Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2013, 00:05:39
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E curios, am citit mai demult un articol pe un site ortodox si ei recomandau tot Biblia King James ( versiunea veche si intreaga ).

http://www.serfes.org/orthodox/scrip...nthechurch.htm
Mersi de link
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2013, 00:09:44
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
acolo unde esti acum.
Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2013, 01:04:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!
Scafandru ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2013, 01:35:24
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Scafandru ?
rutilant! . Te-am blocat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2013, 09:46:18
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

"Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!''

Si atunci ce cauti pe un site/forum crestin ortodox? E doar o curiozitate, niciodata n-am inteles ce cauta cei de alte religii/confesiuni pe acest site. Daca ar intra doar sa citeasca, de curiozitate sau pentru ca vor sa inteleaga dreapta credinta nici nu am sti ca ei intra( si nu ar deranja pe nimeni, chiar daca am sti, dimpotriva!). Dar atunci cand posteaza tot felul de chestii sau cand incearca sa ne ''invete'' despre ereziile lor, chiar nu-i inteleg. De ce? De ce nu intra pe site-urile/forumurile lor sa discute acolo cu cei care le impartasesc ''credinta''? Deci sa nu inteleaga nimeni gresit, nu am nimic impotriva lor, doar ca nu inteleg! Si nu-i inteleg nici pe crestinii ortodocsi care intra in polemici cu ei, chiar daca intentiile sunt bune. Cred ca ar trebui ignorati, ca sa nu mai posteze tot felul de prostii pe acest forum. Daca ar fi interesati cu adevarat de dreapta credinta, atunci altfel ar pune problema.
Doamne ajuta tuturor! Post binecuvantat!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2013, 23:36:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
"Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!''

Si atunci ce cauti pe un site/forum crestin ortodox? E doar o curiozitate, niciodata n-am inteles ce cauta cei de alte religii/confesiuni pe acest site. Daca ar intra doar sa citeasca, de curiozitate sau pentru ca vor sa inteleaga dreapta credinta nici nu am sti ca ei intra( si nu ar deranja pe nimeni, chiar daca am sti, dimpotriva!). Dar atunci cand posteaza tot felul de chestii sau cand incearca sa ne ''invete'' despre ereziile lor, chiar nu-i inteleg. De ce? De ce nu intra pe site-urile/forumurile lor sa discute acolo cu cei care le impartasesc ''credinta''? Deci sa nu inteleaga nimeni gresit, nu am nimic impotriva lor, doar ca nu inteleg! Si nu-i inteleg nici pe crestinii ortodocsi care intra in polemici cu ei, chiar daca intentiile sunt bune. Cred ca ar trebui ignorati, ca sa nu mai posteze tot felul de prostii pe acest forum. Daca ar fi interesati cu adevarat de dreapta credinta, atunci altfel ar pune problema.
Doamne ajuta tuturor! Post binecuvantat!
Iliana, Iliana, lasa-i, te rog, pe toti sa se incalzeasca la foc. Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii, indiferent daca unii Il contesta sau daca altii Il injura. Faptul ca intra pe acest forum arata forta inconstientului care ii trimite spre un loc unde se marturiseste Adevarul si asta e bine pentru ei chiar daca vin cu buzunarele pline de pietre, nu conteaza. Se cuvine sa-i iubim pe toti. Asa este frumos, bine si folositor.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.04.2013, 11:19:50
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Multumesc frumos pentru raspuns. Dar n-am spus ca nu trebuie sa-i iubim pe toti si sa-i toleram, dimpotriva, ei au mare nevoie sa fie iubiti (iar noi avem mare nevoie sa iubim!).
Ei sunt demni de mila, de compasiune, de iubire si de intelegere. Eu doar am aceasta nedumerire, de ce intra pe acest forum, ce-o fi in capul lor, ce gandesc, ce urmaresc, ce-i atrage aici? Banuiesc ca simt o neimplinire sufleteasca, acea neimplinire pe care o simt toti cei care nu-l au pe Dumnezeu in suflet. Citisem undeva ca fiecare om e un suflet care-l cauta pe Dumnezeu, dar nu-si da seama de lucrul asta.
Ei cred ca-l gasesc pe Dumnezeu acolo la acele sute de asa zise religii, dar s-ar parea ca nu-i asa. Poate ca uneori isi dau seama de minciuna, sau cel putin simt asa, in subconstient, ca ceva nu-i in regula, dar le e rusine, teama, habar n-am ce-i impiedica sa se ''scuture'' de erezia aceea si sa vina la dreapta credinta!
Sa-i indemnam asadar sa indrazneasca, sa nu le fie teama, sa se intoarca precum fiul risipitor!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.04.2013, 19:52:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
"Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!''

Si atunci ce cauti pe un site/forum crestin ortodox?
eu sunt ateu Iliana.
și totuși comentez aici de vreo 3 ani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.04.2013, 21:59:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
"Sunt Baptist! Bine, asta contează mai puțin!''

Si atunci ce cauti pe un site/forum crestin ortodox? E doar o curiozitate, niciodata n-am inteles ce cauta cei de alte religii/confesiuni pe acest site. Daca ar intra doar sa citeasca, de curiozitate sau pentru ca vor sa inteleaga dreapta credinta nici nu am sti ca ei intra( si nu ar deranja pe nimeni, chiar daca am sti, dimpotriva!). Dar atunci cand posteaza tot felul de chestii sau cand incearca sa ne ''invete'' despre ereziile lor, chiar nu-i inteleg. De ce? De ce nu intra pe site-urile/forumurile lor sa discute acolo cu cei care le impartasesc ''credinta''? Deci sa nu inteleaga nimeni gresit, nu am nimic impotriva lor, doar ca nu inteleg! Si nu-i inteleg nici pe crestinii ortodocsi care intra in polemici cu ei, chiar daca intentiile sunt bune. Cred ca ar trebui ignorati, ca sa nu mai posteze tot felul de prostii pe acest forum. Daca ar fi interesati cu adevarat de dreapta credinta, atunci altfel ar pune problema.
Doamne ajuta tuturor! Post binecuvantat!
au si ei rostul lor...ca sa se cearna graul de neghina
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.04.2013, 22:00:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu sunt ateu Iliana.
și totuși comentez aici de vreo 3 ani.
la mai multi amice!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare