Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 11.11.2009, 18:22:03
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sufletregasit Vezi mesajul
traiesc in pacat cu un baiat,de aproximativ 2 ani.il consider persoana cu care imi pot duce mai departe o viata de familie.Eu..se indura Bunul si Milostivul Dumnezeu si Imi arata mereu indurarea Sa printr-o liniste si bucurie interioara.pot sa afirm ca nu am cunoscut oameni care sa imi faca rau sau daca au fost nu m-au afectat.merg des la Biserica si imi place mult la Liturghie,am inceput sa citesc Vietile Sfintilor si sincer va spun ca e o adevarata miere pentru sufletul meu intunecat de pacat.El..vede existenta lui Dumnezeu mai mult stiintific,nu a avut niciodata inclinatii de a merge la Biserica sau de a se ruga.e milos,il invinuieste pe Dumnezeu pentru inegalitatile si nedreptatile din lumea asta,si ii multumeste pentru sanatatea celor dragi lui.daca mergem duminica la slujba impreuna,lucru care se intampla foarte rar..o face de dragul meu.am incercat sa il conving sa mergem la duhovnic dar nu vrea,crede ca preotii in ziua de azi nu tin seama de problemele spirituale ale credinciosilor ci mai degraba isi fac averi,case si masini scumpe.sunt intr-o mare dificultate:vreau sa Il rasplatesc pe Dumnezeu pentru ajutorul Sau necontenit(sa ma spovedesc si sa ma impartasesc) si sa ma indrept...dar vreau sa il atrag si pe el spre Calea Lui ca sa fim amandoi oameni care fac voia lui Dumnezeu.cum sa procedez daca el este atat de impotrivit?
Mda, o solutie ar fi exemplul personal. Roaga-te tu, du-te tu, nu-i reprosa ca nu vine cu tine, roaga-te pentru el, fii blanda si smerita din toata inima, zambeste-i ca un adevarat crestin.
Prietenul tau este un om cu suflet bun, dar mai ales nu-l forta, harul lui Dumnezeu lucreaza, de asta sa fii sigura.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 14.01.2010, 16:25:14
fbronnie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nici unul

Momentan nu am nici un necaz. Si nu mi-e teama ca voi ajunge in Iad. Din simplul motiv ca a fi fericit in viata asta nu inseamna a fi nefericit in cealalta.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 14.01.2010, 16:54:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fbronnie Vezi mesajul
Momentan nu am nici un necaz.
Aceasta inseamna ca nu iti lipseste nimic.
Hmm, tare ciudat... esti singurul pe care il aud ca nu are nici un necaz.
Nu stiu daca sa ma bucur pentru tine sau nu.

Eu am mai multe necazuri, iar printre cele mai grele sunt cele sufletesti: mintea nu are odihna, gandurile alearga inca neincetat, inima mi se mahneste din cauza neiubirii mele si a celor de langa mine, faptele imi sunt departe de cuvintele pe care le rostesc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #154  
Vechi 14.01.2010, 16:59:29
fbronnie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Windorin

Dragostea nu e o cadere. E un dar. Eu ca atee recunosc acest dar si ma bucur de el. La fel cu odihna - aceea mi-o fac singura prin faptul ca nu imi muncesc mintea si sufletul cu rugi nesfarsite si cainte pentru pacate pe care nu le-am savarsit.

Voi nu va dati seama ca sunteti cei mai mari dusmani pe care ii aveti? Voi va faceti viata imposibila si ii dispretuiti pe aceia care se pot bucura si pot trai linistit in aceasta viata, fara frica, fara gand de rascumparare intr-o alta viata. Nici Satana nu v-ar putea chinui asa cum o faceti voi insiva. Pacat.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 14.01.2010, 17:26:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

fbronnie
Pai si daca cealalta viata e adevarata? Daca vei constata asta ,dupa moarte? Ce vei mai face atunci ?
Daca nu e nimic dupa moarte,da ,modul tau de abordare e corect,si nu al nostru.
Dar daca e ?Care va mai fi fericirea si odihna ta atunci?
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.01.2010, 17:38:29
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Deznadejdea si dorul de Dumnezeu...Mi-e dor de Dumnezeu...astazi mi se descopera, maine ma ratacesc iar...astazi ma rog, maine fac fel si fel de lucruri...Voi ajunge in iad probabil...nu stiu daca a mai iubeste Dumnezeu, ma rog si parca nu-mi mai gasesc cuvintele, parca nu ma mai asculta nimeni...cateodata ma indoiesc de El...sunt asa de zile intregi, Dumnica e bine, dupa, in cursul saptamanii cad in deznadejde si tristete...

"Eu am mai multe necazuri, iar printre cele mai grele sunt cele sufletesti: mintea nu are odihna, gandurile alearga inca neincetat, inima mi se mahneste din cauza neiubirii mele si a celor de langa mine, faptele imi sunt departe de cuvintele pe care le rostesc." exact windorin...trec prin niste chestii prin care treci si tu, numai ca ale mele sunt combinate cu deznadejdea si tristetea, cu vinovatia....

Last edited by Simona-Marilena; 14.01.2010 at 17:55:49.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 14.01.2010, 20:36:30
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Dar nu pot lasa lucrurile cum sunt ca fiecare cuvant cu care ma raneste ramane. Nu dispare in aer, ci ramane in mine. Nu sunt in stare sa iert, dar'mite sa uit. Pentru ca-mi face probleme imense.
De ex. imi tot repeta ca nu sunt in stare sa vorbesc engleza. In realitate merg prin strainate decand aveam 20 ani (21 nu e varsta mea reala) si niciodata nu am avut vreun complex legat de engleza mea, indiferent cate greseli faceam. Deci am ceva exercitiu. Dar dupa ce mi-a repetat de multe ori ca ma exprim inadecvat, intai m-am ferit sa mai vorbesc de fata cu el.. pana cand intr-o zi am deschis gura in fata unei vorbitoare native de engleza si asa am ramas.. cu gura deschisa! Mi-au disparut toate cuvintele! Cumva, ironiile lui au dat roade neasteptate.
Sau... ma acuza pe nedrept cand pierde cate ceva. Dar incep sa ma autoconving... da, probabil eu am luat acel obiect, dar unde l-am pus? Si imi amintesc vag ca am facut ceva, dar ce? ... Pana cand el scoate obiectul pierdut din buzunar. Nici scuze nu-si cere. Iar eu o iau razna asumandu-mi vini care nu sunt ale mele!
Si asa mai departe.
Si asta incerc sa fac.. ce vrea Dumnezeu. Dar ce? Ca dragostea lui Hristos eu nu o am!
Aaaa, sau puteti sa va imaginati cum cineva spune: "o sa versi supa", "o sa spargi aia" etc.. Si se intampla in acel moment. Sunt doar exemple, dar este fantastic ce se intampla. Imaginati-va cum cineva spune ca esti bun de nimic, dar in acelasi timp apasa un buton invizibil si te transforma in ce spune: cineva bun de nimic.
Am zis, Dumnezeu vrea sa ma puna la punct un pic, ca prea eram cu nasul pe sus. (In fond mi-am batut si eu joc de altii la vremea mea).
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Gandurile ca cineva are o putere asupra ta, ca cineva te slabeste sau determina "caderile" tale sunt deseori inselatoare - cu cat le dai mai multa crezare, cu atat primesti mai multe raspunsuri de incurajare in greseala (faze precum: esti sigura ca a spus un cuvant ca sa sugereze nu stiu ce, crezarea ca nu te are la inima etc.). Prin ele, daca le asculti, nu-ti mai asumi vina si astfel incetezi sa te straduiesti sa devii mai buna. Daca tu nu poti ierta momentan si tocmai de asta ai nevoie pentru a-ti obtine linistea in aceasta situatie, inseamna ca esti pe calea binecuvantata a invataturii si grijii lui Dumnezeu pentru tine - a obtine o virtute nu e niciodata usor, deseori te poate aduce in tristeti si deznadajduire, in luni si poate chiar ani de lupta cu tine, insa pentru aceasta exista duhovnici, deci nu te poti pierde nicicum daca ceri ajutorul. Umilirea de sine, zdrobirea inimii sunt incercari grele pentru toti oamenii, dar rezultatele banuiesc ca sunt pe masura.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 14.01.2010, 20:53:20
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Deznadejdea si dorul de Dumnezeu...Mi-e dor de Dumnezeu...astazi mi se descopera, maine ma ratacesc iar...astazi ma rog, maine fac fel si fel de lucruri...Voi ajunge in iad probabil...nu stiu daca a mai iubeste Dumnezeu, ma rog si parca nu-mi mai gasesc cuvintele, parca nu ma mai asculta nimeni...cateodata ma indoiesc de El...sunt asa de zile intregi, Dumnica e bine, dupa, in cursul saptamanii cad in deznadejde si tristete...

"Eu am mai multe necazuri, iar printre cele mai grele sunt cele sufletesti: mintea nu are odihna, gandurile alearga inca neincetat, inima mi se mahneste din cauza neiubirii mele si a celor de langa mine, faptele imi sunt departe de cuvintele pe care le rostesc." exact windorin...trec prin niste chestii prin care treci si tu, numai ca ale mele sunt combinate cu deznadejdea si tristetea, cu vinovatia....
Chiar azi am auzit o vorba interesanta: deznadejdea ne impiedica sa ne bucuram de darurile primite iar indiferenta sa obtinem darurile ce ne lipsesc. Cred ca stii si tu ca frica face ravagii in inimile noastre. Nu stiu daca exista vreun om obisnuit (exceptie pustnici, ierarhi, preoti etc.) care sa-si acorde privilegiul sa simta ca va merge in Rai cu siguranta. Tot ce e de facut e sa ne straduim zilnic INSA FARA SA TRAGEM NOI CONCLUZIILE. Noi sa fim responsabili cat putem de mult de faptele noastre - ce poti face tu concret: fii milostiva, vorbeste frumos cu semenii si tot ce-ti sta in putere, insa gandurile despre STAREA NOASTRA in drumul inspre mantuire fac deseori rau (numai Dumnezeu stie cat mai avem de mers). Daca tu devii judecatorul tau sufletesc si iti dai sentinte precum: sunt pierduta, Dumnezeu nu ma mai iubeste si intrii in ascultarea lor nu mai poti lucra cu la fel de multa hotarare pentru a face voia Domnului (ori stii ca asta e voia altcuiva, nu a Cerurilor).
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 14.01.2010, 21:03:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fbronnie Vezi mesajul
Dragostea nu e o cadere. E un dar. Eu ca atee recunosc acest dar si ma bucur de el. La fel cu odihna - aceea mi-o fac singura prin faptul ca nu imi muncesc mintea si sufletul cu rugi nesfarsite si cainte pentru pacate pe care nu le-am savarsit.

Voi nu va dati seama ca sunteti cei mai mari dusmani pe care ii aveti? Voi va faceti viata imposibila si ii dispretuiti pe aceia care se pot bucura si pot trai linistit in aceasta viata, fara frica, fara gand de rascumparare intr-o alta viata. Nici Satana nu v-ar putea chinui asa cum o faceti voi insiva. Pacat.
Interesant punct de vedere...dar totusi sunt anumite nuante in ceea ce exprima unii aici, si anume smerenia in fata lui Dumnezeu si dorinta constanta de a evolua duhovniceste..pentru ca cei care care simt ca nu mai au nevoie de nimic, nici nu mai au motivatia si dispozitia reala de a evolua, de a deveni mai buni ( pentru ca oricum nimeni nu este perfect)...cam asa inteleg eu sentimentele lor!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 14.01.2010, 21:12:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ce presupun aceste necazuri?

Eu de exemplu consider ca nu am mai nici un necaz in comparatie cu altii, cu alte tari....civilizatii, si a afirma constant ca ai necazuri nu inseamna si a-ti cere osanda oarecum?

Oamenii/crestinii o tin chiar numai in necazuri, sau trebuie in egala masura sa multumeasca lui Dumnezeu si pentru perioadele frumoase, relaxate si pentru lucrurile frumoase care li se intampla in viata si sa le perceapa?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 21:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 19:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 02:13:20