinților doctori fără de arginți Cosma și Da­mian, Chir și Ioan, Pantelimon și Ermolae, Samson și Diomid, Mochie și Anichit, Talaleu și Trifon, dimpreună cu toți sfinții care au primit darul tămăduirii, cereți de la Dumnezeu pentru copiii noștri sănătate sufletească și trupească.[/SIZE]

[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]O, Maica Domnului, nenumărate sunt minu­ni­le pe care le-ai făcut, izbăvind mulțime de co­pii de grele suferințe și învățându-i să se roage ție cu credință. Știind puterea mijlocirii tale, te ru­găm să îi ocrotești pe copiii noștri, ca să fie feriți de toate neputințele.[/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 18:42:54
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 15:12:16
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 04:56:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 21:12:07
Pntru mamici Laurentiu Generalitati 5 08.02.2007 21:37:03