Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2009, 18:02:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
1.Nu sunt ateu,nu neg existenta unor forte ce imi depasesc puterea de intelegere.
2.Imi cer scuze daca aceste intrebari au mai fost puse,sunt nou pe forum.
3.Repetarea acestor intrebari poate fi o consecinta a incoerentei raspunsurilor voastre.
În pagina ta personală scrie : altă confesiune ( Care ? ) și la interese , pasiuni scrie : sexul . Mă întreb sincer dacă chiar te interesează problema ridicată de tine, sau este o simplă minge la fileu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.10.2009, 18:27:08
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Am pus alta confesiune,pt. ca nu mi s-a pus la dispozitie optiunea de a pune Agnostic.Si care e problema cu sexul?E un lucru natural,iar practicarea sa intr-un mod regulat garanteaza o viata sanatoasa.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.10.2009, 18:57:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Am pus alta confesiune,pt. ca nu mi s-a pus la dispozitie optiunea de a pune Agnostic.Si care e problema cu sexul?E un lucru natural,iar practicarea sa intr-un mod regulat garanteaza o viata sanatoasa.
Multumesc mult pentru raspuns !~ Iti doresc o viata S A N A T O A S A . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.10.2009, 20:52:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Am pus alta confesiune,pt. ca nu mi s-a pus la dispozitie optiunea de a pune Agnostic.Si care e problema cu sexul?E un lucru natural,iar practicarea sa intr-un mod regulat garanteaza o viata sanatoasa.
Pentru a ne apropia de ideea topicului;
Atreides: “Deschide inimile noastre catre tine, deschide-ne unul fata de celalalt si fata de bunatate”, avind in vedere locatia topicului, o rugaciune inainte de sex. E adevarat ca nu e ortodoxa, dar cred ca se potriveste :)
Corneliu: Adorarea si multe alte subiecte de care ateii se tot leaga sint subiecte deschise, care nu au un raspuns unanim acceptat chiar printre credinciosii cei mai luminati.
De exemplu, existenta sau nu a raului in Dzeu. Si aici nu neaparat ateii isi doresc sa demonstreze ca Dzeu e rau, ci mai mult ca credinciosii nu au instrumentele necesare pentru a judeca faptul ca Dzeu e bun sau rau, ca e intr-un fel sau altul, oricare ar fi acel fel.

Last edited by topcat; 06.10.2009 at 20:55:08.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.10.2009, 21:11:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăminte !

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pentru a ne apropia de ideea topicului;
Atreides: “Deschide inimile noastre catre tine, deschide-ne unul fata de celalalt si fata de bunatate”, avind in vedere locatia topicului, o rugaciune inainte de sex. E adevarat ca nu e ortodoxa, dar cred ca se potriveste :)
Corneliu: Adorarea si multe alte subiecte de care ateii se tot leaga sint subiecte deschise, care nu au un raspuns unanim acceptat chiar printre credinciosii cei mai luminati.
De exemplu, existenta sau nu a raului in Dzeu. Si aici nu neaparat ateii isi doresc sa demonstreze ca Dzeu e rau, ci mai mult ca credinciosii nu au instrumentele necesare pentru a judeca faptul ca Dzeu e bun sau rau, ca e intr-un fel sau altul, oricare ar fi acel fel.
Te rog Călin , nu o mai lua de la capăt . Te rog, fă-o pentru mine . Te mai rog ca acest topic să fie lăsat în pace de către cei ag, neag , superag , ultraag , fulag - NOSTICI și de colegii tăi atei. Mulțumesc mult !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.10.2009, 21:16:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog Călin , nu o mai lua de la capăt . Te rog, fă-o pentru mine . Te mai rog ca acest topic să fie lăsat în pace de către cei ag, neag , superag , ultraag , fulag - NOSTICI și de colegii tăi atei. Mulțumesc mult !
Eu am mai scris si pe alte forumuri, dar asa o bulibaseala in topice n-am mai vazut. Topicuri deschise aiurea in arii care nu au nici o legatura cu subiectul, majoritatea continutului offtopic, si nu cred ca de acest lucru sint vinovati ateii.
Nu inteleg ce ai cu topicul de fata, deschis fiind pe o tema care, desi nu are legatura cu aria rugaciunilor (iar asta poate fi rezolvat de un administrator), contine o intrebare legitima pe care multi atei si-o pun, pentru ca le este peste putinta sa inteleaga niste chestiuni care se petrec cu semenii lor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.10.2009, 21:21:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am mai scris si pe alte forumuri, dar asa o bulibaseala in topice n-am mai vazut. Topicuri deschise aiurea in arii care nu au nici o legatura cu subiectul, majoritatea continutului offtopic, si nu cred ca de acest lucru sint vinovati ateii.
Nu inteleg ce ai cu topicul de fata, deschis fiind pe o tema care, desi nu are legatura cu aria rugaciunilor (iar asta poate fi rezolvat de un administrator), contine o intrebare legitima pe care multi atei si-o pun, pentru ca le este peste putinta sa inteleaga niste chestiuni care se petrec cu semenii lor.
Este în regulă ! Am spus să ne înțelegem omenește, fară a apela la Adrian, dar probabil va fi nevoie de o intervenție și chiar mai mult de atât . O seară bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.10.2009, 23:03:58
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De exemplu, existenta sau nu a raului in Dzeu. Si aici nu neaparat ateii isi doresc sa demonstreze ca Dzeu e rau, ci mai mult ca credinciosii nu au instrumentele necesare pentru a judeca faptul ca Dzeu e bun sau rau, ca e intr-un fel sau altul, oricare ar fi acel fel.
S-a mai spus pe acest forum si o repet si eu: lipsa lui Dumnezeu este raul. Asa cum lipsa luminii inseamna intuneric.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.10.2009, 23:07:17
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
3.Repetarea acestor intrebari poate fi o consecinta a incoerentei raspunsurilor voastre.
Sau poate fi indiferenta fata de raspuns, incapatanare, superficialitate, mandrie, rautate, rea-vointa. Sa-mi fie cu iertare, dar asta e adevarul. Nu cred ca cei care pun aceste intrebari au un IQ mic.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.10.2009, 09:12:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
S-a mai spus pe acest forum si o repet si eu: lipsa lui Dumnezeu este raul. Asa cum lipsa luminii inseamna intuneric.
Lipsa lui Dzeu :)
Vorbim aici despre o entitate omiscienta, omniprezenta, omnipotenta si benevolenta?
Reply With Quote
Răspunde