Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2006, 19:24:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Taina Cununiei se celebreaza din ce in ce mai mult sambata, dintr-o obisnuinta de a sarbatori toata noaptea de sambata spre duminica la restaurant, ca sa poata lumea participa fara sa invoce motivul ca a doua zi ar merge la serviciu. Aici e o rupere de la adevarata Traditie ortodoxa legata de Sf. Cununie, care transpare o indepartare de rolul Tainei Cununiei si o apropiere de dorinta de distractie.

Normal, in Traditia ortodoxa, nuntile se fac duminica, dupa Sf. Liturghie sau chiar in timpul ei (sunt locuri unde se pot face unite cu Sf. Liturghie). In biserica primara toate Tainele erau unite cu Sf. Liturghie. Sf. Liturghie, ca moment al venirii in lume, nasterii, propovaduirii, jertfei si invierii Mantuitorului, dadea fiecarei Taine o semnificatie superioara, prin venirea si "fizica" a Mantuitorului sa dea binecuvantarea. Avantajul e ca atat mirii cat si nuntasii pot participa si la Sf. Liturghie, se pot impartasi cu Trupul si Sangele Mantuitorului, pot fi intr-o comuniune de rugaciune mai indelungata... Apoi nuntasii pleaca la masa, care dureaza pana la 20-21. A doua zi (luni) oamenii pot sa mearga la serviciu. Eu una cand va fi momentul pt mine (daca va fi vreodata)...va anunt :p, voi invita oamenii la Biserica duminica dimineata si nu le voi da alte informatii legate de restaurant, ca nu as vrea sa am oameni care-mi aterizeaza la restaurant; scopul nuntii e rugaciunea in comun pt cei doi care isi unesc vietile pt vesnicie, nu imbuibarea de la restaurant.

In Romania, f multe nunti, mai ales de ortodocsi cu numele care vor "sa intre in randul lumii" (iertare daca lezez pe cineva), se fac sambata dupa-amiaza si toata lumea ramane pana duminica dimineata la nunta. Saracii ortodocsi practicanti se duc a doua zi la Sf. Liturghie si mai mult dorm in timpul ei, iar cei care sunt mai nepracticanti se bucura ca au pretext ca "sunt obositi" si nu mai se duc. Eu cred ca Dumnezeu Se uita cu multa mahnire cand vede asa ceva, ca El vine sa dea binecuvantare cand e chemat, la cheremul mirilor, iar apoi duminica, de ziua Lui, oamenii nu-L mai baga in seama sa-I calce pragul Casei.

Asa ca fratilor, sa punem si noi inceput bun si sa fixam data nuntii duminica, sa ne pregatim cu spovedanie, post si rugaciune pt impartasirea cu Sf. Taine si astfel sa indraznim si noi sa cerem binecuvantarea lui Dumnezeu pt cununia noastra! :)
Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2006, 19:48:35
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Desi in trecut lucrurile erau altfel, in prezent cel mai potrivit cred ca ar fi sa se faca Cununiile duminica inainte de Liturghie, iar la momentul potrivit, mirii sa se impartaeasca.
Daca, nu e posibil asta, sa se faca dupa Liturghie, dar numai duminica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2006, 21:52:17
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Elena
Sunt de acord cu tine si eu cred ca voi proceda la fel, bineinteles daca voi fi pus in situatia de a ma casatori :) . Dar, daca nu faci un chef mare dupa nunta, cum se obisnuieste, iti atragi antipatii din partea celor invitati. Iar eu sincer sa fiu nu m-as supara deloc daca mi-ar fi refuzate invitatii de anumite persoane, pentru ca nu ma casatoresc ca sa ma dau in spectacol, iar daca vrea cineva sa fie martor la acest eveniment important al vietii mele, ma bucur, dar daca acel cineva vrea distractie... exista si discoteci. :satisfied:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2006, 22:43:55
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Elena
Sunt de acord cu tine si eu cred ca voi proceda la fel, bineinteles daca voi fi pus in situatia de a ma casatori :) . Dar, daca nu faci un chef mare dupa nunta, cum se obisnuieste, iti atragi antipatii din partea celor invitati. Iar eu sincer sa fiu nu m-as supara deloc daca mi-ar fi refuzate invitatii de anumite persoane, pentru ca nu ma casatoresc ca sa ma dau in spectacol, iar daca vrea cineva sa fie martor la acest eveniment important al vietii mele, ma bucur, dar daca acel cineva vrea distractie... exista si discoteci. :satisfied:
Bine spus, Theodor.
Am o prietena convertita la Ortodoxie si ea impreuna cu sotul, evident, au ales sa faca nunta numai cu cei care veneau sa se roage pt ei. Adevarat martiriu, ca au inceput cei din jur sa obiecteze, mai ales parintii. Ei au ramas statornici. Nu aveau nevoie de barfitori, de oameni care vin din obligatii, de cei la care au fost parintii la nunta sau chestiuni de genul asta nefondate pe nimic.

S-au pregatit pt a se impartasi cu Sfintele Taine, nu s-au machiat, dat cu oja, parfumuri si alte chestii de genul asta, au ramas in simplitatea lor 100%. Si pot sa spun ca a fost cea mai frumoasa nunta la care am participat...am simtit ca Hristos era acolo prezent. Intr-adevar, au avut si mare bucurie sa aiba Taina Cununiei unita cu Sf. Liturghie. Si sunt tare bucuroasa sa vad cat de minunat lucreaza Dumnezeu in familia lor.

:cool: Sper sa nu ma identifice pe forum ca n-o sa le placa ca ii dau exemplu, dar chiar doream sa va spun ce minunat e sa-L ai pe Hristos langa tine. Desi asta inseamna lupta, dar SE MERITA!!!
Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2006, 18:06:32
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca te poti cununa in orice zi a saptamanii,cu atat mai bine daca se face si Sf.Liturghie...nu stiu daca exista vreun canon referitor la faptul ca o cununie trebuie savarsita numai duminica sau numai intr-o anumita zi a saptamanii.
Mie mi se pare mai importanta slujba si evenimentul in sine decat momentul cand e facuta(zi,ora).
Repet este parere personala .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2006, 18:30:23
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Bine ai zic ca e parere personala. Astea nici nu trebuie spuse cu vice tare.
1. Cununia presupune si inceputul vietii conjugale de aceea Canoanele interzic oficierea acesti slujbe in zilele de post.
2. Daca Nunta este facuta marti sau joi si se termina de obicei dupa 12.00 (cand iarasi e post) - iarasi nu-i bine. Asta ar inseamna ca tinerii sa-si inceapa viata conjugala in zi de post.
3. O nunta facut spre duminica, iarasi incalca regula generala ca toata lumea sa mearga duminica la Biserica.
4. Singura solutie este ca ea sa se faca duminica sau lunea, chiar daca unora nu le convine ca tb sa mearga a doua zi la serviciu.
5. Ramane neclar o chestie: tinerii ar trebui sa se impartaseasca si in acelsi timp sa aiba relatii unul cu altul in aceesi zi, ceea ce este iarasi interzis.
6. Intrucat la noi tinerii nu se prea impartasesc, punctul 5 ramane valabil.
7. Ideea ca tinerii nu ar trebuie sa aiba relatii pana in a 8 zi cand se "dezleaga cununiile" nu este corecta.
Cam atat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2006, 18:32:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ierom_petru
5. Ramane neclar o chestie: tinerii ar trebui sa se impartaseasca si in acelsi timp sa aiba relatii unul cu altul in aceesi zi, ceea ce este iarasi interzis.
Parinte, eu nu stiu sa scrie undeva ca tinerii TREBUIE sa aiba relatii trupesti din ziua cand se cununa. Eu cred ca daca s-au infranat pana atunci, mai pot sa reziste inca 3 zile, astfel putand sa se impartaseasca in ziua cand se cununa. E intr-un fel iubirea de Hristos pusa in balanta cu iubirea trupeasca. Cred ca se poate inca putina infranare, nu?! Asa vad acum, va anunt daca la fel simt si in ziua cununiei (daca va avea loc vreodata). :rolleyes:

Cred ca Clausemi spunea ca ne putem cununa oricand gandindu-se la niste crestini practicanti, care respecta posturile si care chiar daca s-ar cununa in timpul postului ar putea sa traiasca in infranare pana la terminarea perioadei de post. Numai ca o astfel de nunta se poate oficia intre crestini ortodocsi practicanti, care ar intelege de ce se mananca de post, de ce nu e muzica, etc. Cum in ziua de azi sunt putini ortodocsi autentici, Biserica a cerut sa se oficieze slujba in afara zilelor de post. Totusi, cred ca daca ar fi motive intemeiate (de exemplu, plecarea unor tineri in scurt timp in strainatate, tocmai au aflat la inceputul Postului ca vor pleca si plecarea e fixata inainte de terminarea postului; erau decisi sa se cunune dupa post, dar acum ar dori sa plece cununati, fiindca se mai intorc in tara dupa un an), episcopul poate sa dea dezlegare si pt o nunta in post. Evident e valabil numai pt persoane care traiesc cu adevarat Ortodoxia si sunt in cazuri limita, deci nu va ingramaditi la dezlegari. :D

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2006, 19:56:42
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Mantuitorul arata ca tb sa se posteasca atunci cand lipseste mirele / Mirele, iar atunici cand el este prezent - nu. Cred ca e valabil si pt relatiile trupesti.
Unii Sf. Parinti au vazut chiar si in relatia trupeasca dintre mire si mireasca ceva sfant (atunci cand e facut cu binecuvantarea Bisericii si in frica de Dumnezeu).
Ca sa intelegeti mai corect, nu exista Taina Cununiei, ci Taina Nuntii (in care punerea cununilor e doar un act simbolic). Deci Taina Nuntii in general asta este dupa chipul relatiei dintre Hristos si Biserica si ea nu exclude, ci chiar include relatia trupeasca...
Sunt multe de spus, dar nu mai am timp...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2008, 05:39:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bun topic, poate il citesc si cei pe cale sa se casatoreasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2011, 17:13:32
alphred alphred is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2007
Mesaje: 4
Implicit

Am si eu o intrebare. De ce mirii nu au voie sa intre in biserica pana cand li se face primirea, a 8-a zi? Se obisnuieste sambata ca nasii sa poata scoate finii la biserica a 8-a zi fix in duminica urmatoare.
Cine ne obliga ca nunta sa tina pana a doua zi? Sau cine ii obliga pe miri sa aiba relatii in noaptea nuntii, obositi si de aburii alcoolului si de vremea lunga. Daca perioada femeii pica in perioada nuntii ce face?
Hai sa mai gandim si din perspectiva miresei.
Chiar daca ai pastra postul nu ai putea face cununia. Ca nunta e de bucurie si postul e de intristrare si pocainta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 07:18:13
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 26.02.2012 00:24:49
Rugaciunea de Sambata gabi3010 Intrebari utilizatori 4 10.07.2011 15:36:19
sambata de sus podolski Generalitati 3 20.09.2008 09:55:32