Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 19.06.2014, 22:23:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cu excepția analogiei cu persecuțiile din perioada comunismului (analogie care-mi pare nepotrivită), articolul propune o viziune cât se poate de realistă asupra situației clericilor creștini din Danemarca.
Nu e deloc nepotrivita comparatia. De altfel, nu-mi aduc aminte ca, in timpul comunismului, vreun aparatcik de la Culte sa fi obligat vreun preot sa oficieze vreo "casatorie".

Citat:
Exact în Polonia, atât de lăudată de către susținătorii poziției pro-life pentru scoaterea în afara legii a avortului.
In aceasta privinta (ca si in altele), Polonia ar trebui sa fie un exemplu pentru noi. Acolo, legea nu permite avortul la cerere. Numai ca exceptie, cand exista motive medicale sau juridice considerate de morala laica serioase avortul este permis. Chiar si in aceste cazuri, medicul poate refuza sa il faca din motive de constiinta, fiind insa obligat de lege sa indrume cazul spre un confrate care nu are astfel de probleme.
Asta e legea. Ca si in Polonia pot avea loc incalcari (nu sunt la curent cu stirea), asta e altceva. In orice caz, de observat ca, in ultimii ani, unele tari catolice precum Spania, Polonia sau Ungaria, au reusit sa scoata, din nou, avortul in afara legii (ca practica generala).
Pe frontul pentru viata, unele lupte se pierd, iar altele se castiga. Ne bucuram cand se mai si castiga, ca in asemenea cazuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #272  
Vechi 22.06.2014, 16:17:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Mă bucur mult să vă revăd pe forum atât pe dvs, cât și pe domnul Cezar (care s-a reînscris de câteva zile)!
Da, sunt de acord cu dvs: important este că unele lupte se mai și câștigă.
În privința analogiei cu persecuțiile regimului comunist, autorul articolului menționează câteva dintre cele mai groaznice metode de tortură fizică și psihică, prin care deținuții erau obligați să apostazieze, iar apoi autorul precizează - ca și cum ar dori să atenueze oarecum gravitatea faptelor abia menționate - că, totuși, în biserici se oficia în continuare Sfânta Liturghie. Da, unii creștini oficiau Sf. Liturghie în lăcașe de cult, în timp ce alții, în închisori, își sacrificau viața pentru ca măcar să nu fie forțați să-L blasfemieze pe Dumnezeu. De aceea consider că analogia dintre persecuțiile suferite de către creștini în închisorile comuniste și situația celor din Danemarca zilelor noastre este, totuși... exagerată.
Hristos în mijlocul nostru!
Cu deosebit respect,
LS
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #273  
Vechi 22.06.2014, 20:31:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Mă bucur mult să vă revăd pe forum atât pe dvs, cât și pe domnul Cezar (care s-a reînscris de câteva zile)!
Bine v-am regasit si eu, domnisoara Laura. In timpul necuvantarii mele pe forum, v-am urmarit cu interes contributiile nu doar de aici, cat si cele, mai substantiale, de pe "ortodoxia tinerilor".

Citat:
De aceea consider că analogia dintre persecuțiile suferite de către creștini în închisorile comuniste și situația celor din Danemarca zilelor noastre este, totuși... exagerată.
De la timp la timp si de la loc la loc, Adversarul aplica pendulari tactice. Uneori, ca in Danemarca, el este mai degraba asemenea unei vulpi. Alteori, ca in perioada comunista, el "rage ca un leu". Sa nu ne lasam inselati: e greu de spus in care situatie reuseste sa faca rost de mai multe suflete. Avea parintele Calciu o predica excelanta pe aceasta tema. Am pierdut-o, dar am retinut ideea principala: in comunism e mai clara distinctia dintre bine si rau, in democratie Sarsaila e disimulat in tuse de gri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #274  
Vechi 24.06.2014, 03:33:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine v-am regasit si eu, domnisoara Laura. In timpul necuvantarii mele pe forum, v-am urmarit cu interes contributiile nu doar de aici, cat si cele, mai substantiale, de pe "ortodoxia tinerilor".



De la timp la timp si de la loc la loc, Adversarul aplica pendulari tactice. Uneori, ca in Danemarca, el este mai degraba asemenea unei vulpi. Alteori, ca in perioada comunista, el "rage ca un leu". Sa nu ne lasam inselati: e greu de spus in care situatie reuseste sa faca rost de mai multe suflete. Avea parintele Calciu o predica excelanta pe aceasta tema. Am pierdut-o, dar am retinut ideea principala: in comunism e mai clara distinctia dintre bine si rau, in democratie Sarsaila e disimulat in tuse de gri.
Domnule doctor, vă mulțumesc foarte mult pentru aprecieri!
Mă bucură și mă încurajează ceea ce-mi scrieți.
Doamne ajută!
Cu deosebită considerație,
L S
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #275  
Vechi 15.07.2014, 11:54:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Intre 50 si 60 de barbati au fortat, noaptea, poarta unei manastiri din Bangladesh. Ei au batut timp de o ora maicutele de acolo, ca si pe preotul confesor. "Un atac tintit, care vizeaza intimidarea" declara episcopul locului.

Sursa: http://www.churchinneed.org/site/New...s_iv_ctrl=1001
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #276  
Vechi 31.07.2014, 07:24:57
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Se-ntâmplă în plin Occident și chiar în zilele noastre:
http://www.evz.ro/nici-stalin-nu-a-f...catacombe.html
Cu excepția analogiei cu persecuțiile din perioada comunismului (analogie care-mi pare nepotrivită), articolul propune o viziune cât se poate de realistă asupra situației clericilor creștini din Danemarca.
...
In Danemarca, legea se refera numai la Lutherani, pentru ca biserica lor e biserica finantata partial de stat. Legea nu vizeaza alte denominatii deocamdata. Probabil ca vor gasi formulari sau vor crea circumstante prin care sa forteze bisericile sa faca cununie religioasa pentru homosexuali si lesbiene. In Romania Biserica Orthodoxa e finantata de stat, si cum sinteti in EU probabil ca voi veti fi atacati primii.
Poate preotul sa faca pentru ei numai cununie civila si ne-religioasa? Ma intrebam asa, ca posibilitate de evitare a scandalului.

Last edited by IonJohn; 31.07.2014 at 07:30:36.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 31.07.2014, 09:21:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Poate preotul sa faca pentru ei numai cununie civila si ne-religioasa? Ma intrebam asa, ca posibilitate de evitare a scandalului.
In Romania, preotii nu au mandat pentru a incheia casatorii civile. Si, avand in vedere actualul context european si mondial, ar fi bine ca ei sa fie primii care sa refuze un astfel de mandat.

Din fericire, Romania face parte (cel putin deocamdata) dintre tarile in care nu exista nici macar "parteneriat civil" intre homosexuali. Cu atat mai putin "casatorii". Pe de alta parte (atat cat stiu) legea nu prevede ca o casatorie se incheie intre un barbat si o femeie. Cateva tari din jur (Ungaria, Polonia) au precizat aceasta, tocmai pentru a bloca presiunile lobby-urilor homosexualilor si pederastilor de a reforma casatoria.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #278  
Vechi 15.10.2014, 12:16:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit "Voi merge cu capul sus, fara teama"

"Voi merge cu capul sus, fara teama, fiindca voi fi in prezenta Domnului nostru si a Fecioarei Maria" a declarat Asia Bibi, crestina pakistaneza care a fost condamnata la moarte pentru "blasfemie" adusa Islamului.

Maine, 16 octombrie, este o zi de cumpana pentru ea. Maine, 16 octombrie, se va judeca ultimul recurs, ultima ei sansa pentru a se face dreptate. Ea a scris cuvintele de mai sus familiei ei, care este atat de incercata.

Sa ne rugam pentru Asia Bibi. In seara aceasta, sa spunem, dupa ce ne facem rugaciunea obisnuita:

"Doamne, priveste la roaba ta, Asia Bibi, si da-i ei ajutor! Adu-ti aminte, Doamne, de cate ori ne-am rugat, spunand "precum in Cer, asa si pe Pamant" si arata, Doamne, dreptatea Ta in zi de cumpana, in procesul ei. Arata, Doamne, bunatatea ta! Da un semn lumii intregi! Asa cum ai facut cu cei trei tineri din vremea lui Nabucodonosor, asupritorul poporului Tau, trimitand ingerul Tau pentru a-i scapa pe aceia, asa fa si acum, aratand ca niciun veac Tu nu-l scapi din putere si scapa, Doamne, pe roaba ta din mainile asupritorilor poporului Tau. Dar, daca socotesti mai potrivit, da-i ei taria de a te marturisi pana la sfarsit, da-i curajul supranatural de a fi asemenea miilor de martiri care impodobesc cununa Ta, fiindca sangele mucenicilor de astazi este samanta Bisericii de maine. Amin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #279  
Vechi 15.10.2014, 14:43:42
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cutremurator, cazul acestei femei-martir este. Insa, nu stiu daca ai observat: zelosii oricarei credinte sau ideologii, cind sunt in avantaj ca multime, reactioneaza ca animalele turbate, iar daca sunt singuri, atunci reactioneaza ca martiri demni. Ia fa un exercitiu mental: transpune povestea asta in Evul Mediu, eventual pe vremea Contrareformei: femeia, o protestanta, intr-un sat catolic. Sau, tot catolica, dar intr-un sat de arieni, pe vremea imparatilor arieni. Sau, ariana intr-un sat de catolici. Nestoriana, intr-un sat de ortodocsi sau monofiziti. Sau, ca sa pastram simetria cu datele probelemei: ea, musulmana, intr-un sat catolic cu ceva secole inainte de auto-tradarea catolica de la Vatican II. Etc. Hai, lasa parti-pris-ul, si vei vedea ca s-ar fi repetat acelasi scenariu: multimea INTOTDEAUNA se aglutineaza ca viermii Tubifex si ataca precum pestii Serrasalmus ("piranha"). Si asta, indiferent daca e vorba de paine, circ, concert de muzica indracita, fanatism religios sau ideologic. Omul este demn si...uman doar ca individ si, cel mult, familie. In grup, animati de idealuri sau "idealuri", credinte sau "credinte", pot deveni cam ca porcii din Gadareni dupa permisiunea acordata de Domnul vrajmasilor nevazuti.
E ceva de meditat.
De aceea prefer indivizii care fie cred in ceva coerent, chiar daca compilat de altii, fie cred in ceva coerent dar compilat de ei insisi, fie nu cred in nimic. Multimile fanatice (repet, indiferent de sursa/natura fanatismului) imi provoaca scarba si teama.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 15.10.2014 at 18:36:32.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 16.10.2014, 16:31:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Grav!...

Grav: gruparea teroristă ISIS și-a stabilit ca principal scop exterminarea creștinilor. Să ne rugăm pentru confrații noștri de credință din acele zone ale lumii!
http://beta.evz.ro/crestinismul-inam...dinta-lui.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11