Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.06.2018, 11:56:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mi se pare nimic de admirat, să-ți anihilezi orice oportunitate de dezvoltare interumană prin izolare și să treacă anii peste tine devenind tot mai irascibil.




Nu e neapărat, unii caută Biserica ortodoxă pentru că le asigură o gură de respiro de la tumultul societății, e o ocazie de reculegere și de cunoaștere a vieții lăuntrice.




Eu cred că numai oamenii fără educație ar înțelege așa ortodoxia, sau oameni născuți prin 1930 toamna, n-am văzut nici măcar preoți care să comenteze mamelor că-și aduc copiii la împărtășit mâncați până la o anumită vârstă.

Iar asta că ai băut iaurt în post și s-au abătut nenorocirile, ai citit o catismă mai puțin mi se pare o superstiție și o scuză facilă.
Și dacă ai făcut toate gesturile formale și nu s-a împlinit proiectul ce ar mai fi de zis ?




Nu văd cum ar încuraja o religie abuzul, probabil sunt și canoane pentru violențe de o anumită intensitate.
Violența față de animale nu e încurajată având în vedere că există Sfinți care pustniceau printre animale și nu erau atacați nici de lupi, nici de urși, sfinți care protejau catârii de la poveri prea mari, călugări care aveau pisici chiar aproape de chilie.
Nu e păcat să te hrănești din carnea animalelor.



Acum ți s-a umplut paharul mai mult decât atunci, înainte nu aveai același spirit de observație față de aspectele duhovnicești, nu văd de ce te-ai enerva pe alții că nu țin post ca tine de două ori pe săptămână.

Mie nici nu mi se pare că țin post, azi m-am delectat cu niște coacăze albe, acre, chiar mă gândeam dacă e post ce fac, cu fructe de tot felul, shake-uri în blender, prăjitură cu vișine fără ou, migdale, o paletă de gusturi care nu știu dacă s-ar încadra în ideea de post.

Chiar pe acest forum a fost acuzata io si inca una care era gravida ca a mâncat salata de vinete cu ulei și ceapa
Și respectiv fasole bătută cu ceapa prăjită deasupra...

Mai mult am fost acuzata ca a greșit duhovnicul sinca tre sa il schb ca ma va duce in iad pt ca mă lăsat sa mă împărtășesc când eram gravida nefiind casatorita

Cat despre cruzimea fata de animale am.fost acuzata chiar pe acest forum ca am făcut injecție letala la un animal.de companie în loc sa îi tai gatul ca la porc, găini sau sa îl otrăvesc cu otrava de șobolani. Plus ca am fost acuzata ca fac ceva imoral pt ca lucrez la magazin pt animale și incyrahez oamenii sa cheltuie bani pt animale în loc sa îi dea de pomana la săraci.



Știu pe cineva care la trimis de la munca la psiholog ca cica nu se purta normal cu ceilalți. Pana la urma tot la dat afară. Acasa la fel.au zis neamurile sa se duca sa se caute ca se certa mereu cu barbatul ajunsese la.violente de speriau copilul și ea era de vina ca îl enerva nu îl asculta și mai era și tare în clanță.
Psihologul a fost părtinitor cu ea nu a știut Cum s o.învețe sa fie mai buna mai toleranta cu ceilalți.
Apoi am.auzit un popa zicând ca psihologii nu fac bine ca învață pe oameni sa se iubească pe ei înșiși si sa faca în așa fel sa le fie bine. Iubirea de sine nu e iubire ci e boala, a sa a concluzionat preotul.
Dar pe mine tot nu ma ajutat aceasta religie sa fiu mai toleranta. Mai ales dacă ești "practicant ". Poate doar sa nu fi practicant și sa preiei doar o parte din învățăturile creștinești care implica doar interiorul tău, sufletul. Alea sunt bune te învață să fi tolerant sa dai cămașă de pe tone sa iubești aproapele etc. Dar practicile care au aparut ulterior legate de participarea la.slujbe , posturi, rânduieli sunt absolut fariseice. Condițioare mântuirii de împărtășanie, a împărtășirii de spovedanie și de anumite restricții ( sa nu mănânci, sa nu te ***i sa nu muncești duminica ), lucruri care nu au Cum sa te facă mai bun cu ceilalți ci din contra mai rău și mai egoist...
Chiar de la începuturile creștinismului cică apostolii ziceau oamenilor sa își vândă tot ce au și sa le dea lor banii sa îi împartă la.săraci. ..deci ptactic sa Îți condani tu propria familie la foame sărăcie și moarte ca sa te m antyiesti tu de păcatele pe care le făcut pana atunci !!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.06.2018, 14:55:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cat despre cruzimea fata de animale am.fost acuzata chiar pe acest forum ca am făcut injecție letala la un animal.de companie în loc sa îi tai gatul ca la porc, găini sau sa îl otrăvesc cu otrava de șobolani. Plus ca am fost acuzata ca fac ceva imoral pt ca lucrez la magazin pt animale și incyrahez oamenii sa cheltuie bani pt animale în loc sa îi dea de pomana la săraci.

Ar fi multă lume surprinsă să vadă câteva istorisiri din Patericul Atonit despre purtarea de grijă față de animale a cuvioșilor, cred că s-ar putea înființa un thread numai pentru tema aceasta.
Până atunci două istorisiri.

Părintele Gherontie, care era în ascultare și a plecat la Metocul de la Kalamitsion, cum i s-a spus să facă, era un adevărat îngrijitor și ocrotitor iubitor al animalelor.

În fiecare după amiază, animalele veneau la Kalamitsion ca să-și stingă setea în apa proaspătă de acolo. Și de îndată ce auzeau vocea lui spunând «Veniți, veniți», ele se apropiau de părintele Gherontie, își frecau capul de pieptul lui și apoi plecau.

Dacă lipsea vreun animal dintre cele ce se înghesuiau în jurul lui, părintele Gherontie se ruga Sfântului Modest și apoi ieșea să-l găsească. De asemenea, dacă unul dintre ele era bolnav, se ruga aceluiași sfânt și animalul se vindeca.

În timpul acelor ani, măcelari din Salonic cumpărau animalele mănăstirii și toate veniturile din vânzare erau date de mănăstire ca ajutor pentru școlile înrobite ale națiunii.

Părintele Gherontie era supus și grijuliu, ca să nu calce ascultarea părintelui său. El era admirat pentru aceasta de toți frații. Într-o zi, frații l-au întrebat cum a devenit așa blând și supus și el le-a spus:

– Când eram în lume, eram tulburat de toate: capre, oi și vite. Eram supărat, țipam și le loveam fără nici un motiv.

Când am venit aici, am auzit în una dintre povestiri despre Varlaam, că în timp ce lovea un animal, Dumnezeu l-a făcut pe animal să vorbească: «Ce ți-am făcut, că mă lovești?». De atunci, o mare schimbare a avut loc în mine și am hotărât să am grijă cu plăcere de animale. Ca urmare, animalele se supun cu bucurie și vin aproape de mine, de îndată ce le chem.
Urmând această schimbare a minții, pacea a venit asupra mea, împreună cu blândețea în sufletul meu. Iarna sunt foarte trist, pentru că nu sunt grajduri, numai câteva colibe de paie unde trăiesc ele. Dimineața merg prin frig să caute mâncare și seara, ele sunt fericite să se întoarcă în acele colibe de paie.”


***
„ Odată, un tânăr vizitator s-a smintit când l-a văzut pe binecunoscutul părinte Grigorie mângâindu-și pisica și l-a clevetit.

Însă s-a întâmplat în așa fel că tânărul acela care l-a judecat pe bătrân a devenit mai târziu nevoiaș, în Turcia, și a mers la ambasador ca să-i ceară o slujbă.

– Nu am nimic ce să-ți ofer cu excepția faptului că am nevoie de cineva ca să-mi îngrijească câinele; dacă iei slujba, poți să te hrănești cu tot ceea ce rămâne după ce a mâncat câinele.
Tânărul a acceptat slujba, deoarece atunci el nu avea nici măcar o bucățică de pâine ca să mănânce. Însă când și-a venit în fire și și-a dat seama de starea groaznică în care se afla, el s-a gândit că aceea era o pedeapsă pentru că l-a judecat pe părintele Grigorie. Când a avut prilejul, el a plecat cu vasul la Sfântul Munte, la Schitul Sfânta Ana Mică, unde s-a închinat în fața părintelui și i-a cerut iertare.

Părintele Grigorie i-a spus:
– Fiul meu, am știut că m-ai judecat și că dușmanul sufletelor noastre te-a trimis departe, dar m-am rugat Sfintei Ana ca să te aducă înapoi și ea te-a adus. Totuși, ai grijă! Nu-i judeca pe călugări, pentru că ei de multe ori își ascund virtuțile și se prefac că sunt proști, ca să nu fie lăudați.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.06.2018 at 15:00:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare