Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2018, 00:37:07
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit Cearta in familie

Hristos a înviat! Va întreb din nou pe voi, cei din aceasta comunitate....poate cunoasteti cazuri..sau ma puteri sfatui...am mai scris un post asemănător acum vreo 2 ani...casatoria dintre noi s-a făcut acum 6 ani, s-a bazat mult pe compromisuri făcute de ambele parti, si dragoste mai putina din partea lui, dar in conditiile de atunci am mers de comun acord înainte, stiindu-ne crestini practicanti cu dorinta de a avea o familie...am considerat ca aceasta plus sentimentele cate erau vor fi suficiente sa mergem înainte.Lucrurile nu au fost niciodată grozave...desi la inceput am sperat ca putem dezvolta o relatie frumoasa si armonioasa,sotul mereu s-a opus, zicând ca dragistea e atâta cata e si ca face ce poate..asa ca încet incet m-am obișnuit cu ideea..in afara răcelii, treptat su-a pierdut sj rspectul...a inceput sa aiba o parere proasta despre mine, modul in care am fist crescuta, principiile mele de viată, cu alte cuvinte, despre mine numai de rau...De aproape 3 ani de cand s-a născut copilul a devenit si violent..verbal aproape mereu, fizic a ajuns la a se repezi inspre mine si a ma lua amenintator de fata...in ultima vreme ma jigneste din orice, sunt femeie de ca..at, mama de c..at,nenorocita, dobitoaca, proasta, batuta in cap...la orice pas ma injura in it, ca locuim in it...motivele..ca am uitat geamul lăsat putin la masina, ca am luat o amenda la parcare etc..pt orice greseala, cat de mica sau mare, imi răspunde asa...bineinteles, i sitite de tipat, pumn in masa, lovit cu piciorul in ce apuca...La inceput suportam cat suportam si apoi il infruntam , dar mi-am dat seama ca se întărâta si mai tare...apoi de dragul copilului ca sa nu mai vada circ, incercam sa rabd si sa tac, dar cu cat nu răspund cu atât il râcâie mai tare si face mai urat...stiu ca in ziua de azi se zice ca ar fi mai bine sa plec...Nu sustin ca nu gresesc, dar el are impresia ca toate greselile le fac intentiinat ca sa-l enervez.Sotul nu bea, nu fumează, este cantaret la strana, deci slujeste lui Dzeu...a avut o viată grea, o copilărie la casa de copii fin cauza tatălui care a făcut închisoare dupa ce a omorât un om la betie..apoi circ in casa cand s-a întors tatăl lui,...mai târziu a făcut scoală de cantareti si s-a căsătorit, a plecat in it, iar fosta sotie l-a părăsit dypa ce i-a folosit toti banii...Asta era el cand l-am cunoscut eu...Pe de alta parte eu am crescut singura la parinti, cu parinti despartiti, mama mereu la bis, am terminat fac, insa am alergat mereu dupa o dragoste ca in filme si nu am stiu sa aleg pers potrivite...de la 25 de ani sufăr de anxietate...Ce ma preocupa cel mai tare e copilul.Stiu ca Dzeu m-a inzestrat cu talati ca sa duc o viată dupa voia lui, dar nu am stiut sa chivernisesc cum trebuia darurile ce ke-sm primit.De aici înainte nu-mi doresc decât sa duc o viată cat maj mult in slujba lui Dzeu prin chemarile pe care mi le face, si sa imi cresc copilul pt a svea credinta adevarata, pt a-L sluji pe Dzeu si pt a avea liniste in suflet...Daca e sa fac ce spune bis si ce am citit prin sfintii parinti ar trebui sa am răbdare, sa rabd, sa las totul in voia lui Dzeu si sa merg înainte..Dar mi-e frica ca daca fac asta copilul va creste având exemple negative, va suferii, va fi poate chiar traumatizat uneori, si va deveni ca tatăl lui..Deja la trei ani, e agitat, zvapaiat, se ia la harta cu noi, nu asculta, si mai nou vine de gradi cu tot felul de prostii invatate..Ce pot face ca sa fie bine..nu vreau sa las copilul fara tata, dar nici sa-i fac rau..O sa spuneti sa încerc sa nu mai fac lucrurile care il enervează...an încercat si asta, sa încerc sa fac totul perfect, dar e imposibil, ajung in stare de presiune si stres, pt ca sotul in gospodărie nu face decât susul gunoiului, in rest munca si bis, toate celelalte, cumpărături, gospodărie, facturi si tot restul fac eu....oricat m-as stradui tot gaseste ceva...Daca a trecut cineva prin situații asemănătoare..si s-a remediat apoi...nu stiu ce sa mai fac...eu pot continua sa rabd pt copil, dar chiar e bine pt el?
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare