Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 09:01:29
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit stiu ca nu e bine,dar...

Mi-as dori sa pot fi rau macar odata!Nu ca as fi viitorul nume pe lista de canonizari,dar nu mai stiu cum sa fac:Am un caine si de fiecare data cand il scot afara,aproape de fiecare data se gaseste cate cineva care sare cu gura pe mine ca de ce isi face nevoile pe unde ii vine pe afara!Si e valabil peste tot,oriunde l-as duce,nu doar intr-un anumit loc!Si,dupa ce ca fac treaba asta,si nu e usor,ei vorbesc foarte urat cu mine,striga,se uita urat,de parca al lor este tot Pamantul!Nu exagerez,stau intr-un oras cu blocuri si nu e un parc aproape.Eu nu sunt genul care sa dea replici si sa se certe.Asa ca tac,le suport rautatea si apoi acasa ma afecteaza si ma enervez pe ei si tot mie imi fac rau!!...Deci jur,odata macar asa simt ca imi doresc sa imi vina in minte anumite combinatii de cuvinte pe care sa le pot concretiza intr-o replica care sa fie incarcata de atata rautate,incat sa le inchid gura si,socati de ce am putut sa spun,sa taca si sa nu mai ma atace verbal! Asa mi-am dorit...poate nu e bine,doar ca ei se poarta si vorbesc urat,iar eu stau cam prost cu vorbele!Si e nedrept comportamentul lor,ca nu am bani de vila cu o curte imensa,si stau la bloc si eu....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 11:04:37
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Mi-as dori sa pot fi rau macar odata!Nu ca as fi viitorul nume pe lista de canonizari,dar nu mai stiu cum sa fac:Am un caine si de fiecare data cand il scot afara,aproape de fiecare data se gaseste cate cineva care sare cu gura pe mine ca de ce isi face nevoile pe unde ii vine pe afara!Si e valabil peste tot,oriunde l-as duce,nu doar intr-un anumit loc!Si,dupa ce ca fac treaba asta,si nu e usor,ei vorbesc foarte urat cu mine,striga,se uita urat,de parca al lor este tot Pamantul!Nu exagerez,stau intr-un oras cu blocuri si nu e un parc aproape.Eu nu sunt genul care sa dea replici si sa se certe.Asa ca tac,le suport rautatea si apoi acasa ma afecteaza si ma enervez pe ei si tot mie imi fac rau!!...Deci jur,odata macar asa simt ca imi doresc sa imi vina in minte anumite combinatii de cuvinte pe care sa le pot concretiza intr-o replica care sa fie incarcata de atata rautate,incat sa le inchid gura si,socati de ce am putut sa spun,sa taca si sa nu mai ma atace verbal! Asa mi-am dorit...poate nu e bine,doar ca ei se poarta si vorbesc urat,iar eu stau cam prost cu vorbele!Si e nedrept comportamentul lor,ca nu am bani de vila cu o curte imensa,si stau la bloc si eu....
Te înțeleg perfect. Și eu am doi câini și îi iubesc enorm, m-aș lupta cu oricine pentru ei. Însă îi înțeleg și pe ei, că nu e plăcut să locuiești la oraș (unde se presupune că e un nivel de civilizație mai mare) și să calci în rahat de câine când ieși în sandale sau șlapi (că tot e vară) până la magazinul din colț. În ce oraș locuiești? În orașele mari există locuri special amenajate pentru plimbat câini, unde nu va avea nimeni nimic de-ți reproșat. Dacă chiar nu ai niciun astfel de loc sau măcar un parc pe-aproape, achiziționează-ți acele pungi speciale în care să strângi mizeria și să o arunci într-un tomberon. Sau dresează-ți câinele să facă mereu în același loc, unde așezi în prealabil un ziar sau ceva, pe care apoi îl arunci. Nu trebuie să fii "rău", lasă că sunt destui oameni răi pe lumea asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 11:25:24
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atata zarva pentru nimic.
Dar nu era legea aia ca atunci cand iti scoti cainele la plimbare sa fi si "inarmat" cu o lopatica si o pungulita ? Urmareste-l si aduna-i excrementele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 16:46:41
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Atata zarva pentru nimic.
Dar nu era legea aia ca atunci cand iti scoti cainele la plimbare sa fi si "inarmat" cu o lopatica si o pungulita ? Urmareste-l si aduna-i excrementele.
tare asta :))
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 17:45:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Colegii mei de forum au dreptate: ai la tine pungulitzele cu care sa strangi.Mergi oricum cu el in zona mai putin aglomerate,iar daca totusi cineva iti spune ceva ii arati pungile si ii spui ca strangi dupa,deci nu are cu ce sa deranjeze.
Stiu ce inseamna viata la bloc cand ai un animal de companie.Cainele meu este foarte bland si cu toate acestea aveam o vecina care se isteriza si doar daca trecea la trei metri distanta de ea in lesa si imi arunca toate blestemele din lume in cap,ameninta ca arunca cu apa oparita etc.Cele mai indignate erau taman distinsele doamne care spargeau coji de seminte pe treptele blocului lasand in urma o mizerie de nedescris.
Dar astia sunt oamenii,incearca sa ii respecti ca si colocatari,sa deranjezi cat mai putin pe cei din jur,iar in rest detasare cat cuprinde pentru ca daca ar fi sa punem la suflet tot ce zice unul si altul ne-am imbolnavi de inima rea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2011, 18:01:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai in tarile unde exista un comportament civilizat, s-a ajuns acolo prin prisma amenzilor usturatoare, in orasele mari nu este nici o problema sa scoti cainile pe strada, dar cu lopatica si punguta la tine, daca nu le ai sau le ai si nu le folosesti cand e cazul, ai in schimb parte de amenda usturatoare de care vorbeam.

Nu este normal ca ei sa tipe la tine dar nici nu este normal sa-ti lasi cainile sa-si faca nevoile peste tot pe unde apuca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2011, 19:07:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ce bine ca exista forum ortodox.ro ,unde putem sa aflam maniere ,putem sa vb cancanuri si sa comentam stiri TV!!!
L-as ruga pe victortiti sa mai deschida un thread sau doua cu diete pt caini,angoasa pisicilor de apartament sau... misterul zgomotelor din tevile de apa!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2011, 19:23:11
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce bine ca exista forum ortodox.ro ,unde putem sa aflam maniere ,putem sa vb cancanuri si sa comentam stiri TV!!!
L-as ruga pe victortiti sa mai deschida un thread sau doua cu diete pt caini,angoasa pisicilor de apartament sau... misterul zgomotelor din tevile de apa!!!
:)) Ești pe val, Yasmina!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2011, 19:28:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce bine ca exista forum ortodox.ro ,unde putem sa aflam maniere ,putem sa vb cancanuri si sa comentam stiri TV!!!
L-as ruga pe victortiti sa mai deschida un thread sau doua cu diete pt caini,angoasa pisicilor de apartament sau... misterul zgomotelor din tevile de apa!!!
I like it! La care aș mai adăuga misterul cozilor de mătură și găurilor din macaroane. Oare de ce are macaroana o gaură sau două? Și de ce spaghetele nu au? Și de ce macaronarii nu mănâncă numai macaroane?

Lăsând gluma la o parte, într-adevăr, a discuta discuții e și asta o discuție. Și unora ne place, ce să-i faci, nu prea avem probleme existențiale, nu prea avem probleme cu întreținerea, nu prea avem probleme cu viața, toate sunt OK, hai să vorbim despre bietele necuvântătoare, câinii, cei mai buni prieteni ai omului că din lipsă de creștinism, nu ne prea iubim semenii, și atunci, hai, să cheltuim, vreo două - trei venituri lunare din an să întreținem bietele animale bune la mușcat / mâncat oameni. Sau chiar nu se cunoaște ce pot să facă aceste magnifice patrupede? Cunosc cazuri de oameni - deja - neoameni după contactul cu ele.

Și o remarcă: rolul și rostul animalelor nu e de a fi substitut al lipsei de copii sau a incapacității de a-ți iubi semenii! Dar se pare că unii se pregătesc pentru întâlniri de gradul III și nu prea ar vrea să dea seamă cândva că nu au iubit niște specimene din vreo specie cu posibile circumvoluțiuni pe creier care put a inteligență!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2011, 19:42:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
I like it! La care aș mai adăuga misterul cozilor de mătură și găurilor din macaroane. Oare de ce are macaroana o gaură sau două? Și de ce spaghetele nu au? Și de ce macaronarii nu mănâncă numai macaroane?

Lăsând gluma la o parte, într-adevăr, a discuta discuții e și asta o discuție. Și unora ne place, ce să-i faci, nu prea avem probleme existențiale, nu prea avem probleme cu întreținerea, nu prea avem probleme cu viața, toate sunt OK, hai să vorbim despre bietele necuvântătoare, câinii, cei mai buni prieteni ai omului că din lipsă de creștinism, nu ne prea iubim semenii, și atunci, hai, să cheltuim, vreo două - trei venituri lunare din an să întreținem bietele animale bune la mușcat / mâncat oameni. Sau chiar nu se cunoaște ce pot să facă aceste magnifice patrupede? Cunosc cazuri de oameni - deja - neoameni după contactul cu ele.

Și o remarcă: rolul și rostul animalelor nu e de a fi substitut al lipsei de copii sau a incapacității de a-ți iubi semenii! Dar se pare că unii se pregătesc pentru întâlniri de gradul III și nu prea ar vrea să dea seamă cândva că nu au iubit niște specimene din vreo specie cu posibile circumvoluțiuni pe creier care put a inteligență!
Sa stii ca si religia poate fi un paravan destul de bun pentru cei care isi ascund lipsa de iubire fata de oameni...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 21:25:39
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15
vreau sa stiu silvimiha Pocainta 4 24.05.2007 23:17:52