Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 17.09.2009, 14:19:55
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am postat gresit.
Inca nu mi s-a raspuns de ce Dzeu se foloseste de copii ca sa le aduca aminte ceva parintilor
Hai fa un efort de imaginatie: daca ar exista un Creator, atunci creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa? Cea mai simpla logica spune ca nu. Pentru ca daca creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa atunci ele la randul lor ar fi ca si Creatorul, ceea ce este absurd. Nu e chiar atat de greu de inteles.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #532  
Vechi 17.09.2009, 14:22:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Mda, s-a schimbat in cateva sute de ani cat nu s-a schimbat intr-un milion. Da? O dovada, ceva?
sute de ani?
  #533  
Vechi 17.09.2009, 14:24:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Hai fa un efort de imaginatie: daca ar exista un Creator, atunci creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa? Cea mai simpla logica spune ca nu. Pentru ca daca creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa atunci ele la randul lor ar fi ca si Creatorul, ceea ce este absurd. Nu e chiar atat de greu de inteles.
Credeam ca numai eu si citiva atei de pe-aici nu inteleg nimic, dar vad ca sint si altii.
Din pacate, nu e vorba de a intelege sau nu lucruri minore, e vorba de a sustine o concluzie absoluta: Dzeu=iubire.
Vi se pare cumva ca Dzeu e iubire atunci cind foloseste copiii drept mesaje catre parintii pacatosi? La ce poti sa te astepti atunci de la niste oameni amariti? Am impresia ca folosim cuvintele in cu totul alta semnificatie.

Last edited by topcat; 17.09.2009 at 14:27:10.
  #534  
Vechi 17.09.2009, 14:28:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Aha, deci daca ma uit la poza de la link-ul trimis de tine se poate afirma ca intre Homo erectus exista diferente majore intre cei de la inceputul speciei si cei de la finalul ei? Si cu toate ca specia a trait cam 1 milion de ani, se pare ca nu a reusit totusi sa se adapteze... cam ciudata si brusca disparitia.
Daca noi nu avem o explicatie nu inseamna ca nimeni nu are nicio explicatie. Si nu inseamna nici ca nu exista explicatie. E ca si cum spui ca am o problema nerezolvata deci nu exista rezolvare.
  #535  
Vechi 17.09.2009, 14:31:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Hai fa un efort de imaginatie: daca ar exista un Creator, atunci creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa? Cea mai simpla logica spune ca nu. Pentru ca daca creatiile sale ar intelege orice actiune a Sa atunci ele la randul lor ar fi ca si Creatorul, ceea ce este absurd. Nu e chiar atat de greu de inteles.
Apel la ignoranta!!!
Daca nu exista creator si viata a evoluat, produsii evolutiei ar intelege orice metoda a evolutiei? Marea majoritate nu iar restul doar dupa muuuuuuulta munca si multe idei geniale.
  #536  
Vechi 17.09.2009, 14:55:33
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Apel la ignoranta!!!
Daca nu exista creator si viata a evoluat, produsii evolutiei ar intelege orice metoda a evolutiei? Marea majoritate nu iar restul doar dupa muuuuuuulta munca si multe idei geniale.
Ok, bine... Cum spuneti voi!
Cat in ceea ce priveste ignoranta, nu stiu cine e mai ignorant. Atata vreme cat voi va luati informatiile doar dintr-o singura sursa, iar cand intrati pe teritoriul credintei gasiti o intrebare si va cramponati in ea cu incapatanare magareasca (scuze, dar asa e) fara sa vedeti si toate celelalte lucruri, atunci pardon, nu stiu unde e mai multa ignoranta: la noi sau la voi?
Ba chiar as putea sa afirm ca sunt multe intrebari la care stiinta nu are un raspuns, asa cum am aratat si mai sus, dar voi "credeti" ca se vor gasi raspunsuri. Ok, credeti voi in stiinta si din crestinism luati doar ceea ce va convine ca sa va motivati alegerea.
Om vedea cine a gresit la moartea noastra, dar daca voi ati gresit, atunci nu mi-as dori sa fiu in pielea voastra. Dumnezeu sa va ierte!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #537  
Vechi 17.09.2009, 15:05:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
gasiti o intrebare si va cramponati in ea cu incapatanare magareasca (scuze, dar asa e) fara sa vedeti si toate celelalte lucruri
Ce lucruri, Corneliu? Cum pot eu sa tin la un Dzeu sau la Hristos, care imi imbolnaveste copilul pentru ca vreun timpit acum 6000 de ani s-a masturbat sau ce pacat crucial o fi facut el?

Oricum, eu astept si raspunsuri de la alti credintiosi, ma gindesc ca nu toti sint de acord cu un astfel de mod de a "iubi"
  #538  
Vechi 17.09.2009, 15:12:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu cred ca iti va fi
Uite, eu nu am o parere prea buna despre Pr. Boca pentru ca, printre altele, se crede si un mare genetician care spune ca omul are 24 de gene:
Iată Genetica modernă, dată în nucleu lui Moise, de Mântuitorul Însuși prin revelație, acum 3500 ani pe muntele Sinai. Nu e nici o mirare: Iisus avea conducerea spirituală și înainte de venirea Sa în trup omenesc. Pe urmă, că iniția pe Moise în tainele eredității nu este nici o mirare, întrucât cine poate să cunoască mai bine omul, decât Cel ce l-a făcut și i-a dat legile vieții?
Stăruim asupra faptului ca Iisus e creatorul omului și ca gen aparte și ca persoană îndeosebi până la sfârșitul vremii. În această creație conlucră cu părinții pământești menajându-le libertatea, dar prevenindu-i că, în cazul în care Îi calcă legile, calcă viața propriilor lor copii.
„Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt Dumnezeu râvnitor, care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam – pentru cei ce Mă urăsc. … Și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele (Deuteronom 5, 9-10). p.235-236
După textul Scripturii e clar că toată recesivitatea apare în părinți pe urma vreunui păcat. Știința, neavând termenul [de păcat], nu poate da răspunsul la întrebarea: cum au apărut în ascendenți genezele defective, prin ce accident sau după care legi? Sau mai pe larg: prin ce împrejurare, independentă și anterioară procesului eredității, apar în cromozomi, de unde nu erau, aceste granule infinitezimale degenerative și cu urmări dezastruoase, pentru o eventuală progenitură? Ca să răspund pe scurt, genezele recesive apar în ascendenți în chip independent, nu după legile probabilității, ci după legile care atârnă peste fărădelegi.
Sublinierea imi apartine, i-as ruga pe cei care inca mai sustin ca Dzeu=iubire sa comenteze
Doamne-ajuta!
Trebuie sa stii ca fragmentul pe care l-ai adus ca exemplu face parte din "Cararea imparatiei" (pag. 235-236), o carte pe care parintele a terminat sa o scrie, intr-o prima forma in anul 1946 si pe care a mai revizuit-o pana in 1948. Manuscrisul l-a incredintat nu spre tiparire ci pentru a fi pastrat parintelui protopop Nistor din Brasov. In 1948 parintele a fost dus de catre Mitopolitul Balan la Prislop pentru a reinvia acest sfant si vechi locas manastiresc. Incearca sa afli ce se stia despre genetica la acea vreme in tara noastra si o sa intelegi si cele scrise de parinte. Oricum, din textul prezentat de fratia ta lipseste o parte. Iar genomul uman a fost complet decodificat abia de curand.

Ma bucur ca ai copii. Sa va ajute Dumnezeu sa aveti grija si sa va bucurati impreuna.

Te-am intrebat pentru ca modelul Hristic este, un model de relatie Tata - Fiu. Ca parinte intelegi si simti deplin ce tragedie ar fi daca fratia ta, ca parinte i-ai spune copilului sa nu se drogheze, sa nu fure, sa nu devina alcoolic, sa nu fie violent cu semenii lui, sa nu-si conceapa copiii in desfranare, sa nu fure, sa nu-si bata joc de fratia si sotia ta etc si copilul, Doamne-fereste, ar face exact acestea, sau doar o parte din ele. Cu ce ai fi fratia ta de vina ca, desi iti iubesti copilul mai mult decat pe insusi fratia ta, totusi acesta a voit sa nu te asculte si a facut copiii la betie, a facut crime, te-a injurat si te-a batut, a furat, nu a vrut sa stie de nimic din cele ce bine ai incercat sa il inveti?
Si totusi, Dumnezeu aseaza raul si binele intr-un raport net favorabil binelui: „Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt Dumnezeu râvnitor, care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam – pentru cei ce Mă urăsc. … Și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.

Deci, Dumnezeu ca un tata iubitor si-a avertizat copiii care sunt consecintele iesirii din armonia acestei lumi, dar daca noi, generatii dupa generatii, nu am vrut sa tinem seama de avertismente, nici macar nu am vrut sa stim care sunt consecintele comportamentului nostru iresponsabil si ne-am condamnat copiii cu un cinism nedemn de tinuta umana, e de vina Tatal? Tatal care si-a trecut Fiul prin cruce pentru ca noi sa iesim din Legea Veche si sa intram in Legea Noua? Ce sa faca Tatal daca noi vrem sa cadem tot in Vechea Lege, daca ni se pare ca Noua Lege nu este demna de noi? Principiul care tine in armonie aceasta lume (atat cea vazuta cat si cea nevazuta) este IUBIREA. Cei care insa ies din acest principiu si vorba Anitei, merg pe contrasens, ar trebui sa-si asume si consecintele. Ei sunt cei care schilodesc sau omoara pe cei care altfel ar fi circulat linistiti.

Nu am cum sa sitetizez in cateva cuvinte o filozofie articulata in scrieri ce se intand pe aproape 2000 de ani si pe care nu o poti intelege in absenta unei minime practici. De aceea, repet, SA CREZI INSEAMNA SA FACI, NU DOAR SA INTELEGI.

Tema pe care ai propus-o spre discutie implica sa discutam si despre suferinta, despre moarte, despre echilibrul universului, despre interactiunea dintre "lumea de aici" si "lumea de dincolo", despre rugaciune ca dialog, despre Creator si creatura, despre iubire, despre stiinta si religie, despre minuni si taine, despre raporturile dintre Dumnezeu, om si satana, despre Sfanta Treime, despre cercetare si revelatie, despre Sfanta Scriptura si experienta personala si cate si mai cate. De unde sa incepi si cine are timp sa stea sa scrie atat?

De aceea te-am rugat sa faci acei 2 pasi. In lipsa unei minime experiente intr-un spatiu care se poate cerceta doar prin experienta personala este foarte greu sa intelegi de ce miliarde de oameni de-a lungul a peste 3500 de ani au spus ca exista Dumnezeu, dar numai foarte putini au trecut examenul acestei vieti.

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #539  
Vechi 17.09.2009, 15:15:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faci o confuzie. Nu sint Dumnezeu.
  #540  
Vechi 17.09.2009, 15:16:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
SA CREZI INSEAMNA SA FACI, NU DOAR SA INTELEGI.
Esti de acord ca Dzeu sa-si scrie mesajele catre noi cu pretul vietii copiilor nostrii?
Inteleg ca sinteti niste neputinciosi, dar macar recunoasteti ca nu e in regula ceva?
Ce sa fac? Sa omor copilul cuiva si apoi sa vad daca inteleg ceva?

Last edited by topcat; 17.09.2009 at 15:19:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30