Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.07.2013, 15:35:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Eu cred ca nu mai este vremea nuntii-afacere si spun asta pentru ca cei ce se aventureaza la asa ceva ies de multe ori in pierdere. Cheltuiesc prea mult, invitatii vin in functie de posibilitati...

Este de dorit sa faci nunta asa cum simti, nu cum se face, sa pui accent pe Taina. Din experienta pot sa spun ca atunci cand faci nunta mare esti imprastiat in toate partile, nu reusesti sa te bucuri de ceea ce este cu adevarat important.

Horatiu, iti inteleg punctul de vedere exprimat in topic, dar nu in toate cazurile darul in bani este ceva rau. De exemplu decat sa mearga jumatate din invitati cu seturi de farfurii si pahare, omul se gandeste sa dea o suma de bani (fara sa ii se pretinda sau sa fie o suma standard). Mirii pot cumpara cu acesti bani lucruri de folos in viitoarea lor gospodarie, o masina de spalat, un aragaz, etc.

Chiar daca mirii nu pretind cadou sau bani, bunul simt al invitatului nu il lasa sa mearga cu mana goala. Asa cum la ziua cuiva ducem un cadou, asa si la nunta, ducem un dar dupa posibilitati, iar unii nestiind ce anume sa cumpere prefera sa dea bani pentru ca mirii sa cumpere exact ce au ei nevoie. Nu ma refer aici la nunta clasica cu dar in bani in functie de meniu.

Si din pacate, nunta cu dar (cu strigare nu am vazut niciodata), este o realitate in zilele nostre. Cei mai multi fac nunti fastuoase, cu mare cheltuiala, ca asa se face si asa inteleg ei nunta (se merge pe modelul vazut si considerat cel mai reusit), si spera ca banii cheltuiti sa ii recupereze din darul invitatilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.07.2013, 17:18:46
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit nunta !

Poate ar fi interesant sa facem o analiza a nuntii din perspectiva statusului social si apoi din cea a mediului unde se desfasoara (urban-rural).
Nefiind foarte in varsta ,dar nci extrem de tanar, eu insumi, la cei 35 de ani ai mei, am fost de-a lungul vietii mele ,la tot felul de nunti si cred ,ca am retinut, in mare, diverse aspecte in functie de tipologia nuntii respective !
In acest sens, putem spune ca avem :
a). nunta inainte de 89 !
b).nunta de dupa 89 !
1).nunta de oras !
2).nunta de tara !
*).nunta de mahala !
#). nunta elitisto-selecta !

Voi, la cate nunti ati asistat, direct, de ce tipologie, si cu ce simtamite si observatii ???
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.07.2013, 17:27:50
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Ce parere aveti despre petrecerile de nunta unde toata lumea se asteapta ca nuntasii sa dea mirilor "cadou" bani in plic? Mie mi se par abjecte. Ba mai mult, la unele nunti exista obiceiul de a se da acesti bani "cu strigare", ceea ce face ca intregul eveniment sa devina un circ de cea mai joasa factura.

Eu, unul, nu voi onora nicodata invitatii la astfel de nunti. Voi ce parere aveti?
Eu credeam ca acest gen de nunti constituie o majoritate in ziua de azi. Nu am fost cel putin la nici o nunta la care sa se fi dat altfel de daruri decat in bani. Am fost doar la nunti cu daruri in bani dar fara strigare. Eu stiam ca nuntile cu strigare se fac doar la tara, in oras nu am pomenit de asa ceva. Daca spunem ca sunt abjecte, inseamna ca toate nuntile sunt abjecte, ori nu e cazul. Ce ne facem daca ne invita rudele si nunta e cu dar in bani, nu ne ducem pentru ca le consideram abjecte? Daca asta e obiceiul sa se dea bani, traim acele vremuri, ce am putea face?

Cat despre nuntile cu strigare chiar ca sunt un circ unde sunt umiliti cei fara posibilitati.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.07.2013, 17:35:50
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Poate ar fi interesant sa facem o analiza a nuntii din perspectiva statusului social si apoi din cea a mediului unde se desfasoara (urban-rural).
Nefiind foarte in varsta ,dar nci extrem de tanar, eu insumi, la cei 35 de ani ai mei, am fost de-a lungul vietii mele ,la tot felul de nunti si cred ,ca am retinut, in mare, diverse aspecte in functie de tipologia nuntii respective !
In acest sens, putem spune ca avem :
a). nunta inainte de 89 !
b).nunta de dupa 89 !
1).nunta de oras !
2).nunta de tara !
*).nunta de mahala !
#). nunta elitisto-selecta !

Voi, la cate nunti ati asistat, direct, de ce tipologie, si cu ce simtamite si observatii ???
Am fost doar la nunti dupa 1989, la oras, dar si la tara. Nu stiu ce intelegeti prin nunta de mahala si elitista selecta.

Observ ca un lucru predominant, desi nunta are loc la oras, aceleasi obiceiuri ca si la tara, cu lautari, muzica populara si manele si un fel de maestru de ceremonii, vornic care recita poezii ad-hoc pentru miri. Difera in functie de zona.

Mai este obiceiul cu furatul miresei respectiv negociatul cu variatii atat la oras cat si la tara, obicei de origine tiganeasca. Nu prea se vede diferenta intre oras si tara, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca multi dintre oraseni sunt tarani la origine desi stau in oras.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.07.2013, 17:39:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nu de țarani e vorba, ci despre mârlani.
Geografia mârlăniei și cea a cumințeniei sunt trans-regionale, trans-naționale, trans-sexuale etc.
Și printre evrei și printre neamuri, Pavel a fost biciuit sau iubit.
Deci?

Last edited by cezar_ioan; 29.07.2013 at 17:42:51.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.07.2013, 17:55:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Eu credeam ca acest gen de nunti constituie o majoritate in ziua de azi. Nu am fost cel putin la nici o nunta la care sa se fi dat altfel de daruri decat in bani. Am fost doar la nunti cu daruri in bani dar fara strigare. Eu stiam ca nuntile cu strigare se fac doar la tara, in oras nu am pomenit de asa ceva. Daca spunem ca sunt abjecte, inseamna ca toate nuntile sunt abjecte, ori nu e cazul. Ce ne facem daca ne invita rudele si nunta e cu dar in bani, nu ne ducem pentru ca le consideram abjecte? Daca asta e obiceiul sa se dea bani, traim acele vremuri, ce am putea face?

Cat despre nuntile cu strigare chiar ca sunt un circ unde sunt umiliti cei fara posibilitati.
Faptul ca un obicei s-a inradacinat nu-l face mai putin reprehensibil.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.07.2013, 17:56:05
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca tot veni vorba de furatul miresei, in unele zone ale tarii se practica si furatul mirelui.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.07.2013, 22:41:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Ca tot veni vorba de furatul miresei, in unele zone ale tarii se practica si furatul mirelui.
Ca sa mai romanizam putin obiceiul .
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.07.2013, 07:04:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Faptul ca un obicei s-a inradacinat nu-l face mai putin reprehensibil.
Generalizezi exagerat de mult.
Nu ai facut o statistica sa vezi cate nunti sunt decente si cate au obieceiuri de prost gust.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.07.2013, 10:47:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Poate ar fi interesant sa facem o analiza a nuntii din perspectiva statusului social si apoi din cea a mediului unde se desfasoara (urban-rural).
Nefiind foarte in varsta ,dar nci extrem de tanar, eu insumi, la cei 35 de ani ai mei, am fost de-a lungul vietii mele ,la tot felul de nunti si cred ,ca am retinut, in mare, diverse aspecte in functie de tipologia nuntii respective !
In acest sens, putem spune ca avem :
a). nunta inainte de 89 !
b).nunta de dupa 89 !
1).nunta de oras !
2).nunta de tara !
*).nunta de mahala !
#). nunta elitisto-selecta !

Voi, la cate nunti ati asistat, direct, de ce tipologie, si cu ce simtamite si observatii ???
Din clasificarea pe care ai facut-o, cred ca eu am mers doar la nunta de oras. O caracteristica a acestui tip de nunta este ca se face intr-un local inchiriat, de regula un restaurant. Mirii primesc invitatii cu sampanie, sunt asezati la mese (de regula in functie de cum s-au gandit mirii), se servesc mai multe feluri de mancare pe parcursul serii, incepand cu aperitiv, continuand cu bucate traditionale si terminand cu desertul. Se danseaza, lumea se bucura si se simte bine, se intalnesc cu aceasta ocazie neamuri, prieteni.

Se fura mireasa, obicei pe care l-am vazut la toate nuntile, reprezentand un moment de divertisment...Cu mici deosebiri, nuntile sunt trase la indigo. Exista dorinta mirilor de a aduce ceva nou, ceva mai diferit, dar in mare parte seamana una cu alta si nu as putea sa spun ca nu au farmecul lor. Este un moment de bucurie si o modalitate de a petrece. Eu am participat la foarte multe nunti reusite, atmosfera a fost frumoasa si ne-am simtit cu adevarat bine.

Cred ca nunta din zilele noastre difera mult de nunta traditionala din satele romanesti, atat ca atmosfera cat si ca pretentii si desfasurare.
Reply With Quote
Răspunde