Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.07.2009, 19:26:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa lamurim care este rostul animalelor. Pentru ca din pacate multi ne dam cu parerea si mai putin cunoastem invatatura Bisericii.
Eu cunosc invatatura sufletului si imi este suficient.Intelegi?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.07.2009, 19:32:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa lamurim care este rostul animalelor. Pentru ca din pacate multi ne dam cu parerea si mai putin cunoastem invatatura Bisericii.
George dragă, ăsta să fie singurl păcat ! Lasă omul să viseze, să spere , să iubească , să iubească și pisicuța, și gândăcelul , și tot ce a lăsat Dumnezeu pe pământ. Unii cred că se vor întâlni și-n cealaltă lume cu cele iubite aici și o fac nu cu răutate sau mai știu eu din ce motiv, o fac din iubire . Să nu luăm omului acest drept ! Să fie ăsta singurul păcat și sigur toți vom ajunge în Rai. Iertare, dar suntem mult prea rigizi câte odată . Suntem Oameni cu bune si mai puțin bune, iar cel mai bine Dumnezeu ne știe și tot El ne și iartă .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.07.2009, 02:31:15
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Pentru Nevrednicul:
Sfantul Modest este ocrotitorul animalelor.

LOREDANAPOPESCU mai esti??????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!

Si mie mi s-a intamplat o data,cu un catel maidanez pe care il salvasem cand domnul Basescu ,primar pe atunci, omora cainii.

Negruta,era asa cuminte.....
Acum 2 ani a avut o tumora pe burta.Am adus medicul veterinar,care a operat-o.Dar m-a pus in tema ca era maligna si ca daca se formeaza din nou nu o sa mai aibe ca sa faca.Nu prea am dat eu importanta atunci.Anul trecut s-a refacut.Am chemat acelasi doctor.

M-am dus la Negruta,o mangaiam si-i spuneam:''Negruta,nu-ti fie frica!am venit sa te facem bine!Te rog Negruta,ai incredere in mine,nu-ti fie frica!''

Ea m-a privit in ochi si m-a crezut!S-a uitat fix in ochii mei cu atata incredere si dragoste...

Si doctorul i-a facut anestezia pt a fi operata.
........................
M-a chemat...........................
Mi-a spus ca nu-i mai ajungea pielea ca s-o inchida,ca rana era prea mare,ca-i ajunsese pana in interior......ma rog,alte detalii.........ca fiind cald,ar fi facut viermi(scuzati),si ca e mai bine s-o eutanasieze acum cat doarme................cat doarme.......
.................................................. ..............



''-Dar daca n-o eutanasiem ,o doare?''
''-Da, o doare foarte rau,dar nu poate sa-ti spuna....''

''Dar am mintit-o!!!ii spuneam plangand in hohote,macar daca nu-i spuneam c-am venit s-o facem bine!!!!''
...............................................

Si acum plang..........plang pentru ca voi vedea multa vreme ochisorii ei blanzi care m-au privit cu atata incredere si atata dragoste cand i-am promis c-o salvam.........
.................................................. ..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.07.2009, 02:48:00
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Ma bucur foarte mult ca mai sunt si iubitori de animale.
Tocmai am admirat cateva din pozele lui Windorin,plasate pe website.Albumul ''Crestini frumosi''.Scuza-ma ca mi-am permis,dar as vrea sa le vada cat mai multi.....
Attached Images
File Type: jpg bucuria simpla a omului curat.jpg (23,0 KB, 23 views)
File Type: jpg comuniune.jpg (91,2 KB, 19 views)
File Type: jpg omul si faptura lui Dumnezeu.jpg (69,9 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.07.2009, 22:14:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Ma bucur foarte mult ca mai sunt si iubitori de animale.
Tocmai am admirat cateva din pozele lui Windorin,plasate pe website.Albumul ''Crestini frumosi''.Scuza-ma ca mi-am permis,dar as vrea sa le vada cat mai multi.....
Da ? Păi vino si la mine în pagină și-l vei vedea pe Tony al meu . E cam bătrânior deja, dar tot nebunatic e ( cam seamănă cu stăpânul ) ! ! ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2009, 22:26:47
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu cred ca si animalele au un sufletel al lor, si am citit undeva ca ele nu vor fi judecate, ca oamenii, ci vor fi toate in Rai.
draga mirela,daca prin Rai cand ma voi "plimba" ma musca un caine vagabond,ma supar!!:))
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.07.2009, 01:32:31
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Am spicuit unele postari din topic, imi exprim parerea criticandu-le, mi se pare ca ma voi face inteles mai bine asa.

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Nici chiar asa... adica daca sunt om rau si chinuiesc animale,le omor etc. nu voi fi pedepsit doar pt simplul fapt ca nu se face referire la ele? Ma indoiesc! Exista si un sfant ocrotitor al animalelor.
Chinuirea animalelor nu e acelasi lucru cu punerea capat a chinului lor. Nu se face referire la ele pentru ca Iisus ne-a lasat 2 porunci, prin care se cuprind toate poruncile lui Dumnezeu. Odata ce le respecti pe acelea 2, sigur vei gasi o referire in sufletul tau privind animalele. Apropos... sfantul acela e cumva Mihai Constantinescu?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu cred ca si animalele au un sufletel al lor, si am citit undeva ca ele nu vor fi judecate, ca oamenii, ci vor fi toate in Rai.
Si unde mai exact ai citit?... Spune-ne si noua...

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu siguranta ca aniimalele au un suflet. In primele secole, prin suflet se desemna viata. Aceasta putea fi rationala sau irationala, de aceea pentru sufletul omenesc se folosea notiunea de suflet rational, iar in cazul animalelor de suflet irational. Spre deosebire de sufletul omenesc, sufletul animalelor dispare in urma mortii- Sfantul Grigorie Palama. Nu putem vorbi despre o nemurire a sufletului animalului.
Nu, nu cred ca au. Animalele sunt animale, omul este om. Mare erezie este si "earthlings", aparuta acum de curand, izvorata insa din intentii bune si de salvare a lumii unde traim. Adica 2,3 actorasi parasiti de Hollywood incep sa predice ca omul si animalele sunt pe aceeasi treapta, si ca purtarea omului cu rautate fata ele ar fi un fel de discriminare si se numeste specicism. Cei care nu stiu despre ce vorbesc uitati filmul: http://vids.myspace.com/index.cfm?fu...deoid=55661269

Animalele au partea lor, sunt creatii divine, dar nu putem sa le punem sub nicio masura pe aceeasi treapta cu omul. Omul este facut, practic, sa il contina pe Iisus.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asa o fi, teoretic... practic, ramane de vazut. in Sfanta Scriptura scrie ca Hristos Domnul a zis "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri..." . ei bine, in coltisorul meu de Rai, daca da Domnul sa ajung si eu acolo, as vrea sa fie si caini si pisici si flori si pomi, adica exact ca aici, doar ca "un pic mai perfect"!
Pisicile, cainii, pomii si florile din rai sunt putin diferite si atat de minunate incat in fata lor uiti de pisicile, cainii etc pamanteni.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1Eu gandesc asa: orice fiinta/vietate are suflet. La cele mai putin evoluate, sufletul, este pur si simplu suflul, vaiata lor.
2La cele mai evoluate (mamifere), sufletul inseamna mai mult.
3De multe ori un animal are suflet mai mult decat un om. Sa nu uitam: iubire, loialitate, putere de sacrificiu (te salveaza si de la moarte). Am auzit cazuri extreme de astfel de cazuri. Asta nu inseamna suflet? Cati oameni isi dau sufletul ca sa te salveze de la moarte?

4Referitor la intrebare voastra: de ce sa eutanasiezi un animal? Eu una nu inteleg: daca animalul se chinuie trebuie sa fie omorat, dar daca se chinuie un om nu. Unde este diferenta pentru voi? Si de ce sa fie vreunul din ei omorati?
Fiecare moare asa cum ii este lasat de la Dumnezeu.
Este o dilema mare pentru mine, recunosc.5 Nu stiu daca un om trebuie, la chinuri mari sau coma, sa fie eutanasiat, sau nu.
Chinul este mare, imi dau seama, dar cine suntem noi sa luam vieti (chiar si de la animale)? Si daca se intampla si minuni si pot fi slavati totusi? Stim noi ce plan are Dumnezeu cu fiecare din noi?

6In final: totul a fost creat de Dumnezeu, si animale si plante. Si sufletul lor se intoarce la EL.
1. eu nu gandesc asa.
2. hai ca esti haioasa! Bine ca omul este un mamifer, daca ar fi fost amfibian ar avea probleme cu sufletul "neevoluat" indeajuns!
3. Sa nu uitam ca de cele mai multe ori omul a fost omorat de animale, in special in timpurile mai vechi.
4. Animalul se poate eutanasia pentru ca nu are suflet. In schimb, omul, care are in el Duh de la Domnul, e mare pacat sa il pui la somn. Animalele sunt simple creatii ale lui Dumnezeu, importante si ele, desigur, insa te rog sa nu le mai pui pe aceeasi treapta cu omul.
5. Nu, nu trebuie, greutatile mari ca boli si come etc trebuiesc considerate ca lucruri bune permise la Dumnezeu, pentru ca ele spala pacatele aici, pe Pamant.
6. Ar fi cam ciudat ca Dumnezeu sa isi primeasca "energia" inapoi de la o planta. Scrie in Biblie ca Iisus a zis: "sa duceti la biserici si magarii, si pisicile, sa se spovedeasca si ei, ca sa poata intra in rai si eu sa imi iau duhul inapoi de la el; insa taiati cannabisul, ca ala curat va ajunge in iad"??? Ceea ce indrugi tu acolo se numeste panteism, te rog studiaza-l.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Georgeval - eu nu cred ca este chiar asa.
In primul rand ca eu nu stiu ce porunca a primit omul de la Dumnezeu, dar ca sa ajunga un alt Dumnezeu, nu cred. El a fost facut sa fie om.
Iar animalele au primit mai mult, chiar daca noi nu credem, sau nu pricepem.
Poat ca au mai mult instinct, dar au si ele o vointa si alte cele. Ratiune, chiar - depinde cum o definim.
Dar tot nu am inteles de ce sa le eutanasiem.
1. Omul nu a fost facut sa fie om.
2. Omul sporit nu va ajunge un alt Dumnezeu, va ajunge Dumnezeu (intr-un fel adica, mai corect as spune o comuniune). Sf. Petru zicea ceva de "acum parca nu traiesc eu in trupul meu, ci traieste Hristos; acum nu mai traiesc aici, ci traiesc in Hristos" - nu stiu exact versetul, cauta-l.
3. Animalele nu au vointa si ratiune. Eu, cel putin, nu am vazut nici o pisica ambitioasa care sa ma bata la sah. Actioneaza conform instinctului si cu unele calitati date de Domnul la crearea lor.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In toate trebuie sa existe echilibru,insa,crede-ma cand iti spun,ca mai orbi de multe ori sunt cei care nu stiu sa iubeasca o floare,un animalutz decat cei care o fac.

Foarte bine spus. Creatiile lui Dumnezeu au fost facute cu un folos, si mi se pare corect ca omul sa se minuneze de ele si sa laude numele Lui pentru asta. Caci ce alt motiv au decat de a te ajuta in drumul tau? Asa ca, parerea mea la problema autoarei topicul este ca: intamplarea cu pisicuta aceea ti-a fost data de Domnul pentru
"despietrirea" inimii. Acum canalizea-ti iubirea unde trebuie, caci Domnul te-a ajutat sa ai sensibilitate si compasiune.

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Si mie mi s-a intamplat o data,cu un catel maidanez pe care il salvasem cand domnul Basescu ,primar pe atunci, omora cainii.
.................................................. .
Sa spui ca Basescu "omora" cainii mi se pare cam brutal. Sa nu uitam ca tot acei caini muscau si omorau la randul lor oameni. Eu, cel putin, dupa incidentul acela cu fetita devorata de caini, daca as fi fost primar, ii eutanasiam pe absolut toti cainii comunitari, as inaspri amenzile si as reglementa unele legi privitoare la animalele de companie.

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
draga mirela,daca prin Rai cand ma voi "plimba" ma musca un caine vagabond,ma supar!!:))
Pai, cererea mea e la fel de simpla. Sa nu fie si dinozauri.


EDIT: l-am gasit! : “M-am răstignit împreună cu Cristos; și nu eu mai trăiesc, ci Cristos trăiește în mine” (Galateni 2,16-20)
si asta: http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...ioetica_2.html
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 30.07.2009 at 01:49:18.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.07.2009, 02:08:30
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Animalele au suflet!Cel putin asa mi-a dvedit un caine maidanez,unul dintre aceia pe care tu spui ca i-ai fi eutanasiat!
A stat nedezlipit de mormantul mamei de cand am ingropat-o.Eu ma duceam din cand in cand,dar acel caine nu s-a miscat de-acolo!Nu-l puteam urni,nu manca nimic,doar apa mai bea.A murit cu capul pe mormantul mamei!

Si sa stii ca nu erau ''eutanasiati'',nu aveau o moarte usoara!Am vazut cu ochii mei!Erau omorati in cele mai groaznice chinuri.O injectie pt eutanasiere era scumpa ,asa ca li se injecta stricnina in inima!Se zbateau in chinuri pana mureau!

Si inca ceva!Cainii simt.Eu pot sa trec fara grija printr-o haita de caini,ba chiar sa-i mai si ''cert'' daca sunt agresivi,si nu-mi fac nimic!
Musca cand ii lovesti,cand ai o bata in mana...si Doamne iarta-ma,dar unii oameni sunt rai.Un copil i-a pus o bomba,pocnitoare nu-stiu-ce in gura unei cateluse cu pui....i-a explodat in gura....si asa cum era,sangeranda s-a dus la puii ei si a murit langa ei!
Si tu zici ca nu au suflet????!!!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.07.2009, 06:53:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul

Si unde mai exact ai citit?... Spune-ne si noua...
pe yahoo answers!

e adevarat insa ca era citat de un crestin, dar unul simplu nu din asta ortodox ca noi !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.07.2009, 06:57:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Omul este facut, practic, sa il contina pe Iisus.
oops! cum sa contina infinitul ceva aproape de nimic?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46