Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2018, 23:12:43
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Este pacat sa...?

Am o problema de spate. Desi nu am facut un control medical de specialitate, banuiesc ca sunt niste vertebre tasate, o hernie de disc sau ceva de genul (in adolescenta am suferit de cifoza si de scolioza). Cu timpul situatia spatelui meu s-a agravat si imi afecteaza foarte mult viata pe toate planurile, mai ales pe cel emotional si social. In cea mai mare parte a timpului sunt incruntat, nu pentru ca ma supara cineva, dar pentru ca ma doare spatele rau de tot, constant, atunci cand stau in picioare.

Am citit undeva ca bolile sunt un dar al lui Dumnezeu (desi mi-este greu sa le privesc din perspectiva asta oricat m-as stradui - preferam alt gen de cadou, dar ma rog). Parintele meu duhovnic, de asemenea, a incercat sa ma faca sa vad partea buna din conditia mea, spunandu-mi ca exista si asa ceva, o parte buna.

Acum urmeaza intrebarea...

In ascetica crestina se pune accentul pe omorarea poftelor trupului si stim ca cei trei dusmani ai mantuirii sunt lumea, TRUPUL si diavolul. Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa am grija de corpul meu si sa-mi fac masaj seara de seara, stretching si alte exercitii de mobilitate si etc sau sa imi continui viata cu gandul ca oricum cativa ani in plus sau in minus nu folosesc la nimic si ca aceasta problema de sanatate e benefica si sa am o atitudine indiferenta fata de starea mea de sanatate? De ce ma simt vinovat cand am grija de mine si de ce ma gandesc ca nu ar trebui sa fac asta?

Va rog mult sa-mi raspundeti, mai ales daca aveti experienta asemanatoare.

Seara buna!
Reply With Quote