Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.06.2012, 23:31:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Prietene, m-ai convins. Daca tot efortul bisericii primare, de a discerne in lumina Duhului Sfant, care sunt scrieri inspirate, sfinte, daca efortul lor de a le prinde in canonul biblic, pentru tine nu inseamna nimic... atunci ce mai pot zice?

Daca chiar si versete ca acesta...

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:16,17)

... inca nu-ti spun nimic... atunci Domnul sa aibe mila de tine.

...

"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie."" (Marc.1:15)
Nu vă supărați așa.

Ceea ce a dorit să exprime Mihailc nu a fost ideea că "Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu" ci ideea că "Biblia este echivalent cu Cuvântul lui Dumnezeu". Este cu totul altceva.

Noi, catolicii, credem că Dumnezeu a vorbit și în alte moduri, nu doar prin Biblie.

Este vorba despre centrul de greutate.

Pentru protestanți, centrul de greutate al vieții, misiunii pe pământ si lucrării Bisericii se găsește în citirea și interpretarea Scripturii.

Pentru Bisericile "istorice", centrul de greutate se regăsește în Sfânta Liturghie, din care prima parte, intitulată Liturghia Cuvântului, tocmai cu asta se ocupă: citirea și interpretarea Scripturii.

Last edited by MihaiG; 11.06.2012 at 23:40:17.
  #122  
Vechi 11.06.2012, 23:46:49
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu vă supărați așa.

Ceea ce a dorit să exprime Mihailc nu a fost ideea că "Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu" ci ideea că "Biblia este echivalent cu Cuvântul lui Dumnezeu". Este cu totul altceva.

Noi, catolicii, credem că Dumnezeu a vorbit și în alte moduri, nu doar prin Biblie.

Este vorba despre centrul de greutate.

Pentru protestanți, centrul de greutate al vieții, misiunii pe pământ si lucrării Bisericii se găsește în citirea și interpretarea Scripturii.

Pentru Bisericile "istorice", centrul de greutate se regăsește în Sfânta Liturghie, din care prima parte, intitulată Liturghia Cuvântului, tocmai cu asta se ocupă: citirea și interpretarea Scripturii.
Va recomand sa cititi postarile noastre anterioare cu privire la Cuvantul lui Dumnezeu.
  #123  
Vechi 12.06.2012, 00:14:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
.Din ceea ce ne invata pe noi Biserica, putem fi siguri de mintuire numai dupa ce vom fi fata catre fata cu Domnul nostru, dupa ce vom parasi aceasta lume.
Asa este, dar aceasta nu inseamna ca mantuirea nu lucreaza in noi aici si acum.
"Mântuirea este scopul Creștinismului și obiectivul Bisericii. Creștinismul ortodox afirmă cu fermitate că Dumnezeu s-a făcut om pentru ca omul să poată să se facă Dumnezeu. Acest concept al Îndumnezeirii, respinge faptul că mântuirea este un rezultat pozitiv la o dilemă juridică, ci este de fapt un proces de vindecare."
http://ro.orthodoxwiki.org/Soteriologie

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca credeti ca exista mintuire si in Biserica Ortodoxa nu inteleg de ce dumneavoatra nu ati inceput catehizarea in mediul in care traiati, ca doar asta e motivul pentru care ati parasit Biserica Ortodoxa.
Am inteles ca exista mantuire in BO abia dupa ce am gasit-o in BP si am gasit frumusetea ortodoxiei abia dupa ce am fost vindecata in BP. Si am inceput sa imi pretuiesc fratii ortodocsi abia dupa ce am invatat in BP nemarginita dragoste a lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dumneavoastra simtiti cum va creste parul? Simtiti cum vi se formeaza sinapsele si deveniti mai inteligenta? Daca nu-L simtim pe Hristos in sufletul nostru nu inseamna ca El nu e acolo (pentru ca nu ne paraseste niciodata) ci inseamna ca nu vrea sa fie vazut/ auzit de noi. Vrea sa ne vada perseverenta indiferent de ceea ce simtim (cel putin asa ne spun sfintii nostri). Oare cum o fi fost sufletul Domnului nostru cind a asudat singe, a fost tradat, batut cu vergi, biciuit, incoronat cu spini, rastignit pe cruce, adpat cu fiere si otet, batjocorit si parasit? Oare avea sufletul plin de bucurie?
E drept ca nu suntem mereu bucurosi, desi apostolii se bucurau si cand sufereau (si nu ma refer la o bucurie tampa, ci la una in Duhul). Insa exista niste dovezi ale faptului ca mantuirea lucreaza in om. Cum putem sti ca suntem pe o cale buna daca nu probam mantuirea noastra cu roadele pe care le aduce?
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, daca in confesiunea dumneavoastra exista macar o persoana care sa fi facut lucrurile pe care Domnul nostru i-a indemnat pe ucenicii Lui sa le faca, perseverati pe drumul pe care mergeti. Daca nu exista nici o persona care sa-i fi tamaduit pe neputiinciosi, sa fi inviat mortii, sa fi curatit leprosii, intoarceti-va in Biserica Ortodoxa pentru ca drumul pe care va aflati nu e sigur ca duce la mintuire.
Ah, din acest punct de vedere nu ar fi o problema. Daca exista o biserica mai mistica decat BO, aceea e BP. Penticostalii pun accentul pe daruri, si nu numai pe vorbirea in limbi, cum vad unii, ci mai ales pe minuni si vindecari. Dar cand aud de minuni petrecute la penticostali, fratii dvs ortodocsi spun, ghici ce? Ca sunt de la cel rau...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #124  
Vechi 12.06.2012, 00:25:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am inteles ca exista mantuire in BO abia dupa ce am gasit-o in BP si am gasit frumusetea ortodoxiei abia dupa ce am fost vindecata in BP. Si am inceput sa imi pretuiesc fratii ortodocsi abia dupa ce am invatat in BP nemarginita dragoste a lui Dumnezeu.
Adevarat, lucru experimentat si de mine.
  #125  
Vechi 12.06.2012, 00:34:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e diferenta in felul cum inteleg ortodocsii venirea la credinta si cum o inteleg neoprotestantii. Iisus a propovaduit si a facut mari minuni, dar evreii nu au devenit crestini. El e Dumnezeu, ce ar putea face un om mai mult?
Ar putea sa faca macar cat a facut Domnul. Sa umble printre oameni, sa le vorbeasca si sa ii vindece.

"Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl. " Ioan 14:12
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici nu e bine sa citeasca cineva incepator Filocalia sau alte carti mai pentru avansati. Catehismul pentru inceput, dar cel mai bine sa citeasca ce au facut cei ce i-au urmat lui Hristos, adcia vietile sfintilor: http://paginiortodoxe.tripod.com/vieti.html
Vietile sfintilor sunt naratiuni. Pe mine ma interesa sa stiu clar cum sunt privite notiuni ca mantuirea, Sf Taine, harul, angeologie, starea mortilor, etc. Am comandat pana la urma manualul de dogmatica de la facultatea de teologie. :) Pare mai pe inteles.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #126  
Vechi 12.06.2012, 00:42:40
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Np

Eu am intalnit oameni minunati de confesiuni neo-protestante, insa mereu evit discutiile teologice, ca desi sunt unii care cu indrazneala citeaza din Sfanta Scriptura si se folosesc de cuvintele sfinte, eu mereu parca aud psalmistul cum ma cearta:


''Spus-a Dumnezeu celui pacatos: Pentru ce graiesti dreptatile Mele si iti insusesti testamentul Meu prin gura Ta.'' (Ps. 49,17)
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
  #127  
Vechi 12.06.2012, 01:25:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:16,17)

"Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră"

2 Petru cap. 3

Last edited by AlinB; 12.06.2012 at 01:28:28.
  #128  
Vechi 12.06.2012, 01:31:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire

http://www.crestinortodox.ro/credint...ire-91036.html
  #129  
Vechi 12.06.2012, 01:50:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Au facut parte numai cu numele din aceste biserici. Nimeni nu le-a facut vreodata cateheza, nu li s-a spus ca au onoarea sa faca parte din cea mai faina biserica posibila, si unica pe deasupra.
Ce inseamna sa faci parte doar cu numele? Sunt foarte multi crestini care nu au asteptat sa le stea nimeni la picioare, au avut dorinta sincera sa-L cunoasca pe Dumnezeu si pentru asta Dumnezeu nu i-a lasat sa rataceasca. Au gasit multe raspunsuri participand la Liturghie, in predica rostita de preot, au avut la indemana carti ale Sfintilor Parinti si cu ajutorul Harului au cunoscut frumusetea religiei ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Au cautat mantuirea si nu au gasit-o, caci nu a avut cine sa le spuna despre ea.
Oare au cautat mantuirea sau au facut parte formal din biserica? Credeti gresit ca doar omul poate sa ajute un alt om sa cunoasca Adevarul. Sunt atatea exemple in care Harul lui Dumnezeu a lucrat in sufletul omului, singura conditie: sincera dorinta de a-L cunoaste pe Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Atunci a aparut un np, care le-a prezentat clar acest mesaj al mantuirii. Omul respectiv a inteles ca exista si pentru el o mantuire si s-a intors cu toata inima catre Dumnezeu.
Repetati acelasi factor uman, fara de care omul nu poate sa descopere mantuirea. Este important sa descoperi persoana providentiala, dar sa stiti ca in cazul in care nu se intampla acest lucru, mantuirea nu este ratata. Pentru crestinii ortodocsi, omul potrivit sa le prezinte mesajul mantuirii poate fi duhovnicul la care ei merg sa-si marturiseasca pacatele.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In primul rand, multumesc Doriana pentru acest topic dedicat noua, celor blamati, acuzati si pe alocuri afurisiti, noua celor ce am raspuns chemarii sfinte: "Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Ps.34:8)
Daca nu doriti sa fiti acuzati, blamati, afurisiti, este mai bine sa postati pe un forum apartinand credintei dumneavoastra. Nu puteti sa aveti pretentia sa va expuneti invatatura si sa fiti aplaudat pentru asta pe un forum ortodox. Cu tot respectul dar noua celor ce am raspuns chemarii sfinte...ce vrea sa spuna in raport cu ortodocsii care...ce fac?

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
M-am casatorit in 1992 si in timp am devenit mai aproape de biserica. Eram nelipsit de la slujbe, incepusem sa cant si pe la strana si eram prins si in treburile obstei parohiale. Citeam in cartile bisericesti. Devenisem foarte zelos in credinta mea, vroiam sa fac foarte multe penru Dumnezeu. Chiar imi venise ideea nebuna ca sa imi parasesc familia si sa ma calugaresc. Am si facut astfel numai ca atunci cand am ajuns la un schit, staretul lacasului mi-a explicat si am inteles ca, atata vreme cat nu exista o buna invoiala intre mine si sotia mea, faceam un pacat inaintea Domnului. M-am intors rusinat de isprava mea insa in timp, usor, usor, inima mea de crestin s-a racit... Asa am ajuns si am parasit si viata din biserica..
Cu toate ca erati nelipsit de la slujbe si chiar cantati la stana, nu ati reusit sa intelegeti nimic din frumusetea ortodoxiei? Ati citit carti bisericesti, ati devenit zelos in credinta, ati vrut sa va calugariti, dar nu ati considerat Biblia o carte potrivita ca sa o cititi decat mult mai tarziu. Cui atribuiti vina ca in timp inima dumneavoastra s-a racit?

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Asa am ajuns sa citesc Biblia - bineinteles ortodoxa.
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu fac aici nici un fel de lobby, de prozelitism. Sub nici o forma.
Va spun sincer ca nu va cred.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Biblia? Nu o stiu pe de rost cum gresit am lasat sa se inteleaga. O am la dispozitie electronic in doua versiuni ortodoxe, in engleza, precum si originalele in ebraica, respectiv in greaca.
Versiunile dumneavoastra ortodoxe nu coincid cu versiunea noastra ortodoxa, de cate ori postati cate un verset, traducerea imi pare atat de diferita.
  #130  
Vechi 12.06.2012, 03:05:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Prietene, m-ai convins. Daca tot efortul bisericii primare, de a discerne in lumina Duhului Sfant, care sunt scrieri inspirate, sfinte, daca efortul lor de a le prinde in canonul biblic, pentru tine nu inseamna nimic... atunci ce mai pot zice?
Biserica primară nu a avut ca prioritate stabilirea canonului scripturistic ci viața în Duhul Sfânt. Ți-am mai spus și cu altă ocazie, dar n-ai băgat la cap, că actuala Biblie s-a sintetizat târziu, în secolul IV, la presiunea a trei curente eretice care își justificau alunecarea pe baza unor texte apocrife, sau printr-o selecție abuzivă între manuscrisele autentice. Dacă te-ai ocupa puțin și de documentare, nu doar de compătimit malițios pe alții, ai afla multe lucruri interesante despre adevărata credință creștină.

Și încă ceva....pietismul penticostal, ca orice pietism de orice orientare ar fi el, nu are nicio legătură cu Biserica primară.




Citat:
Daca chiar si versete ca acesta...

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:16,17)

... inca nu-ti spun nimic... atunci Domnul sa aibe mila de tine.

...

"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie."" (Marc.1:15)
N-ai vrea totuși să mă scutești de telenovelistica asta vulgară pe care o folosești când ești prins la colț?

Scripturile despre care îi amintește Pavel lui Timotei sunt Legea, Profeții și Psalmi, în conținutul cărora era proorocită Întruparea.

Însuși Domnul arată ce înseamnă ”Scripturi”

”Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.” (Luca 24:44,45).

Cuvântul lui Dumnezeu este revelația în întregul ei, nu doar Biblia.
În chiar textele profetice avem câteva exemple:

”Fost-a cuvântul Domnului către mine și mi-a zis: "Fiul omului, întoarce-îi fața spre Gog din țara lui Magog, regele lui Roș, al lui Meșec și al lui Tubal; proorocește împotriva lor...” (Iezechil 38:1,2)

”Domnul însă mi-a zis: "Proorocește asupra oaselor acestora și le spune: Oase uscate, ascultați cuvântul Domnului! Așa grăiește Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh și veți învia” (Iezechil37:4,5)

”În zilele arhiereilor Anna și Caiafa, a fost cuvântul lui Dumnezeu către Ioan, fiul lui Zaharia, în pustie. ” (Luca 3:2)

Sfânta Scriptură e un dar neprețuit pe care Dumnezeu l-a lăsat Bisericii Sale. Faptul că acest dar a fost jefuit în repetate rânduri de oameni mândri și proști din grămada de cioburi sectare neoprotestante, falsificându-i înțelesurile, este una dintre cele mai nenorocite tâlhării din istoria creștinismului.

”Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia; pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt.” (2Petru 1: 20:21)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09