Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.07.2008, 16:26:50
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Faptul ca raul exista arata ca Dumnezeu l-a lasat pe om liber sa aleaga intre bine si rau.

Deuteronom 30
15. Iata eu astazi ti-am pus inainte viata si moartea, [color=blue]binele si raul,[/color]
(...)
19 (...)[color=red]Alege[/color] viata ca sa traiesti tu si urmasii tai.


Raul este absenta binelui asha cum a spus Costel. Omul poate alege intre Dumnezeu si absenta lui Dumnezeu.

De ce a lasat Dumnezeu omul sa aleaga intre a fi cu Dumnezeu sau in absenta lui? Unii spun ca omul nu ar fi fost complet daca nu ar fi avut posibilitatea de a alege. Intr-adevar posibilitatea de a alege il ridica pe om de la demnitatea de robot, la demnitatea de fiinta capabila de afect, sentimente, vointa, etc.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.07.2008, 17:31:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dintru inceput raul exista ca posibilitate pentru libertatea omului; acest lucru era indispensabil pentru ca libertatea omului sa fie desavarsita. Daca omul n-ar fi putut face raul, n-ar fi fost cu adevarat liber. Numai ca simpla posibilitate raul constituia o conditie a libertatii omului; nu se cerea actualizarea acestei posibilitati, savarsirea lui efectiva.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 15.07.2008, 22:38:28
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

intr-adevar, raul este creatia omului, si nu a lui Dumnezeu. asadar iadul a fost creat de om. noi am facut asta, pt ca suntem liberi. iadul este singurul loc in care Dumnezeu nu poate interveni, deoarece atata timp cat noi suntem liberi si existam,Dumnezeu nu poate schimba asta.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 15.07.2008, 23:35:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este foarte simplue raspunsul la aceasta intrebare.
Posibilitatea de a alege sa faci asa sau altfel este exact chipul lui Dumnezeu in fiintele rationale - oameni si ingeri.
Fara taina liberului arbitru sunt animalele si plantele dar fara taina liberului arbitru creatura nu ar putea primi cea mai inalta lucrare necreata a Sfintei Treimi adica harul ; mai pe romaneste nu s-ar putea indumnezei - adica nu ar putea dobandi asemanarea cu Dumnezeu.

Acesta chipul lui Dumnezeu in om de care se vorbeste la facere - taina liberului arbitru.
Iar deciziile se iau in mintea omului ca parte a sufletului.

Tot aici trebuie sa spunem ca omul uneste cu Dumnezeu prin minte - de aceea si sunt sfintii pictati cu aureole in jurul capului - si nu prin inima.

Inima reprezinta partea sufletului in care iau nastere dorintele (partea poftitoare).

Mintea omului ca parte a sufletului salasluieste in cap pana la inima ca organ anatomic.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.07.2008, 15:12:23
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

Daca nu ar fi raul ,nu am mai sti cand e bine. Cum ar arata binele atunci daca nu ar exista raul? Cum am reusi sa stim ce este bine si ce nu este bine?
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.07.2008, 15:49:05
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
Daca nu ar fi raul ,nu am mai sti cand e bine. Cum ar arata binele atunci daca nu ar exista raul? Cum am reusi sa stim ce este bine si ce nu este bine?
asa e si daca nu am avea parte de rau nu am sti niciodata cum sa ne bucuram cu adevarat cand am avea parte de bine
Reply With Quote
  #187  
Vechi 17.07.2008, 11:00:02
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Daca nu ar exista rau, noi nu am mai putea sa ALEGEM. Am fi ca niste robotzi.

ALEGE izvorul vietii:
Psalmul 35:9. Ca la Tine este [color=blue]izvorul vietii[/color], intru lumina Ta vom vedea lumina.

Daca il alegem pe Dumnezeu, noi vom putea deveni copii ai Lui:
Ioan 1:12. Si celor cati [color=green]L-au primit[/color], care [color=green]cred in numele Lui[/color], le-a dat putere ca sa se faca [color=red]fii ai lui Dumnezeu,[/color]
Reply With Quote
  #188  
Vechi 21.07.2008, 22:07:14
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
Daca nu ar fi raul ,nu am mai sti cand e bine. Cum ar arata binele atunci daca nu ar exista raul? Cum am reusi sa stim ce este bine si ce nu este bine?
Daca Adam ar fi ascultat de Dumnezeu,nu mai era necesar sa stim ce este bine si ce este rau.Stiam doar ceea ce trebuie sa facem.Raul ca esenta si fiinta nu exista.Dupa cum spun si Sfintii Parinti raul este o lipsa a binelui,asa cum intunericul este lipsa luminii.Majoritatea omenirii crede in dualism,adica exista binele si raul din totdeauna si exista o lupta acerba intre ele.Acest lucru insa este foarte gresit.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 25.03.2009, 22:19:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Dacă Dumnezeu este bun si a creat toate lucrurile perfecte, de unde provine totusi răutatea in lume? D-zeu vrea Raul?
Am găsit câteva reflecții extrem de interesante ale sfântului Maxim Mărturisitorul referitoare la originea Răului. Le redau mai jos.

Cum poate sa existe Raul daca ceva nu-i da fiinta? Cum poate sa existe Raul daca toate se impartasesc de bunatatea lui D-zeu, inclusiv demonii?
D-zeu are cunoaștere vesnică despre existența intregii sale creații, de aceea cele cugetate au preexistat inainte de a fi aduse la existență. Inainte de toata creatia ii erau cunoscute lui Dumnezeu cele ce vor fi create, dupa cum s-a spus:
,,Doamne, Tu ai fost locul nostru de adapost, din neam in neam, inainte sa se fi nascut munții si inainte sa se fi facut pamantul si lumea,,(Ps. 89, 1-2)
Dumnezeu isi cunooaste propria vointa si odata ce a creat pe fiecare dintre fapturi voind-o, desigur ca El cunoaste făpturile ca pe propriile sale voiri.
Dacă toate se împartașesc de Bine si in toate cele ce sunt este Binele, atunci evident ca Raul ori nu este ori este in Bine. Raul nu are substanță , nici nu este in fire ci se produce din lipsa Binelui și nu este socotit nici existand nici neexistand.
,,Vazutu-l-am pe cel necredincios falindu-se si inalțându-se ca cedrii Libanului. Si am trecut si iată ca nu era si l-am cautat și nu s-a aflat locul lui,,(Ps.36,35-36).

Existenta Raului este de fapt asemanatoare cu existenta umbrei, a intunericului, a racelii in lumea in care traim. Nimeni nu va putea niciodata sa spuna ce e umbra pentru ca ea nu poate sa existe fara un corp. Dar prin ea insasi e de fapt nimic. La fel si intunericul, care de fapt nu există. Existență este lumina pentru ca lumina e energie, iar intunericul e lipsa acesteia. Caldura e energie iar raceala e de fapt lipsa acesteia. Viata e energie, iar moartea e de fapt lipsa ei. La fel e si cu Raul. Raul are existența din Bine. Cel lipsit total de bine nu poate exista. Desființează corpurile si lumina si nu va mai fi umbra. O minune pe care stiinta nu va putea niciodata sa o explice este aceea ca noi oamenii simtim efectele a ceva ce nu exista de fapt.
Intunericul, umbra, moartea, raceala le putem percepe doar ca o absența a ceva. Ele de fapt sunt o non-existența. La fel e si Raul, un gol, o lipsa a Binelui, fara de care nu poate sa existe si nici nu se poate raporta la altceva. De-asta persoana care face Raul crede intotdeauna ca face Binele, iar Dumnezeu ne cere sa umplem acest gol creat in Bine prin iubire.

"dacă dragoste nu am, nimic nu sunt".(1 Cor 13.2)
"Nimănui cu nimic nu fiți datori, decât cu iubirea unuia față de altul; că cel care iubește pe aproapele a împlinit legea".(Rom 13,8)
"Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne întru iubirea Mea după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu și rămân întru iubirea Lui". (Ioan 9,10)

Un om caruia i se raspunde din toate părtile cu Bine, nu poate sa mai doreasca Raul nimănui!
Daca ingerii cazuti au fost creați de Dumnezeu, cum sunt răi? Diavolul a primit ființa buna de la Dumnezeu!
Demonii nu sunt răi prin fire, fiinta lor este buna, ei sunt răi prin voința lor și prin abatere de la binele în care au fost facuți. Diavolii sunt buni in esența lor ca și creaturi ale lui Dumnezeu si răi in manifestarile lor.
Demonii sunt dintre îngeri. Nu pierd darurile îngeresti pe care le-au primit, adica binele pe care îl au in fire nu-l pot nimicii, asa cum nici cel mai pervertit si malefic om nu poate sa-si piarda scânteia de divinitate pe care o are. Ei nu vor să vada lumina din ei si si-au inchis puterile. Dumnezeu i-a facut de la inceput nemuritori pe demoni si nu-i pare rau de darurile sale. Dar ei nu se vor curați si mântui ca credincioșii intr-o apocatastază. Nici cel mai de jos demon nu este total lipsit de bine caci altfel nu poate sa existe. Sa nu uitam ca prin credință si dreptate l-a biruit Hristos pe Satan nu prin șiretlic. Demonii au si ei un sistem de valori dumnezeiesti la care se raportează .
,,Vine stapânitorul lumii acesteia si in mine nu afla nimic,, Ioan 14,30

Stapinitor al lumii si al voilor diavolesti din om este Satana care are stapinirea mortii, dar in Hristos nu a aflat nimic din neascultaarea lui si Isus a fost lasat ,,intre cei morti slobod,, (Ps 87,4)
Raul nu exista fara suport care este pastrat de Bine, pentru ca fără suport nu exista, nici nu se vede, nici nu se strica nimic. Raul luptă contra existenței ca Bine, dar n-o poate desființa total, caci in acest n-ar mai fi nici el. Răul total nu există, fiindca participa la Bine, desi ca un ultim ecou.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.03.2009, 00:10:08
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul Vezi mesajul
intr-adevar, raul este creatia omului, si nu a lui Dumnezeu. asadar iadul a fost creat de om. noi am facut asta, pt ca suntem liberi. iadul este singurul loc in care Dumnezeu nu poate interveni, deoarece atata timp cat noi suntem liberi si existam,Dumnezeu nu poate schimba asta.
Una din calitatile lui Dumnezeu este ca e atotputernic, ceea ce inseamna ca poate interveni in Iad daca vrea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45