Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 30.06.2011, 15:14:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
urgia ce va sa vina peste neam pt. ca nimic nu I-a lipsit, dar s-a lepadat de Dumnezeu.
Nu este nimic de lauda! Romanii ar trebui sa-si puna cenusa in cap, sa planga si sa se schimbe, nu sa se laude cu manastiri/ flora/fauna!
Pe mine ma ingrozeste atata nebunie.
Cand spui "neam" si "romani" te referi doar la cei din Romania sau la tot neamul romanesc, toti romanii, inclusiv cei de peste hotarele tarii?:-)
  #432  
Vechi 30.06.2011, 15:18:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cand spui "neam" si "romani" te referi doar la cei din Romania sau la tot neamul romanesc, toti romanii, inclusiv cei de peste hotarele tarii?:-)
Toti.

(ai un simt al umorului f dezvoltat)
  #433  
Vechi 30.06.2011, 15:22:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Toti.
(ai un simt al umorului f dezvoltat)

(multumesc)
  #434  
Vechi 30.06.2011, 15:38:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation autentic din Romania

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In opinia mea exista doar doua motive pt a te intoarce in tara.
Sunt f dezamagita ca "patriotii" nu pot lega doua idei coerente una de alta, de aceea am dubii ca dragostea lor este reala (dar inexprimabila?). Mai degraba e un valmasag de frustrari si agitatie fara sens. Este usor sa fii "nationalist" cand nu poti spune altceva despre tine (de ex. sunt tata mandru a trei copii, sunt medic, sunt inginer.. Etc). In Romania medicii sunt umiliti, inginerii sunt subiect de gluma. Cu patriotismul te mai poti lauda, mai ales daca este o notiune vaga. Iti da iluzia ca militezi intens (din confortul fotoliului), ca lupti (imaginar) pentru o cauza nobila, te elibereaza de angoasele cotidiene, te ridica si pe tine de la nivelul de "nimic" la pozitia onorabila de "patriot", cu minim de efort (poate nici cunoasterea limbii romane).

Revenind la idee, unul din motivele intoarcerii in tara este cautarea originilor!
Pentru dezvoltarea interioara armonioasa, omul trebuie sa aiba radacini. Acestea sunt date de apartenenta la un neam, o familie, o credinta, o cultura. Cu cat le cunosti si le interiorizezi mai bine, cu atat ai radacini mai puternice, nu te bate vantul schimbarii dupa cum sufla. Stii cine esti si de unde vii? Asta Iti va da curajul convingerilor morale, curajul de a actiona potrivit invataturii stramosesti, exersate si verificate in multe generatii.
Altfel, dezideratele morale sunt doar cuvinte goale, nu mai eficiente decat manualele de bune maniere.

DAR degeaba traiesti in Romania daca nu-ti stii originea, daca nu cunosti istoria, daca nu ai habar de literatura si cultura romaneasca!! Daca traiesti ca o buruiana, fara a stii CE si DE CE, pai nu conteaza in ce tara esti, efectul este acelasi.
Romania are populatie, dar ma indoiesc ca sunt romani. Are sute de biserici, dar populatia nu e crestina. (de aceea tot aduc avorturile in discutie -ele sunt dovada ca nu suntem ortodocsi decat cu numele).
Si daca este sa fiti realisti cu Laura, vorbiti-i de urgia ce va sa vina peste neam pt. ca nimic nu I-a lipsit, dar s-a lepadat de Dumnezeu.
Nu este nimic de lauda! Romanii ar trebui sa-si puna cenusa in cap, sa planga si sa se schimbe, nu sa se laude cu manastiri/ flora/fauna!
Pe mine ma ingrozeste atata nebunie.
Caz concret:

Am format cu elevii o trupa de teatru, am pregatit cateva piese. Parintii au investit suficient in costume, recuzita etc. Liceul, pentru a aduna fonduri din resurse proprii, a organizat la nivelul orasului un spectacol cu intrare platita. Indicatiile din partea directiunii erau clare - "toata lumea plateste intrarea". Cum trupa mea de teatru avea de prezentat doua piese in spectacolul acesta maraton de trei ore, organizat in doua parti, m-am dus in biroul directoarei sa-i cer intelegere pentru parintii copiilor din trupa de teatru: ei deja au investit in costume etc. , e ridicol sa plateasca pentru a intra in sala de spectacole sa-si vada copiii pe scena. In cabinetul directoarei era un nene (ma exprim astfel pentru ca nici astazi nu stiu calitatea acelei persoane). Directoarea incepe sa urle ca ea nu e ascultata si ca daca a spus ca toata lumea plateste intrarea, eu ce caut acolo cu asemenea pretentii infantile? Nenea intervine in discutie si expune o intreaga peroratie despre ce a auzit el ca spunea Becali. (curat Caragiale era acolo, sincer!) Il opresc pe individ din hemoragia verbala si-l intreb in ce calitate intervine intr-o discutie in timpul serviciului intre un profesor si directorul liceului. Se-neaca si o ia de la capat cu citatele din Becali. Directoarea il asculta fascinata.

Deznodamant: parintii au platit bilet sa-si vada copiii pe scena.
  #435  
Vechi 30.06.2011, 15:45:51
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Laura daca nu te-ai plictisit si inca mai citesti raspunsurile de pe acest thread uite ce zic eu.

Daca duci dorul patriei mama vina si viziteaza romania. Stai cateva saptamani pe aicea, ca mai mult nu-ti trebuie, iar daca nu ti-a trecut pofta de Romania ramai in continuare altfel pleaca si vezi-ti de treaba pe alte meleaguri daca consideri ca acolo ti-e mai bine. Zau si o spun fara niciun fel de remuscare, dar pentru Romania secolului 21 nu merita sa fii patriot. Pentru cei care de-a lungul timpului s-au jertfit si au platit cu sangele astfel incat noi astazi sa traim macar iluzia libertatii... poate.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
  #436  
Vechi 30.06.2011, 20:37:42
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Pt cei care au nevoie de motive sa se intoarca in tara:

Parcul Național Munții Rodnei: http://www.parcrodna.ro/
Parcul Național Domogled - Valea Cernei: http://www.domogled-cerna.ro/
Parcul Național Cheile Nerei - Beușnița: http://www.cheilenerei-beusnita.ro/
Parcul Național Semenic - Cheile Carașului: http://www.pnscc.ro/
Va dati seama ca pt aceleasi mesaje administratorul nu-mi poate atrage atentia de doua ori . Eu i-am spus administratorului ca nu simt nevoia sa va excluda de pe forum ...Chair ma amuza perseverenta autovictimizatoare la care recurgeti.

Dar sa continui cu invitatiile pt romanii din strainatate care au nevoie de motive sa se intoarca in tara:

Parcul Național Cozia: http://www.cozia.ro/
Parcul Național Călimani: http://www.calimani.ro/
Parcul Național Piatra Craiului: http://www.pcrai.ro/lang-ro/home.html
Parcul Național Cheile Bicazului-Hășmaș: http://www.cheilebicazului-hasmas.ro/ro/index.php

Urmeaza sa trec la parcuri naturale ! SI TOATE ACESTEA SUNT ALE ROMANILOR !
  #437  
Vechi 30.06.2011, 20:49:50
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un om sanatos la cap ar cauta sa se intereseze despre calitatea vietii in Romania. Nivel de trai... locuri de munca... Oferte de genul asta ai cumva? Sau stai! Te bazezi pe faptul ca fata e la varsta la care viseaza..se uita la nori, asculta "ciripelele pasarind" si il asteapta pe Fat- Frumos sa vina pe un cal alb s-o duca la castelul lui si s-o ia de nevasta.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07