Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.01.2012, 01:18:54
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Darurile Duhului fiind sapte, Scriptura incepand de la cel dintai, le numara de la intelepciune si coboara spre sfarsit pana la frica dumnezeiasca a Duhului. Deci zice: Duhul intelepciunii, duhul intelegerii, duhul sfatului, duhul puterii, duhul cunostintei, duhul evlaviei si duhul temerii de Dumnezeu (Isaia 11, 2).

Noi insa trebuie sa incepem de la temerea care curateste, adica de la frica de chinuri, ca prin aceasta, departandu-ne mai intai de rau si curatindu-ne prin pocainta de petele pacatului, sa ajungem la frica duhului cea curata, mergand pe calea ce duce la ea si odihnindu-ne in ea de toata lucrarea virtutii.

Cel ce a inceput de la frica de osanda si inainteaza la curatia inimii prin lacrimile pocaintei, se umple mai intai de intelepciune, deoarece temerea este inceputul ei, dupa cuvantul Scripturii (Prov. 1,7); apoi de intelegere, dupa aceea de sfat, prin care imbratiseaza cu bun sfat cele de folos. Inaintand pana aici prin lucrarea poruncilor, se inalta la cunostinta lucrurilor si primeste stirea adevarata despre lucrurile dumnezeiesti si omenesti.

Dupa aceea, facandu-se intreg locas al evlaviei, se desavarseste urcandu-se in cetatuia de varf a iubirii. Si indata il primeste temerea curata a duhului spre a pazi vistieria Imparatiei cerurilor slalasluita in sine (Cuviosul Nichita Stithatul, Suta a doua a capetelor naturale, c.88 - 89, Filocalia VI).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.10.2013, 11:50:53
Shekinah Shekinah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2013
Mesaje: 1
Implicit hey

Citat:
În prealabil postat de dannsan Vezi mesajul
Ce .. daruri?? Exista vre-un dar??? Daca ar exista .. lumea ar fi mai buna! macar oleaca!
Iar va-mbatati cu apa rece de izvor!

Crime.. violuri.. spaga.. guverne.. parlament.. societate...
Astea sunt "darurile" lumii asteia!
Nu va convine? Nu?? Nici mie!
Creati-va o lume iluzorie! Dar traiti acolo! Fara bani! Fara masini, fara internet!
Doar acolo!
Si NUMAI acolo!
Nu veti reusi!

Lumea e mai larga deca rama de la psaltire! Chiar daca e aurita!
Eu vreau sa te sfatuiesc sa faci ceva,atat iti spun:Deschideti inima si mintea,cauta in cuvant,cerceteaza,si pocaieste-te.Cand vei face toate lucrurile acestea,atunci vei intelege ceea ce acum nu vezi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.10.2013, 12:08:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici cred ca se face o confuzie: Dumnezeu i da omului acele daruri sau diverse ocazii favorabile in viata, insa mai departe depinde de om cum le foloseste si cum actioneza, deoarece omul are acel "liber arbitru"", prin care poate lua decizii si actiona fie intr-un mod bun, fie intr-unul rau.
Este si o vorba- "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune si in traista".

Legat de tot felul de nenorociri si fapte oribile care se intampla astazi in lume, ele intradevar exista, si din pacate sunt multi oamemi care se comporta intr-un mod evident gresit, ori aceea categorie de oameni, care, desi au unele ocazii favorabile (fie pe plan material- la servici, etc, fie pe plan sentimental), nu vor sau nu stiu sa le valorifice, dar dupa aia se plang ca "viata-i grea""!
Insa, pe de alta parte, sunt si lucruri frumoase care se intampla astazi in lume- mai sunt destui oameni care iubesc cu adevarat, care au o comportare corecta in societate sau care isi fac meseria cu cinste si pasiune.

Aici poate ar fi mai potrivit ca fiecare dintre noi sa ne comportam adecvat, si sa fim oameni cu adevarat. Si abia dupa asta sa ne preocupe modul cum se comporta ceilalti in societate! Din pacate vechea expresie romaneasca "sa moara si capra vecinului"" descrie modul de gandire a multora dintre noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2013, 12:28:37
Sola Scriptura's Avatar
Sola Scriptura Sola Scriptura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2013
Locație: Bucharest, Romania
Religia: Protestant
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sola Scriptura
Implicit

@Laurentiu Daca intrebarea ta deriva din curiozitate intelectuala raspunsuriile nu sunt revelente.
Daca totusi deriva din dorinta de a-l cunoaste pe Dumnezem si din dorinta de sfintenie si slujire in cele sfinte, raspunsul este de natura personala trait in fiinta ta duhovniceasca.
__________________
Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnica în Iisus Hristos, Domnul nostru.
Romani 6:23

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 3:16

Tehnica vietii de zi cu zi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.10.2013, 16:36:44
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Laurențiu, dragul meu, înainte să ispitești în neputința și ispitirea ta pe cei mai mici decât tine, te-ai silit oare să cauți tu însuți ce vorbește Sfânta Scriptură despre darurile Duhului Sfânt ? Hai să te ajut, pentru că ceri ajutor. Sunt mai multe daruri, nu doar 7.

Iată, dragul meu, Sfântul Apostol Pavel îți răspunde de-a lungul secolelor, la întrebare, la fel de creștinește, azi ca și atunci, ție și celor ce caută cu inimă curată, în prima sa epistolă către Corinteni și către omenire, capitolul 12:

1 Iar cât privește darurile duhovnicești nu vreau, fraților, să fiți în necunoștință.
2 Știți că, pe când erați păgâni, vă duceați la idolii cei muți, ca și cum erați mânați.
3 De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! – tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, – decât în Duhul Sfânt.
4 Darurile sunt felurite, dar același Duh.
5 Și felurite slujiri sunt, dar același Domn.
6 Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți.
7 Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos.
8 Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
9 Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
10 Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
11 Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește.
12 Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos.
13 Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toți, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, și toți la un Duh ne-am adăpat.
14 Căci și trupul nu este un mădular, ci multe.
15 Dacă piciorul ar zice: Fiindcă nu sunt mână nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?
16 Și urechea dacă ar zice: Fiindcă nu sunt ochi, nu fac parte din trup, – pentru aceasta nu este ea din trup?
17 Dacă tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Și dacă ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?
18 Dar acum Dumnezeu a pus mădularele, pe fiecare din ele, în trup, cum a voit.
19 Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul?
20 Dar acum sunt multe mădulare, însă un singur trup.
21 Și nu poate ochiul să zică mâinii: N-am trebuință de tine; sau, iarăși capul să zică picioarelor: N-am trebuință de voi.
22 Ci cu mult mai mult mădularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
23 Și pe cele ale trupului care ni se par că sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multă evlavie le îmbrăcăm; și cele necuviincioase ale noastre au mai multă cuviință.
24 Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperământ. Dar Dumnezeu a întocmit astfel trupul, dând mai multă cinste celui căruia îi lipsește,
25 Ca să nu fie dezbinare în trup, ci mădularele să se îngrijească deopotrivă unele de altele.
26 Și dacă un mădular suferă, toate mădularele suferă împreună; și dacă un mădular este cinstit, toate mădularele se bucură împreună.
27 Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare (fiecare) în parte.
28 Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29 Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30 Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?


Iar acum că ai dobândit cunoașterea, dragul meu Laurențiu, ca să nu cazi în nebunia protestanților și luptătorilor împotriva Mielului, conduși de diavolul-hristos penticostal, baptist, adventist, iehovist, sau de care-o mai fi, și să începi să tâlcuiești după mintea ta, Cuvântul lui Dumnezeu, spre a ta pierzare, iată, îți dau tot din cuvântul lui Dumnezeu ce spune Scriptura:

"Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." - 2 Petru 3, 16.

Și atunci cum anume să facem, Laurențiu ? Să nu tîlcuim noi de capu nostru, uite ce ne spune Domnul Însuși :

"Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința." Evrei 13, 7.

Cine ne-a grăit nouă cuvântul lui Dumnezeu ? Pe cine să ascultăm ? Ca să nu răstălmăcim Scripturile spre a noastră pierzare (2 Pt. 3, 16 puțin mai sus), ascultăm de cei care le-au tîlcuit deja, înaintea noastră, mai marii noștrii, anume Sfinții. Creștinii îi numesc Sfinții Părinți. Ereticii îi numesc în alte feluri, prin care se pierd pe ei și pe alții.

Drept urmare, având acum nu doar cunoașterea, ci și Calea și Lumina, Adevărul și Viața, rămâi în ele, în granițele Sfintei Scripturi care ne ferește de erezii, în El, ca și El să poată rămâne în tine, ferindu-te de erezii, îți recomand cartea de tîlcuire a Cuvântului lui Dumnezeu de la I Corinteni, a Sfântului lui Dumnezeu, Ioan Gură de Aur, Patriarhul Constantinopolului. Găsești titlurile de cuprins aici:

http://tezaurul-ortodox.com/topic/41...n-gura-de-aur/

De downloadat cartea de aici (ATENȚIE, dragul meu, e o carte extrem de rară, nu s-a mai republicat din 1908 și are limbaj arhaic romînesc) -

http://ge.tt/3pVtfsr/v/0

Sau de Sfântul Teofilact al Bulgariei, Tâlcuirile Duhului Sfânt prin el, la Epistola I Corinteni, găsești cartea de cumpărat, așa arată cartea:

http://www.sophia.ro/images/carti/197.jpg

Pe internet comandă nu am mai găsit să-ți dau link, dar poate găsești în librării.

În nădejdea că ți-am slujit cât mai bine, te îmbrățișez cu sărutare sfântă, în Domnul nostru Iisus Hristos.

Bucuria învierii să-ți poarte pașii pururea.

Doamne ajută.

Last edited by Daniel_Ortodox; 22.10.2013 at 18:27:41.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.10.2013, 08:53:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici cred ca se face o confuzie: Dumnezeu i da omului acele daruri sau diverse ocazii favorabile in viata, insa mai departe depinde de om cum le foloseste si cum actioneza, deoarece omul are acel "liber arbitru"", prin care poate lua decizii si actiona fie intr-un mod bun, fie intr-unul rau.
Este si o vorba- "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune si in traista".

Legat de tot felul de nenorociri si fapte oribile care se intampla astazi in lume, ele intradevar exista, si din pacate sunt multi oamemi care se comporta intr-un mod evident gresit, ori aceea categorie de oameni, care, desi au unele ocazii favorabile (fie pe plan material- la servici, etc, fie pe plan sentimental), nu vor sau nu stiu sa le valorifice, dar dupa aia se plang ca "viata-i grea""!
Insa, pe de alta parte, sunt si lucruri frumoase care se intampla astazi in lume- mai sunt destui oameni care iubesc cu adevarat, care au o comportare corecta in societate sau care isi fac meseria cu cinste si pasiune.

Aici poate ar fi mai potrivit ca fiecare dintre noi sa ne comportam adecvat, si sa fim oameni cu adevarat. Si abia dupa asta sa ne preocupe modul cum se comporta ceilalti in societate! Din pacate vechea expresie romaneasca "sa moara si capra vecinului"" descrie modul de gandire a multora dintre noi.

Frumos spus.
Cum zicea si Florin, Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, si nu ni l-a dat degeaba. Dumnezeu nu cred ca se asteapta ca toti sa credem in El sau ca toti sa facem fapte bune, pentru ca, sa nu uitam, exista si Diavolul, care ne poate influenta si ne influenteaza poate mai mult decat o face Dumnezeu, pentru ca Diavolul doreste ca noi sa facem fapte rele, sa ne atraga la el.
Dar exista sansa sa ne dam seama ca nu e bine ce facem si sa ne intoarcem la Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ne da, desi poate nu vedem pe moment, sa poate nu ne da in momentul in care cerem.
Depinde de fiecare in parte ce alegem pentru ca intotdeauna avem doua drumuri si de obicei cel scurt si usor e drumul gresit care ne baga in pacate. De cate ori, sau cati alegem drumul usor din lene(unul din cele 7 pacate grave)?
exemplu:
vrei sa devii cineva pe plan profesional. Exista doua drumuri: unul scurt si rapid, pe care poti sa mergi inseland si dand spaga, si unul lung si anevoios in care trebuie sa lupti impotriva inselaciunilor, impotriv spagilor si sa te ridici treptat prin munca cinstita. Multi aleg drumul scurt, pentru ca nu e nevoie de munca... Sigur stim exemple destule, mai ales din mass-media.

Viata oricum e grea, pentru ca avem ispite la fiecare pas, iar ispitele ne pot baga in belele tot mai mari in timp. Ceea ce ne poate face sa credem ca Dumnezeu nu exista. Totul depinde oarecum de noi personal, pentru ca noi putem alege: bine au rau. De multe ori, inainte sa afirmam ca Dumnezeu nu exista, ar fi foarte bine sa ne analizam pe noi, de la inceputuri, sa descoperim ce nu am ales bine, ce am gresit noi personal.

Dar pentru ca viata e grea, nu putem afirma cu Dumnezeu nu exista. Nu e un motiv suficient de puternic incat sa stea in picioare.

Poate Dumnezeu nu ne ajuta sau nu ne da ceva atunci cand o cerem, pentru ca exista altcineva care are nevoie de ajutor mai repede decat mine, pentru ca El stie ca eu ma pot rezista si poate celalalt nu mai rezista. Nu sunrem numai noi personal pe Pamant. Dumnezeu are grija de pese 6 mliarde de oameni de Pamantul asta, si cine stie daca nu mai exista oameni undeva in univers, oameni care tot asa, au nevoie de El.

Niciodata nu cred ca Dumnezeu ne lasa neajutati intr-un moment sau altul decat daca stie ca mai putem rezista sau putem gasi drumul cel bun.

E o simpla parere personala ce am scris. Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.10.2013, 09:13:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul


Poate Dumnezeu nu ne ajuta sau nu ne da ceva atunci cand o cerem, pentru ca exista altcineva care are nevoie de ajutor mai repede decat mine, pentru ca El stie ca eu ma pot rezista si poate celalalt nu mai rezista. Nu sunrem numai noi personal pe Pamant. Dumnezeu are grija de pese 6 mliarde de oameni de Pamantul asta, si cine stie daca nu mai exista oameni undeva in univers, oameni care tot asa, au nevoie de El.

Niciodata nu cred ca Dumnezeu ne lasa neajutati intr-un moment sau altul decat daca stie ca mai putem rezista sau putem gasi drumul cel bun.

E o simpla parere personala ce am scris. Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Corinusha ,Dumnezeu ne poate ajuta pe toti 6 miliarde odata ,daca suntem vrednici si prin asta putem dobandi mantuirea.
Sa nu uitam ca fiecare ceas ,ora de trait Dumnezeu ne-o da cu un scop ,acela de a lucra pentru mantuire , de a ajunge printre oile din turma lui Hristos.
Din pacate multi suntem oite ratacite.
Judecatile lui Dumnezeu sunt nestiute noua dar "Precum este slava Ta asa este si mila Ta" se spune in rugaciunile bisericii
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.10.2013, 10:22:25
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, probabil ne poate ajuta pe toti deodata, dar sincer, prefer sa cred ca in momentul asta ajuta pe cineva care are mult mai multa nevoie decat mine. Am auzit pe cineva zicand ca daca nu-l ajuta Dumnezeu acum, inseamna ca nu exista. Si probabil mai sunt persoane care au gandirea asta. Sincer, explicatia mea, ar putea ajuta in asemenea situatii. Oricum nu cred ca Dumnezeu ne lasa sa induram mai mult decat putem... Si ne ajuta prin diferite mijloace, nu neaparat asa cum am ori noi sa o faca...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.10.2013, 14:05:53
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Frumos spus.
Cum zicea si Florin, Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, si nu ni l-a dat degeaba. Dumnezeu nu cred ca se asteapta ca toti sa credem in El sau ca toti sa facem fapte bune, pentru ca, sa nu uitam, exista si Diavolul
Doamne ajută.

Îți spun cu blândețe și iubire:

Vorbești/scrii prostii, Corina. Și smintești pe oricine citește ce scri, suflete !

Ba da ! Dumnezeu se așteaptă ca toți să credem în El ! Asta vrea. Uite ce spune Scriptura:

"Părinte Sfinte, păzește-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, ca să fie una precum suntem și Noi. Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis. Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem" -Ioan 17, 11-21,22-

Ba da, Dumnezeu se așteaptă ca toți să facem fapte bune. Asta vrea. Iar versetele sunt câteva zeci, nu ți le mai dau. Crezi că Dumnezeu vrea sau se așteaptă, să facem fapte rele ? Îi place ? Se bucură de faptele rele ? Nu înțeleg logica gîndirii tale. Serios acuma. Vorbești direct împotriva lui Dumnezeu, împotriva credinței creștine, poate fără să vrei, poate pe fond bun. Dar gîndește înainte să scrii sau să spui ceva. Cu atît mai mult, gîndește de mai multe ori înainte să scrii ceva creștinesc. Spune-ți în sinea ta: măi e bine dacă scriu asta ? Spune un: "Doamne miluiește, ajută-mă", înainte să scrii sau să spui ceva. Mai spune: "Certe-te pe tine Domnul, diavole, cum te-a certat când ai vrut să iei trupul (moaștele) lui Moise (Iuda 1, 9), ca să nu mă ispitești să pot scrie pe placul Domnului Dumnezeului a toate."

Și diavolul sau satana, se scrie cu "d" și "s" mic. Niciunde în Sfânta Scriptură, nu apare scris cu litere capitale.

Atât am citit din ce-ai scris, și am dat răspuns, că dacă pentru tot textul ce ai scris, mă implic să îl aduc la adevărul creștinesc, ți-aș scrie câteva pagini, care din indiferența ta, nu ai citi mai nimic. Și aș arunca mărgăritarele porcilor, și Scriptura ne spune să nu facem asta. Porcii nu sunt oamenii, ci atitudinile oamenilor, comportamentul oamenilor, devine precum cel al porcilor.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 23.10.2013 at 14:13:30.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.10.2013, 10:29:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Daniel, nu zic ca nu ai dreptate, pentru ca ai.
Dar absolut niciodata n-o sa fim toti buni si n-o sa-L iubim toti pe Dumnezeu. Normal ca nu Ii place si e logic. Dar Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa Il accepte si sa Il iubasca. Mai mult asta am vrut sa zic.
Diavolul ispiteste, si multi cad in ispita. Si eu, si tu si toti, intr-o anumita masura... Dar ne putem scoate de acolo daca vrem si daca Ii cerem ajutorul lui Dumnezeu.
Dar ateii ce se fac? Ei nu cred nici in Dumnezeu, nici in diavol. Si totusi, au si ei cunostinta de bine si rau.
Da, ce mai probabil tot de la Dumnezeu vine, pentru ca eu cred ca moralitatea a aparut daorita lui Dumnezeu, ca altfel era haos total in lume sau nu exista Lumea.

Imi cer scuze, n-am bagat de seama ca diavol si satana se scrie cu "d" mic, respectiv "s" mic.

Si absolut nimic din ce am scris pe forum, si din ce voi mai scrie pe forum, nu o fac ca sa smintesc pe cineva. Sunt pure pareri, care trebue luate ca atare, chiar daca sunt gresite. Afirmatia asta e valabila pentru toti cei care citesc forumul, pentru ca am fost si acuzata destul de urat de prostie, prozetelism si altele. Eu nu fac prozetelism si nici nu vreau sa smintesc. Imi pare rau daca asta se intelege.

Si, Daniel, multumesc pentru cuvintele frumoase cu care imi spui ca gresesc. Esti un om care chiar nu vrea sa jigneasca si care chiar vrea sa ajute (din ce imi dau eu seama).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre purcederea Duhului Sfant Savonarola Dogmatica 57 28.02.2015 17:37:24
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13