Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2007, 11:52:49
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ma gandesc ca am putea deschide in aceasta sectiune NT un sir de topicuri tratand importante pericope evanghelice.

Pentru ca urmeaza duminica aceasta una dintre cele mai impresionante pilde de pocainta, va propun sa ne adunam gandurile care se nasc atunci cand reflectam asupra acestor situatii.

Cred ca Cuvioasa Maria Egipteanca este un exemplu impresionant de pocainta, de intoarcere la Dumnezeu, dar in acelasi timp eu il vad si ca un exemplu stralucit referitor la dragostea lui Dumnezeu pentru cei ce se pocaiesc si de faptul ca nimic nu Il impiedica sa-i aseze laolalta cu sfintii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2007, 13:09:50
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ma gandesc ca am putea deschide in aceasta sectiune NT un sir de topicuri tratand importante pericope evanghelice.

Pentru ca urmeaza duminica aceasta una dintre cele mai impresionante pilde de pocainta, va propun sa ne adunam gandurile care se nasc atunci cand reflectam asupra acestor situatii.

Cred ca Cuvioasa Maria Egipteanca este un exemplu impresionant de pocainta, de intoarcere la Dumnezeu, dar in acelasi timp eu il vad si ca un exemplu stralucit referitor la dragostea lui Dumnezeu pentru cei ce se pocaiesc si de faptul ca nimic nu Il impiedica sa-i aseze laolalta cu sfintii.
Pai vorbim despre pericope sau despre Maria Egipteanca?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2007, 13:12:30
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Prin asta am vrut sa spun ca ar fi frumosa punem toata pericopa aci... ca sa avem pe ce discuta...:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2007, 13:31:57
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Doamne ajuta!Eu am mare dragoste pt.Sf.Cuv.Maria Egipteanca,si ma bucur frate Iosif ca ai deschis acest topic.Intr-adevar,nimic nu ma impiedica sa-i urmez pilda decat indaratnicia si mandria si comoditatea care,din pacate,zac in mine.Incerc si eu,dar pocainta Sfintei si dragostea,si hotararea de a pune capat vietii pacatoase , nu le am.Oricum,ma rog la Cuvioasa sa-mi dea rabdarea ei si dragostea pt.Dumnezeu,dragoste care a facut-o sa renunte la tot,pentru EL."I s-a iertat mult,pt.ca a iubit mult".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2007, 14:44:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Prin asta am vrut sa spun ca ar fi frumosa punem toata pericopa aci... ca sa avem pe ce discuta...:D
Frate, pericopele le gasesti in Sf. Scriptura. O poti accesa pe www.bibliaortodoxa.ro
De asemenea, viata cuvioasei Maria Egipteanca o gasesti pe net. Dorinta de cunoastere este importanta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2007, 14:45:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cuvioasa Maria Egipteanca si-a luat singura nu canon incredibil, 40 de ani in pustie. E deosebit de impresionant acest lucru, e o pocainta cu roade binecuvantate. Avem foarte multe de invatat de la ea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2007, 15:23:33
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de odin
Prin asta am vrut sa spun ca ar fi frumosa punem toata pericopa aci... ca sa avem pe ce discuta...:D
Frate, pericopele le gasesti in Sf. Scriptura. O poti accesa pe www.bibliaortodoxa.ro
De asemenea, viata cuvioasei Maria Egipteanca o gasesti pe net. Dorinta de cunoastere este importanta.
La fel de bine cometariile despre pericope le gasesc si in manualele de exegeza sau in cartile de predici... De ce le-am mai discuta aici? Nu asta era ideea, Iosif...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2007, 17:09:53
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu e vorba de comentarii si predici aici....e vorba de impactul asupra omului, de ceea ce simtim noi. Am spus sa ne adunam gandurile, sentimentele vizavi de aceste pericope.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2007, 17:21:26
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Nu e vorba de comentarii si predici aici....e vorba de impactul asupra omului, de ceea ce simtim noi. Am spus sa ne adunam gandurile, sentimentele vizavi de aceste pericope.
Nu inteleg ce te deranjeaza la propunerea mea... de a posta pericopa respectiva... Stiu f. bine unde ar putea fi citita etc... Ideea e ca oferi ocazia imediata cuiva de a o reciti... E grav tare, nu? Insa simt oarecare precautie in ceea ce scrii tu - ar trebui sa ai mai multa incredere in oameni... si in intentiile lor bune, chiar daca suntem pe un forum ortodox...

`36. Unul din farisei L-a rugat pe Iisus să mănânce cu el. Și intrând în casa fariseului, a șezut la masă.
37. Și iată era în cetate o femeie păcătoasă și, aflând că șade la masă, în casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Și, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, și cu părul capului ei le ștergea. Și săruta picioarele Lui și le ungea cu mir.
39. Și văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar ști cine e și ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.
40. Și răspunzând, Iisus a zis către el: Simone, am să-ți spun ceva. Învățătorule, spune, zise el.
41. Un cămătar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celălalt cu cincizeci.
42. Dar, neavând ei cu ce să plătească, i-a iertat pe amândoi. Deci, care dintre ei îl va iubi mai mult?
43. Simon, răspunzând, a zis: Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult. Iar El i-a zis: Drept ai judecat.
44. Și întorcându-se către femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta și apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele și le-a șters cu părul ei.
45. Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
46. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
47. De aceea îți zic: Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puțin, puțin iubește.
48. Și a zis ei: Iertate îți sunt păcatele.
49. Și au început cei ce ședeau împreună la masă să zică în sine: Cine este Acesta care iartă și păcatele?
50. Iar către femeie a zis: Credința ta te-a mântuit; mergi în pace. `
(Lc. 7, 36-50)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2007, 20:11:36
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Bine, mai frate/sora odin! Daca tu spui...fie dupa voia ta! Ai putea adauga si parerea ta, sentimentele, gandurile tale vizavi de aceasta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15