Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 17.09.2009, 13:16:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumnezeu a dat legile divine ca sa nu mai pacatuim.
Daca soferii si pietonii nu ar respecta regulile de circulatie ce s-ar intampla?
Selectie naturala.
Citat:
Ar fi un haos total ,accidente la tot pasul.
haosul, in caz ca nu stiai, este determinist si provine din legile naturii.
Citat:
Asa cum respectam regulile de circulatie de ce nu vrem sa respectam legile date de Dumnezeu pentru binele nostru?
Par.Arsenie a spus ca noi toti avem aceste gene defectuase ,dar numai la unii ele ies la iveala ,sub forma unor maladii genetice.
El spune ca aceste boli ale copiilor ,de ex.sunt pentru unele pacate mari ,ale parintilor sau stramosilor ,pentru ca acestia sa isi aminteasca ca au gresit si sa se indrepte.
Sau cum sa intelegi gresit genetica! O explicatie primitiva data unor efecte naturale care nu au vreo legatura cu pacatele parintilor. Asta a reusit sa faca omul pana sa apara stiinta. Din pacate unii au ramas la acest stadiu. Nu vedeti ca sunteti controlati de astfel de indivizi? Daca ar recunoaste ca maladiile genetice nu au nimic supranatural in ele si nu vin de la doamne doamne cum sa va mai santajeze sa nu faceti "pacate" si evident sa treceti pe la biserica daca ati facut si sa cotizati corespunzator?
  #522  
Vechi 17.09.2009, 13:17:23
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu cred ca iti va fi
Uite, eu nu am o parere prea buna despre Pr. Boca pentru ca, printre altele, se crede si un mare genetician care spune ca omul are 24 de gene:
Iată Genetica modernă, dată în nucleu lui Moise, de Mântuitorul Însuși prin revelație, acum 3500 ani pe muntele Sinai. Nu e nici o mirare: Iisus avea conducerea spirituală și înainte de venirea Sa în trup omenesc. Pe urmă, că iniția pe Moise în tainele eredității nu este nici o mirare, întrucât cine poate să cunoască mai bine omul, decât Cel ce l-a făcut și i-a dat legile vieții?
Stăruim asupra faptului ca Iisus e creatorul omului și ca gen aparte și ca persoană îndeosebi până la sfârșitul vremii. În această creație conlucră cu părinții pământești menajându-le libertatea, dar prevenindu-i că, în cazul în care Îi calcă legile, calcă viața propriilor lor copii.
„Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt Dumnezeu râvnitor, care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam – pentru cei ce Mă urăsc. … Și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele (Deuteronom 5, 9-10). p.235-236
După textul Scripturii e clar că toată recesivitatea apare în părinți pe urma vreunui păcat. Știința, neavând termenul [de păcat], nu poate da răspunsul la întrebarea: cum au apărut în ascendenți genezele defective, prin ce accident sau după care legi? Sau mai pe larg: prin ce împrejurare, independentă și anterioară procesului eredității, apar în cromozomi, de unde nu erau, aceste granule infinitezimale degenerative și cu urmări dezastruoase, pentru o eventuală progenitură? Ca să răspund pe scurt, genezele recesive apar în ascendenți în chip independent, nu după legile probabilității, ci după legile care atârnă peste fărădelegi.
Sublinierea imi apartine, i-as ruga pe cei care inca mai sustin ca Dzeu=iubire sa comenteze
Doamne-ajuta!

Vezi, nu intamplator eu te-am invitat sa incerci sa citesti acele marturii si dupa aceea sa mergi in zona Sambata sau Prislop (Hateg) sa discuti direct cu cei care l-au cunoscut pe parinte. Dupa ce vei face acesti 2 pasi o sa ai raspuns si la intrebarile de mai sus. Pana atunci eu, ca de altfel si alti frati de pe acest forum iti vorbim despre o parte a vietii despre care nu ai notiunile de baza. Citatele fratiei tale, inca o data te rog sa nu te superi, arata exact acest fapt.

Parintele Arsenie Boca, conform cu nivelul de cunoastere de azi se pare ca a facut si afirmatii eronate. Aceasta insa nu ii micsoreaza cu nimic personalitatea uriasa. Pentru ca parintele Arsenie Boca nu s-a afirmat ca medic, sau cercetator ci ca duhovnic. Iar ca duhovnic, dimensiunea sa este covarsitoare.

Am sa fac si un scurt comentariu la cele subliniate de fratia ta, dar inainte de asta, te rog spune-mi, ai copii?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #523  
Vechi 17.09.2009, 13:37:03
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu neaparat. Evolutia nu este un proces uniform in timp. Cand stresul evolutiv este ridicat evolutia este mai rapida.
Aha, deci daca ma uit la poza de la link-ul trimis de tine se poate afirma ca intre Homo erectus exista diferente majore intre cei de la inceputul speciei si cei de la finalul ei? Si cu toate ca specia a trait cam 1 milion de ani, se pare ca nu a reusit totusi sa se adapteze... cam ciudata si brusca disparitia.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #524  
Vechi 17.09.2009, 13:42:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca, conform cu nivelul de cunoastere de azi se pare ca a facut si afirmatii eronate. Aceasta insa nu ii micsoreaza cu nimic personalitatea uriasa. Pentru ca parintele Arsenie Boca nu s-a afirmat ca medic, sau cercetator ci ca duhovnic. Iar ca duhovnic, dimensiunea sa este covarsitoare.

Am sa fac si un scurt comentariu la cele subliniate de fratia ta, dar inainte de asta, te rog spune-mi, ai copii?

Doamne-ajuta!
Vezi tu, el si-a dat cu parerea si despre numarul de gene si despre transmiterea pacatul parintilor in copii. Despre prima parte, verificabila acum experimental, se stie clar ca a gresit. Despre a doua parte, din cauza careia sufera o mare parte din populatia tarii, care crede ca e bolnava din pricina pacatelor, de ce nu s-ar insela?
Am copii.
Nu cred ca am nevoie de un duhovnic (poate de un psiholog, aici s-ar putea sa ai putina dreptate )
  #525  
Vechi 17.09.2009, 13:45:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
El spune ca aceste boli ale copiilor ,de ex.sunt pentru unele pacate mari ,ale parintilor sau stramosilor ,pentru ca acestia sa isi aminteasca ca au gresit si sa se indrepte.
Eu tot nu am inteles cum copii cu defecte genetice, care de obicei mor in primele saptamini de viata, ar putea sa isi aminteasca si sa se indrepte.
As vrea un raspuns

Last edited by topcat; 17.09.2009 at 13:51:37.
  #526  
Vechi 17.09.2009, 13:48:31
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu tot nu am inteles cum copii cu defecte genetice, care de obicei mor in primele saptamini de viata, cum de ar putea sa isi aminteasca si sa se indrepte.
As vrea un raspuns
Se indreapta parintii... Prin suferinta ce o pricinuieste moartea copiilor, parintilor le sunt iertate din pacate.
Ti s-a mai raspuns asemanator... Macar din amintire, nu poti sa-ti raspunzi singur la aceste intrebari?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #527  
Vechi 17.09.2009, 13:55:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Se indreapta parintii... Prin suferinta ce o pricinuieste moartea copiilor, parintilor le sunt iertate din pacate.
Ti s-a mai raspuns asemanator... Macar din amintire, nu poti sa-ti raspunzi singur la aceste intrebari?
Am postat gresit.
Inca nu mi s-a raspuns de ce Dzeu se foloseste de copii ca sa le aduca aminte ceva parintilor
  #528  
Vechi 17.09.2009, 14:00:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Aha, deci daca ma uit la poza de la link-ul trimis de tine se poate afirma ca intre Homo erectus exista diferente majore intre cei de la inceputul speciei si cei de la finalul ei? Si cu toate ca specia a trait cam 1 milion de ani, se pare ca nu a reusit totusi sa se adapteze... cam ciudata si brusca disparitia.
Da, clima se mai schimba
  #529  
Vechi 17.09.2009, 14:15:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Aha, deci daca ma uit la poza de la link-ul trimis de tine se poate afirma ca intre Homo erectus exista diferente majore intre cei de la inceputul speciei si cei de la finalul ei? Si cu toate ca specia a trait cam 1 milion de ani, se pare ca nu a reusit totusi sa se adapteze... cam ciudata si brusca disparitia.
E ciudata pentru ca nu avem destule date sa lamurim problema sau poate problema e lamurita dar nu stim noi care e raspunsul. Problema nu e triviala si s-ar putea sa gasim o explicatie daca ne uitam la erele geologice de exemplu.
  #530  
Vechi 17.09.2009, 14:16:34
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, clima se mai schimba
Mda, s-a schimbat in cateva sute de ani cat nu s-a schimbat intr-un milion. Da? O dovada, ceva?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30