Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2009, 12:51:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
De unde imi dau seama daca Dumnezeu vrea ca eu sa fac asta sau nu?
[COLOR=darkred]Dumnezeu nu vrea sa facem ceva anume[/COLOR] [COLOR=darkred](social) ci doar sa fim crestini, orice am face.[/COLOR] Lui ii este indiferent daca un om se face cioban sau sculptor, dentist sau sofer auto. Tot ce vrea Dumnezeu de la om este sa iubeasca (natura, omul si pe Dumnezeu). Nu conteaza ce faci, atata timp cat acea treaba nu te desparte de Dumnezeu.

[COLOR=darkred]Dentistul alina durerea oamenilor[/COLOR], ceea ce e mare lucrare spre slava lui Dumnezeu si dragostea oamenilor.

[COLOR=darkred]Sa nu te tulburi peste masura[/COLOR] cu gandul daca e bine sau nu ce faci. Diavolul profita de astfel de nelamuriri, spre a ne epuiza mintea si odihna. Daca esti bun in acea treaba, in pofida faptului ca nu iti place suficient, sa stii ca acea pricepere este un talant pus in tine. Daca nu esti bun si nu iti place, nu vad de ce ai face'o in continuare. Una din doua: sau iti place sau esti bun la acea treaba. Fara nici una din astea nu are rost sa continui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2009, 12:54:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Mandria este iesirea din comuniune, sau mai degraba o grava denaturare a comuniunii.[/COLOR] Stam langa ceilalti doar spre a ne gasi in ei laudatorii si apreciatorii unor fapte ori calitati (trupesti, sufletesti) care nu sunt nici macar ale noastre, ci daruri ale Duhului Sfant.

[COLOR=darkred]Mandria este ruperea unitatii[/COLOR] cu oamenii de aproape si cu Dumnezeu. Ne ridicam deasupra lor si ne afisam ca si cum am fi ceva mai mult decat ei. Vedem asta tot timpul, acasa, pe drum si oriunde. Cautam sa facem mai pe eroii.

[COLOR=darkred]Manipularea lumii acesteia[/COLOR] si'a atins scopul. Desenele, filmele, emisiunile, sportul si politica ne'a dezvoltat un ritm atat de denaturat al vietii, o competitie cu toata lumea si o izolare in noi insine foarte bolnava.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2009, 21:23:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cocosul se urca pe gard si canta bucuros ca se uita de sus la propriu si la figurat la orataniile din ograda. Daca vede un vultur, il priveste cu ciuda.

Vulturul care strabate inaltimle albastre n-are timp sa se gandeasca la aceste fleacuri. Cand se opreste din zbor, isi vede linistit de ale sale.

Am preluat ideea de la Sfantul Siluan Athonitul si incerc s-o adaptez acestui topic. Vulturul poate fi sfantul care Il iubeste atat de mult pe Dumnezeu, incat toate celelalte aspecte ale vietii i se par desertaciuni si, prin urmare, nu le acorda atentie. Iar cocosul suntem noi, ceilalti, care ne cocotam uneori pe gard pentru a parea mai inalti...

Mandria, naste o suma de pacate, desi nu este atat de vizibila ca alte pacate pentru care se poate primi un canon serios. Este boala duhovniceasca a secolului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2009, 22:51:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Smerita smerenie..unde esti tu oare?

Mandria imbraca forme atat de fine incat de foarte multe ori este confundata cu iubirea si bunavointa. Ea, Mandria se ascunde adesea si sub haina unui "raspuns bun" postat pe acest forum. Ortodoxia Tace si face.. Vorbim despre mandrie, dar ne rezumam la definitii citite prin carti..la stari traite si atribuite de noi mandriei..dar oare stim ce este Mandria? Eu cred ca nu...doar sfintii parinti pe care ii citam o stiu..dar.. ei o stiu, o recunosc ( si lupta cu ea) tocmai pentru ca nu si-au facut un cont pe internet ptr a da sfaturi.. Stiu, imi veti spune ca nu e nimic rau in a invata/ajuta pe altii. dar oare am ajuns eu sa fiu invatator? sau nici macar ucenic nu m-am facut?..Cred este o intrebare retorica..
Nu doresc sa jignesc pe nimeni am scris doar ceea ce simt eu in acest moment. Pur si simplu ce simt acum. Atat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2009, 00:10:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nedumerire

Omul invata f multe lucruri din carti, ceea ce constituie baza teoretica a lui. De ce nu ar fi bun ceea ce citim in carti, mai ales cand e vorba de autori ortodocsi consacrati. Cu ce e propria parere superioara?
Atunci cand citim o postare, ar trebui sa ne preocupe mesajul mai mult, nu persoana care l-a scris. In felul acesta am intelege si ne-am folosi mai bine de cele scrise, si am scapa de mii de judecati inutile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.06.2009, 00:15:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mandria imbraca forme atat de fine incat de foarte multe ori este confundata cu iubirea si bunavointa. Ea, Mandria se ascunde adesea si sub haina unui "raspuns bun" postat pe acest forum. Ortodoxia Tace si face.. Vorbim despre mandrie, dar ne rezumam la definitii citite prin carti..la stari traite si atribuite de noi mandriei..dar oare stim ce este Mandria? Eu cred ca nu...doar sfintii parinti pe care ii citam o stiu..dar.. ei o stiu, o recunosc ( si lupta cu ea) tocmai pentru ca nu si-au facut un cont pe internet ptr a da sfaturi.. Stiu, imi veti spune ca nu e nimic rau in a invata/ajuta pe altii. dar oare am ajuns eu sa fiu invatator? sau nici macar ucenic nu m-am facut?..Cred este o intrebare retorica..
Nu doresc sa jignesc pe nimeni am scris doar ceea ce simt eu in acest moment. Pur si simplu ce simt acum. Atat!
Cred ca e mult adevar in ce zici. M-am intrebat si eu adesea daca este bine pentru sufletul meu sa particip la acest forum, din acest motiv (si din altele legate de slabiciunile mele).

In fine, poate ca daca ne dam seama ca suntem in pericol este deja un pas spre vindecare!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.06.2009, 00:49:01
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mandria imbraca forme atat de fine incat de foarte multe ori este confundata cu iubirea si bunavointa. Ea, Mandria se ascunde adesea si sub haina unui "raspuns bun" postat pe acest forum. Ortodoxia Tace si face.. Vorbim despre mandrie, dar ne rezumam la definitii citite prin carti..la stari traite si atribuite de noi mandriei..dar oare stim ce este Mandria? Eu cred ca nu...doar sfintii parinti pe care ii citam o stiu..dar.. ei o stiu, o recunosc ( si lupta cu ea) tocmai pentru ca nu si-au facut un cont pe internet ptr a da sfaturi.. Stiu, imi veti spune ca nu e nimic rau in a invata/ajuta pe altii. dar oare am ajuns eu sa fiu invatator? sau nici macar ucenic nu m-am facut?..Cred este o intrebare retorica..
Nu doresc sa jignesc pe nimeni am scris doar ceea ce simt eu in acest moment. Pur si simplu ce simt acum. Atat!
Au mai fost doua forumuri la fel de extinse ca si acesta, la care s-a renuntat. Marea problema este imprastierea, data de tematica prea diversa. Limitand fiecare partasia la cat se poate folosi pentru sine, este bine de stiut ca acest mijloc de comunicare nu poate deveni mijloc de comuniune, si deci nici de invatatura in sensul din Biserica, sau de sfat, ci doar de bune intentii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.06.2009, 00:49:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ”Ostrovul”

Aseară am revăzut ”Ostrovul”... Lecție cutremurătoare de smerenie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.06.2009, 01:21:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Aseară am revăzut ”Ostrovul”... Lecție cutremurătoare de smerenie.
Tu ar trebui sa ne explici si noua deoarece esti mai calificata sa o faci: Oare de ce staretul nu s-a alaturat celorlalti in barca sa-l inmorminteze pe Anatolie?
Care a fost mesajul final?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.06.2009, 02:34:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Răspuns celor ”nouă”

Nu sunt critic de artă, nici de film. Poate detaliați cine sunt cei care se includ în formularea ”să ne explici și nouă”. Dar nu mi-e greu să dau interpretarea mea: nu era suficient loc în barcă și l-a lăsat pe Iov să plece cu Anatolie, ca să-și ducă până la capăt lecția întru smerenie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 13 01.06.2017 09:33:05
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Formele mandriei dianaelena Pocainta 4 10.03.2011 20:34:38
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58