Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2007, 16:39:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Pai daca scoala in cele mai bune ore nu il invata ce-i mai important cind sa reuseasca restul?
Nu-i vorba doar de cromozomi ci pctele slabe sint aparitia celulei primordiale (care trebuia sa fie perfecta ca altfel nu ar fi fost functionala) din ciorba proteica si de verigile de legatura dintre specii care se tot cauta de la Darvin incoace. Iar Teoria se numeste asa desii este dogma in cazul celei a lui Darwin.Si eu pot sa-i spun la un cirnat afumat castravete da el tot cirnat este!
Bunicii mei au invatat ortodoxie in scoala de la un preot de tara si nu erau deloc fanatici, aveau viziuni largi, iubeau pe toata lumea si nu-i apuca disperarea deloc cind auzea de o alta religie. Bateau o cruce mare, se minunau si ii compatimeau sincer pe respectivii:)
Ca om care m-am ocupat o perioada de subiect iti spun ca teoria darwinista este doar una din numeroasele teorii despre aparitia omului. Ma surprinde cu cata pasiune o ridica crestitii - tocmai crestinii - la rang de "dogma".
Celula aia primordiala este "coacervat" si de la ea spun unii ca ar fi evoluat totul. E o opinie, dar daca tu vrei s-o consideri "dogma" asta este...
Prin translatie: Un drac in reverenda tot drac este...
Parerea mea ca ortodoxia nu se invata....se traieste.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2007, 19:32:55
mioara-123 mioara-123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.
de ce crezi ca un absolvent de teologie care a absolvit un modul de psihopedagogie n-ar fi bun sa predea religie
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2007, 22:02:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citeste TOATE mesajele Mioara, totul este deja explicat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2007, 16:31:53
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Eu cred ca absolvetii de Teologie ortodoxa-litere lb.romana sunt cei mai potriviti sa predea religia in scoli,ca d`aia s-au pregatit.Iar scopul lor este sa-l bage pe Dumnezeu in inima copiilor.Am o fata care-i profesoara de religie,si stiu de la ea ca elevii care nu sunt crestin ortodocsi daca vor ,pot pleca de la ora de religie.In schimb,la sfarsitul semestrului aduc davada de la pastorul lor pt.a li se incheia media.Un profesor de religie ortodoxa nu poate preda la catolici sau la alte culte.Pt.aceasta exista facultati catolice,baptiste,s.a.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2007, 18:49:16
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.

Nu sunt de acord cu tine Cozia. De ce numai preoti si pe cat posibil preoti cu experienta. Aici poate interveni si cealalta problema. Adica totii profesorii sa fie "cu experienta"...si tineretul, absolventii? Ce facem cu ei? Poate au si ei ceva de spus, nu crezi?

nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.
Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.

He-hei, romandragut, suntem intr-o tara ortodoxa, nu? Adica...sa ne gandim putin...ce intelegi tu prin maniera obiectiva? Cine ar putea veni sa-ti vorbeasca in mod obiectiv despre toate religiile? Spune si tu?
Daca intr-o tara ortodoxa nu se preda religia ortodoxa, mi se pare ca e cam asa: suntem in Romania, dar nu predam limba romana ci predam chineza (ca limba materna, nu straina)...Ti s-ar parea normal?
Plus ca cei care sunt de alte confesiuni nu sunt obligati sa participe la orele ortodoxe si aduc adeverinte de la preotul lor.
haide sa iti mai dau un exemplu. exista materia limba romana. si s einvata limba romana. exista istorie si s einvata istoria romaniei dar si istoria universala, la fel si geografie samd.

ce inseamna obiectiv?
un alt exemplu. in scoala am fost obligat sa invat religie ortodoxa, fara ca eu sa fiu de acord. daca nu invatam eram exmatriculat. traditia familiei era impartita intre grecocatolici, catolici si ortodocsi. mama ortodoxa, tatal grecocatolic, bunicul grecocatolic, bunica catolica, ceilalti bunici ortodocsi.

cred ca elevul trebuie sa inteleaga ce inseamna ortodoxia, catolicismul, islam, hinduism, budism, iudaism, protesntism si neoprotestantism.

din cauza proastei informari numerosi oameni au abandonat ortodoxia in favoarea religiilor neoprotestante (martorii lui iehova, penticostali, baptisti, adventisti etc).
oamenii au fost atrasi de propaganda, de reviste colorate si ajutoare umanitare. si nu vorbesc aiurea. este o realitate, biserica ortodoxa pierde adepti (din nefericire).

nu sunt antisectar, fiecare om are credinta lui, insa am asistat la un botez intr-un sat. 50 - 60 de persoane au fost botezate intr-o singura zi. cand am pus intrebarea de ce ati ales "pocaitii" mi s-a dat din umeri.

apoi sunt familii multiconfesionale. un copilnascut intr-o astfel de familie va avea dificultati si doar o educatie religioasa obiectiva le poate veni in ajutor.

sunt atei care nu sunt interesati de practicarea unui cult. in clasa mea eu impreuna cu alti doi colegi eram atei, insa pentru ca nu aveam preot care sa ne dea adeverinta necesara am fost obligati sa invatam tot felul de rugaciuni, incalcandumi-se dreptul la libera practicare a credintei.

pana la urma nu mi-a prins rau pentru ca am inteles mai bine ce inseamna ortodoxia si am inteles ca am suficiente motive pentru a fi ateu.






Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.03.2007, 22:59:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv
Eu cred ca absolvetii de Teologie ortodoxa-litere lb.romana sunt cei mai potriviti sa predea religia in scoli,ca d`aia s-au pregatit.Iar scopul lor este sa-l bage pe Dumnezeu in inima copiilor.Am o fata care-i profesoara de religie,si stiu de la ea ca elevii care nu sunt crestin ortodocsi daca vor ,pot pleca de la ora de religie.In schimb,la sfarsitul semestrului aduc davada de la pastorul lor pt.a li se incheia media.Un profesor de religie ortodoxa nu poate preda la catolici sau la alte culte.Pt.aceasta exista facultati catolice,baptiste,s.a.
Scopul absolventilor de teologie nu este acela de a-l baga pe Dumnezeu in sufletul copiilor" cum spui tu. Aste suna a prozelitism si indoctrinare. Scopul lor este sa le preea un obiect, care din punct de vedere metodologi nu este cu nimic deosebit de celelalte. Incerc sa spun ca profesorul de religie, absolvent de Teologie ar trebui sa fie capabil sa predea "Istoria religiilor", iar postul sa fie obtinut in urma unui concurs la care pot participa si reprezentanti ai altor religii monoteiste.
De asemenea, postul de inspector scolar de specialitate ar trebui obtinut pe aceleasi criterii, nu repartizat in mod arbitrat unui preot...
La ora de "Religie" ar trebui sa participe toti copiii, indiferent de religie. Nu sunt impotriva profesorului ca absolvent de Teologie ci a modului in care este predata "Religia".
In felul asta elevii ar invata sa fie mai toleranti, mai ingaduitori iar potentialele tensiuni pe criterii religioase ar fia tenuate.
Cat despre "introducerea" lui Dumnezeu in inima copilului - asta e datoria preotului si a parintelui.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.03.2007, 04:20:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Subiectul Religie, intr-o tara cu 85% ortodocsi ar trebui sa includa doar religia Ortodoxa, nu , mi se pare normal. "Daca traiesti la Roma, inveti ce-ti predau romanii" nu Budism de exemplu (desi si acolo sunt multe invataminte bune). ,,si nu inteleg de ce copiii de late religii si confesiuni ar avea de suferit? din orice inveti ceva, nu? insa pardon, sa oferi tu catedra de Religie(Ortodoxa) unui Rabin sau Imam sau Yogin prin concurs mi se pare copilaresc.

Subiectul Istoria Religiilor este cu totul altceva, deci sa nu facem totul varza
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.03.2007, 12:56:25
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Daca va interesati,veti vedea ca SUNT IN TARA NS FACULTATI DE RELIGIE PT MAI MULTE CULTE.Si atunci un tanar pregatit in facultatea de teologie CRESTIN ORTODOXA de ce sa predea religie catolica,sau protestanta,sau budista?Vedeti un budist predand religia ortodoxa?:p
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.03.2007, 19:03:03
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Scoala ca institutie de invatamant laic trebuie sa respecte dreptul fiecaruia de a avea o anumita credinta sau de a nu avea. Aparent acest lucru este respectat prin faptul ca nu este obligatorie pentru copii care apartin altor confesiuni dar in fond se face o discrimnare pe principiul majoritatii. Totusi ce se intampla in scolile din comunitati (sate) cu populatie majoritar catolica sau de o alta confesiune?

Din cate stiu obiectul se numeste religie(ne asteptam la predarea religiei nu la predarea ortodoxiei) asa cum este de asteptat in cazul disciplinei limba roamna. In ceea ce priveste ideea de a insufla copiilor o anumita traire, apropiere de Dumnezeu etc acest lucru este mai degraba scopul catahezei si nu a religiei ca obiect de invatamant. Ora de religie nu ar trebui sa fie o ora de cataheza ci sa ofere informatii fie despre religie ca fenomen, caracteristici in raport cu alte stiinte fie sa se faca o prezentare a istoriei religiilor.

In contextul in care copii nostri vor fi tinerii care vor pleca cu burse in strainatate/ vor participa la diferite proiecte desfasurate in cadrul scolii in parteneriat cu alte scoli europene (copii fiind de alte religii) este important sa cunoasca existenta diversitati si sa se individualizeze in raport cu aceasta.

Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.03.2007, 21:25:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Subiectul Religie, intr-o tara cu 85% ortodocsi ar trebui sa includa doar religia Ortodoxa, nu , mi se pare normal. "Daca traiesti la Roma, inveti ce-ti predau romanii" nu Budism de exemplu (desi si acolo sunt multe invataminte bune). ,,si nu inteleg de ce copiii de late religii si confesiuni ar avea de suferit? din orice inveti ceva, nu? insa pardon, sa oferi tu catedra de Religie(Ortodoxa) unui Rabin sau Imam sau Yogin prin concurs mi se pare copilaresc.

Subiectul Istoria Religiilor este cu totul altceva, deci sa nu facem totul varza
Din start recunosti inferioritatea pregatiriin unu teolog ortodox????
Daca e bun, atunci castiga postul!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44