Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 22.10.2011, 22:22:27
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Ateii spun ca se bazeaza pe stiinta.Stim cu totii ca oamenii de stiinta AU DESCOPERIT anumite legi....fizice.Daca le-au descoperit inseamna ca ele existau deja si erau puse de catre cineva.Ca sa poti pune o lege in univers automat trebuie sa fii Creatorul acelui univers.Cum isi explica ateii provenienta legilor din moment ce stiinta doar le-a atestat?Plus nu inteleg de ce au trebuit sa denigreze fiinta umana(superioara evident restului vietuitoarelor) spunand ca se trage din maimuta!?!
Universul nu a fost creat de Dumnezeu. Este concluzia la care a ajuns omul de știință Stephen Hawking și pe care a publicat-o în cea mai recentă lucrare a lui.


Profesorul Stephen Hawking, unul dintre cei mai cunoscuți fizicieni teoreticieni din lume, detaliază în cea mai recentă carte a sa, "The Grand Design", că Big Bang-ul a fost influențat de legile gravitației și nu de intervenția unei forțe divine, informează Realitatea.net.

22 de ani i-au trebuit omului de știință să își schimbe părerea, după ce într-o lucrare publicată în 1988 părea să accepte rolul de creator al lui Dumnezeu în formarea Universului. În opinia cercetătorului faptul că oamenii sunt tot mai aproape de înțelegerea legilor care guvernează Universul este un mare triumf.

"Datorită legii gravitației, universul se poate crea din nimic", a scris Hawking în cartea sa, citat de guardian.co.uk. "Creația spontană este motivul pentru care în loc de nimic există ceva", a mai spus fizicianul britanic.

În cartea "The Grand Design", Hawking spune că Dumnezeu poate fi eliminat din ecuația creării universului cu ajutorul teoriei M, o variantă a teoriei stringurilor. "Teoria M este teoria unificată pe care Einstein a încercat să o găsească", a precizat fizicianul.

http://www.romanialibera.ro/tehnolog...ul-198385.html
Reply With Quote
  #132  
Vechi 22.10.2011, 22:29:29
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Universul nu a fost creat de Dumnezeu. Este concluzia la care a ajuns omul de știință Stephen Hawking și pe care a publicat-o în cea mai recentă lucrare a lui.


Profesorul Stephen Hawking, unul dintre cei mai cunoscuți fizicieni teoreticieni din lume, detaliază în cea mai recentă carte a sa, "The Grand Design", că Big Bang-ul a fost influențat de legile gravitației și nu de intervenția unei forțe divine, informează Realitatea.net.

22 de ani i-au trebuit omului de știință să își schimbe părerea, după ce într-o lucrare publicată în 1988 părea să accepte rolul de creator al lui Dumnezeu în formarea Universului. În opinia cercetătorului faptul că oamenii sunt tot mai aproape de înțelegerea legilor care guvernează Universul este un mare triumf.

"Datorită legii gravitației, universul se poate crea din nimic", a scris Hawking în cartea sa, citat de guardian.co.uk. "Creația spontană este motivul pentru care în loc de nimic există ceva", a mai spus fizicianul britanic.

În cartea "The Grand Design", Hawking spune că Dumnezeu poate fi eliminat din ecuația creării universului cu ajutorul teoriei M, o variantă a teoriei stringurilor. "Teoria M este teoria unificată pe care Einstein a încercat să o găsească", a precizat fizicianul.

http://www.romanialibera.ro/tehnolog...ul-198385.html
Sincer acum.Ori capra cu 3 iezi ori ce ai scris tu acolo e tot aia.Cand o sa construiasca Hawking din aer o casa atunci o sa cred tot.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 22.10.2011, 22:36:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
"Teoria M este teoria unificată pe care Einstein a încercat să o găsească", a precizat fizicianul.
Hopa ! Deci s-a descoperit teoria unificata si noi nu stim ? Dar ia te uita ca nici wikipedia nu stie:

Current status

Gravity has yet to be successfully included in a theory of everything. Simply trying to combine the graviton with the strong and electroweak interactions runs into fundamental difficulties since the resulting theory is not renormalizable. Theoretical physicists have not yet formulated a widely accepted, consistent theory that combines general relativity and quantum mechanics. The incompatibility of the two theories remains an outstanding problem in the field of physics. Some theoretical physicists currently believe that a quantum theory of general relativity may require frameworks other than field theory itself, such as string theory or loop quantum gravity. Some models in string theory that are promising by way of realizing our familiar standard model are the perturbative heterotic string models, 11-dimensional M-theory, Singular geometries (e.g. orbifold and orientifold), D-branes and other branes, flux compactification and warped geometry, non-perturbative type IIB superstring solutions (F-theory).
Reply With Quote
  #134  
Vechi 22.10.2011, 22:50:48
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Sincer acum.Ori capra cu 3 iezi ori ce ai scris tu acolo e tot aia.Cand o sa construiasca Hawking din aer o casa atunci o sa cred tot.
Eu zic ca mai capra cu trei iezi sunt ingerii, balaurii, demonii si oamenii care invie din morti.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 22.10.2011, 23:01:02
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Eu zic ca mai capra cu trei iezi sunt ingerii, balaurii, demonii si oamenii care invie din morti.
Cum zici tu.Dar in nici-un caz ce zice Hawking si alti "iluminati".Prefer sa cred ca in alea.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 24.10.2011, 17:40:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Nu vreau sa afcem o discutie polemica aici.Ateii poate sunt destepti.Dar nu intelepti.Intelepciunea e o virtute.Un om si destept si intelept,adica Aristotel spunea asa:
"Daca eu cred si exista,am castigat.
Daca eu cred si nu exista,iar am castigat.
Daca eu nu cred si exista am pierdut totul"

Oare ce or fi facut restul ateilor cand au dat ochii cu Hristos si au descoperit ca au trait degeaba pe pamant fiind prizonieri mandriei lor?Si stiintei care descopera decat pana la un anumit punct,in rest fiind incapabila sa faca ceva?
Gandeste-te ca ai cativa ani de trait pe pamant.Stiinta si averea le lasi aici.Poate chiar exista Dumnezeu,iar Dumnezeu nu se uita la cata fizica sau cata chimie stii,ci la credinta si fapte.
daca exista o sa-mi judece faptele, dar de ce credinta?
esti tu mai bun decat mine, doar pentru ca esti credincios?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.10.2011, 19:20:46
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca exista o sa-mi judece faptele, dar de ce credinta?
esti tu mai bun decat mine, doar pentru ca esti credincios?
Doamne fereste,nu am zis asta.
"Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește. "(Matei 12,30).
Reply With Quote
  #138  
Vechi 24.10.2011, 19:47:02
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andrei0890

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Nu vreau sa afcem o discutie polemica aici.Ateii poate sunt destepti.Dar nu intelepti.Intelepciunea e o virtute.Un om si destept si intelept,adica Aristotel spunea asa:
"Daca eu cred si exista,am castigat.
Daca eu cred si nu exista,iar am castigat.
Daca eu nu cred si exista am pierdut totul"

Oare ce or fi facut restul ateilor cand au dat ochii cu Hristos si au descoperit ca au trait degeaba pe pamant fiind prizonieri mandriei lor?Si stiintei care descopera decat pana la un anumit punct,in rest fiind incapabila sa faca ceva?
Gandeste-te ca ai cativa ani de trait pe pamant.Stiinta si averea le lasi aici.Poate chiar exista Dumnezeu,iar Dumnezeu nu se uita la cata fizica sau cata chimie stii,ci la credinta si fapte.
intr-adevar,omul vine pe pamant in pielea goala si pleaca cu o singura avere:faptele sale.faptele omului,bune sau rele,sunt singura avere reala a omului pe pamant.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #139  
Vechi 26.10.2011, 16:13:06
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit salut codana

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
intr-adevar,omul vine pe pamant in pielea goala si pleaca cu o singura avere:faptele sale.faptele omului,bune sau rele,sunt singura avere reala a omului pe pamant.
Avem exemplele marilor imparati care candva stapaneau lumea,iar acum sunt una cu pamantul.Au invins armate intregi,dar moartea nu au invins-o,deci...sa luam aminte.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.11.2011, 12:23:27
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

OAMENII DE ȘTIINȚĂ RUȘI AU MĂSURAT PUTEREA RUGĂCIUNII ȘI AU OBSERVAT CĂ APA SFINȚITĂ, SEMNUL SFINTEI CRUCI ȘI BĂTUTUL CLOPOTELOR AU PROPRIETĂȚI VINDECĂTOARE
[ Clasat în: Array ] [ Data Publicării: 2010-03-18 1500 ]
articol primit pe mail-ul mănăstirii
Oamenii pot să se vindece într-adevăr în biserici atunci când ating sfintele moaște sau sanctuarele. Oamenii de știință din Petersburg au dovedit-o și au descoperit și mecanismul „material” al acestui fenomen divin. [1]
„O rugăciune este un remediu puternic”, spune Valeri Slezin, șeful Laboratorului de Neuropsihofiziologi e al Institutului de Cercetare și Dezvoltare Psihoneurologică Bekhterev din Petersburg . „Rugăciunea nu numai că reglează toate procesele din organismul uman, dar ea repară și structura grav afectată a conștiinței. ”[2]

Profesorul Slezin a făcut ceva de necrezut – a masurat puterea rugăciunii. El a înregistrat electroencefalogram ele unor călugări în timp ce se rugau și a captat un fenomen neobișnuit – „stingerea” completă a cortexului cerebral.

Această stare poate fi observată numai la bebelușii de trei luni, atunci când se află lângă mamele lor, în siguranță absolută. Pe masură ce persoana crește, această senzație de siguranță dispare, activitatea creierului crește și acest ritm al biocurenților cerebrali devine rar, numai în timpul somnului profund sau al rugăciunii, așa după cum a dovedit omul de știință. Valeri Slezin a numit aceasta stare necunoscută „trezie ușoară, în rugăciune” și a dovedit ca are o importanță vitală pentru orice persoană.

Este un fapt cunoscut că bolile sunt cauzate mai ales de situații negative și afronturi care ne rămân înfipte în minte.. În timpul rugăciunii, însă, grijile se mută pe un plan secundar sau chiar dispar cu totul. Astfel, devine posibilă atât vindecarea psihică și morală cât și cea fizică.

Slujbele bisericești ajută și ele la ameliorarea sănătății. Inginera și electrofiziciana Angelina Malakovskaia, de la Laboratorul de Tehnologie Medicală și Biologică a condus peste o mie de studii pentru a afla caracteristicile sănătății unor enoriași înainte și după slujbă. A rezultat că slujba în biserică normalizeaza tensiunea și valorile analizei sângelui.

Se pare că rugăciunile pot să neutralizeze chiar și radiațiile. Se știe că după explozia de la Cernobîl, instrumentele de masură pentru radiații au arătat valori care depășeau capacxitatea de măsurare a instrumentului. În apropierea Bisericii Arhanghelului Mihail, însă, aflată la patru km de reactoare, valoarea radiațiilor era normală.

Oamenii de știință din Petersburg au confirmat, cu ajutorul experimentelor efectuate, că apa sfințită, semnul Crucii și bătutul clopotelor pot să aibă, de asemenea, proprietăți vindecătoare. De aceea, în Rusia, clopotele bat întotdeauna în cursul epidemiilor.

Ultrasunetele emise de clopotele care bat omoară virușii de gripă, hepatită și tifos... Proteinele virușilor se încovoaie și nu mai poartă infecția, a spus A. Malakovskaia. Semnul crucii are un efect și mai semnificativ : omoară microbii patogeni (bacilul de colon și stafilococi) nu numai în apa de la robinet, ci și în râuri și lacuri. Este chiar mai eficient decât aparatele moderne de dezinfecție cu radiație magnetică.

Laboratorul științific al Institutului de Medicină Industrială și Navală a analizat apa înainte și după sfințire.

A rezultat că dacă se citește rugăciunea Tatăl Nostru și se face semnul Crucii asupra apei, atunci concentrația bacteriilor dăunătoare va fi de o sută de ori mai mică. Radiația electromagnetică dă rezultate mult inferioare...

Astfel, recomandările Ortodoxe de a binecuvânta orice mâncare sau băutură nu au numai o valoare spirituală, ci și una preventivă.

Apa sfințită nu este numai purificată, ci ea își schimbă și structura, devine inofensivă și poate să vindece. Aceasta se poate dovedi cu aparate speciale.

Spectrograful indică o densitate optică mai mare a apei sfințite, ca și cum aceasta ar fi înțeles sensul rugăciunilor și l-ar fi păstrat. Aceasta este cauza acestei puteri unice de a vindeca. Singura limită este că vindecă numai pe cei credincioși.

„Apa «distinge» nivelul de credință al oamenilor. ”, spune A.. Malenkovskaia. Atunci când un preot sfințește apa, densitatea optică este de 2,5 ori mai mare, atunci când sfințirea este efectuată de o persoană credincioasă laică, numai de 1,5 ori mai mare, dar cu un om botezat și necredincios, fără cruce la gât, schimbările au fost nesemnificative.

Tradus din rusă în engleză de Julia Bulighina
Trad. Din engleză în română Cristina M.
C1999-2009 „Pravda Ru”

Apropo de crezul in stiinta al ateilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10