Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2014, 10:33:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Scuze ca ma bag.. Nu urmaream discutia asta. Dar inteleg ca vorbesti despre postul negru. Clar ca daca o femeie care alapteaza face post negru i se opreste laptele repede. Dar cine ar face asa ceva de buna voie?? Sau ca metoda de intarcare, poate? :-) nAsa, ca metoda optima de contraceptie: Un NU hotarit! (banc pe care or sa-l inteleaga cei care nu sunt nascuti dupa 89)
Scuze, dar mi se pare cam aberanta ideea ca o femeie care alapteaza sa tina post negru - sau chiar post. Sigur, fara carne ar mai merge. Dar in general se recomanda o alimentatie echilibrata. De altfel femeile care alapteaza au alt 'post': trebuie sa evite mancarurile cu condimente, cele care ar da gaze (si sunt multe, depinde de copil), prea acide (portocale) etc. Femeia care alapteaza are alta asceza de tinut..
Repet, scuze ca m-am bagat ca musca in lapte.
Evident că nu e de dorit ca mamele care alăptează să nu mănînce. Faptul că li se întrerupe alăptarea probabil e un mecanism natural ca bebele să nu fie intoxicat și este aflat din cazurile nedorite cînd nu au găsit mîncare din cauza calamităților naturale sau a foametei sau altele asemenea. Dar eu cred că depinde și de cît de sănătos / puternic / plin de resurse e organismul mamei, însă nu recomand nimănui să încerce postul negru în timpul alăptării. Ca dovadă e soția care încă alăptează și, deși abia așteaptă să facă o detoxifiere, trebuie să aștepte pînă la înțărcare.

La fel se cunoaște faptul că un bebeluș poate rezista cam 17 zile fără hrană - lucru absolut de nedorit, dar care s-a întîmplat, informația transmițîndu-se mai departe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 16.01.2014 at 10:35:57.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2014, 10:48:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
La adulti am auzit ca face bine, mai ales la cei cu cancer. A fost intrebat Pr.Tanase exact despre acest lucru. A spus ca la copii nu se aplica ptr. ca sunt copii, sunt in crestere, iar daca li se intampla ceva, parintii sunt de vina.
Copiii pot să țină post negru dacă e nevoie, pentru tratament. Posturile de scurtă durată, de cîteva zile, nu au omorît pe nimeni.

Există un caz de poliomielită despre care am aflat că s-a tratat cu post negru. Copilul avea 2 ani și ceva, a postit supravegheat de experți timp de 47 de zile. La sfîrșit boala i s-a vindecat și apoi a trăit o viață normală, fără probleme la picioare.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=181

Oricum, puțini rezistă 47 de zile fără mîncare din cauză că resursele nu le permit să postească atît de mult. De aceea e nevoie de un expert să supravegheze bolnavul într-o sesiune atît de lungă. În cazul unui copil de 2 ani și 3 luni prima condiție e ca el să poată spune cînd i se face foame, căci atunci postul trebuie obligatoriu încheiat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare