Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2009, 14:40:24
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Question Intrebare ....

Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2009, 14:57:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro daca preotul ala le-a dat dezlegare si a efectuat cununia o fi avut el un motiv nu?
Normal ca le sunt canonice cununiile.
Ce crezi daca cineva si-a efectuat cununia la o manastire unde nu e canonic sa efectuezi cununii e casatorit sau nu?
(la manastire nu e voie sa efectuezi cununii).
Apoi daca cineva e botezat acasa si nu e botezat la biserica dar de preot ortodox si dupa randuiala fireasca ce crezi e botezat sau nu?
Normal ca e botezat.
Canonic botezul se face in Biserica nu acasa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2009, 15:32:18
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa dupa cum bine stim in posturile de peste an,cu precadere in Postul Mare al Sfintelor Pasti,este interzisa cu desavarsire oficierea casatoriilor.(Am enuntat "cu precadere" deoarece acest post ne aminteste de suferintele Mantuitorului indurate pentru noi,jertfa Sa pentru noi,astfel ca noi nu putem sa nu recunoastem cat de mult ne iubeste Dumnezeu pe noi pe toti.Asadar nu putem rasplati iubirea cu nerecunostinta,de ce sa fac nunta in post,e ca si cum eu m-as bucura de ceva si altcineva sufera in durere(Postul reprezinta infranare si cainta).Domnul nostru Iisus Hristos Sa intristat pentru pacatele noastre si a patimit si jertfit,pentru a ne izbavi pe noi.Si eu ce fac fac nunta?Nu!Am timp sa ma casatoresc inafara postului.Postul nu tine o vesnicie,se intinde pe perioada catorva saptamani,nu putem oare oferi din timpul nostru si Lui Dumnezeu?Putem sa oferim mai mult decat atata multumire si recunostinta,indreptate catre El prin rugaciune.)
Casatoria este o taina pe care Dumnezeu o binecuvinteaza,prin preotul ce o oficializeaza.Tainele Lui Dumnezeu s-ar putea asemana legilor pamantesti,pe care noi cautam sa nu le incalcam,de ce as incalca porunca Domnului,nu ma tem oare ca voi fi pedepsit asa cum este in cazul cand incalc o lege.Orice cuvant si fapta isi are intrebuintarea sa,fara ordine ar fi haos.Atunci cand ma simt nelinistit sufleteste,imi pare ca totul in jur e dezordonat,asta din cauza pacatului,insa cand sunt cu Dumnezeu in sufletul meu e liniste si pace,in jurul meu va toate minunile si darurile bunului Dumnezeu.(Bineinteles rostim cu mare usurinta cuvintele de ar fi si cu faptele la fel,insa sa ne straduim sa fie bine si cu faptele,sa ne intarim in rugaciune,mai ales in perioada de post si nu numai).
Nu putem judeca un preot despre care se aude sau am vazut ca a savarsit aceasta Sfanta Taina in perioada de post.In aceasta perioada a modernitatii pe care o traversam,unii dintre slujitorii la Sfintele Altare,cauta sa ne atraga prin diferite mijloace,pentru a ne apropia de Dumnezeu.Nu sunt eu in masura sa judec pe aproapele meu,ci sa ii intind o mana prieteneasca daca este pe marginea prapastiei(sa nu ma uit cum cade si sa ma bucur ca nu am fost eu in locul sau,fiindca fiecare isi are rasplata sa).
Binecuvantarea Lui Dumnezeu vine peste noi in orice clipa a vietii noastre,sa nu ne indoim de aceasta.

Post usor si cu folos duhovnicesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2009, 15:44:34
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???

Am uitat sa specific faptul ca atat Cristina cat si Maria nu pot avea copii - nu pot ramane insarcinate desi analizele le sunt bune ......... ?????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2009, 15:56:23
nadia.r's Avatar
nadia.r nadia.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

copilul meu e botezat intr-o biserica catolica dar cu preot si slujba ortodoxa,deci eu cred ca e ortodox si nu are importanta unde a fost facut botezul ci daca s-a facut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2009, 16:03:38
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceste Sinte Taine nu se pot savarsi decatre oricine,oriunde si cand vrem noi.Daca asa s-au petrecut faptele e bine sa intrebam un preot,pentru a gasi indrumare,nu sa facem cu credem noi.Cat din cea ce credem noi e bine si cat e rau,de obicei tindem sa gasim si sa credem rau.Nu puetem lasa faptele si lucrurile serioase la intamplare sau pe seama ca asa cred si pace.

Post usor si cu folos duhovnicesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2009, 16:40:25
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ceea ce dezleaga preotul, dezlegat este si in cer. ceea ce leaga preotul, legat este si in cer. Aceasta mare putere data preotilor de Domnul nostru Iisus Hristos, nu-i absolva si de o responsabilitate pe masura. Dumnezeu este credincios legamantului Sau, doar omul este slab, fie el chiar si preot. Ca urmare, daca sunt cu dezlegare de la preoti, cele doua cununii despre care se face vorbire si botezul acela sunt recunoscute si in cer, chiar daca cu mare tristete, care, iata, se reflecta prin lipsa darului de a face copii de catre cele doua femei. Cu multe rugaciuni, martirisirea faptei la Sfanta Spovedanie si urmarea canoanelor stabilite, Dumnezeu se poate indura in marea Lui dragoste si mila fata de noi pacatosii pe care ne tine in viata astepetand cu rabdare sa ne indreptam.
Doamne ajuta.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2009, 20:12:10
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Cum or avea preotii curaj sa treaca peste Cuvantul lui Dumnezeu ? si sa faca nunti cu dezlegari de la sine putere. Ca Dumnezeu a lasat Apostolii ca sa pazeasca pe Pamant ceea ce a spus El prin Fiul sau.
Asa ca, mi se pare o blasfemie sa dai dezlegare pentru o nunta in Postul Pastelui si in Postul Craciunului si in oricare alt Post, pentru ca la sfarsitul Cununiei este "Isaia Dantuieste" si nunta presupune bucurie, dans si bucate alese (mancare, sarmale, fripturi, bautura etc.). Ori in periodele de Post Sfanta Scriptura ne indeamna catre infranare si cumpatare.
Ati vazut voi vreo nunta tinuta in tacere si cu mancare de post ???
Eu le-am spus ca nu e bine si ca mai pot astepta sa treaca Postul. Nu am inteles niciodata de ce a fost asa de mare graba, ca doar nu era nimeni bolnav sau pe moarte ca sa fie o unire in extrem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2009, 20:17:50
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Cum or avea preotii curaj sa treaca peste Cuvantul lui Dumnezeu ? si sa faca nunti cu dezlegari de la sine putere. Ca Dumnezeu a lasat Apostolii ca sa pazeasca pe Pamant ceea ce a spus El prin Fiul sau.
Asa ca, mi se pare o blasfemie sa dai dezlegare pentru o nunta in Postul Pastelui si in Postul Craciunului si in oricare alt Post, pentru ca la sfarsitul Cununiei este "Isaia Dantuieste" si nunta presupune bucurie, dans si bucate alese (mancare, sarmale, fripturi, bautura etc.). Ori in periodele de Post Sfanta Scriptura ne indeamna catre infranare si cumpatare.
Ati vazut voi vreo nunta tinuta in tacere si cu mancare de post ???
Eu le-am spus ca nu e bine si ca mai pot astepta sa treaca Postul. Nu am inteles niciodata de ce a fost asa de mare graba, ca doar nu era nimeni bolnav sau pe moarte ca sa fie o unire in extrem.
Asa este cristinateodora11, insa vezi tu exista situatii cind preotul duhovnic poate face exceptii.
In aceste 2 cazuri, au fost exceptii, deorece preotii respectivi au acceptat cele exceptii.

Doar preotul stie de ce si cum.
Acuma ca ele nu au copii, nu stiu in ce masura are asta vre-o legatura cu felul in care si timpul si ora si locul unde s-a facut slujba de cununie.

SAU POATE CA ARE.

Cine stie?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.04.2009, 20:58:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Cum or avea preotii curaj sa treaca peste Cuvantul lui Dumnezeu ? si sa faca nunti cu dezlegari de la sine putere. Ca Dumnezeu a lasat Apostolii ca sa pazeasca pe Pamant ceea ce a spus El prin Fiul sau.
Asa ca, mi se pare o blasfemie sa dai dezlegare pentru o nunta in Postul Pastelui si in Postul Craciunului si in oricare alt Post, pentru ca la sfarsitul Cununiei este "Isaia Dantuieste" si nunta presupune bucurie, dans si bucate alese (mancare, sarmale, fripturi, bautura etc.). Ori in periodele de Post Sfanta Scriptura ne indeamna catre infranare si cumpatare.
Ati vazut voi vreo nunta tinuta in tacere si cu mancare de post ???
Eu le-am spus ca nu e bine si ca mai pot astepta sa treaca Postul. Nu am inteles niciodata de ce a fost asa de mare graba, ca doar nu era nimeni bolnav sau pe moarte ca sa fie o unire in extrem.
Dar de ce esti asa de contrariata? S-a facut, s-a facut, asta este. Mai bine te-ai bucura pentru prietenele tale ca si-au gasit sot si s-au casatorit. In rest nu ar trebui sa te intereseze nimic. Nu este crestineste nici sa judeci pe altul, nici sa cauti nod in papura.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, intrebare, parere, post

Thread Tools
Moduri de afișare