Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.03.2010, 12:33:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu fac cumparaturile aproape integral la supermarket . Cunosc strategia comerciala a acestora ( doar am facut profil economic ), cunosc despre concurenta neloiala ce o ofera in anumite priviinte si metodele smechere sub care atrage clientela, insa trebuie sa stim si noi ce vrem pentru a nu fi manipulati.
Personal, sunt multumita de acest sistem tocmai pentru ca m-am cam saturat de metodele mult mai injositoare ale comerciantilor din piete . In primul rand, pretul acestora nu mai este atat de accesibil, nu reprezinta un pret de producator ci sta sub stafeta samsarilor, in al doilea rand, produsele nu sunt selectate pe calitate, astfel te trezesti ca platesti niste ardei la un pret mare si ti se ofera multe stricaciuni, in timp ce la supermarket ai posibilitatea sa alegi.
La piata nu ai voie sa alegi si , mai mult decat atat, ti se vorbeste si rastit.
Mi s-a intamplat sa doresc sa cumpar de la alimentara din zona sunca presata, insa imediat am observat ca se afla exact in ziua in care aceasta expira, astfel i-am spus vanzatoarei ca este expirata, iar aceasta a tipat la mine ca ; " inca nu s-a terminat ziua ", desi pe produs exista specificatia " a se consuma de preferinta INAINTE de data inscrisa pe ambalaj " . Deci, vanzatoarea respectiva m-a lasat masca cu replica, dar mai ales cu tonul rautacios si absolut neprofesional. Sunt convinsa ca protctia consumatorului nu ar fi fost de aceiasi parere.
La supermarket nu intalnesti produse expirate, iar daca vre-unele se strecoara din greseala, esti recompensat sau ti se ofera scuzele de rigoare si returnarea banilor.
In plus, daca exista produse ce urmeaza a se expira peste vre-o saptamana, la supermarket acestea prezinta un pret net mai mic decat cel real, deci, clientul are posibilitatea sa se informeze , dar sa si aleaga in functie de aceste informatii si de pretul afisat. La piata, produsele au acelai pret pana in ziua in care expira acestea.
Produsele proaspete, precum carnea refrigerata, nu sunt congelate si recongelate, cum se intampla in magazinul din coltul blocului, plus ca ele mai si prezinta o data de expirare afisata pe langa pret, aceasta in cadrul supermarketurilor, ceea ce la magazin, nu doar ca sunt destul trecute in unele zile, dar au si un pret foarte ridicat raportat la calitate si termen.
Este adevarat ca in supermarket omul are tendinta de-a pune in cos si ceea ce nu-i trebuie, insa, in timp capatand experienta acesta isi poate modera instinctul de cumparare si-si poate echilibra aceasta tendinta in functie de necesitatil;e reale pe care le detine si astfel nu mai face risipa de resurse, precum si de produse nefolositoare.
In supermarket exista, de asemenea, produse din anumite categorii, mult mai ieftine, exemplu; eu folosesc pate tulip, care la alimentara din cartier costa in jur de 50-60 de mii vechi per cutie, iar in supermarket il cumpar cu 93 de mii vechi/per 3 cutii. Diferenta este evidenta.
Asadar, mizez pe existenta supermarketurilor, consider ca, mai ales atunci cand in casa exista un singur salar, cum este la mine, aceasta oportunitate este bine venita si, dat fiind faptul ca eu sunt cea care administrez banii, simt diferenta de cheltuiala lunara, aprovizionandu-ma de la supermarket, o diferenta de pana la 40 % avantaj, totul este sa fii echilibrat si sa stii ce vrei....dar, sa ai si masina, fiindca, de regula aceste supermarketuri nu sunt amplasate in locuri usor accesibile.
Exista si reclama absolut mioncinoasa in supermarketuri, si preturi afisate dar nereale, ESTE FOARTE IMPORTANT CA LA CASA SA SE URMAREASCA PRETUL FIECARUI PRODUS TRECUT , IDENTIFICAREA PRETULUI CITIT PE RAFT, DACA ACESTA COINCIDE, SAU TREBUIE NEAPARAT CITIT TOT BONUL DE CASA, IMEDIAT DUPA RIDICAREA PRODUSELOR. ORICE, EVENTUALA RECLAMATIE, ESTE LUATA IN CONSIDERATIE.
Cat despre diavolul si supermarketuri...ma mir cum de nu-l asociati si cu tastatura pe care va invredniciti atata sa o tot butonati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.03.2010 at 12:42:26.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2010, 17:10:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dan Puric: "daca ma intreaba comunitatea europeana cine suntem, ii spun ca suntem un hipermarket fara identitate, dar cu branduri multe".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2010, 18:21:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca asa zisa igiena ii indeamna pe multi la supermarket-uri... Prezentarea si comoditatea de asemeni!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.03.2010, 00:49:21
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

asta-i ce doresc cei care conduc aceste multi-nationale..sa cumparam cat mai mult..de la ei..de aceea totul intr-un supermarket este facut sa atraga cat mai multi clienti..de aceea ne ispitesc.primim gratuitati de fatada..carduri de credit..etc..da este o ispita..dar nu ne obliga nimeni facem asta pentru ca suntem avari in mare parte si nechibzuiti..iar ei..ei au multi bani bagati fix in studiul slabiciunilor noastre..lucruri rele?nu cred ca sunt vandute..nici chiar fast -food-ul nu cred ca este rau..tot lacomia noastra este de vina..ei doar asi fac reclama..si produse foarte bune la gust..ramane la alegerea noastra..daca mancam 3000 kalorii la o masa..sau numai 300.deranjant este ..si cred ca trebuie opriti..prin lege daca este cazul..faptul ca atrag pe cei mici cu tot felul de reclame..constienti fiind ca le fac rau..si ca ei sunt mult mai influentabili..dar nu se gandesc decat la profit..pana cand societatea nu va lua atitudine nu se va intampla nimic ori-cum.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.03.2010, 22:01:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pentru cei care nu stiu de aceea sunt puse mai multe marfuri si muzica in hiper si super marketuri si malluri ca omul mergand pe acolo sa fie influentat sufleteste sa cumpere mai mult decat are nevoie.Ca vede ceva si zice:
"am nevoie si de asta" si pune in cos.Daca nu are bani nu e problema i se ofera posibilitatea de a se indatora cu cardul de credit.

Duhurile rele prin unii de ii inseala au facut acestea.Nu zic ca e pacat sa fii vanzator la super-marketuri .Dar poti fiind vanzator acolo sa incetinesti vanzarea fara ca patronul/seful sa isi dea seama.Daca isi da seama si ameninta ca te da afara ameninti si tu ca il dai in judecata ca te discrimineaza etc.

Pe langa aceasta si foarte multe din produsele de mancare vandute acolo sunt nesanatoase.
Putem sa ne ajutam sufleteste si trupeste daca nu mai mergem pe la hipermarket si la super market si la mall sa cumparam nimic de acolo si mergem in schimb in piata.
Cei care avem posibilitatea si pentru ce avem posibilitatea sa facem asa.
Asta ca o simpla parerea a unui pacatos rau.

:))
m-ai facut sa rad copios!
Doamne, mi-au dat lacrimile!
mai frate, aghiuta e de vina ca ese omul plin de pofte?
el ii pune marfa in cos?sau omul e o marioneta si nu are posibilitatea sa aleaga????

stai linistit, frate, ca nu e diavolul de vina ptr tot ce facem noi.
ma i e si hotarea noastra, si vointa noastra...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.03.2010, 22:56:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
:))
m-ai facut sa rad copios!
Doamne, mi-au dat lacrimile!
mai frate, aghiuta e de vina ca ese omul plin de pofte?
el ii pune marfa in cos?sau omul e o marioneta si nu are posibilitatea sa aleaga????

stai linistit, frate, ca nu e diavolul de vina ptr tot ce facem noi.
mai e si hotarea noastra, si vointa noastra...
Adevar ai grait!!!

Dom'le eu azi am intrat in supermarket si am cumparat exact ce aveam nevoie...bine, mai cumparasem si pe traseu, dar chiar ce imi propusesem sa iau, nici mai mult...nici mai putin, si supermarketul...era tot plin cu de toate, zau asa!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.03.2010, 23:01:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. A stati asa, sa va expun fila din " jurnalul zilei"...am fost la cumparaturi si intr-un mare Mall dintr-un mare oras....si ce era acolo, aoleu si valeleu...si nu mi-am luat absolut nimic...poate oi fi devenit imuna la shopping, cine mai stie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 15:55:58
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 02:10:29
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51