Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 13.06.2012, 10:59:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Simplu: când își pierde calitatea de membru. Punct.
Ok am inteles ori l-ati dat voi afara, ori s-a cerut el afara.Credeam ca zici ca nu mai e adventist doar pentru ca nu mai frecventeaza biserica.
  #272  
Vechi 13.06.2012, 11:24:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă veți afla că este botezat ortodox v-ar fi la fel de "antipatic" și cu "tupeu de borfaș"?
am spus ca imi este antipatic si nu ca mi-a devenit antipatic (afland ca apartine AZS, dumneavoastra spuneti ca nu apartine AZS, prin urmare faceti mincinos pe autorul articolului respectiv).
  #273  
Vechi 13.06.2012, 11:30:37
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Inapoi la subiect, va rog. Ati transformat un topic dedicat noua, apostatilor, in cosul de gunoi al forumului.

Nu va cer sa va comportati ca niste copii de Dumnezeu, ci ca oameni cu bun simt.
  #274  
Vechi 13.06.2012, 11:39:17
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu va cer sa va comportati ca niste copii de Dumnezeu, ci ca oameni cu bun simt.
Avem si de la dumneavoastra aceiasi pretentie!!!!
  #275  
Vechi 13.06.2012, 11:41:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu va cer sa va comportati ca niste copii de Dumnezeu, ci ca oameni cu bun simt.
pai parca ziceai de partenerii tai de discutie, ca sunt copii ai lui Dumnezeu si-i binecuvantai mai ceva ca un papa !
  #276  
Vechi 13.06.2012, 11:43:26
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Avem si de la dumneavoastra aceiasi pretentie!!!!
Corect. Haideti atunci, fiecare, sa ne luam singuri de guler si sa ne aruncam dejectiile launtrice pe alte topicuri dedicate.

Exista "De la lume adunate..." - pe post de recyle bin.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...highlight=lume
  #277  
Vechi 13.06.2012, 11:45:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Corect. Haideti atunci, fiecare, sa ne luam singuri de guler si sa ne aruncam dejectiile launtrice pe alte topicuri dedicate.

Exista "De la lume adunate..." - pe post de recyle bin.
Mi se pare corect. Eu deja m-am conformat.
  #278  
Vechi 13.06.2012, 12:50:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu stiam ca atunci cand un catolic trece la Ortodoxie, nu i se mai face botezul, ci doar se leapada de erezii si marturiseste Crezul ortodox, iar apoi i se face mirungerea. Sinoadele au prescris rebotezarea tuturor celor care au fost botezati cu o formula incorecta, netrinitariana sau nu e valid botezul daca s-a facut cu o singura afundare in loc de trei.
Corect, despre iconomie cred ca am scris sute de mesaje pe forum, toti catolicii o stiu, inclusiv MihailG. Dar eterodocsii nu pot accepta adevarul, de aceea nu sunt in BO. Asadar inca de la primul sinod local invatatura este ca in afara Bisericii nu exista Taine si implicit nici botez. Prin iconomie nu s emai repeta uneori botezul celor botezati prin afundare de trei ori si in numele Sfintei Treimi. dar vedem ca nici arienilor nu li se repeta botezul, se considera forma exteriora corecta. Dar asta nu inseamna ca acestia aveau botezul valabil inainte, daca ramaneau al cultul lor si nu veneau la ortodoxie nu erau botezati. dar au fost perioade in care Sinoade au recomant rebotezarea tuturor catolicilor, si azi se mai practica in multe locuri acest lucru. Nu ar fi posibil daca ar fi valabil botezul, pentru ca alt canon obligatoriu spune ca botezul nu s emai repeta, doar Mirungerea se poate repeta. Pedeapsa este caterisirea.
Culmea e ca asta a fost prima invatatura dezabatuta de un sinod dupa cel apostolic, cea mai veche invatatura dezbatuta si clarificata de Biserica.
Iata canonul valabil si azi in BO, inclus intre canoanele BO aduse in discutie la Sinodul cazului Corneanu. http://www.crestinortodox.ro/canoane...tag-90834.html
"In privinta celor care cred ca sunt botezati de eretici, ori de schismatici, si vin la catoliceasca biserica, care una este, in care ne botezam si ne re-nastem... nu va punem inainte o socotinta noua, acum formulata, ci pe cea din vechime, cercata cu toata acuratetea si sarguinta de inaintasii nostri si pastrata de noi, o impartasim voua si adaugam, hotarand si acum tot ceea ce cu tarie si statornicie totdeauna tinem, ca nimeni nu se poate boteza afara de catoliceasca biserica; fiindca botezul este unul si se afla numai in catoliceasca biserica."
Canonul sfantului Vasile cel Mare (la fel de valabil) expune si iconomia practicata si azi de BO, la fel ca in trecut. Nimic din invatatura dintotdeauna a Bisericii nu a schimbat BO, in schimb catolicii au schimbat aproape tot, au mai ramas ceva invataturi de suprafata.
Iata si canonul Sf. Vasile cel Mare, este tot pe site-ul acesta: http://www.crestinortodox.ro/canoane...are-90410.html
"Caci inceputul dezbinarii s-a facut prin schisma; iar cei ce s-au lepadat de Biserica n-au mai avut harul Duhului Sfant peste ei, caci a lipsit comunicarea prin intreruperea succesiunii. Caci cei dintai care s-au departat aveau hirotoniile de la Parinti, si prin punerea mainilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfant, de la care ei au cazut;
  #279  
Vechi 13.06.2012, 12:57:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru mine cei care-l recunosc pe Hristos ca Mantuitor, care cred in marturia si invatatura lui pot fi numiti crestini.
Aceasta e exact Sola Fide a protestantilor. In plus ei cred o alta invatatura, omeneasca creata de oamnei, nu pe cea revelata. Iar parintii ne spun ca daca si un neadevar este atunci toata invatatura este gresita. la fel si in cazul pacatelor, daca unul le tine pe toate afara de unul (fura), nu se poate spune ca e virtuos.
Asadar, noi spune la fel ca in Sfanta Scriptura, credinta fara fapte este moarta, iar faptele cele mai importante ale credintei sunt care fac parte si din urmarea lui Hristos, venirea in Biserica Sa, botezul, Sfanta Impartasanie, etc.
Altfel, cum am scris si eu, mai multe culte au o filosofie despre crestinism, doar in acest sens pot fi numiti crestini. Crestin cu adevarat e cel botezat cu botezul valabil.
  #280  
Vechi 13.06.2012, 13:08:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Catalin

Citat:
Caci inceputul dezbinarii s-a facut prin schisma; iar cei ce s-au lepadat de Biserica n-au mai avut harul Duhului Sfant peste ei, caci a lipsit comunicarea prin intreruperea succesiunii. Caci cei dintai care s-au departat aveau hirotoniile de la Parinti, si prin punerea mainilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfant, de la care ei au cazut;
La cine se refera Sf. Vasile cel mare cand spune ce am bolduit?

Citat:
Altfel, cum am scris si eu, mai multe culte au o filosofie despre crestinism, doar in acest sens pot fi numiti crestini. Crestin cu adevarat e cel botezat cu botezul valabil.
Am spus cine pot fi numiti crestini dupa mine, chiar daca unii fac parte din Biserica lui Hristos, iar altii doar se amagesc ca fac parte din Biserica. Protestantului nu pot sa-i spun budist, ci ii spun crestin, ca el urmeaza invataturile lui Christus (de la care provine cuvantul crestin), asa cum le-a inteles, nu ale lui Budha.

Last edited by ioanna; 13.06.2012 at 13:18:58.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 15:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 18:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 15:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 09:47:09