Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2011, 02:26:42
credinta ortodoxa credinta ortodoxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 2
Implicit cer un sfat

In timpul casatoriei mele ,sotia fratelui meu ,adica cumnata mea ,s-a indragostit de sotul meu care ii este nas de cununie si cumatru pt ca i-a botezat copilul ei .Mai mult s-a indragostit de averea lui decat de el .Dupa multi ani ,ei au divortat,ea de fratele meu si el de mine si ,desi preotii le-au zis ca nu-i cununa datorita faptului ca sunt nas-fina-cumatru si cumnati-fosti- ,totusi ea nu renunta nici cum la el ,pt ca doreste averea lui .De curand ,un preot tanar venit la noi in localitate ,le-a zis sa nu stea asa ci sa se cunune.Am ramas paf de ce le-a zis un preot care degeaba a facut scoala:se face partas la pacatele lor .Copiii nostri sunt veri intre ei .Copilul ei ii zice fostului meu sot:nas pt ca l-a botezat si cum vine ,daca s-ar casatori: va fi finul lui sau copilul lui vitreg?Iar daca e fin ,inseamna ca si maica-sa i-ar fi nas dupa noul sot....Cum vine:nasul de botez se casatoreste cu mama lui ,ce-i este fina si cumatra noului''tata''?!Preotii nostri nu le da decat aghiazma cand ii spovedeste si spune sa mearga la episcop sa le explice ca ei nu se pot casatori si vine unul tanar care le zice sa se casatoreasca?uite ca sunt preoti ce fac mari pacate...Mi s-a zis sa ma tot rog sa se desparta si multi preoti pe unde am fost ,mi-au zis ca de nu se despart ,pot pati ceva foarte rau ei sau copiii ei sau ai mei si mi-au zis ca si sf.,Ioan Botezatorul a avertizat pe Irod ce traia cu cumnata-sa ca va pati ceva de nu se despart si ei nu l-au luat in seama.Dati-va o parere si mai sfatuiti-ma si pe mine ce sa mai fac...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2011, 09:38:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Explicatia e simpla! Preotul tanar abia a dat spaga, si nu putin, pentru a prinde o parohie. Acuma trebuie sa-si recupereze paguba. Sau tu crezi ca doar femeile umbla dupa averea impricinatului?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2011, 09:48:35
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu nu am auzit de asemenea aberatie....sa se ia intre rude...cat de slabi suntem....ma mir ca ne mai accepta Domnul asa, pacatosi....sa se ia cu fina.....ce sfat sa iti dau...decat sa te rogi si sa speri altceva.....dar, sa stii ca suntem foarte pacatosi....
iti vine sa te duci pe un munte....si sa lasi toate aberatiile acestei "lumi moderne"...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2011, 09:52:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credinta ortodoxa Vezi mesajul

cumnata mea ,s-a indragostit de sotul meu
Mi s-a zis sa ma tot rog sa se desparta
.
Nu doar ea s-a indragostit dupa cum prezinti evolutia lucrurilor. Si el.

Eu as zice: roaga-te sa se faca voia si dupa voia si poruncile Tatalui si a Domnului Iisus Hristos; roaga-te ca ei sa se intoarca pe calea cea dreapta, spre folosul sufletelor lor si spre bucuria celor din jurul lor.

Last edited by Adriana Cluj; 09.09.2011 at 09:55:51.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2011, 10:02:19
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Explicatia e simpla! Preotul tanar abia a dat spaga, si nu putin, pentru a prinde o parohie. Acuma trebuie sa-si recupereze paguba. Sau tu crezi ca doar femeile umbla dupa averea impricinatului?
ai fost de fata cand s-a intamplat asta? sau vorbesti si tu sa nu te plictisesti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2011, 10:16:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ai fost de fata cand s-a intamplat asta? sau vorbesti si tu sa nu te plictisesti?
Era Sherlock Holmes vreodata de fata cand se intampla vreo crima?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2011, 10:23:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Era Sherlock Holmes vreodata de fata cand se intampla vreo crima?
asta e argumentul tau? prietene ai mintea tare odihnita.
p.s. daca e pe asa, poate ne prezinti si niste dovezi. stii ca Sherlock se baza pe dovezi nu pe vorbe goale. pe vorbe goale se bazeaza doar țațele din mahala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2011, 14:29:48
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Căsătoria, în lumina Sfintelor Canoane

Legat de gradele de rudenie:

326 c). Inrudirea membrilor colaterali ale caror doua neamuri prin casatorie incheiata, de ex. fratele, varul, nepotul, etc. al sotului, fata de sora, vara, nepoata, etc, a sotiei, toti acestia se inrudesc si se opresc de la casatorie pana la al cincilea grad inclusiv, insa pentru a evita amestecarea de nume, acest fel de casatorii se opresc pana la al saselea si al saptelea grad inclusiv (Sintag.Aten. v.n-19).

Legat de nas de cununie:

339. - Inrudirea spirituala ca nas la sfantul botez, nu si la casatorie, s-a hotarat in sinodul VI ecumenic, c. 53, superioritatea ei constand in maretia tainei si nu in multimea gradelor, oprindu-se numai pana ia al treilea grad inclusiv. Astfel, nasul nu poate lua pe fina sa fiind in gradul intai ca si cu fiica sa proprie; Acelasi nas nu poate lua nici pe mama sau pe fiica finului sau, fiind in gradul al doilea; -Acelasi nu poate lua nici pe sora finului, fiind in gradul al treilea. Fiul nasului nu poate lua pe fina tatalui sau, fiind in gradul al doilea. Acelasi nu pote lua nici pe sora finului tatalui sau si nici pe mama ei, fiind in gradul al treilea. Un baiat si o fata botezati de acelasi nas nu se pot casatori, fiind in gradul al doilea. Un barbat nu poate lua pe sotia fratelui sau din botez, fiindu-i cumnata spirituala de gradul al doilea. Ginerele vaduv nu poate lua pe fina socrului sau, ca ceea ce este sora cu fosta lui sotie, in gradul al doilea. Baiatul botezat de sot, iar fata de sotia lui, acesti copii nu se pot casatori, fiindca sunt fini la amandoi sotii, iar ei frati in gradul ai doilea. Acelasi barbat nu poate lua pe rand doua femei botezate de acelasi nas, fiind surori in gradul al doilea. Daca cineva va fi nas al propriului sau copil, el trebuie sa se desparta de sotia sa, ca cei ce au devenit frati (cumetri) duhovnicesti... (V. Botezul).

Despre botez:

339. - Inrudirea spirituala ca nas la sfantul botez, nu si la casatorie, s-a hotarat in sinodul VI ecumenic, c. 53, superioritatea ei constand in maretia tainei si nu in multimea gradelor, oprindu-se numai pana ia al treilea grad inclusiv. Astfel, nasul nu poate lua pe fina sa fiind in gradul intai ca si cu fiica sa proprie; Acelasi nas nu poate lua nici pe mama sau pe fiica finului sau, fiind in gradul al doilea; -Acelasi nu poate lua nici pe sora finului, fiind in gradul al treilea. Fiul nasului nu poate lua pe fina tatalui sau, fiind in gradul al doilea. Acelasi nu pote lua nici pe sora finului tatalui sau si nici pe mama ei, fiind in gradul al treilea. Un baiat si o fata botezati de acelasi nas nu se pot casatori, fiind in gradul al doilea. Un barbat nu poate lua pe sotia fratelui sau din botez, fiindu-i cumnata spirituala de gradul al doilea. Ginerele vaduv nu poate lua pe fina socrului sau, ca ceea ce este sora cu fosta lui sotie, in gradul al doilea. Baiatul botezat de sot, iar fata de sotia lui, acesti copii nu se pot casatori, fiindca sunt fini la amandoi sotii, iar ei frati in gradul ai doilea. Acelasi barbat nu poate lua pe rand doua femei botezate de acelasi nas, fiind surori in gradul al doilea. Daca cineva va fi nas al propriului sau copil, el trebuie sa se desparta de sotia sa, ca cei ce au devenit frati (cumetri) duhovnicesti... (V. Botezul).


Nu stiu din ce motiv preotul tanar a facut o astfel de recomandare. Tu te poti duce la el, si ii poti explica mai bine situatia, eventual iti tragi si la imprimanta ceea ce spun Sfintele Canoane despre inrudirea lor. Mi se pare cel mai bun lucru, pentru ca el gresind, el e in stare sa-si recunoasca greseala in fata lor si pe el il vor crede.

Le poti dovedi si lor, dar cred ca cel mai bine vorbesti cu preotul.

Poate fiind tanar, s-a gandit ca le face un bine, ca decat sa traiasca in pacat mai bine se casatoresc. Probabil nu si-a dat seama de gravitatea situatiei.

Tu sa nu te consumi. Adica sa-ti faci griji pentru ei, sa te duci sa vorbesti cu preotul, sa le arati si lor, sa faci tot ce iti sta in putinta, dar fara sa te "sperii" prea mult. Adica, inteleg in ce situatie esti, dar sa ai grija de serviciul tau, de copii si de pacea ta sufleteasca si sa spui "Faca-se voia Ta". Si orice va fi sa acepti cu rabdare. Stiu ca pare cam greu, dar cu toate ca ii ajuti, si este vorba si despre fostul sot, sa privesti totul cu raceala, si de la distanta. Sa nu-ti faci griji de ziua de maine....
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2011, 14:32:42
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Era Sherlock Holmes vreodata de fata cand se intampla vreo crima?
Sherlock Holmes este un personaj fictiv, cred ca de aceea era asa de priceput.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2011, 14:50:42
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul

Nu stiu din ce motiv preotul tanar a facut o astfel de recomandare. Tu te poti duce la el, si ii poti explica mai bine situatia, eventual iti tragi si la imprimanta ceea ce spun Sfintele Canoane despre inrudirea lor. Mi se pare cel mai bun lucru, pentru ca el gresind, el e in stare sa-si recunoasca greseala in fata lor si pe el il vor crede.

Le poti dovedi si lor, dar cred ca cel mai bine vorbesti cu preotul.

Poate fiind tanar, s-a gandit ca le face un bine, ca decat sa traiasca in pacat mai bine se casatoresc. Probabil nu si-a dat seama de gravitatea situatiei.

Tu sa nu te consumi. Adica sa-ti faci griji pentru ei, sa te duci sa vorbesti cu preotul, sa le arati si lor, sa faci tot ce iti sta in putinta, dar fara sa te "sperii" prea mult. Adica, inteleg in ce situatie esti, dar sa ai grija de serviciul tau, de copii si de pacea ta sufleteasca si sa spui "Faca-se voia Ta". Si orice va fi sa acepti cu rabdare. Stiu ca pare cam greu, dar cu toate ca ii ajuti, si este vorba si despre fostul sot, sa privesti totul cu raceala, si de la distanta. Sa nu-ti faci griji de ziua de maine....
In plus, cine va oficia casnicia? Preotul tanar?

Nu cred ca este bine pentru el sa oficieze o astfel de cununie. Adica daca vorbesti cu el, nu numai ca faci o fapta buna pentru cei doi, ci si pentru el. Si daca nu reusesti singura, dupa poti ruga pe cineva, un duhovnic mai cunoscut, sa se duca sa vorbeasca cu el.

Sper sa nu-mi fie cu pacat, chiar superiorul lui sa-i arate ca e gresit?(Asta dupa ce incerci singura, si u un duhovnic).
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25