Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 30.06.2011, 10:51:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In legatura ce cu a spus el ,unii s-au simtit lezati desi nu ar fi trebuit.
Eu cel putin nu m-as fi suparat.
Melisa mi-a spus ca sunt lipsita de inteligenta.
Multumesc Melisa ,dar mai de folos mi-ar fi fost daca mi-ai fi spus ca nu am smerenie.
Doamne ajuta !
  #412  
Vechi 30.06.2011, 11:08:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu vreau sa fiu f acida, dar cand emiti pretentia "dar ia arata-mi unde am gresit", te astepti si la altceva (adica "aici ai gresit") nu numai la .. scuze :).
Dar fii sigur ca nu s-a simtit umilit, ci judecand dupa ultimul raspuns, mult mai drept este, multi vrasmasi il urmaresc (vrasmasii lui sunt vrasmasii ortodoxiei!) si mare rasplata asteapta.
Sa stii ca ai gasit drumul spre mantuire cu aceasta observatie.
  #413  
Vechi 30.06.2011, 11:32:04
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sa fim seriosi. Pe net, pe forumuri, sunt putini cei care dau importanta stilului , iar la capitolul gramatica toti practica o gramatica de subzistenta. Mesajul conteaza !

Daca voiam sa va dau de agramati era foarte usor. Nu-i hunt-ist care sa nu fi facut greseli, mai ales ca faceti parte din cei ce defaimeaza acest dat divin - neamul romanesc, cu toate cele ale sale ! Dar ar fi timp pierdut. Aici nu scriem teze de doctorat, aici comunicam, combatem. Este o maniera superficiala de defaimare a cuiva , insa nu dureaza.

Nu avem cu ce ne lauda noi romanii ? Ia uitati cu ce ne-a procopsit Dumnezeu !

Rezervatii ale biosferei:

Delta Dunarii: http://ro.wikipedia.org/wiki/Delta_Dun%C4%83rii
( http://cercetati.blogspot.com/2010/0...a-dunarii.html )
Parcul National Muntii Rodnei: http://www.parcrodna.ro/
Parcul National Retezat: http://retezat.ro/index.php/galerie-foto.html

Si mai am ! Si toate sunt ale romanilor !
Parcuri nationale:

Parcul National Buila Vânturarita: http://protectedplanet.net/sites/196478
Parcul Național Călimani: http://www.calimani.ro/
Parcul Național Ceahlău: http://www.ceahlaupark.ro/
Parcul Național Retezat: http://retezat.ro/

SI TOATE ACESTEA SUNT ALE ROMANILOR !
  #414  
Vechi 30.06.2011, 11:43:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cand parintii se despart, folosesc copilul ca arma impotriva celuilalt. Avocatul copilului il protejeaza impotriva unor practici neoneste (gen "mama ta e rea, nici nu a vrut sa te nasti" sau "Tatal tau este curvar" etc) si urmareste interesul copilului. Tu esti naiva, cand parintii se intorc unul impotriva altuia, nu le mai pasa de copil (si orbiti de rautate nici nu vad clar).
Avocatul copilului nu e ceva negativ.

Si mai e un aspect. Ai idee cati copii sunt abuzati fizic (sexual) de propriile rude? In Romania nu-i pasa nimanui.
In Sua, daca copilul are infectie urinara, medicul declara la politie cazul. Ca e suspiciune de abuz.
O colega a fiului meu a avut infectie urinara. Medicul a anuntat politia si totul s-a oprit aici, ca nu mai erau alte semne. Dar dupa un timp fetita spune avocatului personal ca nu-i place sa stea cu tatal pt ca.. Nu-i place cum ii face baie. Asta e tot. Nu a vorbit cu mama, nu a vorbit cu tatal.
Daca nu avea avocat, risca sa fie partial in custodia unui tata abuziv caci chiar o abuzase, dar copiii nu vorbesc. Daca nu exista un sistem care sa le apere drepturile, multi copii sufera. Nu traim intr-o lume ideala.
In SUA cazurile de pedofilie in familie sunt foarte multe de vreme ce s-a hotarat sa se dea astfel de legi.
Care de fapt nu opresc pacatul sa se produca.
Dar ce parere ai de asta:
http://www.ziare.com/barack-obama/pr...w-york-1104446
Nu cumva se indeplineste profetia "Uraciunea pustiiri sta la loc de cinste"?
Cum sa ne se scarbeasca Dumnezeu ?
  #415  
Vechi 30.06.2011, 11:52:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acum putina vreme , pe un thread al carui nume nu mi-l mai amintesc, s-a facut ,,elogiul" barbatului roman contemporan .
Intr-un fel s-a cazut de acord ca membrii societatii de astazi de sex masculin nu mai au mare lucru in comun cu barbatii de odinioara . Eu insumi am aceasta parere si ca mine multe surori .
Dar ce constat de nenumarate ori aici pe forum : ca insasi femeile intretin si recomand tipul barbatului ,,miau-miau" sau ,,papiță grișuleț".
Si iata ce imi este dat sa vad in aceasta postare , o recomandare staruitoare pt. a ne purta cu un barbat asa, finuț, cu mănușele, ca si cu ouțul incă crud după fierbere. Ba chiar ni se impută ca am făcut mare păcat corectindu-l... și am mai și sărit toți odata !!!
Vai, vai, ce să ne mai facem cu gingașul bărbățel !!
Și peste toate acestea si o atenționare despre calitățile userului care a postat , așa, un pic peste nas , mai... bucolicilor !!!

Sora, ce viziune aveți despre bărbații zilelor noastre _
Domnule ,eu nu i-am luat apararea barbatului ,tanarului ,baietelului sau cum vreti d-voastra sa il numiti.
Eu am spus ca nu mi se pare normal sa ne legam de greselile gramaticale ale cuiva pentru ca a indraznit sa isi exprime niste opinii care nu convin.
Am spus si repet ,daca vrem sa fim buni crestini , sa nu mai cautam nod in papura ci sa incercam sa avem mai multa intelegere pentru neputintele altora cum zice sf.apostol Pavel.
D-voastra in ce tabara va situati ?
Persoana in cauza se putea numi Ioana,Maria ,Mihaela sau Gheorghe ,pentru mine nu are relevanta.
Lasati asocierile legate de sex ca nu au ce cauta aici.

Last edited by anita; 30.06.2011 at 11:55:06.
  #416  
Vechi 30.06.2011, 11:52:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cu atat mai mult nu trebuia sa ii spuneti lui ca greseste.
De ce i-ati atras atentia ,si nu o data?
E lipsit de discernamant sa nu inteleaga?
Dar nu tu ai fost prima care a luat initiativa asta.
In legatura cu cele 8 clase.
Daca nu vorbeste cineva corect ,ce propuneti?
Ce faceati daca nici voi nu ati fi vorbit corect?
Veniti cu un avantaj pe care cu voia lui Dumnezeu il aveti si faceti discriminari.
Uitati-va pe alte forumuri ortodoxe si vedeti daca si acolo se fac astfel de aprecieri.
Sa stiti ca avocatii care-si apara clientii se intereseaza cat de cat de caz...
Dati dvs niste pagini mai in urma si cititi pasajele cand personajul IonelS incepe si ataca userii(fara a cunoaste detalii despre viata lor personala) apoi el singur se autodeclara un intelectual de elita cu doctorat si studii in diverse subiecte...
Din acest motiv a fost taxat,nu trebuie sa ne subestimeze inteligenta !Cand cineva isi dezvaluie identitatea atunci ai pretentia ca acea persoana sa se comporte ca atare,nu?

"Deci daca cineva spune ceva care ma deranjeaza hai sa ma leg de acea persoana.Cam asta inteleg din ce spui."-exact asta face protejatul dvs,clientul pe care-l aparati-este
deranjat ca altii au alte opinii despre traiul in Romania si pt ca nu are alte argumente in discutie(cu exceptia Ofertelor de turism)a inceput cu ocara si cu huiduieli.
Eu nu-i tolerez pe cei care doresc sa-si impuna punctul de vedere prin forta,intimidare si scandal!
Slava-Domnului era comunista s-a incheiat!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #417  
Vechi 30.06.2011, 12:15:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

@yasmina
M-am uitat fugitiv pe mesajele lui ,te rog sa imi citezi care ti se par mai jignitoare.
Chiar daca s-au simtit lezati nu ar fi trebuit sa il atace pentru greselile de exprimare. Seamana cu o razbunare.
Cel putin el nu s-a suparat .
Eu nu sunt avocatul nimanui ,incerc sa fiu dreapta si sa apreciez situatia corect.
  #418  
Vechi 30.06.2011, 12:17:19
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
@yasmina
M-am uitat fugitiv pe mesajele lui ,te rog sa imi citezi care ti se par mai jignitoare.
Chiar daca s-au simtit lezati nu ar fi trebuit sa il atace pentru greselile de exprimare. Seamana cu o razbunare.
Cel putin el nu s-a suparat .
Eu nu sunt avocatul nimanui ,incerc sa fiu dreapta si sa apreciez situatia corect.
Dumneata, sora, acum te pregatesti sa dai verdictul?
  #419  
Vechi 30.06.2011, 12:20:29
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Talking

Am o idee:
Haide-ti sa transformam jignirile si laudele si toate celelalte lucruri smintitoare spuse, intr-o rugaciune a unuia pentru altul. Ce spuneti?
  #420  
Vechi 30.06.2011, 13:06:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am o idee:
Haide-ti sa transformam jignirile si laudele si toate celelalte lucruri smintitoare spuse, intr-o rugaciune a unuia pentru altul. Ce spuneti?
Vedeti ca s-ar putea sa fiti "corectat"
O idee binevenita!
Doamne ajuta !
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 22:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 15:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07