Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2014, 15:45:42
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Crucea fiecăruia și nădejdea în Dumnezeu

Dragi forumiști,

ce faceți voi când vi se pare că aveți de dus o cruce prea grea? Când vă prinde oboseala și deznădejdea, ba chiar vin asupra voastră gânduri rele și tulburătoare, de judecată... (la adresa celor pe care îi considerați vinovați de situația care vă supără)?

Știu că:

cine încearcă să-și scurteze crucea și-o îngreunează;
Dumnezeu nu ne dă mai mult decât putem duce;
a renunța la voia ta poate fi de mult folos...

Și totuși mi se întâmplă să deznădăjduiesc și să fiu supărată, chiar cu efecte nocive asupra sănătății, când împrejurările mă obligă să fac ceva prea mult, prea greu, uneori neplăcut...
Când sunt prea obosită și pentru rugăciune, iar mulțumirea/ recunoștința către Dumnezeu pentru toate cele primite este mai mult formală, din minte decât din suflet... Când bucuria apune și se instalează tristețea...

Menționez că nu sunt într-o situație disperată, slavă Domnului, am doar perioade repetitive de eforturi care îmi pricinuiesc astfel de gânduri și simțăminte.

Cum putem vedea mai bine purtarea de grijă a lui Dumnezeu, în tot ceea ce se întâmplă în viața noastră?

Citeam o dată că partea proastă a unui lucru rău care se întâmplă este că nu îi vedem folosul imediat. Și aceasta se verifică, dacă mă uit în urmă. Dar când suntem în mijlocul greutăților... Domnul să ne ajute să nu ne pierdem!
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare