Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 23.03.2015, 10:09:45
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exact, Mihai, sunt eu un independentist, aflat unde se intersecteaza ortodoxia si un pseudo-neoprotestantism adenominational, si asta in cea mai mare parte pentru ca am o problema cu autoritatea-care-nu-greseste-chiar-cand-se-contrazice-la-interval-de-secole (ghici care e acea autoritate auto-asumata si colectiva? ), dar antisemit sau rasist nu sunt si nici nu am fost vreodata. (Bine, nitel rasist sunt, si anume in privinta anglo-saxonilor, insa doar pe hartia virtuala. Sa privesc un om in ochi, sau sa vorbesc cu el pe net, si totusi sa ii doresc moartea la propriu, asta nu pot).
CZC NU a fost mucenic. Poate mucenic al Dracului. Fara evrei, noi nu am fi crestini si europeni. De-o pilda, algebra si o mare parte a filosofiei moderne isi au radacina in ceva concepte aduse de arabi...care arabi erau de fapt, multi dintre ei, evrei traitori in tari musulmane. (Presupun ca numele Abulafia si Maimonide sunt cunoscute majoritatii colegilor; tu stii, dar pariez ca igorete habar nu are, oricum nu are CPU potrivit pentru asta; cred ca cepeu-ul lui organic e pe 8 bits). Latratul-pentru-cauza al cipofobilor si legionaroizilor e o hula indirecta la adresa Celui Care i-a ales pe evrei.
Ca sa nu mai zic ca "moarte lumii" suna a terorism. Sunt eu antioccidental, dar impotriva Occidentului actual. Latrai filetisti ultraortodocsi sunt impotriva "latinilor", ca sunt traditionalisti sau post-conciliari, ca de, vai ce rau au facut "papistasii" ca i-au lasat pe Constantin Dragases si comp. sa fie macelariti de Mehmet cel Mare. Mare branza ca a picat imperiul bizantin.
P. S. Ma uitai pe buda aia de sait: latrrat subiectivist-aglutinant pentru Carpele Verzi si capitanul lu' peste. Logic ca admiratorii cuibului de fanatici de la Petru-Voda si alti cipofobi tin cu astia. Sincer, ma intreb de ce saitul nu e interzis.

Last edited by Barsaumas; 23.03.2015 at 10:50:28.
  #292  
Vechi 23.03.2015, 11:48:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cu multe idei din acel site, nu sunt nici eu de acord. Legionarii au fost criminali. Nu merită statutul de martiri. Eroii care ucid oamenii, nu sunt martiri și nici sfinți.

Și Augustin are acatist. Deci nu mă mir. Augustin a ucis de mii de ori mai mulți oameni (sufletește) decât Corneliu Codreanu.

Mă refeream la articolul cu pricina, de pe site, despre părintele Ioannis Romanides, că vorbește despre cartea Dogmatica Patristică Ortodoxă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #293  
Vechi 23.03.2015, 12:01:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intr-adevar exista o mare romano-catolico-fobie pe acest forum si nu doar, in sfera lumii ortodoxe la fel, trebuie doar sa ascultam predicile Pr. Gheorghe Anitulesei sau a multor altii care te sperie si nu dau dovada de nici un fel de dragoste, ca si cum catolicii ar fi fiii iadului si nu trebuie sa ne atingem de ei nici cu un bat. Pai mai oamenilor, chiar si Hristos a zis ca toate regulile vechiului testament, a religiei iudaice care este bazata DOAR pe reguli, legi si indicatii, deci este legalismul religios in persoana, a zis ca decalogul poate fi exprimat in doua lucruri: Sa iti iubesti aproapele tau ca pe tine insuti si sa Il iubeste pe Dumnezeu. Crestinii, si mai ales ortodocsii care ne tinem asa ocosi, trebuie sa fim ministri ai tolerantei, iubirii, intelegerii si dragostei. Cum poti sa spui ca nu s-a mantuit maicuta Tereza din Calcuta doar pentru ca era catolica, cand a facut pentru crestinism, pentru aproape si pentru Dumnezeu mai mult decat orice ortodox actual din Romania?
Nu există nicio fobie, în Ortodoxie.

"Romano-catolicii" sunt ERETICI. Dovedit. De sute de ani. Ortodoxia nu are nimic cu omul, cum bine punctează și Cătălin, ci cu păcatul.

Ortodoxia URĂȘTE păcatul omului, se mânie pe păcatul omului și vorbește împotriva păcatului omului, dar nu a OMULUI, pe care nu are voie să-l atingă cu un fir de păr. Cine atinge fizic, alt om, datorită păcatului lui, 'NU este ortodox.

Cum spre exemplu, făcea "sfânta" inchiziție blestemată, care ucidea pe oricine nu era romano-catolic.

Ereziile apusului, ale franco-latinilor, sau autonumiți pe nedrept romano-catolici, sunt cu adevărat ereziile iadului, ca orice erezie. Mai ales că și ei știu asta și totuși rămân mai departe în ele.

Corect cele două legi date de Hristos, dar vezi că tot Hristos a spus:

"21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7)

Înțelege că MÂNTUIREA, NU ESTE A ORICUI SE NUMEȘTE PE SINE CREȘTIN.

Să fim miniștri ai toleranței, da. Toleranța omului, nu și a păcatului, miniștri ai dialogului, nu ai ereziei, miniștrii ai mărturisirii, nu a acceptării, miniștrii ai iubirii, dar a osândirii păcatului, după cum spune: - Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față - Efeseni 5, 11.

Iar Tereza din Calcutta, a fost un om moral. Moralitatea nu mântuie. Și ateii sunt oamni morali. Și budiștii, Dalai Lama sunt oameni morali, și sufiții musulmani, le fac pe toate bune, ca un sfânt, și hindușii, mulți au viață curată și frumoasă, precum sfinții.
Tereza din Calcutta, pentru mărturisirea ereziilor franco-latinilor, NU s-a mântuit.
Nici un eretic, nu se poate mântui.
Nici unul din cei care nu sunt ortodocși, adică creștini cu adevărat, nu se vor mântui.
Și vei înțelege, încă din această viață, de ce.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #294  
Vechi 23.03.2015, 12:10:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
N-ai dreptul să numești scrierile părintelui Ioannis Romanides, mârâieli.
Iote ma ce chestie, tu un pitic, un nimeni, te poti lua de oameni fata de care tu esti un pitic care nu le ajungi nici macar la glezna, si daca se ia unul de un teolog oarecare, care evident, ca si tine, musteste de frustrari, nu are voie.

De ce, ca asa zice piticul si piticul se crede infailibil si daca el este infailibil restul care il contrazic fara doar si poate gresesc.

Si la ce bloguri dai link ..si ala e tot un schizofrenic cu acte in regula, Vadim si nimic mai putin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #295  
Vechi 23.03.2015, 12:12:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
@Wryetui
Gandirea ca numai ortodocsii se mantuiesc este o prostie. La fel, ca Dumnezeu ii "articuleaza" pe neortodocsi sau ca crestinii sunt predestinati mantuirii. MANTUIREA TINE, EXCLUSIV, DE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS. El si numai El decide cine este vrednic de Imparatia Sa si cine nu, indiferent de religia/confesiunea careia ii apartine. Punct. Iar "criteriile de eligibilitate" sunt, de multe ori, altele decat cele care ni le imaginam noi. Vom avea surpriza sa vedem in Rai oameni la care nu ne asteptam sa fie vrednici de asta si, de asemenea, sa observam ca lipsesc indivizi despre care eram siguri ca vor fi de-a dreapta Mantuitorului. Slava Domnului ca nu oamenii hotarasc cine intra in Rai, ar fi jale sa se intample asta.
Erau adunați, mulțime de oameni, în jurul Sfântului Maxim Mărturisitorul și îl întrebau (redau din cap):

- Păi bine, măi, numai tu te mântuiești? spunea unu.
- Noi, toți împotriva ta, toată creștinătatea e împotriva ta și crezi că numai tu te mântuiești și noi toți ne pierdem? spune altu.
Iar Sfântul Maxim, dă un raspuns plin de Duhul Sfânt. Spune Sfântul:
- "Cei trei tineri, care nu s-au închinat idolului, la care s-au închinat toți oamenii, n-au osândit pe nimeni. Fiindcă nu se uitau la cele ale altora, ci cum să nu cadă ei înșiși din adevărata cinstire a lui Dumnezeu. Tot așa și Daniil, aruncat în groapa cu lei, n-a osândit pe nimeni din cei care nu se rugau lui Dumnezeu, potrivit decretului lui Darius al perșilor; ci Daniil s-a uitat la el însuși și cele ale lui, preferând mai degrabă să moară mâncat de lei, decât să supere pe Dumnezeu și să fie biciuit de conștiința proprie, pentru călcarea legilor firii. Să nu-mi dea Dumnezeu nici mie, să osândesc pe cineva la iad, sau să spun că numai eu mă voi mântui, dar prefer însă mai degrabă să mor, decât să am conștiința tulburată, să mă apese, că am alunecat întrun fel oarecare, cât de subțire, de la dreapta credință și creștinismul cel curat și viu".

Aceași mărturisire o fac și eu, ca și a Sfântului Maxim.

Deci Dumnezeu decide, dar știm deja deciziile Lui. Le avem scrise în Biblie. Deci știm clar cine se mântuiește și cine nu. Cine ține dreapta credință se mântuiește, cine nu o ține, ci o schimbă, se duce în iad. E "crud" Adevărul, dar Adevărul te va face liber.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.03.2015 at 12:15:13.
  #296  
Vechi 23.03.2015, 12:12:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nici unul din cei care nu sunt ortodocși, adică creștini cu adevărat, nu se vor mântui.
Și vei înțelege, încă din această viață, de ce.
Si tot n-ai raspuns, papuasul ala la care n-a ajuns ortodoxia, ce se intampla cu el?
Va zace o vesnicie in chinuri pentru ca Dumnezeu nu a gasit o cale sa i se faca cunoscut si lui?

A cui e vina in cazul asta?
Cum se manifesta dragostea lui Dumnezeu fata de el?
O sa-i ofere un loc ceva mai racoros in Iad?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #297  
Vechi 23.03.2015, 12:13:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Erau adunați, mulțime de oameni, în jurul Sfântului Maxim Mărturisitorul și îl întrebau (redau din cap):

- Păi bine, măi, numai tu te mântuiești? spunea unu.
- Noi, toți împotriva ta, toată creștinătatea e împotriva ta și numai tu te mântuiești și noi toți ne pierdem? spune altu.
Iar Sfântul Maxim, dă un raspuns plin de Duhul Sfânt. Spune Sfântul:
- "Cei trei tineri, care nu s-au închinat idolului, la care s-au închinat toți oamenii, n-au osândit pe nimeni. Fiindcă nu se uitau la cele ale altora, ci cum să nu cadă ei înșiși din adevărata cinstire a lui Dumnezeu. Tot așa și Daniil, aruncat în groapa cu lei, n-a osândit pe nimeni din cei care nu se rugau lui Dumnezeu, potrivit decretului lui Darius al perșilor; ci Daniil s-a uitat la el însuși și cele ale lui, preferând mai degrabă să moară mâncat de lei, decât să supere pe Dumnezeu și să fie biciuit de conștiința proprie, pentru călcarea legilor firii. Să nu-mi dea Dumnezeu nici mie, să osândesc pe cineva la iad, sau să spun că numai eu mă voi mântui, dar prefer însă mai degrabă să mor, decât să am conștiința tulburată, să mă apese, că am alunecat întrun fel oarecare, cât de subțire, de la dreapta credință și creștinismul cel curat și viu".

Aceași mărturisire o fac și eu, ca și a Sfântului Maxim.
Nu se potriveste nici pe departe.
Tu deja ai osandit o gramada la Iad.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #298  
Vechi 23.03.2015, 12:14:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Na, am citit și eu câte ceva despre "sfântul necanonizat" al lui Remus Emilian Botoș - Ioan Romanides.

Emiliane, poți să stai liniștit, necanonizat este și necanonizat o să rămână. Filetism, plus o versiune bizară de ecumenism, nesocotirea sfinților lui Dumnezeu, împotrivire la Sfintele Sinoade, apărarea ereticilor dovediți, gogoașa cu "franco - latinii", pe toate le-a luat Emilian de la Ioan Romanides.

Hai să le luăm pe rând: Emiliane, tu ce crezi: Papa Leo I a fost sfânt ?
  #299  
Vechi 23.03.2015, 12:30:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tot n-ai raspuns, papuasul ala la care n-a ajuns ortodoxia, ce se intampla cu el?
Va zace o vesnicie in chinuri pentru ca Dumnezeu nu a gasit o cale sa i se faca cunoscut si lui?

A cui e vina in cazul asta?
Cum se manifesta dragostea lui Dumnezeu fata de el?
O sa-i ofere un loc ceva mai racoros in Iad?
Hristos S-a născut.
Hristos S-a răstignit.
Hristos a înviat !
Adevărat a înviat !

Practicanții de voo-doo, din Africa, și din Hawai, și mai adânc merg, afirm: orice om de pe pământ ȘTIE de Hristos, dar nu toți Îl acceptă. Și mulți Îl acceptă, nu toți Îl trăiesc.

Dar toți, sau 99% din cei 7,3 miliarde de oameni câți sunt pe pământ, ȘTIU de Hristos.

Deci știind, nu toți se mântuiesc. Turma este mică, calea este strâmtă, îngustă, și grea și puțini o agflă, spune Biblia.
Care Cale? Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Calea care duce la Împărăția Cerurilor. Hristos. Puțini o află. Puțini fac parte din acea "turmă mică".

Revin.

Papuașii din Amazon, RESPING prin voința lor, civilizația. Hristos a venit "la plinirea vremii", când omenirea era capabilă de primească "desăvârșirea legii" și sfințenia. Sfințenia are nevoie de civilizație, altfel, nu își poate iubi vrăjmașii, altfel, sfințenia nu poate exista. Încă. Decât în civilizație.

Cu ce e de vină Hristos că papuașii resping civilizația și deci pe Hristos?
Cu ce e de vină Hristos că voo-doo-iști, nu vor să accepte pe Hristos și mântuirea?

Spunea Arsenie Boca: "E imposibil! Imposibil ca cineva, în decursul vieții sale, să nu fi întâlnit, măcar odată, pentru o secundă, o cruce, undeva, cumva. Pentru acea secundă, Dumnezeu îl va judeca. De ce nu s-a interesat de ea? De ce nu a cercetat să vadă despre ce-i vorba cu crucea aceea a creștinilor? Pentru acea secundă, nu va putea veșnicia, în iubirea lui Dumnezeu Treime."
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #300  
Vechi 23.03.2015, 12:31:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu se potriveste nici pe departe.
Tu deja ai osandit o gramada la Iad.
Nu ai înțeles finețea cuvintelor Sfântului Maxim Mărturisitorul.

Finețe care o mărturisesc și eu, și aceași finețe a cuvintelor, pline de Duhul Sfânt, arată cine se mântuiește și cine nu, cine va merge în iad și cine merge în Rai.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis