Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.11.2009, 09:36:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Iisus Hristos Dumnezeu nu avea putere seminala ca om.
Caca si pipi facea?
Imi cer scuze pentru urechile mai sensibile, dar cred ca e o intrebare legitima
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.11.2009, 13:15:38
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hm, nu am mai auzit ideea asta, ca nu ar fi avut putere seminala.
Este adevarat ce zici, ca persoana Iisus Hristos era aceeasi cu ipostasul Logosului (Fiului), insa a devenit om adevarat in toate cele omenesti, deci teoretic ar fi putut concepe si copii.
Dar nu a conceput din alte motive.
Tot asa cum teoretic ar fi putut face multe lucruri, studia, calatori in alte tari, etc, dar nu le-a facut, pentru ca nu era necesar si nu era scopul venirii Lui pe lume.
hellou fani,

Iti dau un link la lucrarea Sfintului Ioan Damaschin...Despre cele 2 vointe ale lui Iisus Hristos:http://www.scribd.com/doc/2066033/Sf...le-lui-Hristos

...si te duci la capitolul 37 ( pagina 31 )...Ce puteri naturale nu a avut Domnul Hristos ?

Topcat,poti sa incerci si tu sa citesti,desi am o banuiala....
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.11.2009, 16:39:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
hellou fani,

Iti dau un link la lucrarea Sfintului Ioan Damaschin...Despre cele 2 vointe ale lui Iisus Hristos:http://www.scribd.com/doc/2066033/Sf...le-lui-Hristos

...si te duci la capitolul 37 ( pagina 31 )...Ce puteri naturale nu a avut Domnul Hristos ?

Topcat,poti sa incerci si tu sa citesti,desi am o banuiala....
Foarte interesant, multumesc!
Nu stiam de aceasta interpretare.
Eu ma gandeam inainte ca Hrisos nu a avut copii din cauza pe care o spune sf. Ioan Damaschinul, nu ca nu ar fi putut sa aiba.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.11.2009, 16:57:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Chiar nu mai inteleg nimic.
Ceea ce stim noi este: Iisus a fost trimis cu un anumit scop. Cat de om a fost el facut, nu stie nimeni.
Avea puteri mai mari decat un om, asta se stie prin minunile facute.
De ce partea asta umana cu casatoria si copii nu s-a aratat la el? Poate ca nu trebuia si poate si ca...s-a dus prea devreme la cer. Avea numai 33 ani.
In rest nu cred ca este cazul sa mai presupunem si ghici.

Ceea ce ma nelamureste este viziunea Lui asupra casatoriei intre oameni.
Voi spuneti ca Petru nu si-a parasit sotia. Unde ati citit asta nu stiu.
In cartea pe care o citesc eu nu scrie
Da, am auzit de vindecarea soacrei lui, dar nu are legatura cu casatoria lui si de ce a parasit-o pe sotie.
Spuneti ca nu trebuie sa luam cele scrise ad literam. Eu stiu ca asta scrie in carti, ce trebuie sa vad printre randuri, metaforic, nu stiu.
Imi amintesc eu ca undeva in Biblie scrie ca e bine sa fie oamenii singuri, dar ca cei care nu pot, sa se casatoreasca. Ceva de genul asta.
Nu stiu ce sa inteleg.
Si nu mi-a spus nimeni despre Taine si cand au devenit ele astfel.
Cand a devenit casatoria taina si intangibila?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2009, 17:08:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Chiar nu mai inteleg nimic.
Ceea ce stim noi este: Iisus a fost trimis cu un anumit scop. Cat de om a fost el facut, nu stie nimeni.
Avea puteri mai mari decat un om, asta se stie prin minunile facute.
De ce partea asta umana cu casatoria si copii nu s-a aratat la el? Poate ca nu trebuia si poate si ca...s-a dus prea devreme la cer. Avea numai 33 ani.
In rest nu cred ca este cazul sa mai presupunem si ghici.
Nu presupunem si ghicim, ci am dat si argumente, nu stiu daca le-ai citit, dar vadca nu le iei in seama.. Pacat.
Sfantul Ioan Damaschinul este cel care a sintetizat scrierile de pana la el, deci nu este orisicine care incepe sa ghiceasa, parerea lui cantareste greu.
S-ar putea sa mai fie si alte pareri, evident.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce ma nelamureste este viziunea Lui asupra casatoriei intre oameni.
Voi spuneti ca Petru nu si-a parasit sotia. Unde ati citit asta nu stiu.
In cartea pe care o citesc eu nu scrie
Sophia, tu citesti macar cu atentie raspunsurile de pe aici?
In cartea ta n-o scrie, dar in Biblie scrie. Biblia este totusi sursa principala pentru credinta crestina, nu? Ti-am dat mai sus locul exact unde scrie de sotia sfantului petru, ca o lua cu el, in calatorii.
1 Corinteni 9, 5
Te-ai uitat acolo?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.11.2009, 17:53:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Fani
1. da, citesc cu atentie mesajele voastre
2. Daca scrie in Biblie de ce nu scrie si Vietile Sfintilor Apostoli? Este tiparita cu binecuvantarea episcopului Galaction.
Si aici in forum mi-a fost recomandata, sau pe o pagina similara pe unde am mai cercetat in internet.
3. Da, m-am uita in cartea ceea a Sf.Damaschin, pe linkul dat de sherlock_holmes mai sus.
Dar nu are legatura cu intrebarile mele.
Cu presupusul si ghicitul ma refeream la voi, dar si in general la oameni.
Tu nu vezi cat ne este de neclar totul, cum ne afundam in ne-stiinta si nelamuriri?
In fine, nu mai intreb.N-are rost.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.11.2009, 18:25:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unde ati citit asta nu stiu.
In cartea pe care o citesc eu nu scrie
SOPHIA!!! Vad ca nu ai citit macar o litera din ce am scris eu. Bun, nu oi fi mare teolog, dar totusi....

Citeste, te rog, mai intai Sfanta Scriptura, sau macar Noul Testament, dupa aia citeste alte chestii. Of! Nu intelegi ca ce citesti te induce in eroare? Ce daca are binecuvantarea nu stiu care episcop. Sfanta Scriptura e binecuvantata de Insusi Dumnezeu. Pacat ca in ortodoxie nu se pune mare accent pe citirea si cunoasterea Sf Scripturi, in schimb care mai de care se gaseste sa citeasca tot felul de lecturi obscure.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2009, 00:35:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ Fani
1. da, citesc cu atentie mesajele voastre
2. Daca scrie in Biblie de ce nu scrie si Vietile Sfintilor Apostoli? Este tiparita cu binecuvantarea episcopului Galaction.
Si aici in forum mi-a fost recomandata, sau pe o pagina similara pe unde am mai cercetat in internet.
Biblia este baza credintei, alte carti trebuie citite cum grano salis; cu simt critic, si cercetand si traditia bisericii, care se reflecta in Biblie si in rest.
Cartea pe care o citesti o fi o bibliografie romantata a apostolilor, si autorul ei dintr-un motiv sau altul a ales sa ignore spusele sfantului Pavel despre sfantul Petru.
Poate ca motivul este tocmai cel care te deranjeaza pe tine, o anumita accentuare a monahismului si desconsiderare a cununiei, insa ele nu sunt crestine, sunt o deformare impotriva careia trebuie sa luptam.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Da, m-am uita in cartea ceea a Sf.Damaschin, pe linkul dat de sherlock_holmes mai sus.
Dar nu are legatura cu intrebarile mele.
Cu presupusul si ghicitul ma refeream la voi, dar si in general la oameni.
Tu nu vezi cat ne este de neclar totul, cum ne afundam in ne-stiinta si nelamuriri?
Este misterios, poate, dar asa de neclar nu mi se pare.
Este o taina cum anume dumnezeirea si umanitatea sunt in Hristos fiecare intregi, neamestecate si neseparate (cum spune sinodul din Calcedon). Dar anumite lucruri se stiu, si pe baza lor se poate specula despre intrebarea ta, de ce Iisus nu a fost casatorit.

Uite, sa-ti spun ceva care poate sa te mangaie: din cate am inteles eu, sf Ioan Damaschinul spune ca pentru a avea o 'omenitate' completa, adica pentru a fi om adevarat si intreg, nu este nevoie neaparat sa poti avea copii. Deci un om infertil este tot atat de om ca si un om fertil. Dupa el, Hristos era infertil!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In fine, nu mai intreb.N-are rost.
Nu te supara si tu acuma. Am scris pe graba mesajul dinainte. Are intotdeauna rost sa intrebi, da eu am fost cam nerabdatoare cu tine pentru ca pari ca intrebi, dar nu stai sa cantaresti bine raspunsurile, sa le rumegi, si zici repede: nu inteleg nimic, m-ati zapacit complect. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2009, 03:09:42
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Noesia, in ortodoxie se pune mare accent pe citirea si cunoasterea Sfintei Scripturi. Uite de ex parintele Teofil recomanda citirea a catorva capitole din Biblie in fiecare zi.
Ceea ce nu ne este de folos si nu ne este ingaduit este sa interpretam Biblia dupa cum ne taie pe noi capul asa cum fac protestantii, de aceea atunci cand avem nelamuriri intrebam un preot ca sa ne lamureasca. Insa de citit Sfanta Scriptura este recomandat.

Sophia, incerca sa citesti intai Biblia. Dar nu o citi ca pe o poveste cu rol informativ (asa cum citesti carte asta de acum), ci atunci cand citesti Biblia gandeste-te tot timpul ca este cuvantul Lui Dumnezeu. Lasa orice alta carte cum e asta cu vietile Apostolilor deoparte deocamdata pt ca dupa ce vei citi Biblia multe lucruri iti vor fi clare si probabil ca mute din framantarile tale o sa dispara de la sine. Poate ca e o idee buna sa cauti Biblia editia jubiliara a Sfantului Sinod, cea redactata si comentata de IPS Bartolomeu Anania, pentru ca contine exlicatii ample si astfel vei intelege cel mai mult in situatia in care tu nu ai preot ortodox acolo unde locuiesti, care sa-ti explice intelesul unde nu intelegi.

Last edited by adam000; 21.11.2009 at 03:51:41.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2009, 20:27:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit Noul Testament si o parte din cel Vechi (cat am putut).
Cartea asta o citesc acum pentru ca vroiam sa aflu vietile apostolilor, cine erau inainte de a deveni apostoli si cum au ajuns apostoli, cum s-au sfarsit, etc.
In Biblie scrie ce cam ce au facut.
Ceea ce ma deranjeaza este aceasta multititudine de interpretari, si nu stii care este aia corecta.
Sf. Ion Damaschinul al vostru, a ajuns la anumite concluzii. Ca era Iisus infertil nu stim.
Ca era om. In mare parte da, era. Mai mult este presupunere.
Partea cu casatoria si copiii nu i-a fost data de la Tatal, pentru ca nu avea asa rost in ceea ce avea el de facut si pentru ca misiunea lui ca om s-a incheiat mult prea devreme (pentru un om normal, care la 33 ani abia incepe sa traiasca cu adevarat).
Am spus ca nu mai intreb, pentru ca nu are rost. Raspunsuri ca lumea nu voi primi. Mi le dau eu asa cum pot si gata.

@Fani - Nu m-am suparat pe tine.
Este greseala mea de a pune astfel de intrebari si neputinta mea de a intelege credinta si persoanele ei separat de om. Vad in toate omul si ale lui si nu pot altfel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri Biblie/Religie Raziel Generalitati 98 04.06.2011 22:15:50
Nelamuriri Higinia Generalitati 23 06.05.2010 00:14:57
nelamuriri mariamary Generalitati 4 23.01.2010 11:04:24
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Despre Taine ierom_petru Botezul 1 20.01.2007 13:48:26