Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 31.08.2017, 22:23:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Trebuie doar sa o citesti si sa o accepti. De aceea vei vedea ca ortodocsii dau citate, iar cei ce au o gandire de tip protestant isi spun doar parerile personale.
În traducere, cei care se cred ortodocși, gen Cătălin2, dau doar citate. Restul lumii, care încearcă să gândească (apropo, facultatea de a raționa nu e nu dar de la Dumnezeu ?) sunt protestanți.

"Dacă sunteți creștini, dați doar citate" ----- ăăăă,sunt sigur că e un verset din Scriptură, dar în ediția mea catolică nu îl găsesc. Probabil e o problemă de traducere.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #592  
Vechi 31.08.2017, 22:24:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și nici pe nimeni nu interesează ce ai văzut și cum tâlcuiești tu.
Nu pare sa intelegi, eu nu talcuiesc nimic, citatele acelea nu sunt vorbele mele. Citat inseamna ca citezi pe cineva, chiar daca il dai tu. La fle si citatele pe care le-am dat din catehism si sfinti, legate de acest subiect. Niciodata nu spun ceva de la mine, doar din invatatura Bisericii.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 31.08.2017, 22:27:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, cele zece porunci sint adresate poporului evreu. Nu toata specia a primit acea religie, deci nu toata specia e obligata sa o tina. Of, mama lui de subiectivism apologetic! Ajunge sa gomorizeze logica si simtul justitiei, doar fiindca transmogrificarile entitatii parafizice care bintuie Sud-Vestul Asiei, nascocind si impuinind religii monoteistem cu sine in centru, asa au poruncit unor tribali abia iesiti din epoca bronzului.
Daca cele zece porunci sunt doar pentru poporul evreu atunci inseamna ca paganii au voie sa omoare pe cine vor? Si atunci pe ce baza se mantuiesc, prin tragere la sorti? Acele porunci sunt pentru toti oamenii, inclusiv pentru crestini.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 31.08.2017, 22:32:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, veșnica mantră pe care o tot repetă.
Nu am spus nimanui care nu avea conceptii ecumeniste ca le-ar avea.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 31.08.2017, 22:37:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am spus nimanui care nu avea conceptii ecumeniste ca le-ar avea.
Nici noi nu ți-am fi spus că vorbești prostii dacă n-ai fi vorbit.

PEntru că nu ai răspuns pe celălalt topic:

Mai bine răspunde, clar ș™i precis, bărbătește, creștineș™te, la următoarea întrebare:

În anul 100 după Hristos, un copil s-a născut ș™i a murit în America, unde Biserica lui Hristos, pentru motive evidente, nu ajunsese încă.

Copilul acela va putea fi mantuit, sau nu ?

Un răspuns bărbătesc, te rog. DA, sau NU ? Nu părerea altora, nu ce ai citit, părerea TA. DA, sau NU ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 31.08.2017 at 22:42:46.
Reply With Quote
  #596  
Vechi 31.08.2017, 22:44:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi ce spune Cătălin este o deformare sinistră a ceea ce spune Părintele Cleopa.

Cătălin a afirmat în repetate rânduri că da, necreștinii vor fi judecați după legea firii etc., dar ei vor fi cu toții găsiți vinovați și condamnați.
Vezi ca nu am zis gratuit ca unii sunt orbi? Primul citat din Parintele Cleopa ce spune? Tocmai de aceea am dat acel citat, pentru ca erau unii care spunea ca Parintele Cleopa ar fi sustinut ca toti se mantuiesc, o aiureala new-age. In acel citat cu judecata parintele Cleopa spune ca toti pot ajunge la cunoasterea adevarului, fie ca sunt atei, pagani, iudei, in alte culte, au toate datele sa gaseasca adevarul si vor fi judecati in virtutea acestui lucru. Adica raspunsul la intrebarile pe care le tot puneti voi si la care nu vreti sa aflati raspuns.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 31.08.2017, 22:54:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi ca nu am zis gratuit ca unii sunt orbi? Primul citat din Parintele Cleopa ce spune? Tocmai de aceea am dat acel citat, pentru ca erau unii care spunea ca Parintele Cleopa ar fi sustinut ca toti se mantuiesc, o aiureala new-age. In acel citat cu judecata parintele Cleopa spune ca toti pot ajunge la cunoasterea adevarului, fie ca sunt atei, pagani, iudei, in alte culte, au toate datele sa gaseasca adevarul si vor fi judecati in virtutea acestui lucru. Adica raspunsul la intrebarile pe care le tot puneti voi si la care nu vreti sa aflati raspuns.
Adică, susții din nou (și îți permiți să susții că și Perintele Cleopa ar fi susținut același lucru) monstruozitatea că toți necreștinii vor fi judecați după legea naturală și toți vor fi condamnați.

Pe de altă parte, încerci să induci ideea că ortodocșii care îl urmează pe Părintele Cleopa ar susține că toți se mântuiesc, ceea ce e altă minciună.

În sfârșit, pentru că nu mai am răbdare, în seara asta, pentru aiurelile tale: stai liniștit, Cătăline.: tu te vei mântui, iar cei care nu sunt de acord cu tine nu se vor mântui. Ce anume înseamnă asta, numai Dumnezeu știe.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #598  
Vechi 31.08.2017, 22:57:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am postat să se vadă și un alt punct de vedere.
Ceea ce spune Sfantul Grigorie despre apocatastaza nu poate fi un alt punct de vedere. Ceea ce spun Parintii Cleopa, Iustin, Arsenie e in concordanta cu ceea ce spune catehismul si cu ceea ce spun toti sfintii (am dat citate din Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Ignatie Briancianinov, Sfantul Nicolae Velimirovici, Sfantul Iustin Popovici, Sfantul Ciprian, Fer. Augustin, etc.). Un sfant care sa sustina altceva nu stiu.
Iar ceea ce a spus un mirean de la mijlocul sec. XIX nu prea cred ca are cum sa fie invatatura ortodoxa si ceilalti toti sa se fi inselat.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 31.08.2017, 23:15:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă am fi roboți, probabil s-ar aplica ideile tale fixe.
Nu am idei fixe, era doar o descriere putin exagerata, ca sa se inteleaga mai bine. Faptul ca nu intelegi ca ortodoxia are aceeasi invatatura pentru toti, stabilita de sute de ani si ca in protestantism se obisnuieste talcuirea de catre fiecare, e insasi problema.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 31.08.2017, 23:53:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nici noi nu ți-am fi spus că vorbești prostii dacă n-ai fi vorbit.
Care voi, tu esti complet rupt de realitate sau nu stii sa citesti? Tu nu vezi ca ceilalti stiau dinainte? Sunteti aceeasi trei (3) cu care am avut discutii in contradictoriu la aproape fiecare subiect, care habar nu au despre ce vorbesc de obicei si nu poti decat sa regreti ca iti pierzi timpul cu astfel de persoane. Adica te prefaci ca nu vezi acele citate si imi aduci ca argument faptul ca voi sunteti trei care spuneti aceleasi prostii si asta ar insemna ca aveti dreptate. Ma intrebi aceleasi aiureli, lunadu-te dupa AlinB. Esti orb? Nu stii sa citesti, daca nu poti gandi singur, fara sa-l citezi pe AlinB? Ce scrie in acel citat din Parintele Cleopa sau Parintele Iustin? Exact asta spun si eu, acolo sunt date si explicatiile. Ma intrebi degeaba aceleasi lucruri, pe care oricum nu le intelegi si nu vrei sa le accepti. La catolici e alta invatatura, tu de ce te bagi in cea ortodoxa incercand sa-ti impui propria credinta? Catolicii au adoptat la Vatican II conceptii moderniste, nu-mi spune mie ca spun prostii pentru ca nu am aceeasi credinta cu a ta. Si nu mai incerca sa mi-o impui cu forta. Esti liber sa crezi ce vrei, te-am obligat eu vreodata sa crezi ceva, desi tu o faci tot timpul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17