Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2012, 16:03:12
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit a te ruga pentru cineva care nu merita

salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2012, 16:09:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare noi meritam rugaciunile parintilor duhovnici si ale celor din manastiri ?!
Daca se face cu inima smerita si cu durere pentru caderea sau lipsurile cuiva, rugaciunea este de folos si aceluia, dar si noua.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2012, 18:36:30
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
cu cat nu merita mai mult rugaciunea ta cu atat mai multa nevoie are de ea....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2012, 20:56:09
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
Un crestin trebuie sa se roage chiar si pentru dusmanii lui. Consider ca, cu cat dezamagirile tale sunt mai mari, cu atat trebuie sa te rogi mai intens pentru acea persoana.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2012, 21:23:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
Parerea mea este urmatoarea :

In primul rind trebuie sa stim bine sa ne rugam pt. noi . Apoi trebuie sa si vrem sa facem aceasta cu consecventa si nu episodic mai apoi sa si fim in stare de asa ceva (adica mai pe romaneste sa putem birui macar o parte din ispitele care ne ies in cale). Apoi trebuie sa dobindim bine nevointele duhovnicesti (rugaciunea , postul, infrinarea , tacerea, abstinenta, iertarea, iubirea lui Hristos si a aproapelui, dorul dupa isihie si practica ei si cite si mai cite ) acestea reprezentind armele luptei duhovnicesti .
Dupa ce ne invederam in aceste deprinderi si suntem bine inarmati cu armele aratate apoi putem sa ne rugam si pt. aproapele si pt. duhovnic si pt. parinti si pt. lumea intreaga si si pt. pacea lumii ...
Dar daca ne buseste ispita , dorul sau mila aceea ,,desavirsita" de a ne preocupa pt. altii cind defapt noi nu stim bine ce este cu noi nu ne va fi deloc usor sau poate chiar vom gusta din ispita irosirii nevointelor .
Este bine sa prinzi pesti pt. aproapele nostru ca sa-l hranesti dar este mult mai potrivit sa il inveti pe EL sa prinda pesti . Daca el nu vrea aceasta , atunci nu mai este decit treaba lui . A ne ruga noi pt. el impotriva vointei lui nu se mai cheama ortodoxie . Chiar s-a discutat aceasta atitudine pe un thread paralel in ceea ce priveste ajutorul dat cui nu trebuie .

Dar daca nu vrem sa tinem cont de nimic si ne lasam purtati doar de ispita aceasta irezistibila de a te ruga , de a face bine, de a-l ajuta pe aproapele indiferemt cum si de ce , atunci nu ramine decit sa facem ce vrea cel care ne ispiteste si vom vedea ce roade culegem .
Cu alte cuvinte , fiecare este liber sa faca ce doreste ... chiar daca nu stapineste bine situatia !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2012, 21:26:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este putin dur formulata ideea,mai ales cand noi dam verdicte asupra cui merita sau nu merita!

Eu cred ca tocmai persoanele care nu se "poarta frumos"cu noi si cu altii au mai mare nevoie de ajutor(defapt resortul agresivitatii isi are esenta in neimplinire,esec,frustari,tristete,probleme,deprim are).

Ne rugam pt cineva ca raspuns al empatiei pt aceea persoana,ca reactie la mila vizavi de ea,de situatia ei.
Rugaciunea pt ceilalti nu are un caracter de troc"eu ma rog pt tine,tu fii bun cu mine!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2012, 21:45:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
Nu exista om pe fata pamantului de care sa se poata spune ca nu merita rugaciunea. Dumnezeu nu ne cere sa-i ajutam doar pe cei care merita, ci pe toti, buni si rai.
Poate ca cei rai si nerecunoscatori au mai mare nevoie de rugaciune, pentru ca sunt mai bolnavi; suferinta le e mai mare, rana le e mai adanca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2012, 22:10:24
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutare tuturor!

de ceva timp ma rog pentru linistea unei persoane apropiate, pt rezolvarea problemelor materiale pe care le are. adica, in cursul unei, imi iau din timp sa citesc un paraclis pt aceasta persoana.
azi am avut o mica dezamagire, de fapt nu e prima.

stiu ca nu procedez corect, dar simt ca nu merita gandurile si rugaciunile mele.
am in jurul meu persoane, inclusiv familia mea, care poate au mai mare nevoie de sprijinul meu moral.
nu gandesc corect in acest fel, nu?
un Sfant parinte (Casian,Isaac sirul,nu imi mai aduc aminte),spunea ca rugaciunile pentru aproapele,nu il izbavesc,ci doar il ajuta pe cel din urma daca se nevoieste spre lucrarea cea buna,iar celui dintai ii va fi de folos luisi acele rugaciuni,pentru ca nici un Sfant de s-ar ruga pentru fratele sau,nu-l poate mantui .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2012, 22:22:41
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Este bine sa prinzi pesti pt. aproapele nostru ca sa-l hranesti dar este mult mai potrivit sa il inveti pe EL sa prinda pesti . Daca el nu vrea aceasta , atunci nu mai este decit treaba lui . A ne ruga noi pt. el impotriva vointei lui nu se mai cheama ortodoxie . Chiar s-a discutat aceasta atitudine pe un thread paralel in ceea ce priveste ajutorul dat cui nu trebuie .
A ne ruga noi pentru el, chiar si impotriva vointei lui, este iubire de aproape la care am fost chemati. Rugaciunea pentru altul vine din iubire, mila, durere pentru aproapele.
Ca el nu vrea, e treaba lui, dar eu imi indeplinesc partea mea ce o datorez...parerea mea.
In plus, cum ajutorul dat cui nu trebuie? Suntem noi in masura sa stabilim cui trebuie dat si cui nu, cine merita si cine nu?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2012, 22:48:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ilinca, din cate stiu eu este permis sa te rogi pt necredinciosi ca sa se intoarca la ortodoxie.

Eu nu as putea sa citesc acatiste, paraclise de mila unui hulitor, de exemplu.
Nu stiu daca gresesc sau nu, dar nu as putea, stiind, de ex. ca ma rog Sfintei Maici a Domnului pentru cineva care a hulit-o. Mi se pare ca as necinsti-o si eu in acest fel.
Ma rog insa ei pt intoarcerea la credinta a altor persoane, dar nu mai mult.

Pentru ca nici nu ar avea alt folos, daca stai sa te gandesti, sa iasa omul din probleme, dar tot hulitor sa ramana.


Uneori Dumnezeu a interzis rugaciunea pentru anumiti oameni: Ieremia 7:16 "16. Tu însă nu te ruga pentru acest popor și nu înălța rugăciune și cerere pentru dânșii, nici nu mijloci înaintea Mea, că nu te voi asculta."

Nu cred ca proorocul s-a gandit el sa faca "iubire de oameni" incalcand porunca.

Pe larg despre rugaciunea pt altii (am gasit de curand si eu cartea aceasta): Cuviosul Iosif de la Optina "despre rugaciunea crestinilor ortodocsi pentru cei neortodocsi". Exista (de descarcat) pe scribd.com, dar nu pot pune link acum..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
CHUDO (Minunea) un film care merita sa fie vizionat speranta1970 Stiri, actualitati, anunturi 14 19.06.2012 23:15:56
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 22.03.2011 23:21:15
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52
Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida Andreea_ Rugaciuni 18 31.07.2010 21:44:24