Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2012, 01:41:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
In prezent majoritatea ziaristilor romaniau ajuns un fel de scormonitori in gunoaie, nu fac altceva decat sa minta cu nerusinare, sa dezinformeze si sa puna accentul pe negativ si pe spectaculos. Ar merita sa nu le mai citeasca nimeni ziarele, si sa nu se mai uite nimeni la Tv, in semn de protest, un fel de greva anti mass media, poate atunci ar lua atitudine si s-ar mai schimba lucrurile.
Ai mare dreptate, ai punctat un motiv serios pentru care ar fi bine sa nu mai petrecem asa de mult timp in fata televizorului si sa nu mai luam drept adevar tot ce se scrie prin ziare. Cand am citit articolul, m-a indignat modul in care au ajuns la concluzia ca Parintele infiinteaza o noua manastire, iar despre titlul ce sa mai spunem, este de-a dreptul batjocoritor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.05.2012, 03:07:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar omul e un criminal care a fost condamnat pentru crima sa. Cum altfel ati dori sa-l trateze presa?
La fel cum accidentezi din greseala pe cineva...nu si-a dorit lucrul acesta!
Nu este o crima cu premeditare ci doar prin imprudenta,si se poate intampla oricui.Doamne Fereste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.05.2012, 08:43:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar omul e un criminal care a fost condamnat pentru crima sa. Cum altfel ati dori sa-l trateze presa?
Ca pe un om care si-a ispasit pedeapsa si incearca se se integreze in societate, nu un stigmatizat pe viata ce trebuie haituit. N-a fost crima, ci omor prin imprudenta. Cazul asta e extrem de complicat si cred ca s-a vrut gasirea rapida a unor „tapi ispasitori”. Ar fi trebuit sa-i ancheteze de mal praxis si pe medicii de la spitalul din Psihiatrie din Vaslui care au consultat-o , de ce acestia nu i-au prescris o medicatie la iesirea din spital, cum de au lasat-o se se intoarca la manastire. Cand te interneaza la sectia inchisa de la psihiatrie nu se considera ca e „lipsire de libertate”, insa cand maicutele au tinut-o intr-o chilie, din cauza izucnirilor violente, au fost acuzate de asta. Daca ea si-ar fi luat medicatia, n-ar mai fi fost nevoie sa fie legata (cum se practica pe vremuri in clinicile psihiatrice), caci s-ar fi calmat, ar fi fost sedata. E regretabil ce s-a intamplat insa cred ca BO trebuie sa reglementeze in ce conditii se pot face exorcizarile, ca preotii sa aiba aprobarea scrisa a familiei , pe de o parte si a episcopiei, pe de alta parte si avizul unui psihiatru, pentru astfel de cazuri ce se considera ca depasesc sfera psihiatrica.

Last edited by ioanna; 03.05.2012 at 09:38:02.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.05.2012, 11:21:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca s-a exagerat foarte mult in privinta decesului acelei fete. Din cate stiu, in urma unei exorcizari nu se moare. Cineva cred ca a condus lucrurile spre un deznodamant politic corect, pentru a denigra Taina Sfantului Maslu.

Parintele Daniel a fost o victima publica, dar de atunci rar mai intalnim un preot care sa citeasca Moliftele Sfantului Vasile. Stiu ca exista si alti preoti si calugari prigoniti pentru ca savarsesc eficient aceasta Sfanta Taina, iar crestinii sunt ajutati prin rugaciunile lor.

Acum zece ani, cand am mers la o manastire anume si am lasat un acatist, m-a intampinat un calugar care, mie si altora care ne aflam acolo ne-a luat acatistele, apoi ne-a citit o rugaciune de dezlegare si ne-a binecuvantat pe fiecare fara sa-i ceara nimeni. Parintelui-calugar i se parea normal sa procedeze astfel. Acum, la aceeasi manastire, nu se mai intampla asa.

Preotul trebuie sa se pregateasca in mod special pentru a citi in special Moliftele Sfantului Vasile si dezlegarile. Fara aceasta pregatire, poate avea surprize neplacute el insusi. Iar cand cineva lupta eficient cu duhurile rele isi atrage simpatia multimii, dar si dusmani printre confrati.

Daca preotii ar fi la fel de uniti ca si medicii, nu ar fi posibile astfel de denigrari ale unui slujitor al lui Dumnezeu. Iar cine se incumeta sa lupte cu necuratul din alti oameni se jertfeste pentru aproapele sau. Si nu cred ca trebuie pedepsit pentru asta.

Care medic a fost pedepsit pentru ca, in urma unei operatii, pacientul a decedat? Despre care medic a mai vuit presa in acest hal cum a vuit despre cazul parintelui Corogeanu? Si exista lucruri cu adevarat grave care se petrec in domeniul sanitar. Dar poate ca acelea sunt corecte politic...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.05.2012, 12:09:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Serios, nu va inteleg. Da, bine, compasiune puteti sa-i aratati, e treaba fiecaruia cum simte si relationeaza cu cei din jur. Dar presa va relata tot timpul cum crede de cuviinta. Personal nu ma pot supara cand asa-numitii ziaristi il iau peste picior pe acest fost calugar, parerea mea e ca merita cu varf si indesat dispretul si oprobiul public, chiar daca si-a ispasit pedeapsa cu inchisoarea (atentie, nu in totalitate).

Asadar, omul nu numai ca e vinovat direct sau indirect de moartea unei tinere fete, avand sange pe maini, impreuna cu maicile care i-au fost complice, dar a mai fost si dat afara din biserica. Propun ca cei care vor sa-i arate mai mult decat compasiune sa-l urmeze, sa se lepede de BOR, ca sa stim si noi o treaba. Nu poti sa recunosti autoritatea bisericii si in acelasi timp sa crezi ca ce-a facut acest om e ceva intemeiat, din moment ce insasi biserica a considerat de cuviinta sa-l dea afara din randurile sale.

Edit: de fapt, daca omul merita sa fie iertat si acceptat, de ce nu-i arata biserica compasiune si intelegere?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.05.2012, 12:48:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1. De cele mai multe ori cei care vorbesc cu cea mai mare autoritate despre cele bisericesti au de fapt cele mai putine cunostinte legate de Hristos, de Biserica, si de problemele in cauza (ma refer si la mireni si la clerici)

2. Părintele Daniel este nevinovat complet, nu a ucis pe nimeni nici prin intentie nici prin imprudenta, cine vrea sa se convinga sa caute mai cu insistenta. Blogul celor de la razboiintrucuvant inca functioneaza autonom spre exemplu.

3. Traim vremurile in care uraciunea pustiirii sta in locul cel sfant. Sa gasim Biserica din interiorul bisericii.

Last edited by VladCat; 03.05.2012 at 13:03:56.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.05.2012, 13:05:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Edit: de fapt, daca omul merita sa fie iertat si acceptat, de ce nu-i arata biserica compasiune si intelegere?
Dar cine a spus ca nu mai face parte din B.O.R? Eventual nu mai e primit in monahism, e mirean. Un preot poate sa nu mai fie preot, daca face ceva grav, ce-l coboara din demnitatea preoteasca, insa el ramane in BOR, dar nu face parte din corpul clerical.

Last edited by ioanna; 03.05.2012 at 13:08:02.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.05.2012, 13:16:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Asadar, omul nu numai ca e vinovat direct sau indirect de moartea unei tinere fete, avand sange pe maini, impreuna cu maicile care i-au fost complice, dar a mai fost si dat afara din biserica. Propun ca cei care vor sa-i arate mai mult decat compasiune sa-l urmeze, sa se lepede de BOR, ca sa stim si noi o treaba. Nu poti sa recunosti autoritatea bisericii si in acelasi timp sa crezi ca ce-a facut acest om e ceva intemeiat, din moment ce insasi biserica a considerat de cuviinta sa-l dea afara din randurile sale.
Nu a fost dat afara din Biserica, pentru ca la ortodocsi nu prea am auzit sa se faca excomunicari (mai sunt la catolici), doar ca nu mai e calugar. De altfel se spunea ca nici manastirea Tanacu nu prea era in legatura cu episcopia.
La biserica unde merg intr-o duminica a murit un batran in timpul slujbei, cum ar putea sa fie preotul vinovat de moartea lui? Femeia aceea a fost primita la manastire desi avea probleme psihice (sau era posedata). Nu stiu daca se stia asta sau crizele au aparut dupa aceea, cert e ca nu a fost alungata de acolo din aceasta cauza, e un lucru de omenie? Din cate am inteles era de la orfelinat, nu avea unde sa se duca, asadar acestia au ajutat-o.
In al doilea rand, ei nu au tinut-o acolo fara tratament medical, nu s-a spus prea mult (pentru ca trebuia sa se insiste pe ce fac credinciosii fanatici) ca a fost dusa la spital, iar de acolo a fost trimisa inapoi dupa un scurt tratament. Cine sunt de vina, nu medicii in acest prim caz? Cei de la manastire nu au lasat-o pe drumuri, ci au luat-o inapoi. Si au ingrijit-o cum au stiut, daca medicii nu au facut nimic.
Se pare ca nu era doar o boala psihica, pentru ca scrie ca acele crize erau in timpul slujbelor, bolnavii psihici nu au asa ceva. Un posedat are o putere mare, normal ca in timpul crizei trebuie legat, ii legau si la spital pe cei ce aveau crize psihice. Cu mancarea nu stiu cum a fost, dar daca cel ce are crize se zbate tot timpul cum poate fi hranit in afara de perfuzii? Ca nu au mai avut pe cine sa intrebe, maicuta murise. Deci de unde au gasit dovezi ca a murit din cauza celor de la manastire?
Din cauza secularizarii de fiecare data cand moare un om se pune intrebarea cine e de vina. Chiar daca e un accident cineva trebuie sa fie de vina. Cel mai sigur lucru din cate exista e ca la un moment dat fiecare om moare, iar nu toti mor cand sunt batrani. Dumnezeu hotaraste cine moare si cand moare, stim cine face asta. De obicei cei ce sunt revoltati de moarte, hotarati sa caute un vinovat (nu ma refer la acest caz) sunt din cei ce sunt ingroziti de gandul ca exista un sfarsit, desi de obicei nu se gandesc la el, poate dupa 90 de ani incolo.
In concluzie, probabil procesul a fost influentat de valva creata de ziaristii in cautare de senzational si de atacare a bisericii. Sa nu ne amagim, multi din mass-media sunt ori atei ori nepracticanti, unii din ei avand chiar o suparare impotriva bisericii si preotilor (desi spun ca ei cred intr-un Dumnezeu, dupa cum il inteleg ei). Astea erau mai evidente inainte, dar in ultimul timp pare ca s-au mai temperat, la fel cu defaimarea romanilor si Romaniei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.05.2012, 13:19:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa nu mai fie frate draga calugar?...ca doar a depus juramantul monahal in fata lui Dumnezeu nu in fata lui Corneliu Barladeanu...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2012, 13:35:08
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar cine a spus ca nu mai face parte din B.O.R? Eventual nu mai e primit in monahism, e mirean. Un preot poate sa nu mai fie preot, daca face ceva grav, ce-l coboara din demnitatea preoteasca, insa el ramane in BOR, dar nu face parte din corpul clerical.
persoana care comite un pacat grav, atata timp cat il comite si nu are remuscari pentru faptele comise, nu mai poate fi crestin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 13:46:48
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Corogeanu - un martir? MihaiFloarea Biserica Ortodoxa si Massmedia 326 22.07.2008 08:50:58
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 06:57:28