Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2011, 12:34:54
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit Nelamuriri Biblie/Religie

Salutare!
Dupa cum spune si titlul am foarte multe nelamuriri/intrebari legate de Biblie si nu numai..
Sa incepem, fireste, cu geneza unde scrie ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, Cain s-a dus in tinutul Nod unde s-a casatorit.Cum este posibil asa ceva? Nu erau ei primii si singurii oameni pe pamant? De unde alta tara populata cu oameni?
Acum daca Adam si Eva au fost primii oameni nu este logic sa presupunem ca urmasii lor s-au inmultit prin incest? iar incestul este pacat....
Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Asta ar fi prima, vor urma si alte intrebari.
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2011, 13:04:44
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Salutare!
Dupa cum spune si titlul am foarte multe nelamuriri/intrebari legate de Biblie si nu numai..
Sa incepem, fireste, cu geneza unde scrie ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, Cain s-a dus in tinutul Nod unde s-a casatorit.Cum este posibil asa ceva? Nu erau ei primii si singurii oameni pe pamant? De unde alta tara populata cu oameni?
Acum daca Adam si Eva au fost primii oameni nu este logic sa presupunem ca urmasii lor s-au inmultit prin incest? iar incestul este pacat....
Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Asta ar fi prima, vor urma si alte intrebari.
Multumesc anticipat!
In acestea sectiune vei gasi discutiile cu privire la Vechiul Testament.Tot acolo ar fi fost util sa postezi si thread-ul tau.Verifica mai intai ca subiectele propuse de tine sa nu se fi discutat deja intrucat poate s-au formulat deja raspunsuri.Ii poti ajuta pe cei care doresc sa-ti raspunda indicand ce lecturi pe acesta tema ai abordat pana acum si la ce concluzii personale ai ajuns.

In cazul in care nu ai citit nimic pana acum pe acesta tema ar fi util sa precizezi carei confesiuni apartii pentru ca cei de pe forum sa stie cam ce lecturi sa-ti recomande.In situatia in care nu apartii nici unei confesiuni si esti agnostic/ateu/alta religie cel mai bine este sa te orientezi spre sfaturi/explicatii/indrumare catre persoane cu pregatire temeinica in acest sens pentru a avea parte de un inceput asa cum trebuie.

In situatia in care nici unul dintre aceste sfaturi nu iti este de folos si ai o alta viziune despre modul cum ar trebui sa primesti raspunsuri atunci poti contacta admin site-ului sau poti astepta sa vezi cine iti va raspunde in modul ales de tine.

Multa bafta.Toate cele bune
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2011, 13:24:05
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Multumesc de raspuns!
N-am postat acolo pentru ca am de gand sa ating mai multe subiecte nu numai Vechiul Testament. De citit am citit foarte mult din toate domenile, scrierile religioase sunt cele care ma nedumiresc si ridica cele mai multe intrebari datorita lipsei de logica.
Am fost botezat crestin ortodox dar sunt in cautarea unor raspunsuri.
Numai bine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2011, 13:32:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Salutare!
Dupa cum spune si titlul am foarte multe nelamuriri/intrebari legate de Biblie si nu numai..
Sa incepem, fireste, cu geneza unde scrie ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, Cain s-a dus in tinutul Nod unde s-a casatorit.Cum este posibil asa ceva? Nu erau ei primii si singurii oameni pe pamant? De unde alta tara populata cu oameni?
Acum daca Adam si Eva au fost primii oameni nu este logic sa presupunem ca urmasii lor s-au inmultit prin incest? iar incestul este pacat....
Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Asta ar fi prima, vor urma si alte intrebari.
Multumesc anticipat!
Desigur ca sotiile au fost dintre surori, ca nu mai erau alti oameni. Si Eva era din coasta lui Adam, deci tot din el facuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2011, 13:33:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Multumesc de raspuns!
N-am postat acolo pentru ca am de gand sa ating mai multe subiecte nu numai Vechiul Testament. De citit am citit foarte mult din toate domenile, scrierile religioase sunt cele care ma nedumiresc si ridica cele mai multe intrebari datorita lipsei de logica.
Am fost botezat crestin ortodox dar sunt in cautarea unor raspunsuri.
Numai bine!
Deci esti botezat ortodox,scrierile religioase iti par a fi lipsite de logica si esti in cautarea unor raspunsuri.Intrucat esti ortodox,pe temele abordate de tine,poti incepe cu colectia Filocalia si PBS(Parinti si Scriitori Bisericesti).Le pot da download gratis.Vei gasi interpretarile Parintilor Bisericii care te vor ajuta pas cu pas sa gasesti ceea ce cauti.Ar fi util sa apelezi la un preot/duhovnic pentru indrumare.

Totusi,cand intri pe site,sus in dreapta vei gasi optiunea ,,cautare" prin articolele/sectiunile site-ului.Nu ezita sa o folosesti,poate fi de real folos.Numai bine si tie,poate alti ortodocsi vor dori sa te ajute intr-un mod mult mai eficient.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2011, 13:50:19
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

catalin2 daca este asa de ce Biserica condamna incestul daca el este chiar punctul de plecare al doctrinei?

Scotland The Brave multumesc pentru sugestie, o sa caut scrierile Parintiilor.
Am stat de vorba cu multi oameni ai Bisericii niciunul nu m-a lamurit, mi-au dat raspunsuri la fel de ilogice, unul a fost chiar categoric si mi-a zis sa nu mai pun atatea intrebari ca voi ajunge in iad:))
Am mai citit din discutii aici pe forum desi, recunosc, nu am putut avea rabdare prea multa pentru ca se vorbea mult pe langa subiect, asa ca m-am hotarat sa deschid o discutie proprie.
In continuare astept pareri de la userii forumului.
Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2011, 18:57:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation

Subiectul este epuizat pe un alt topic (deja ti s-a dat trimitere).

Daca spui ca ai citit carti lamuritoare care nu te-au lamurit, sincer cred ca de fapt nu ai citit , altfel nu veneai cu astfel de intrebari de baza, explicate bine si pe larg de Sfintii Parinti.

(si tot in spirit ortodox, spun ce gandesc: troll.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2011, 19:02:00
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Subiectul este epuizat pe un alt topic (deja ti s-a dat trimitere).

Daca spui ca ai citit carti lamuritoare care nu te-au lamurit, sincer cred ca de fapt nu ai citit , altfel nu veneai cu astfel de intrebari de baza, explicate bine si pe larg de Sfintii Parinti.

(si tot in spirit ortodox, spun ce gandesc: troll.)
Pentru voi oricine îndrăznește să pună întrebări e troll? Ce aveți, oameni buni?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2011, 19:13:11
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Salutare!
Dupa cum spune si titlul am foarte multe nelamuriri/intrebari legate de Biblie si nu numai..
Sa incepem, fireste, cu geneza unde scrie ca dupa ce Cain l-a ucis pe Abel, Cain s-a dus in tinutul Nod unde s-a casatorit.Cum este posibil asa ceva? Nu erau ei primii si singurii oameni pe pamant? De unde alta tara populata cu oameni?
Acum daca Adam si Eva au fost primii oameni nu este logic sa presupunem ca urmasii lor s-au inmultit prin incest? iar incestul este pacat....
Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Asta ar fi prima, vor urma si alte intrebari.
Multumesc anticipat!
Scrieri de sfinti parinti. Am deschis un thread unde am spus ca am torrent la seed in sectiunea Resurse.
Daca vrei sa scoti, ai acolo cate carti doresti, unele foarte rare, scumpe, care de obicei nu se prea intampla sa ai ocazia sa le cumperi.
Iti recomand Hronograf, de acolo. Acolo se explica foarte multe intrebari in legatura cu vechiul testament.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2011, 19:23:16
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Aici ai link pentru Hronograf :

http://www.4shared.com/document/gEeA...graf_1837.html

Toate cele bune.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri Higinia Generalitati 23 06.05.2010 00:14:57
nelamuriri mariamary Generalitati 4 23.01.2010 11:04:24
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti sophia Botezul 4 22.06.2009 18:17:35