Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.01.2014, 22:51:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bravoooooooooooooo! Moliftele Sfantului Vasile au ajuns legionare, Sfanta Liturghie a ajuns antisemita, iar noi dam pe dinafara de smeriti ce suntem!
Dar nu iti e rusine asa putin? Ar trebuie sa iti fie.
In primul rand faci o gramada de afirmatii fara nici o acoperire. Iar cand ti se demonteaza afirmatiile sau ti se cer argumente (in mod normal cineva trebuie sa isi sustina o afirmatie nu altcineva sa i-o demonteze; altfel oricine poate spune orice bazaconie si altii trebuie sa demonstreze ca nu e asa), fie ignori partea asta, fie incerci (fara sa iti iasa) sa te scoti prin ironie.
Si pui in gura unora sau sugerezi ca ar fi zis lucruri despre care nu a fost vorba. Unde a spus Mosh-Neagu ca Moliftele Sfantului Vasile sunt legionare? Unde a spus ca Sfanta Liturghie este antisemita?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.01.2014, 22:57:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din pacate, am cunoscut preot exorcist dat in judecata de vrajitoare. Preotul a castigat procesul, dar imediat dupa aceea a aparut cazul Tanacu, urmat de reducerea drastica a exorcismelor...
Mai, daca cu ocazia asta ti s-a anulat programarea la exorcism, avem cele mai adanci regrete, ca ti-ar fi fost de un real folos si ar fi fost si ceva mai multa liniste pe aici.

In rest, n-am auzit de nici o "reducere drastica a exorcismelor".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.01.2014 at 22:59:30.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.01.2014, 22:59:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar nu iti e rusine asa putin? Ar trebuie sa iti fie.
In primul rand faci o gramada de afirmatii fara nici o acoperire. Iar cand ti se demonteaza afirmatiile sau ti se cer argumente (in mod normal cineva trebuie sa isi sustina o afirmatie nu altcineva sa i-o demonteze; altfel oricine poate spune orice bazaconie si altii trebuie sa demonstreze ca nu e asa), fie ignori partea asta, fie incerci (fara sa iti iasa) sa te scoti prin ironie.
Si pui in gura unora sau sugerezi ca ar fi zis lucruri despre care nu a fost vorba. Unde a spus Mosh-Neagu ca Moliftele Sfantului Vasile sunt legionare? Unde a spus ca Sfanta Liturghie este antisemita?
Individa face asta de multa vreme, de fiecare data cand ii este data jos masca "ortodoxa" si demonstrata cu argumente in regula ca e la furat cu ortodoxia o ia razna pe campii si incepe sa "vada" lucruri care nu sunt scrise.

A se vedea topicurile cu cipuri, ca sunt o grramada de faze din astea pe acolo isi face veacul de obicei si pe unde mai este un topic anti-ierharhic imediat isi arata coltii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.01.2014, 23:03:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1. L-au dat in judecata pentru ca le-a incurcat planurile, a dezlegat vrajile facute de ele. Vrajitorii mai au si de suferit atunci cand un preot induhovnicit se roaga pentru salvarea unui suflet care sufera din cauza efectelor vrajilor.
Da, ne inchipuim deja cum arata plangerea:

"Subsemnaul Vrajelescu Cutare reclama pe preotul Cutarescu din motive de exorcism care imi distruge mie rezultatatele profesionale in bransa.
Doresc sa i se interzica exorcismele si plata despagubiri in valoare de..... Aveti atasata chitanta cu taxa de timbru si citat in vederea expertizei si confirmarii celor reclamate confratele expert in vraji si exorcisme Vrajeleanu Omida, martor Antonia Pseudortodoxescu, femeie vajnica, ortodoxa si credincioasa. Va multumesc".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.01.2014, 23:05:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vai, vai, vai! Bietii Sfintii Parinti n-au citit ce ai scris tu si au pacatuit sute de ani, citind Moliftele! Roaga-te pentru ei! Roaga-te si pentru Sfantul Ioan Teologul care ne-a lasat Apocalipsa! Nu te lasa pana n-o modernizezi si pe aceea!
Pai a fost deja modernizata de secta ta.
"Impodobita" cu cipuri cu "mind control", pasapoarte si tot restul sf -urilor conexe.

Este amuzant oarecum tupeul nesimtit cu care plasezi faptele tale asupra altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.01.2014, 23:11:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/se-citesc-molitfele-sfantului-vasile-ziua-sfantului-128036.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2014, 23:12:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, ne inchipuim deja cum arata plangerea:

"Subsemnaul Vrajelescu Cutare reclama pe preotul Cutarescu din motive de exorcism care imi distruge mie rezultatatele profesionale in bransa.
Doresc sa i se interzica exorcismele si plata despagubiri in valoare de..... Aveti atasata chitanta cu taxa de timbru si citat in vederea expertizei si confirmarii celor reclamate confratele expert in vraji si exorcisme Vrajeleanu Omida, martor Antonia Pseudortodoxescu, femeie vajnica, ortodoxa si credincioasa. Va multumesc".
=)))))))))))))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 03.01.2014 at 00:29:31.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.01.2014, 06:02:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Am vorbit cu un preot care mi-a spus ca de 70 de ani slujeste si ca in fiecare an la 1 ianuarie a citit rugaciunile Sf.Vasile cel Mare ,anul asta e primul in care nu citeste !!!
[...]
Sunt mahnit suparat si ma simt tradat !
La noi în America s-au citit. Dar nu toate, e adevărat, ci doar o moliftă destul de scurtă. Și eu am fost surprinsă.
Părintele a zis că celelalte două (?!) le va citi duminica viitoare - adică în Ajunul Bobotezei. Cred că pentru că e zi de post.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.01.2014, 10:31:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar nu iti e rusine asa putin? Ar trebuie sa iti fie.
In primul rand faci o gramada de afirmatii fara nici o acoperire. Iar cand ti se demonteaza afirmatiile sau ti se cer argumente (in mod normal cineva trebuie sa isi sustina o afirmatie nu altcineva sa i-o demonteze; altfel oricine poate spune orice bazaconie si altii trebuie sa demonstreze ca nu e asa), fie ignori partea asta, fie incerci (fara sa iti iasa) sa te scoti prin ironie.
Si pui in gura unora sau sugerezi ca ar fi zis lucruri despre care nu a fost vorba. Unde a spus Mosh-Neagu ca Moliftele Sfantului Vasile sunt legionare? Unde a spus ca Sfanta Liturghie este antisemita?
Am vrut sa atrag atentia, asupra nihilismului care ne ameninta. Putina trezvie nu strica. Desigur, Mosh-Neagu nu a spus nimic de rau despre Sfanta Liturghie, dar am vrut sa-i atrag atentia ca nici sa nu spuna daca si aceasta va deveni un subiect de negociere.

S-au scris articole deranjante pentru un crestin exact in perioada sarbatorilor:

1.Propunerea domnului Andrei Marga de a se face modificari pana si in Sfanta Liturghie este in masura sa ingrijoreze orice crestin.

,,Există ieșire din ignoranța ce persistă la noi în jurul acestor teme. Nu este deloc realistă, nicidecum, relativizarea Holocaustului evreilor, găsind acum aproape oriunde holocaust. Relativizarea i-a făcut pe cercetătorii evrei să vorbească, pe bună dreptate, de Shoah. Ieșirea din ignoranță pe care o am în vedere, la propriu, presupune doi pași. Primul constă în lansarea, de către teologi, filosofi și istorici pricepuți a unei competente dezbateri asupra lui „Iisus istoric“ și a corelației dintre „Iisus istoric“ și „Iisus eschatologic“. Al doilea pas constă, oricât de incomod pare, în revizitarea liturghiei, al cărei text are, prin natura lucrurilor, mare răspândire. Știm prea bine că, de pildă, Papa Paul al VI-lea a decis în cele din urmă renunțarea în liturghia catolică la formulările ofensive față de evrei, care au fost înțelese ușor, în decursul istoriei, ca formulări antisemite. Această operație trebuie făcută și în liturghia de la noi. Ar trebui ținut seama de împrejurarea că fragmentele din Evanghelia după Ioan, care se invocă frecvent, au fost elaborate în cadrul unei polemici ce avea deja un trecut înăuntrul iudaismului și riscă mereu (desigur, adesea datorită slăbiciunilor exegezei) să fie înțelese pe dos, ca formulări antisemite, ceea ce nu a fost și nu este nicidecum cazul»."
http://www.altermedia.info/romania/2...t-slugarnicia/

2. Alta atitudine ingrijoratoare este aceea a domnului Nicolae Manolescu.
http://adevarul.ro/news/societate/lo...9b9/index.html

Last edited by antoniap; 03.01.2014 at 10:33:57.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.01.2014, 10:39:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai mă nu amesteca una cu alta, că reușești să te faci de baftă.
Pe bune!
Trezvia de lipsa căreia ne învinovățești se pare că nu prea te învinețește lovindu-te!

Dacă ar fi să te suspectez de altceva decât un prea mare zel (câteodată) aș zice că faci expre ca să arunci cu rahat în toate.
Mă iartă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde