Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2010, 09:15:45
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Bunicul din visul fetei mele

Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o. Fiica mea adoptiva in varsta de 11 ani nu s-a bucurat de afectiunea lui decat 1 an de zile. Dar aminteste deseori de el, spune ca-i este dor de strabunicul ei . Ieri a fost una din zilele acelea cand a amintit de el dupa care mi-a spus : "sti ca eu il visez uneori, ca vine la mine; se intrerupe brusc visul , se deschide o poarta si apare el care-mi spune; copila, mi-ai fost tare draga cand am fost pe pamant, tu sa fii cuminte si sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vii aici sa ne intalnim din nou" mai zice ca il vede luminos sau ca pe un sfant , ca sf. Nicolae.Chiar Nicolae l-a chemat.Nu stiu daca este adevarul pur ceea ce povesteste. Am facut greseala sa-i spun ca visele sunt de la necuratul si s-a speriat ca va venii din nou noaptea la ea in somn. A mai spus cum sa fie cel rau daca ma invata lucruri bune, adica sa-l ascult pe Dumnezeu.Am redresat-o apoi cum am stiut.
Dar ce m-a speriat pe mine este interpretrea sotului care a auzit povesti de genul ,( de fapt povestile acestea cred ca le cunoaste mai multa lume)
il /o vizitau rudele raposate in somn, dupa care persoana a murit. Fetita mea urmeaza sa suporte o interventie chirurgicala de indepartare a unui rinichi anul acesta .
Dumnezeu sa ma ierte ptr credinta-mi putina dar daca ma puteti ajuta cu o vorba sau un sfat care sa ma intareasca in credinta va ascult cu interes.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Suferinta fetei nemaritate aurelia1984 Nunta 427 07.09.2012 11:44:14
visul meu cu SF NECTARIE patricia2006 Generalitati 8 04.08.2012 21:43:55
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Bunicul Solomon ben_gal Intrebari utilizatori 3 25.03.2010 09:41:44