Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2010, 13:24:16
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "12" de mikhalkov

cel mai profund duhovnicesc film pe care l-am vazut vreodata....mi-a placut mult de tot si "Calauza" lui Tarkovsky si "Ostrov" dar asta le intrece pe amandoua....subtitrarea de pe titrari.ro pt varianta de 2.05 G mi s-a parut suspecta dar am gasit una buna pe subs.ro pt aceiasi varianta....

http://subs.ro/cautare/name/12/2 (e mai in josul paginii)
http://www.torrentreactor.net/torren...-language-only)

poate daca reusiti sa il vedeti reveniti pe thread sa imi spuneti cum vi s-a parut....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2010, 17:00:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

E vorba de „12” a lui Nikita Mikhalkov din 2007? Dacă da atunci nu știu ce fel de film duhovnicesc e dacă nu se vorbește deloc despre Dumnezeu sau despre Iisus Hristos.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2010, 20:46:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da...la el ma refeream....Hristos este actorul principal in filmul asta...

Last edited by VladCat; 15.11.2010 at 00:50:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2010, 04:32:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
da...la el ma refeream....Hristos este actorul principal in filmul asta...
Asa este, la fel cum si in Calauza, tot Hristos este personajul principal, desi ....nu se vorbeste despre el :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2010, 17:08:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa este, la fel cum si in Calauza, tot Hristos este personajul principal, desi ....nu se vorbeste despre el :)
dap :)...desi in Calauza, asa simbolic cum e realizat, la un moment dat se vorbeste si explicit de Hristos...citeaza scriitorul niste pasaje din Evanghelie cred...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2010, 17:21:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
dap :)...desi in Calauza, asa simbolic cum e realizat, la un moment dat se vorbeste si explicit de Hristos...citeaza scriitorul niste pasaje din Evanghelie cred...
Vlad, unde se pote gasi filmul 12 cu subtitrare in romana? cu torentele este mai greu...
este deja tradus pe vre-un blog ceva?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2010, 22:22:42
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vlad, unde se pote gasi filmul 12 cu subtitrare in romana? cu torentele este mai greu...
este deja tradus pe vre-un blog ceva?
eu nu stiu decat de torrente....dar daca vrei pot sa il urc eu pe transfer.ro ...fiind site romanesc se descarca si usor si nici nu trebuie sa ai instalat vreun progam sau ceva...trimite-mi la adresa din profil mailul tau sau da-mi add pe mess...maine inainte sa plec las calculatorul deschis si seara iti dau linkul de unde sa il descarci.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2010, 00:07:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
eu nu stiu decat de torrente....dar daca vrei pot sa il urc eu pe transfer.ro ...fiind site romanesc se descarca si usor si nici nu trebuie sa ai instalat vreun progam sau ceva...trimite-mi la adresa din profil mailul tau sau da-mi add pe mess...maine inainte sa plec las calculatorul deschis si seara iti dau linkul de unde sa il descarci.
multumesc mult
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2010, 22:25:14
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

"...caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar."
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2010, 22:43:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
"...caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar."
Mda, dreptatea si ADEVARUL nu se afla intr-un singur loc si nu il detine DOAR un anumit grup autointitulat "detinatorii adevarului" ci este raspindit in toate directiile.

Dreptate SE FACE cind privim SI cu inima din tot felul de perspective care mai de care mai interesante si mai profunde si zguduitoare.

Un film facut cu multa barbatie si curaj!


Hristos chiar se poate spune ca a murit in zadar daca credem ca adevarul il detin numai un grup de oameni...iar povestile si miturile celor citeva miliarde de "outsideri" sunt egale cu zero!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42