Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.07.2013, 00:40:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ba nu,ai incurcat rau borcanele:abia raspunsul la scrisoarea fetei cu pricina,este o epistola abjecta!
Corect, desi epistola initiala nu e tocmai un monument de spiritualitate sau inteligenta sau o raportare corecta la realitate, "replica" ridicata in slavi de indivizi fara principii si un sistem de valori sanatos este cu adevarat abjecta.
Eu n-am putut citi mai mult decat prima parte, calitatea materialului aratandu-se de la primele randuri ca fiind din genul "trolling" si sub orice critica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.07.2013, 07:54:23
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In concluzie, in legatura cu ce a scris autoarea scrisorii: omeneste o inteleg, si este perfect adevarat ca in politica interna guvernul britanic a luat unele masuri cu totul aberante, in evidenta contradictie cu credinta ortodoxa: permiterea propagandei homosexuale, permiterea avorturilor, o prea mare libertate pentru obscenitati in mass-media, etc! Intradevar si Marea Britanie se confrunta cu serioase probleme astazi, nu numai economice: criminalitatea, consumul de droguri, etc.
Insa acuma judecand la rece totusi pana la urma respectiva persoana a ales singura sa studieze si sa locuiasca acolo si normal ar fi ca atunci cand cineva ia o decizie sa-si asume si consecintele acesteia!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.07.2013, 08:22:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa acuma judecand la rece totusi pana la urma respectiva persoana a ales singura sa studieze si sa locuiasca acolo si normal ar fi ca atunci cand cineva ia o decizie sa-si asume si consecintele acesteia!
Da si nu. Adica pleci cu o idee despre UK sau Occident si cand ajungi acolo vezi ca realitatea este alta. In Romania nu se spune despre partile rele prea mult, ci numai cele bune si de multe ori trase da par. Sunt multi romani care s-au asteptat la ceva si au gasit altceva. Apoi, cand esti departe de casa realizezi ce ai lasat in urma.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.07.2013, 08:24:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Emisiunea are o tematica - e normal sa caute anumit gen de oameni, sa-i puna sa rosteasca un anumit gen de replici, etc.
Sa pleci de la astfel de "emisiuni" si sa consideri ca este reprezentativ pentru o societate, nu este realism.
Asa este, insa in ziua de astazi multi iau de buna tot ce vad la televizor, mai ales tinerii. Vad la tv o emisiune despre ceva si apoi se dau informati.

(ex. multi spun ca vrajitoarele au fost arse pe rug in Evul Mediu, caci asa a spus UnHollywood)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.07.2013, 08:40:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am vazut in ultimul timp cateva emisiuni real life din SUA. Desi mai auzisem ca acolo se pune mult pret pe bani si lucrurile materiale (chiar la facultate ne spunea un profesor ca pana si arta acolo e legata tot de asta), am fost surprins sa vad ca pentru multi coteaza foarte mult banii si lucrurile materiale, e ca un cult. Gandeau totul in functie de castigul pe care il pot obtine, chiar daca e foarte mic. Mai e ceva, competitivitatea, el trebuie sa fie mai bun decat ceilalti, sau macar sa arate ca este.
Eu vorbeam de romani din America, nu de americani.
*
Da si nu. Sunt tot felul de oameni. La televizor in SUA oricum numai asta vezi. Si nu doar in SUA, ca nu e singura tara de pe continetul Nord American.

Era un banc sovietic. Este adevarat ca fiecare american are cate o masina, dar in acelsi timp, fiecare cetatea sovietic are cate un loc de parcare.

Toti au masina(i),case,telefoane,tablete etc. etc. insa mai toate sunt in rate si platesc toata viata la ele, iar daca ratele de la casa etc. nu sunt platite pana mor, dupa moarte banii din cont sunt luati ptr. a plati datoriile la banca sau preia altcineva(copilul) ratele.

Se pune accent destul de mare pe exterior si nu pe interior. Insa din pacate si romanii au cam aceiasi mentalitate. Am iesit din comunist, dar gandirea materialista a ramas.
**
Legat de avort. Pana sa dea Ceausescu decretul, s-au facut 7 milioane de avorturi in Romania. Apoi au scazut datorita legii, dar tot se faceau. Apoi, primul lucru dupa asasinarea lui Ceausescu, a fost legalizarea avorturilor si f.multe femei au facut coada sa avorteze. In URSS a existat un control al populatiei si un atac la adresa familiei, dar pana si sovieticii si-au dat seama ca nu este bine, imperiul se clatina. Asa ca au incercat sa redreseze, insa tot in spirit comunist.

Grecia este tara ortodoxa care nu a apucat comunismul si tot au facut si fac avorturi. E adevarat, nu sunt pe primul loc in UE si pe locul 3 mondial.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.07.2013, 08:51:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deoarece generatia parintilor nostri a fost una frustata material,au crescut cu multe greutati financiare,cu multe neputinte si lipsa comfortului personal.
Generatiile astea de comunisti de uzina,care se calcau in picioare in fata alimentarei pt cateva oua,branza si carne au suferit foarte tare iar suferinta ii va urma pe termen lung.
Daca mancarea devenise un lux...atunci ce sa mai vb despre alte acareturi,gen masini,case,mobila frumoasa?
Tot mi se pare putin deplasat. Am cazut dintr-o extrema in alta. Inainte eram pe locul 20 si ceva la obezitate in Europa, acum suntem pe locul...3. Oameni care isi vand casa sa isi ia BMW.

Nici cum era pe vremea lui Ceasca nu era bine, dar nici acum nu e. Ar trebui un echilibru. Si totusi, si inainte de comunist era greu si parca nu erau asa obsedati de lucruri. Acum cred ca influenteaza mult si televizorul. Vad la tv cum se imbraca americanii, vor si ei. Vad ce masina conduc cei din Franta, vor si ei.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.07.2013, 09:05:14
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu este popor care sa se injunghie mai mult pe la spate intre straini precum romanii.Asta ca fapt divers pt ca sa nu credeti ca un strain nu sesizaza aceste lucruri si te trateaza cum meriti din perspectiva lui.Cu privire la aceasta perspectiva lucrurile stau asa:ei,englezii,sunt un popor tenace si dur,obisnuiti sa fie imperiu si lideri iar pe altii ii privesc ca pe niste oarecare de pe la periferia lumii,cu mentalitate de asediati si niciodata egali cu ei.NICIODATA.Si nu doar ei privesc asa lucrurile ci si nemtii si multi altii.Este o viziune deloc placuta pt noi dar explicabila prin modul istoric diferit in care am evoluat ca natii.Asta este realitatea,daca te duci in lumea lor iti asumi aceste lucruri care nu se vor schimba.Nu iti convin atunci stai la tine acasa si este treaba ta.Nu considera ca iti sunt datori cu ceva si nu sar in sus de entuziasm pt ca te-ai dus peste ei.Te poti afirma profesional,poti sa castigi respectul,sa ai un trai material bun dar aproape niciodata nu te vor considera un egal al lor si nu te vor umple de imbratisari pt ca ai fost mai bun ca ei.De mici sunt educatia,prin mentalitatea din jurul lor,sa se priveasca ca membrii ai unei natii care ii conduce pe altii NICIODATA invers.In plus,spre diferenta de romani NICIODATA nu si-au batut joc de tara lor cum facem noi constant si concret si sunt mandrii de ea si de faptul ca s-au nascut englezi chiar si cand sunt sarantoci si tembeli.Este simplu:te-ai nascut englez pai atunci nu exista ceva mai maret pe lumea asta.Rule Britannia,Britannia rule the waves.Nu exista nici o asemanare intre organizarea,mentalitatea si evolutia lor si a noastra.Nici una.Si nu,nu sunt impresionati de cat se mult iti iubesti tu tara din moment ce stai pe la ei dar macar nu te dispretuiesc mai profund decat o fac cand vad cum scuipi pe locul nasterii tale sau pe un conational,sporturi la care romanii sunt canpioni mondiali.Ei vor sa te asimileze in felul lor NICIODATA invers pt motivele explicate mai sus.

Daca ar trebui sa scriu ce am vazut pe aceasta tema josnica si umilitoare pt noi,cum ne comportam unii cu altii acolo,de extrem de multe ori ca niste ticalosi lasi si cu mentalitate de slugi,ar trebui sa scriu cu atata furie si amaraciune de cred ca as intra la balamuc.Eu va spun ca avem parte de ceea ce meritam si pt cum ne comportam unii cu altii si pt cum ne-am tratat si ne tratam tara.
Am avut si noi momentele noastre minunate in istorie. Doar pentru ca acum suntem bolnavi sau in covalescenta, nu inseamna ca nu am facut lucruri marete. E suficient sa citesti lista inventatorilor romani si a intelectualilor. Apoi, am facut parte din Imperiul Roman de Rasarit care se numea pe scurt Romania, de unde ne si tragem numele de Romania. Sa nu uitam ca noi ne-am nascut in si prin Biserica, Biserica fiind la propriu mama neamului romanesc. Nu am avut armata de atac, ci armata de defensiva si recucerire. Doar pentru ca nu am cucerit si cotropit jumatate de lume nu inseamna ca suntem mai mici ca englezii(sa nu uitam ca multi regi englezi au fost francezi, mai ales dupa cucerirea nomanda). Un roman care isi cunoaste istoria si traditia nu ii va fi niciodata rusine cu neamul sau si cu tara sa. Nu consider ca englezii sau altii din vest sunt superiori romanilor pentru ca au avut imperii. L-am avut si noi pe al nostru(Imp.Roman de Rasarit, inainte sa fie elenizat). Noi am avut ca scop superm mantuirea, ei au avut ca scop cucerirea.

Irlandezii sunt mandrii ca sunt irlandezi. Scotienii la fel, cei din Wales idem. Englezii insa nu prea tin cu dinti de traditia si istoria lor. Acum se invata la istorie in vest cat de mult rau au facut ei altor natii. Au si ei o gramada de probleme in prezent, probleme care in loc sa fie rezolvate sunt considerate "englezesti" (ex. bautura).

Cand am mers in Anglia ma asteptam sa vad englezii din romane si din istorie, insa sunt comeplet diferiti cei de acum.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.07.2013, 09:50:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Am dat peste doua bloguri cu tineri care au studiat/studiaza in UK. Parerile lor nu sunt diferite fata de fetele din scrisoare. Mi s-au parut interesante postarile lor.

http://vrabiutamigratoare.blogspot.c...cidentale.html

si

http://munteanuk.blogspot.ca/search/...%20despre%20UK
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.07.2013, 11:51:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Deci e mai greu. Usor de zis sa iti faci Biserica din camera ta, mai greu de facut, mai ales ca noi avem nevoie si de fizic, nu doar de spiritual. Si spovedania si impartasania, de unde? Daca moare intre timp? Apoi, sunt copii de preoti care ajung atei sau sa se abata de la cale. Poti sa ai credinta si sa cazi.

Si din pacate multi se pierd in Occident, nu se intaresc in credinta, mai ales daca sunt tineri, iar in Biserici cam bate vantul! Chiar credeti ca 3-4 milioane de romani sunt ortodocsi in Occident? Multi nici nu sunt casatoriti cu ortodocsi. Cum am mai zis, un om botezat ortodox care nu a fost crescut in duhul ortodoxiei sau s-a abatut de la cale, va reveni mai usor acasa in Ro, decat in Vest unde nu exista Adevar Absolut.
***
Urati chiar asa de tare Romania incat nu doriti sa apreciati singura si cel mai importanta chestiune care face Romania superioara Occidentului? Pe mine nu ma incanta replica asta ca poti sa fi ortodox oriunde, scuza folosita ptr. a pleca 1-2 din tara.
Nu cred ca e cazul sa spunem ca suntem superiori cuiva ,chiar si din punct de vedere spiritual
Parintele meu duhovnic spune sa nu lipsim de la biserica mai mult de o duminica la rand.
Eu daca lipsesc o duminica se cunoaste ,sunt mai vulnerabila ispitelor
Dobrin7m poate are o putere duhovniceasca mai mare ,nu se imprastie atat de usor.
Cine stie?
Am o vecina care din motive financiare astat in Spania vreo 5 ani.
Mi-a spus ca foarte usor te pierzi acolo ,desi ea e o persoana foarte credincioasa si smerita. Ai de toate si incepi sa uiti de Dumnezeu.
Fiecare cu experienta lui.
Parintele Pantelimon de la man.Ghighiu m-a sfatuit sa nu imi las copilul sa continuie studiile in Vest ,mi-a spus ca se va pierde spiritual .
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.07.2013, 11:54:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Toti au masina(i),case,telefoane,tablete etc. etc. insa mai toate sunt in rate si platesc toata viata la ele, iar daca ratele de la casa etc. nu sunt platite pana mor, dupa moarte banii din cont sunt luati ptr. a plati datoriile la banca sau preia altcineva(copilul) ratele.
Da, au o economie relativ prospera - pentru ca au stiut ca prin mita si putere militara sa acapereze resurse, sa cumpere ieftin si sa vand scump, sa profite de pozitia $ in economia mondiala si sa exporte tzepe bancare si inflatie in toata lumea.

Cum sta treaba pentru americanul de rand? In afara de electronice si arme la discretie, relativ ieftine, mare lucru nu este ieftin la ei.
Educatia este scumpa (costa peste 100 de mii de $ sa cresti un copil si sa-l duci de la gradinita la facultate), sanatatea este scumpa si sistemul teribil de prost.

Majoritatea cand termina facultatea, o termina pe seama bancilor, ingropati in datorii.
Banii care ii au multi, ii au pe credit avand ca si garantie bunurile personale, inclusiv casa.
etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde