Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.08.2011, 11:56:29
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Draga Mihai, iti doresc succes in acest dialog al surzilor, daca cumva inca
n-ai ajuns la concluzia ca un asemenea demers e sortit esecului.
Am ajuns de mult la concluzia asta. Dar mai sper si eu si din cand in cand mai intervin in discutii de genul asta. Stii cum e: speranta moare ultima.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.08.2011, 11:59:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Versetele postate de mine arata ca Domnul Iisus Hristos, desi avea chip (morphe) de Dumnezeu (Filipeni 2:6), a ales sa aiba chip (morphen) de rob (Filipeni 2:7). Ca sa dezbracat sau s-a golit (expresie folosita de varianta ortodoxa), are mai putin importanta. Alege tu ce termen iti convine.

Important: termenul "morphe / morphen", folosit in originalul grecesc, inseman identificarea cu personajul. Adica, Domnul Iisus Hristos desi este Dumnezeu Adevarat, a hotarat sa devina om/rob cu acte in regula.

P.S. Astept un raspuns clar la o intrebare clara: tu crezi ca Dumnezeu poate fi nascut de o femeie? Poate reusesti sa dai un raspuns limpede, fara "perihoze" sau alte emanatii teologice.
vasinec, ti-am dat raspunsul, dar n-ai avut ochi sa-l vezi.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.08.2011, 13:03:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=osutafaraunu;393061]Maica Domnului nu a născut nici firea Dumnezeiască a lui Hristos, nici Persoana lui Hristos, ci a născut -așa cum mai jos te-ai corectat-:

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tricessimus, Maica Domnului nu a nascut firea dumnezeiasca, ci a nascut o persoana (un ipostas) care avea deja din vesnicie firea dumnezeiasca. [/quote]

deși, până și acest termen pare impropriu pentru o Persoană care e de fapt și Creatorul Mariei și Urzitorul Planului Divin de Mântuire (ce includea Întruparea). Sfânta Maria nu are niciun merit în aceste acțiuni. Decât poate cel al umilinței și acceptării acestui Plan în viața ei.

P.S. Pentru a-ți câștiga timpul prețios al zilei și pentru a te elibera de stres îți dedic o "utopie": http://www.accesoriivin.ro/butelii-s...a-minge-fotbal

O zi cu folos!


So predictable, Tricesimus!

Mersi de dedicatie. Sa inteleg ca-mi dai dezlegare la vin?
Eu oricum sugerasem ideea ca in dialogurile cu voi, orice intrebare adventista e in foma de sticla cu gat ingust sau daca vrei de clepsidra (meta-lingvistic vorbind), iar raspunsul ortodox e intotdeauna rotund ca o minge.
Daca a reusit cineva sa inghesuie o minge intr-o clepsidra, va reusi probabil si sa dialogheze constructiv cu un adventist.

Alles gute, oricum. O zi nestresanta si tie!

Last edited by delia31; 25.08.2011 at 00:43:49.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.08.2011, 13:14:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mersi de dedicatie. Sa inteleg ca-mi dai dezlegare la vin?
Doar la sticlă. La vin îți dai singură dezlegare

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu oricum sugerasem ideea ca in dialogurile cu voi, orice intrebare adventita e in foma de sticla cu gat ingust, sau daca vrei de clepsidra (meta-lingvistic vorbind), iar raspunsul ortodox e intotdeauna rotund ca o minge...
...falsă precum cea din imagine
Auf Wiedersehen!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.08.2011, 15:11:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doar la sticlă. La vin îți dai singură dezlegare

...falsă precum cea din imagine
Auf Wiedersehen!

Ejusdem ( referitor la pseudo conceptia adventista).
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2011, 17:14:06
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Cu toate discutiile despre fizitism si firile cele doua traiesc cu impesia ca lucrurile au fost tratate prea la suprafata -chiar si de catre sfintii citati.

PS.Nu stiu daca au avut daruri de cunoastere sau au teologizat din scrierile altora.

A vorbi despre firea divina este destul de greu de teoretizat si de definit insa a vb despre firea umana ar trebui sa fie mai usor de explicat.

Sa luam de ex ca etalon firea unui sfint arhant. Daca in el locuieste trinitatea golit de firea paminteasca inseamna ca firea divina se manifesta prin el la maximul posibil permis de vasul sau spiritual.
Cita fire omeneasca mai exista in sfintul arhant?
Teologia actuala la nivel de experti spune ca in momentul desavirsirii omului -cea arhanta legata de cele 7 trepte ale sfinteniei- sufletul omului ajunge egal in manifestare cu spiritul din inima noastra (adevarata identificare-cea desavisrita in sine) si ajungind aici scopul pentru care exista (teren de lupta -incercari si ogor al cresterii) inceteaza asa incit el se contopeste/dizolva in spirit. La fel cu trupul fizic al celor ridicati la cer se topeste - slava care a ajuns sa il manifeste se retrage in sine.
De aceea sufletul (care contine pe linga calitatile nostre si egoul atasamentele, inclinatiile rele- patimile etc) trebuie sa dispara , sa nu fie salvat ,sa fie sacrificat ca sa lase loc spiritului curat sa se manifeste in mod deplin.
Daca firea umana tine de suflet si de partea nedesavirsita atunci sfintul arhant nu mai are deloc fire omeneasca ci doar fire ingereasca chiar daca inca nu a devenit inca androgin (prin disparitia trupului fizic-manifestarea unuia sau altuia din cele doua genuri este tot parte din calitatile spiritului) caci firea dumnezeiasca locuieste deja in el pina la identificare deplina.
Evident ca firea lui Dumnezeu depaseste stadiul sfinteniei unui arhant insa asta inseamna ca intruparea ca om a lui Iisus nu inseamna ca El a coborit prin intrupare mai jos decit un sfint arhant ci doar ca restul inaltimii dumnezeiesti nu depinde in nici un fel de existenta sau nonexistenta manifestarii unui trup fizic.
Totul tine doar de numarul calitatilor si de stadiul desavirsirii lor.

Lucrurile pot fi chiar mai complexe de atit findca pentru Dumenzeu nimic nu este imposibil -chiar daca ramine desavirsit daca doreste temporar isi poate crea ego ca sa ii zgindare pe altii (sa ii puna la incercare) dupa care in secunda urmatoare sa il anuleze.
La fel uneori poate manifesta diferite stari umane sau personalitati necesare in functie de context insa ele tin doar de suprafata -cumva doar aparent. Ele pot avea atit rolul de a ajuta oamenii sa devina mai comunicativi alteori de a-si ascunde adevarata natura fata de cei care nu sint inca pregatiti sa Il urmeze.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.12.2011, 14:18:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
în viziunea adventiștilor și faptul că ei nu cred că Hristos a încetat a fi Dumnezeu pe perioada Întrupării.
dar adventistii totusi cred ca Domnul a ales sa renunte la prerogativele dumnezeiesti pe perioada intruparii, adica 33 ani, desi, de drept, era Dumnezeu, Isus nu a incetat sa fie Dumnezeu niciodata.

Last edited by Profetul de carton; 07.03.2012 at 09:04:02.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.03.2012, 09:07:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Biserica Copta este adepta miafizismului, astfel conform Wikipedia:

Astfel, copții mărturisesc două firi "umană" și "divină" care sunt unite într-una singură "fără amestecare, fără confuzie și fără stricăciune" (din declarația de credință de la sfârșitul Sfintei Liturghii copte). Aceste două firi "nu se separă nici o clipă sau nici cât o clipire de ochi" (de asemenea din declarația de credință de la sfârșitul Sfintei Liturghii copte).
----------------------------------
deci coptii nu sunt monofiziti.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.03.2012, 09:11:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Monofizitism: după Întrupare, Iisus Hristos a avut o singură natură/fire, cea divină, natura (firea) omenească fiind absorbită de cea dumnezeiască, așa cum un cub de zahăr se dizolvă în apă.
----------------------------------------------------
Mi se pare corect, Isus este Dumnezeu si atat, nu are nimic uman in El (in prezent, in Ceruri), la ce i-ar folosi omenescul in Ceruri? si inainte de Intrupare, a avut ceva omenesc? nu!

Adica Isus a fost Dumnezeu tot timpul, din vesnicii pana in prezent, dar pe parcursul a 33 de ani a renuntat la prerogativele divine luand forma umana, pentru a muri pe cruce in folosul nostru (Dumnezeu nu poate muri), si in continuare, El este exact ce a fost si inainte de intrupare. Adica teoria asta cu si Dumnezeu si Om in acelasi timp, la momentul actual, nu o inteleg si mi se pare ca stirbeste din maretia lui Isus, din slava Sa.

Last edited by Profetul de carton; 07.03.2012 at 10:05:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00