Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2011, 14:16:49
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Dar problema ta e ca se casatoresc ei doi? Sau ca se casatoreste el... Inteleg ca e o ingrozitor de dureros sa te lase omul pe care il iubesti, dar poate ca ar trebui sa il lasi, sa iti faci reconstruiesti viata. De ce sa avem grija sa nu pacatuiasca altii, cand ar trebui sa avem grija sa nu pacatuim noi. Orice incercare de a opri pe altii de la pacat ne face sa ii judecam ca pacatosi pe acei altii.. Plus, ca daca mergi la preoti, e ca si cum te spovedesti pentru altcineva.

In toata situatia asta, cel mai bine ar fi sa se trezeasca ei. Cand cineva iti spune ca nu e bine, intri in defensiva. Si inafara de asta, nu uitati ca decatt sa dai cuiva un sfat pe care nu ti l-a cerut, mai bine il injuri de mama...

Si nu scapa nimeni de pacate: nici preotul (deja are pacatul - nu stie ca nu e bine, sau nu ii pasa: ca a ajuns sa faca fapta sau nu, e irelevant, are deja pacatul). Nu scapa nici cei doi (deja traiesc impreuna, ca se casatoresc in biserica sau nu, din nou, e irelevant, pacatul deja traieste in ei).

Iarta-ma si pe mine daca te-am suparat, dar nu cred ca incercarea de a-i opri va face bine cuiva: nici tie (doar prelungesti un inevitabil care s-a intamplat deja), nici lor (care te vor uri pentru ca ai stat in calea "fericirii" lor). Cel mai greu lucru este si aici cel mai bun: iarta-i si mergi mai departe
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2011, 14:33:08
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Poate pe mine nu ma crezi:

• A venit odată avva Ammona să guste ceva într-un loc și era acolo unul care avea nume rău. S-a întâmplat atunci de a intrat o femeie în chilia fratelui celui ce avea nume rău. Aflând cei ce locuiau în locul acela s-au tulburat și s-au adunat ca să-l gonească și cunoscând că episcopul Ammona este acolo, l-au rugat să meargă împreună cu dânșii. Fratele, prinzând de veste, a luat femeia și a ascuns-o într-un chiup mare. Până să vină norodul, a văzut avva Ammona ceea ce se făcuse și pentru Dumnezeu a acoperit lucrul. Deci intrând, a șezut deasupra chipului și a poruncit să se caute în toată chilia. După ce au căutat și nu au aflat nimic, a zis avva Ammona: „Ce înseamnă aceasta? Dumnezeu să vă ierte!”, și rugându-se, i-a făcut pe toți să se ducă, apoi apucând de mână pe frate, i-a zis: “Ia seama la tine, frate!” Și aceasta zicând, s-a dus.

Nu doar ca nu l-a dat in gat, dar l-a si ascuns ca sa nu stie nimeni. Si i-a zis doar un cuvant, in care nici macar nu i-a zis ca stie de femeie. Cine ai vrea sa fii, aia care s-au grabit sa parasca pe cineva, sau sfantul...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2011, 21:19:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
asta e argumentul tau? prietene ai mintea tare odihnita.
p.s. daca e pe asa, poate ne prezinti si niste dovezi. stii ca Sherlock se baza pe dovezi nu pe vorbe goale. pe vorbe goale se bazeaza doar țațele din mahala.
Mai bine o minte odihnita decat una care nu stie de gluma!
Dovezi directe evident ca nu am. Am vazut in schimb o groaza de stiri despre preoti care au un singur zeu cu multe zerouri. Am mai vazut si aici pe forum multe topicuri sterse cu promtitudine despre tineri absolventi de teologie care au aflat stupefiati ca li se cere spaga pentru o parohie. Asa ca versiunea pe care am prezentat-o are sanse mari sa fie reala. Alternativa ar fi ca preotul tanar e total pe dinafara celor "sfinte" chiar daca e nemotivat financiar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2011, 22:56:27
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Poate pe mine nu ma crezi:

• A venit odată avva Ammona să guste ceva într-un loc și era acolo unul care avea nume rău. S-a întâmplat atunci de a intrat o femeie în chilia fratelui celui ce avea nume rău. Aflând cei ce locuiau în locul acela s-au tulburat și s-au adunat ca să-l gonească și cunoscând că episcopul Ammona este acolo, l-au rugat să meargă împreună cu dânșii. Fratele, prinzând de veste, a luat femeia și a ascuns-o într-un chiup mare. Până să vină norodul, a văzut avva Ammona ceea ce se făcuse și pentru Dumnezeu a acoperit lucrul. Deci intrând, a șezut deasupra chipului și a poruncit să se caute în toată chilia. După ce au căutat și nu au aflat nimic, a zis avva Ammona: „Ce înseamnă aceasta? Dumnezeu să vă ierte!”, și rugându-se, i-a făcut pe toți să se ducă, apoi apucând de mână pe frate, i-a zis: “Ia seama la tine, frate!” Și aceasta zicând, s-a dus.

Nu doar ca nu l-a dat in gat, dar l-a si ascuns ca sa nu stie nimeni. Si i-a zis doar un cuvant, in care nici macar nu i-a zis ca stie de femeie. Cine ai vrea sa fii, aia care s-au grabit sa parasca pe cineva, sau sfantul...

Nu cred ca se pot compara cazurile.

In primul rand, aici calugarul era constient ca face o greseala. Si avva nu l-a spus celorlalti, dar l-a mustrat:"Ia seama la tine, frate!”, poate parea putin, dar tot dojeana este si avva stia ca poate in felul acesta acela se va smeri si va renunta la pacate, pe cand daca era spus, se gandea la exterior, la ce spuneau ceilalti, nu la interior. Sau poate ca nu s-a schimbat. Dar parintele era constient de pacat, a primit mustrare si pacatul lui nu ii implica direct si pe altii, poate doar indirect. Si femeia iar era constienta.

In cazul de fata, cred ca preotul nu stie ca va face un pacat sau ca a facut un pacat ca le-a spus asa. Si ei sunt multumiti de raspuns, si se gandesc, ca uite se poate, iar nu-si dau seama. Deci preotul va face o greseala foarte mare, care s-ar putea sa-i afecteze mantuirea, si primeste osanda si pentru pacatele celor doi, ca i-a implicat si pe ei.

Si inteleg ca traiesc in pacat, dar de ce sa-si ia osanda parintele? Sau de ce sa-si ia osanda si mai mare ei? Find casatoriti, nuvor mai renunta la relatie. Dar asa, cine stie... Si de fapt nu stiu daca ar avea valoare casnicia, ca sunt incalcate canoanele, poate doar se adauga un pacat in plus in cartea vietii.

In primul rand suntem responsabili pentru noi insine, dar unde scrie ca sa nu incerci sa-l ajuti pe altul? Sau ce Parinte a spus? Teoretic, avem o datorie morala pentru ceilalti crestini, mai ales daca ne sunt rude, dar probabil e bine macar sa facem putin pentru noi.

Mi se pare intelept din partea "credintei ortodoxe" ca vrea sa intervina. Probabil se gandeste si la familia sa, dar si la ei, poate si la preot. Si chiar daca fostul sot nu se mai intorce la ea, nu este o dovada de ascultare fata de Dumnezeu, iubirea aproapelui, si mai ales a celui care ne-a dezamagit?

Exemplu:

Am facut candva un lucru bun pentru mine. Din anumite convingeri, fara prea multa stiinta sau intelepciune. Dar din anumite motive, am renuntat. Dupa ce am renuntat, cineva mi-a explicat mai bine ceea ce facusem, si mi-a zis ca e munca multa ca sa ajungi acolo...... Cu toate ca acea persoana era de acord cu renuntarea mea, prin ceea ce mi-a zis, mi-am dat seama ca trebuia sa mai incerc, sa ma gandesc si mai bine si dupa sa renunt. Dar sfatul a venit prea tarziu.

Am facut si lucruri gresite in viata. Daca cineva m-a oprit sa nu fac ceva prostesc, nu-mi aduc aminte...... Dar tin minte lucrurile gresite facute, si m-as fi bucurat daca o persoana mi-ar fi aratat greseala inainte, ca s-o evit.

Si imi doresc, daca gandirea mea scartie, si se intampla sa fiu pe punctul de a lua o decizie gresita, sa fie cineva( care chiar are dreptate) sa ma sfatuiasca.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.09.2011, 17:30:43
credinta ortodoxa credinta ortodoxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 2
Implicit

multumesc de indrumari.Am si xeroxat ce mi-a pus Mihai sa dau preotului tanar ce vrea sa incalce hotarari canonice.Nimeni pana acum n-a vrut sa-i casatoreasca si acum a venit asta tanar si nestiutor ,ce-si face rau si mantuirii sale.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.09.2011, 21:37:19
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Spaga

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Explicatia e simpla! Preotul tanar abia a dat spaga, si nu putin, pentru a prinde o parohie. Acuma trebuie sa-si recupereze paguba. Sau tu crezi ca doar femeile umbla dupa averea impricinatului?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++



Or fi ceva cazuri si dastea cIteva dar crezi ca se vede la multimea de posturi de pe cuprinsul tari ....Eh ceva aduce vIntul ....Dar asune uni ca nui treba magarului de unde beau oile apa .... eu as mai adauga prorocia prorocita de proorocul IZECHIL de la DOMNUL care spune ceva la capitolul 33 si 34 si nu cred ca var mai fi ce sa adaugam noi .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.09.2011, 22:44:52
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Mergi la episcop si roaga-te pentru ei si pentru tine.
Domnul si Maica Lui sa va ajute!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2011, 22:54:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credinta ortodoxa Vezi mesajul
In timpul casatoriei mele ,sotia fratelui meu ,adica cumnata mea ,s-a indragostit de sotul meu care ii este nas de cununie si cumatru pt ca i-a botezat copilul ei .Mai mult s-a indragostit de averea lui decat de el .Dupa multi ani ,ei au divortat,ea de fratele meu si el de mine si ,desi preotii le-au zis ca nu-i cununa datorita faptului ca sunt nas-fina-cumatru si cumnati-fosti- ,totusi ea nu renunta nici cum la el ,pt ca doreste averea lui .De curand ,un preot tanar venit la noi in localitate ,le-a zis sa nu stea asa ci sa se cunune.Am ramas paf de ce le-a zis un preot care degeaba a facut scoala:se face partas la pacatele lor .Copiii nostri sunt veri intre ei .Copilul ei ii zice fostului meu sot:nas pt ca l-a botezat si cum vine ,daca s-ar casatori: va fi finul lui sau copilul lui vitreg?Iar daca e fin ,inseamna ca si maica-sa i-ar fi nas dupa noul sot....Cum vine:nasul de botez se casatoreste cu mama lui ,ce-i este fina si cumatra noului''tata''?!Preotii nostri nu le da decat aghiazma cand ii spovedeste si spune sa mearga la episcop sa le explice ca ei nu se pot casatori si vine unul tanar care le zice sa se casatoreasca?uite ca sunt preoti ce fac mari pacate...Mi s-a zis sa ma tot rog sa se desparta si multi preoti pe unde am fost ,mi-au zis ca de nu se despart ,pot pati ceva foarte rau ei sau copiii ei sau ai mei si mi-au zis ca si sf.,Ioan Botezatorul a avertizat pe Irod ce traia cu cumnata-sa ca va pati ceva de nu se despart si ei nu l-au luat in seama.Dati-va o parere si mai sfatuiti-ma si pe mine ce sa mai fac...
Dumnezeu cu mila...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25