Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2007, 04:12:01
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Sa spunem ca cineva a citit carti pana la volumul 6 din Lazarev, inainte de asta si din Osho, zicand ca alege ce e bun, ca, uite: vorbeste despre iubire.

Am citit de curand "MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE" de pe http://www.crestinortodox.ro/Marii_i...-c236-new.html si mi-am schimbat destul de mult vederea. Astfel daca pana acum aveam tendinta de a intreba lumea daca crede in Dumnezeu, acum imi vine sa intreb daca crede in existenta satanei, pt ca mai toata lumea iti raspunde afirmativ la prima intrebare, dar oare la urmatoarea?

Si consider ca aceste carti (LAZAREV, OSHO,... toate de acest gen) sunt de diavol inspirate si un crestin nu are cum sa gaseasca ceva bun in ele, deoarece i se spune si viclean, vrajmas, despartitor, asa ca orice sens el il poate intoarce radical, dar in asa fel incat este f subtil.

Daca spui ca Lazarev vorbeste ca ti s-a intamplat ceva din cauza ca nu ai avut iubire pentru nu stiu ce (un motiv posibil adevarat) el [Lazarev] spune sa ceri iertare si nu spune sa te si spovedesti, sa te intorci, sa-ti para rau pentru pacatul facut (ca ai renuntat la iubire pentru altceva - cum se exprima el) si de aici ajungi la practicile yogine, oameni care sunt inselati crezand ca stand intr-o pozitie anume se mantuiesc, sau facand niste mantre.

Mantuirea vine din PAREREA DE RAU pentru fapta facuta (ceea ce Lazarev nu prea este de acord cu parerea de rau ca cica este lipsa iubirii), si prin dorinta puternica de a nu mai repeta pacatul (iar pe aceasta nu pune accentul).

Mai este un aspect destul de subtil: toate au o origine (un punct) si in final toate vor fi acel punct. In primul rand: Iadul exista, nu Dumnezeu l-a facut si in veci Iadul nu se va confunda cu Raiul dupa cuvantul Lui.
Apoi: a spune ca la inceput era un punct, care inceput, cand Dumnezeu este inainte de timp ! deci inceput se poate spune doar cand timpul este creat, si aceasta este creat de Dumnezeu, care este inainte de inceput, deci punctul acesta de inceput il lasa nejustificat indeajuns. Si simt ca face asta ca sa te rataceasca si mai tare, spunand in sinea ta: poate voi intelege mai incolo, dupa ce ajung sa citesc mai mult si sa traiesc asa cum citesc [din Lazarev, bineinteles].

La aceste cuvinte va sfatuiesc sa cititi cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur si veti vedea acolo cum explica, pana la cel mai marunt detaliu, sa nu intelegi gresit. Asa lucreaza Dumnezeu in oameni.

Sa nu mai spun si de cuvinte precum karma, sau credinta lui in reincarnare despre care vorbeste des si careia incercam sa-i gasesc o scuza, zicand ca poate este faptul ca fii pot mosteni pacatele pana la al 8-lea neam (nu sunt sigur de cifra, dar ideea...). Totusi el nu se refera deloc la acest aspect, ci la reincarnare dupa definitia cuvantului - sensul pagan.

Apoi, ce fel de gandire are omul care crede in reincarnare, si vorbeste despre iubire. La ce iubire se refera? La aceeasi la care Iisus se refera, sau Sfintii Parinti?

Si desfranatii spun ca se iubesc !

Va rog, este posibil sa ma fi inselat eu si Lazarev sa aiba ceva bun? Oricum, am simtit o teama cand am inceput sa urmaresc casetele (are 2 casete video) si nu m-am uitat deloc. Aici este potrivita experienta unui sfant care mergea cu spatele si il intreaba un copil: de ce mergi cu spatele? - Dracul este in fata mea. - Unde? - Acolo. Si copilul uitandu-se unde i-a aratat batranul nu a vazut nimic, dar a simtit un fior de raceala cum a trecut prin el.

Deci, aveti incredere in simtamintele acestea pana nu va adormiti constiinta de tot.

Dumnezeu sa ne ajute in luminarea noastra, si a pune in practica cele invatate!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2007, 04:43:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

:)Da, de acord, nu-ti mai pierde vremea cu Osho cu colectia lui de 70 de Rolce Royce-uri(cam asa ceva, oricum ideea conteaza) si cei de teapa lui, si deci TOTUL, SUFLET exista, si IUBIRE exista, si chiar da pe dinafara din cupa Ortodoxiei.
Deci nu mai avem nevoie de altii:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2007, 11:02:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io
Va rog, este posibil sa ma fi inselat eu si Lazarev sa aiba ceva bun?
Am citit si eu cateva din volumele lui Lazarev, cu mult timp in urma. Pe moment unele lucruri mi s-au parut demne de luat in seama, dar apoi s-au risipit ca un fum, ca dovada ca nu prea imi aduc aminte mare lucru din ele. Ceva bun cred ca totusi este in cartile astea - mai ales icoanele postate pe coperti ! - dar una peste alta cred ca ele, scrierile lui Lazarev, sunt de fapt invaluirea subtila a unor rataciri.

PS : unul din putinele exemple care mi-au ramas in cap din cartile astea este cazul unui scriitor rus care avea un ficus mare in biroul sau si la un moment dat se hotaraste sa scoata planta respectiva de acolo. urmarea a fost ca dupa aceea nu prea se mai putea concentra si nu mai putea scrie ca inainte si explicatia lui L. a fost ca planta aceea "comunica" cu el si il ajuta, intretinand un mediu pozitiv si propice creatiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2007, 22:26:19
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Da, de acord, nu-ti mai pierde vremea cu Osho cu colectia lui de 70 de Rolce Royce-uri(cam asa ceva, oricum ideea conteaza) si cei de teapa lui, si deci TOTUL, SUFLET exista, si IUBIRE exista, si chiar da pe dinafara din cupa Ortodoxiei.
Deci nu mai avem nevoie de altii:)
Am spus de Osho doar asa... ca asta l-a citit la inceput dupa care Lazarev a urmat, el fiind ceva mai rafinat,spunandu-le mai subtil, dar aceleasi idei.

Daca este cineva care, din pacate, a citit din Lazarev si simte ca ceva nu este curat la el, va rog scrieti aici.
Multumesc,
Ionut
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2007, 22:09:41
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

am citit si eu lazarov pana la volumul 6 ,asta atunci cand eram clasa a 9 a insa sa sti ca pentru mine aceste carti au reprezentat o evolutie importanta pe scara spirituala.au fost ca o propulsare de a ma apropia de Dumnezeu si de iubire si mai ales de a-mi descoperi sufletul si slabiciunile.insa cred ca multi raman doar la stadiul asta.eu pe atunci nu prea stiam cum e cu religiile,credeam ca tot ce e cu Dumnezeu e si bun.m-am trezit mai incolo pana am vazut ca vorbeste mult de yoga,sa-ti bei urina si mi-am dat seama ca nu este tocmai bun.dar pot sa spun ca primul pas important in intelegerea lui Dumnezeu,a pacatului si a consecintelor pacatului l-am facut cu aceste carti.noroc ca sunt eu mai conservatoare si am tinut calea ortodoxiei caci acum,cu toate aceste conceptii moderne,omul se indeparteaza foarte usor de adevar si cauta tot felul de idei noi.
cartile astea cred ca sunt bune pentru atei sau pentru cei care nu-i pot iubi pe oameni insa doar ca un pas in lumea spirituala.
a citit cineva profetiile de la celestine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2007, 00:30:21
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Hristos a inviat! Ar putea pentru multi ca Par. Vasile Gavrila din emisiunea "Duhovnicul de la miezul noptii", de pe TV Cultural, sa ajute. E o emisiune acum.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2007, 15:41:39
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
LOL. Osho nu are o colectie de 70 de rolls royce. Alte inventii! NU este nici inspirat de satana. Este doar un indian inteligent care profita de prostia unora. Este un scamator si oamenii saraci cu duhul au nevoie sa creada in ceva. Iar Osho, om fiind este...cel putin lacom.
Matei 6

24 Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va urâ si pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi si pe celălalt îl va dispretui; nu puteti să slujiti lui Dumnezeu si lui mamona.

Osho, om fiind... da, toti suntem oameni, slabi, dar nu toti luam ucenici sa-i invatam, nu toti scriem carti prin care hulim pe Dumnezeu!!! Aaa, el nu huleste pe Dumnezeu? Sau ai sa spui ca... toti o facem, slabi suntem. Da, asa este, dar nu toti scriem hulile noastre si le publicam si le vindem in carti. Alti oameni slabi iau aceste carti, ce influenta au acestea asupra sufletelor? Vorbește de mantre, meditații, ca-s bune!!! Nu sunteti convinsi ca acestea sunt rele sufletelor? Credeti, am multe cazuri in familie, nu pot descrie cat rau fac acestea !

Doamne ajuta!
Ionut
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2008, 14:56:48
serjsatyananda serjsatyananda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2008
Mesaje: 1
Implicit

Am ajuns pe acest topic cautand o carte scrisa de Lazarev, si nu m-am putut abtine sa nu spun si eu doua cuvinte.
De la inceput vreau sa spun ca am tot respectul pentru Ortodoxie si pentru toti sfintii ortodocsi. Insa faptul ca am citit o carte sau alta, a unuia dintre sfinti, sau a altuia "din tabara adversa", nu cred ca ne da dreptul sa ne dam cu parerea.
Cine suntem noi sa-l judecam pe Lazarev, pe Osho, sau pe oricare altul de teapa lor?
Oare faptul ca am citit si noi niste carti, ne da acest drept? De a considera ca unul are dreptate pe cand celalalt greseste.
Oare aceasta parere a noastra nu se naste din orgoliu? Consideram noi ca am ajuns sa cunoastem adevarul, ca suntem in masura sa observam "subtilitatile" pe care le foloseste unul sau altul, ceea ce nu intelegem si ne dovedeste cat de cat ca suntem lumitati si ca ne lipseste cunoasterea adevarata, spunem ca este de la diavol sau de la satana. Si in acest fel noi ne-am asezat de partea lui Dumnezeu!!! Oare a ajuns careva dintre noi, cei care postam aici sa cunoasca ce si cine este in adevaratul sens al cuvantului acest Dumnezeu? Oare stim noi ce inseamna sa-l cunosti pe Dumnezeu? Cu siguranta ca nu! Insa orgoliul din sufletul nostru ne indeamna sa judecam pe cei care au reusit sa realizeze ceva cu viata lor sisa-i condamnam fara cea mai mica urma de iubire, condamnand tocmai iubirea pe care ei o promoveaza. Oare nu suntem chiar noi ai Satanei, nu suntem chiar noi de partea diavolului atunci cand consideram ca cunoastem binele si raul?
Se pare ca da! Suntem nascuti in pacat, ne scaldam in acesta si plini de trufie proiectam asupra celorlalti ceea ce avem in noi insine.
Oare stim noi cum lucreaza Dumnezeu prin cartile acestor autori? Am auzit pe multi intorcan-du-se la Dumnezeu citind cartile lor. Chiar ortodocsi rataciti care au reusit sa imbratiseze ortodoxia tocmai datorita acestor carti. Si nu numai ortodocsi.
Oare Satana e atat de prost incat sa scoata niste carti cu care sa-i indrepte pe copiii lui catre dusmanul lui de-o viata?
Spuneti ca e viclean. Dar nu vedeti fructele pe care aceste carti le dau. Oare ati cules voi struguri din maracini? OOOOOOOOOO orbilor si chiorilor si surzilor care spuneti ca cunoasteti si va scaldati in mizerie, cum il mai judecati voi pe cel care va face bine.
Cum va mai dati voi de partea lui Dumnezeu si faceti faptele Satanei....
Daca Dumnezeu se foloseste de aceste carti pentru a-si castiga copiii din ghiarele satanei, de ce va supara acest lucru?
Unul zice ca Osho a avut nu stiu cate Rols-uti, altul zice ca n-a avut, asta ne ninereseaza pe noi!!! Si nu cate vieti a salvat Osho cu cartile lui!!!!! Asta nu vedem si nu vrem sa vedem.
Insa Dumnezeu este Mare... si vede toate faptele noastre. Si va veni o zi cand va trebui sa dam cont pentru ele. Si tare ma tem ca vom fi tratati asa cum noi ii tratam pe fretii nostri (ii judecam, ii catalogam, pretindem ca suntem destepti, ca intelegem toate subtilitatile, ca ei sunt ai satanei si noi ai lui Dumnezeu, etc etc).
Scapa-ne Doamne din mizeria noastra si ajuta-ne sa ne vedem asa cum suntem - fire de praf purtate de vant, orbi si chiori ne credem judecatori, ne scaldam in mocirla si murdarim cu mainile noastre tot ce atingem, lipsiti de Iubire pentru aproapele pe care il etichetam, il catalogam si il condamnam, insa plini de iubire pentru noi insine, cautand aprobarea si incuviintarea semenilor pentru parerile noastre mizerabile.
Simtim lipsa de putere din cuvantul nostru si cautam sa ne adunam in haite pentru a ataca tot ce e bun si frumos.
Iarta-ne Doamne pe noi Judesatorii acestei lumi si nu ne judeca dupa cum meritam! Amin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2008, 16:51:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cartile lui Lazarev sunt bune la inceput ,poti sa afli unde ai gresit ,e o cale neortodoxa.Le-am citit pe primele ,dar dupa aceea am inceput sa citesc carti duhovnicesti.
Pentru tineri sunt bune ,mai ales pentru cei care nu sunt prea credinciosi ,dar nu e suficient.
Si eu sunt de parere ca asa cum pune el problema e bine sa iti schimbi atitudinea fata de viata ,sa devii tolerant ,neagresiv ,dar fara duhovnic ,spovedanie si rugaciune nu se poate dobandi aceasta stare .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2008, 20:58:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serjsatyananda
Cine suntem noi sa-l judecam pe Lazarev, pe Osho, sau pe oricare altul de teapa lor?
ei asta-i buna, o opinie tot trebuie sa avem, doar ne-a intrebat omul... vezi, gura pacatosului (sau prostului, cum era?) adevar graieste: de teapa lor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 23:54:19