Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2018, 13:27:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Reforma ortodoxa

Luam ipotetic posibilitatea unei restructurari a BOR atat din punct de vedere administrativ cat si doctrinar.Oricum procedura asta ar trebui aplicata in fiecare institutie,noi nu mai suntem nici conservatori,nici lenesi sau fricosi,suntem elemente active ale caderii,dar nu despre asta e vorba.Nu,deci plecam de la premisele unei reforme in cadrul BO,respecti R.Si vom propune cateva elemente asupra carora ne vom indrepta duhul reformator.
1.Raportul dintre esenta doctrinara a BO si modul de aplicare a acesteia de catre lideri si membri.
2.Hai sa fim un pic mai concreti,ne cam duce cu gandul la perioda reformei lui Luther in care clerul traia in lux si decadenta.Iar situatia cel putin a ierarhilor si a manastirilor e destul de asemanatoare,majoritatea au cam uitat de votul saraciei,iar castitatea....Mda.
3.Laicizarea accelerata a institutiei Bisericii cu implicari active in politica,afaceri etc.Da,eu cred ca Iisus si apostolii nu erau oameni de afaceri,si nici nu mergeau la intalniri parlamentare.Una este sa colaborezi si comunici cu celelalte institutii si alta e sa devi si tu la fel ca ele,adica umane,corupte etc.
4.Aici vreau sa vorbesc despre inchisorile comuniste pline cu oamenii inchisi din motive religioase,si despre atitudinea BO fata de aceasta situatie.Patriarhul sta la masa cu Asupritorul in timp ce sute de martiti sunt "impartasiti" cu fecale si urina pentru a barjocorii si ultima farama de umanitate din duhul lor.

Probabil asa e si in lumea spirituala...Zeii privesc...Oamenii se chinuie unii pe altii...

5,6,7.......
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.10.2018 at 13:29:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2018, 15:27:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De acord, mai ales la doctrină trebuie umblat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2018, 18:12:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord, mai ales la doctrină trebuie umblat.
Am auzit ca se poarta autoironia,cica ar fi la moda....10 lei kilu cu livrare gratuita.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2018, 22:15:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Câtă vrei să-ti iei?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2018, 22:39:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Câtă vrei să-ti iei?
Da-o pe toata daca tot nu o folosesti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2018, 09:44:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

gura pacatosului, serafime... chiar acolo trebuie umblat. rostul lor, obligatia lor, este sa se ocupe de oameni, unul cate unul, ei se ocupa de biserica, de ei insisi, de Dumnezeu, ca si cum Dumnezeu are nevoie de slugi ca sa-L preamareasca. asta este diferenta esentiala intre catolicism si ortodoxie, catolicii se mai ocupa si de oameni, ortodoxia este ocupata cu ea insasi.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2018, 22:22:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
2.Hai sa fim un pic mai concreti,ne cam duce cu gandul la perioda reformei lui Luther in care clerul traia in lux si decadenta.Iar situatia cel putin a ierarhilor si a manastirilor e destul de asemanatoare,majoritatea au cam uitat de votul saraciei,iar castitatea....Mda.
Mănăstirile încă priveghează, sunt ostroave de lumină, până la urmă și obștile se împrospătează cu generații contemporane, iar cei noi își lasă amprenta acolo.
E lucrare duhovnicească și la Putna și la Oașa, s-a dovedit că nu monahii sunt dușmanii familiei ci aceiași formatori de opinie care au batjocorit familia portretizând-o numai în note negre și violente cu prilejul referendumului, urăsc și mănăstirile.

Dacă se pune faianță la mănăstire, sau se trage canalizare nu e chiar lux, sunt mulți tineri aspiranți la monahism care au pretenții că au venit de la condiții și vor condiții, lux ar fi ca mănăstirile să se încarce cu lucruri care nu le trebuie de fapt.
Sunt totuși mănăstiri care dau masă gratis la pelerini fără să pretindă bani.

Tot pentru a se acomoda diferiți tineri la mănăstiri se fac anumite îmbunătățiri, dacă nu se fac apar nemulțumiri a fost și pe forum un thread cu o femeie care s-a îmbolnăvit din cauza condițiilor din mănăstire.

Și așa sunt mulți monahi cu afecțiuni, cu hernii cu dureri de tot felul, nu-i știe nimeni numai Dumnezeu, nu cred că e o desfătare cum e prezentată peste tot viața acolo, altfel măcar 1% din populația țării ar trăi la mănăstire.

Eu nu cred că părintele episcop Ignatie al Hușilor, ar trăi în lux, el călătorea cu metroul când era în Anglia, am văzut mai demult un documentar cu IPS Justinian Chira Dumnezeu să-l ierte!, stătea într-o cămăruță în modestie și simplitate.

Din 55 de ierarhi nu cred că toți se lăfăie, mulți dau burse din veniturile lor.

Părintele Patriarh Daniel circulă din 2015 cu o dubiță Wolkwagen Multivan argintiu care nu era nouă Promotor Mașina Patriarhului Daniel .

Mașina nu a fost cumpărată peste noapte în 2015, nu e nouă, cum încearcă să inducă în eroare prezentând prețul de catalog promotor a mai fost folosită și la aprovizionare și pentru a face milostenie cu pachete în diferite zone defavorizate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.10.2018 at 22:47:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2018, 18:08:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit părintele Constantin Necula , despre situația actuală

Conferință Pr. Constantin Necula
Părintele Constantin Necula:
„M-a întrebat cineva care e soluția pentru momentul de cumpănă din Biserică și toți așteptau să zic: mai multă activitate socială.
Fără-ndoială că trebuie; mai multă activitate publică de genul acesta, de acord. Vă spun eu care e soluția:

Preoții să ne întoarcem și să slujim corect slujbele, până la capăt fără să mai tăiem din ele, fără să ne batem joc de parastase, fără să ne batem joc de credincioși la spovedanie.

Și să predicăm cât se poate de bine, cât mai mult și cât mai coerent, cât mai competent.
O predică bună renaște în inima credincioșilor noștri setea după Dumnezeu.

Noi nu trebuie să dăm *ridică paharul cu apă în toast* ca să astupăm setea oamenilor, ci trebuie să facem sete de Dumnezeu și ei să caute să vadă, cu ce anume se satură.

Orice idolatrizare pe temă e periculoasă, foarte periculoasă, la câteva zile după referendum, a murit un prieten foarte bun, fost inspector școlar județean la Sibiu și din dorința de a-l omagia, într-un fel sau altul, preoții care am fost acolo am citit tot canonul de la slujba de înmormântare, am predicat corect și le-am spus:

Este singurul nostru mod în care vă spunem că spre deosebire de alte instituții nouă ne pasă de dumneavoastră și când nu mai sunteți.

[...]Și le-am spus atunci că am constatat că, sau nu oi fi văzut eu, dar nu cred că muri vreunul să-și pună în buzunar carnetul de partid, acolo nu mergem pe partide, mergem pe obraz.

Cum facem să fim din ce în ce mai buni ?

[...]Să știți că un lucru este cert, nu vom deveni mai buni stând cu spatele la Dumnezeu, propunând „valori” care nu au fundament, n-ai cum să devii bun, învățând să urăști, să minimalizezi.

Am auzit niște prostii de mă doare capul, când i-am auzit pe oamenii ăștia că Biserica nu-i îndeamnă pe oameni să nu fure, pe bune dar scrie pe Biserică „furați și aplaudați-vă singuri”, v-a zis Biserica „curviți bă oameni buni” ?
Cum își permit să spună ceea ce noi nu spunem, speculează sigur că speculează.
Chiar mă gândeam într-o zi, că tot e la modă să căutăm greșeli, ce-ar fi să constituim un grup al Bisericii care să culeagă toate prostiile rostite de politicieni, de oameni din presă, de unii și alți specialiști.


Cât din analizele pe care le-ați auzit la televizor vreodată s-au îndeplinit întocmai ?

Eu am câțiva „mari” analiști la televizor pe care îi aud când spun că „sigur pică partidul ăla” și partidul câștigă alegerile, m-am înspăimântat când au spus că vom câștiga la referendum, i-am zis soției: „Clar! Nu ne iese.”
Pentru că oamenii ăia mint pe bani buni, să ne înțelegem, ne mint pe bani buni vânzându-ne gogoși.
Știți că gogoașa nu e calitativă dacă n-are o gaură mare și-un fâs în mijloc, România se hrănește de câțiva ani buni cu fâsuri...”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.10.2018 at 22:10:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2018, 18:07:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Tu si gpalama vedeți foarte bine ortodoxia,dar o vedeți din interior.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2018, 18:24:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tu si gpalama vedeți foarte bine ortodoxia,dar o vedeți din interior.
Ortodoxia si din interior si din exterior este acelasi lucru: un set de adevaruri, invataturi, reguli si de practici pentru comuniunea reala si corecta cu Dumnezeu...

Mai important, construita sub asistenta lui Dumnezeu, prin Apostoli.

Ortodoxia este si o institutie in sine cu regulile si normele ei care insa permite in mod structurat si organizat comuniunea cu o fiinta care se defineste ca fiind Adevar, Sfintenie si toate cele ale dreptatii, lucru care in mod intrinsec poate fi mostenit.

Incerc prin aceasta definitie sa conturez aspectul pe care Dumnezeu l-a considerat primordial, fiintial, structural, axiologic in comuniunea cu el: cei care intra in comuniune cu El sa fie ca El, adica in deplin Adevar, sa primeasca lumina Lui, sa primeasca Harul si supunerea fata de El care este principiul si izvorul si logica Binelui din orice lucru.
Iar acest lucru se face doar respectand cateva reguli si principii enuntate si definite foarte corect in invataturile Bisericii Ortodoxe.

Last edited by gpalama; 25.10.2018 at 18:26:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare