Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2009, 21:50:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Parintele Nicolae Steinhardt

De la plecarea dintre noi a monahului Nicolae de la Rohia, cunoscut in lumea literelor dupa numele de Nicu Steinhardt, se implinesc luni, 30 martie, 20 de ani. Cu aceasta ocazie, Manastirea Rohia organizeaza un moment comemorativ. Sa incercam si noi sa punctam aspecetele esentiale ale marturisirii de credinta ale Parintelui Nicolae Steinhardt.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2009, 22:17:06
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Crestinii il iubeau foarte mult...

"Cand citea la strana psalmii, se parea ca parintele Nicolae vorbeste aievea cu Dumnezeu , iar pe Dumnezeu il simteai prezent, simteai ca este de fata" - asa marturiseste o credincioasa ce mergea des la Rohia.

Eu il iubesc pentru tot ceea ce a scris! Recitesc acum JURNALUL FERICIRII...si chiar ma intrebam... si voua v-a placut aceasta carte la fel de mult??? Cati dintre voi l-ati cunoscut personal??? Tare mi-ar fi drag sa-mi povestiti despre asta...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2009, 10:32:01
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Dupa ce L-ai cunoscut pe Hristos...

[SIZE=3]"Poti sa nu pacatuiesti de frica. E o treapta inferioara, buna si ea . Ori din dragoste : cum o fac sfintii si caracterele superioare. Dar si de rusine. O teribila rusine, asemanatoare cu a fi facut un lucru necuviincios in fata unei persoane delicate, a fi trantit o vorba urata in fata unei femei batrane, a fi inselat un om care se increde in tine. Dupa ce L-ai cunoscut pe Hristos iti vine greu sa pacatuiesti, ti-e teribil de rusine..."[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3](Jurnalul fericirii - Nicolae Steinhardt)[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2009, 17:05:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Viata, bucurie, recunostinta sunt cuvintele care dupa parerea mea il caracterizeaza pe parintele Nicolae Steinhardt. De acestea ne impartasim atunci cand ii citim scrierile. Dintre oamenii de litere de la noi, care au imbratisat viata monahala si care prin scrierile lor au reprezentat un mare castig pentru ortodoxia romaneasca, pe langa parintele Nicolae Steinhardt cred ca trebuie amintita si Maica Benedicta (Acad. Zoe Dumitrescu Busulenga).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2009, 18:28:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

La 16 august 1980 a fost tuns in monahism la Manastirea „Sfanta Ana“ - Rohia. Ca monah, parintele Nicolae s-a remarcat prin organizarea bibliotecii manastirii - care numara peste 23.000 de volume - si printr-o intensa activitate pastoral-misionara, predicile rostite de la amvon fiind publicate in volumul postum sub titlul Daruind vei dobandi.

La 24 martie 1989, presimtindu-si sfarsitul, scrie prietenului si constantului sau redactor, Virgil Bulat, sa vegheze asupra tiparirii postume a volumului Monologul polifonic (care va fi publicat la Ed. Dacia in 1991 si in 2002). Scrisoarea mai preciza textual si ferm: „Manastirea imi este mostenitoare“.

A trecut la Domnul in ziua praznuirii Sfantului Ioan Scararul, 30 martie 1989. Dintre volumele publicate in timpul vietii mentionam: Geo Bogza - Un poet al Efectelor, Exaltarii, Grandiosului, Solemnitatii, Exuberantei si Patetismului (1982), Critica la persoana intai (1983), Escale in timp si spatiu (1987) si Prin altii spre sine (1988), iar dupa trecerea sa la cele vesnice au aparut: Jurnalul fericirii (1991), Monologul polifonic (1991). in acest ultim volum, monahul de la Rohia raspunde la 365 de intrebari incomode adresate de Zaharia Sangiorzan (1992 si 1998), Drumul catre iubiri (1999).

Obstea monahala a Manastirii Rohia in frunte cu PS Iustin Sigheteanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Maramuresului si Satmarului, a initiat tiparirea Integralei Steinhardt (peste 20 de volume), din care pana in prezent au aparut primele cinci volume.

Parintele Nicolae Delarohia - asa cum a semnat scrierile sale dupa ce a intrat in monahism - ramane in constiinta Neamului si Ortodoxiei romanesti drept model pentru blandetea, eruditia, nobletea, entuziasmul, curajul si bucuria marturisirii, credinta echilibrata, dragostea fata de semeni si intensa lui traire spirituala
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2009, 18:32:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De luat aminte la convorbirea dintre el si parintele Mina: "Tare ma supara niste ganduri, ca nu m-a iertat Dumnezeu de pacatele tineretii mele". Iar parintele Mina i-a raspuns: "Satana care vede ca nu mai te poate duce la pacat, te tulbura cu trecutul."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2009, 05:33:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Când ridic ochii cugetului către imaginea Părintelui Nicolae, văd aura unui sfânt... Presimt că va fi canonizat cândva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2009, 09:50:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Parintele Nicolae era ortodox inainte de a fi botezat ,avea in el o bunatate si o iubire nativa fata de tot ceea ce este omenesc.
Prima carte duhovniceasca pe care am citit-o a fost Jurnalul fericirii .
Atata cultura si modestie totodata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2009, 21:42:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Acum am vazut acest topic! Ce frumos!
Il iubesc mult pe Steinhardt. M-a ajutat mult citirea Jurnalului Fericirii.
Se gaseste peb scribd in mai multe versiuni, una este http://www.scribd.com/doc/3192447/Ju...lae-Steinhardt

Pe mine ma impresioneasa la el: curajul, nobletea de caracter, umorul, profunzimea, imensitatea culturii pe care si-a 'botezat-o' (totul este transfigurat prin botez.. in toate se gaseste ceva bun), desciderea, nejudecata, originalitatea (creativitatea) gandirii sale, caldura, entuziasmul cu care scrie si multe altele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2009, 21:42:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot sa ma gandesc la N. Steinhardt fara sa-mi fuga mintea si inima la parintele Mina Dobzeu. Poate, Batranelul nostru cu ochi albastri a fost "doar" omul potrivit la locul potrivit..sau poate a fost mai mult.. Poate prin el s-a deschis o fereastra a Ortodoxiei..sau poate nu..nu stiu.. Imi amintesc odata l-am intrebat. Parinte Mina, nu va deranjeaza ca, practic prin acest botez vi s-a "rapit" intr-un fel autonomia propriei persoane? Mi-a zambit si mi-a raspuns. NU, jenica...ma simt chiar onorat! Nu l-am cunoscut pe N. Steinhardt dar.. l-am cunoscut pe parintele Mina. Prin ochii sfintiei sale am invatat sa-l iubim si noi husenii..pe cel ce "l-a onorat" pe Batranelul nostru..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Steinhardt - 22 de ani de la trecerea la cele vesnice cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 24 15.05.2017 02:26:52
Nicolae Steinhardt costel Stiri, actualitati, anunturi 1 28.06.2012 20:31:57
Nicolae Steinhardt Grigorcea Stiri, actualitati, anunturi 3 12.07.2011 21:33:20
Parintele Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt costel Mari Duhovnici si predicile lor 3 04.02.2011 18:55:04
Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!" andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 2 18.12.2009 23:57:07