Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.11.2011, 01:01:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De exemplu,Sfanta Fecioara a fost predestinata sa fie fericita mama a lui Iisus.Profetii au fost predestinati sa fie profeti.Vezi si Sf.Ioan Botezatorul.
Se pare ca pe alocuri intalnim predestinare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.11.2011, 01:26:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O istorioara draguta:
Un pelerin, trecand in drumul sau pe langa un ogor, vazu un taran care semana pamantul. Oprindu-se si intrand in vorba cu taranul, spre a se mai odihni de osteneala drumului, pelerinul ajunse sa vorbeasca cu acesta chestiuni sufletesti. Vorbind ei despre Dumnezeu si despre om, despre prestiinta lui Dumnezeu si despre munca omului spre mantuire, taranul spuse:

- Daca Dumnezeu a prevazut ca eu ma voi mantui, cu siguranta asa va fi, ori ca fac bine, ori ca fac rau, iar daca El a prevazut ca voi fi osandit la chinuri vesnice, voi fi osandit, chiar daca voi face bine, chiar daca voi face rau.

Pelerinul, ascultand cu mahnire pe taran si vazand cele ce acela lucra pe pamant, ii spuse:

- Daca Dumnezeu a prevazut ca aici se va face grau, de ce mai semeni, pentru ca ori de semeni, ori de nu semeni, aici se va face grau, si toata munca ta e deci degeaba ?!

Nu! Nu exista predestinare in BO!
Sfintii, in frunte cu Maica Domnului, au avut posibilitatea sa aleaga daca sa urmeze sau nu calea care le statea inainte.

Pentru intiatorul topicului: asta cu boala mi se pare o dovada teribila de necredinta. Pai atunci la ce a mai lasat Dumnezeu Sfantul Maslu? De ce a mai lasat diferitele leacuri? La ce bun mai sunt doctorii? La ce bun mai sunt rugaciunile?! Stii ce cred eu: asta nu se cheama lasare in voia Domnului, ci lasitate si frica de cruce.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.11.2011, 01:56:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am inteles glykys,mie mi-a scapat smerenia alesilor nu am identificat-o niciunde in marele lor rol.
Dar desigur,puteau si ei ca si Adam sa faca exact contrariul celor cerute sau puteau sa fuga de o raspundere atat de mare...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.11.2011, 06:38:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De exemplu,Sfanta Fecioara a fost predestinata sa fie fericita mama a lui Iisus.Profetii au fost predestinati sa fie profeti.Vezi si Sf.Ioan Botezatorul.
Se pare ca pe alocuri intalnim predestinare.
Una este a spune că Dumnezeu are un plan cu fiecare, că urmărește ceva cu noi încă dinainte de zămislirea noastră, iar alta este a spune că Dumnezeu ne-ar predestina înspre rai sau iad.

Prin urmare, una este a spune că Sfânta Fecioară a fost aleasă ca să fie fericita mamă a lui Isus încă de la Cădere, alta este a susține că ea nu a manifestat niciun exercițiu de libertate atunci când a spus "Fie mie după voia ta !".

La fel este și în cazul profeților. Un profet poate fi inclus într-un plan al lui Dumnezeu de a converti păcătoșii din Ninive. El poate primi cu bucurie și supunere acest plan, sau se poate îndrepta în direcție potrivnică, caz în care primește mai întâi un cartonaș galben pedagogic, fiind înghițit de lighioanele mării și stând acolo trei zile. Dacă se trezește și îi cad solzii de pe ochi, poate primi a doua șansă fiindcă Dumnezeu este bun. Dacă nu se trezește și persistă în punerea de-a curmezișul lui Dumnezeu, l-ar putea înghiți pământul o eternitate întreagă, fiindcă Dumnezeu este drept.

Tot așa este și cu noi. Dumnezeu este dulgher. El are în vedere să construiască cu noi și ne cheamă spre a fi cofraje ale Spiritului Său. Putem să primim, participând, ca structuri vii, la construcția Ierusalimului care va fi, ori putem să nu primim, participând la combustia perpetuă. Asta e altceva decât a susține că, de la început, El ne privește ca pe lemne: pe unii, ca să fie grinzi ale Sale, pe alții ca să alimenteze flăcările infernale. Când tânărul L-a întrebat pe Învățător ce să facă pentru a se mântui, nu îmi aduc aminte să fi primit răspunsul: "Fiule, nimic nu este de făcut!". Ci parcă primise o rețetă. Ceva despre comandamente, apoi o invitație de a-și lua crucea lui și de a-L urma.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.11.2011, 09:51:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Multumesc mult!
cu drag...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.11.2011, 09:52:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O istorioara draguta:
Un pelerin, trecand in drumul sau pe langa un ogor, vazu un taran care semana pamantul. Oprindu-se si intrand in vorba cu taranul, spre a se mai odihni de osteneala drumului, pelerinul ajunse sa vorbeasca cu acesta chestiuni sufletesti. Vorbind ei despre Dumnezeu si despre om, despre prestiinta lui Dumnezeu si despre munca omului spre mantuire, taranul spuse:

- Daca Dumnezeu a prevazut ca eu ma voi mantui, cu siguranta asa va fi, ori ca fac bine, ori ca fac rau, iar daca El a prevazut ca voi fi osandit la chinuri vesnice, voi fi osandit, chiar daca voi face bine, chiar daca voi face rau.

Pelerinul, ascultand cu mahnire pe taran si vazand cele ce acela lucra pe pamant, ii spuse:

- Daca Dumnezeu a prevazut ca aici se va face grau, de ce mai semeni, pentru ca ori de semeni, ori de nu semeni, aici se va face grau, si toata munca ta e deci degeaba ?!

Nu! Nu exista predestinare in BO!
Sfintii, in frunte cu Maica Domnului, au avut posibilitatea sa aleaga daca sa urmeze sau nu calea care le statea inainte.
Foarte frumos exemplu. O sa il tin minte!:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.11.2011, 14:41:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De exemplu,Sfanta Fecioara a fost predestinata sa fie fericita mama a lui Iisus.Profetii au fost predestinati sa fie profeti.Vezi si Sf.Ioan Botezatorul.
Se pare ca pe alocuri intalnim predestinare.
Exista prestiinta si planul lui Dumnezeu, singura care nu exista este predestinarea. Sunt mai multe articole despre acest subiect chiar pe site, de exemplu: http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69878.html
Dumnezeu stie ce se va intampla si nimic nu se intampla fara voia sau ingaduinta Sa. Cele bune se fac cu voia Sa, iar cele rele sunt ingaduite, inclusiv ce face ingerul cazut.
Fiintele inteligente (ingerii si oamenii) sunt facuti dupa chipul lui Dumnezeu, deci au vointa, ratiune, liber arbitru, etc.
Jean Calvin era filozof, probabil nu a inteles exact partea cu prestiinta si a interpretat-o in termenii gandirii sale.
De exemplu nimeni nu s-a putut mantui pana sa primim harul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.11.2011, 14:51:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur, omilii despre soarta si providenta. Cuvantul II http://www.ioanguradeaur.ro/441/cuva...si-providenta/
"Dar ce-am putea spune de cei care acum, pe vremea harului, a celor ce sunt cu adevărat a unei atât de mari cunoștințe despre Dumnezeu, n-ar vorbi de rău pe tatăl sau pe mama lor, ci pe Însuși Dumnezeul tuturor?
Sunt cei care aduc împotriva înțelepciunii proniei lui Dumnezeu neorânduiala și necesitatea soartei! Deloc nu-i de mirare că suferă de boala aceasta păgânii, cei care cad în admirare și slujesc lemnelor și pietrelor; dar grozăvia cea mai mare, vrednică într-adevăr de lacrimi și plânsete multe, e aceea că sunt trași ca de un șuvoi spre tulburare – gândul și nebunia aceea, cei ce s-au învrednicit să scape de rătăcirea și slujirea idolească și să cunoască pe Dumnezeul tuturor, pe Dumnezeul Cel adevărat, cu adevărat Dumnezeu.
Lucru de mirare foarte este când gândesc așa oameni care spun că se închină lui Hristos, care au fost învredniciți de Taine atât de mari, care-au luat parte la învățături nespuse și la înțelepciunea ce ne-a fost din ceruri dată, oameni care, după ce au primit de la Dumnezeu atâta cinste, se aruncă singuri în prăpastie de bună voia lor, care îndepărtează de la ei, cu multă neghiobie, libertatea pe care Dumnezeu le-a dăruit-o, care vin singuri la robie prea cumplită și născocesc cu gândurile lor o stăpânire tiranică foarte, dar înșelătoare, aruncând din suflet orice nădejde bună și încercând să curme tăria celor ce se străduiesc pentru virtute.

Pentru aceasta diavolul a născocit asemenea otravă și licorile cele aducătoare de moarte ale învățăturii despre soartă, pentru ca să aducă pe negândite, după cum am spus, toată învățătura lui, ca să ne arate deșartă toată gândirea noastră, fără temei toată credința noastră, ca să convingă pe oameni să aibă gânduri rele despre Dumnezeu.
Nu poate, nu poate dobândi cerul acela care crede-n soartă, dar, mai bine spus, unul ca acesta nu poate scăpa de iad și de pedeapsă. Credința în soartă ne poruncește să ne împotrivim învățăturilor lui Dumnezeu, Care spune: Și de veți vrea și Mă veți asculta, bunătățile pământului veți mânca. Dar dacă nu veți vrea și nici nu Mă veți asculta, de sabie veți fi mâncați; căci gura Domnului a grăit acestea!
Ai văzut cum grăiește Dumnezeu și ce legi așează? Ascultă și cum vorbește soarta și ce legi potrivnice aduce, și astfel cunoaște că cele dintâi sunt spuse de Duhul dumnezeiesc, iar cele de pe urmă, de vicleanul demon, de fiara cea neîmblânzită. Dumnezeu spune: “De vreți vrea” și “De nu veți vrea”, prin aceste cuvinte făcându-ne pe noi stăpânii faptelor noastre bune sau rele, stăpânii voinței noastre."
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.11.2011, 16:32:58
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De exemplu,Sfanta Fecioara a fost predestinata sa fie fericita mama a lui Iisus.Profetii au fost predestinati sa fie profeti.Vezi si Sf.Ioan Botezatorul.Se pare ca pe alocuri intalnim predestinare.
Trebuie sa va fac o marturisire.Sunt uimit,este putin spus,de interesul pe care l-am gasit in ortodoxism,concretizat fie si sub foma polemica,cu privire la predestinare.Cred ca la noi,procentual vorbind,nu se discuta nici 10% din cat am vazut ca se discuta pe aici,sau prin alte locatii.Nu reusesc efectiv sa inteleg acest interes accentuat pentru o doctrina care la noi este derivata si nu principala.Odata am cunoscut un simpatic credincios(nu zic confesiunea)care cand a auzit ca sunt calvin s-a uitat la mine efectiv terifiat si mi-a spus ,,Dvs sunteti cei cu predestinarea!".I-am zambit fericit si i-am spus ,,Nope,eu sunt ala cu suveranitatea absoluta a lui Dumnezeu".Brusc s-a relaxat si m-a privit iarasi amical,desi nu ar fi avut motive la ce i-am spus :).Insa replica lui sincera m-a facut sa inteleg optica prin care privea problema.Sa va explic,este simplu.

Eu sunt calvin.Nu stiu daca sunt predestinat sau nu spre Rai.Pot sa astept un semn in acest sens,sa pun deja mainile pe piept sau sa merg inainte punand in prctica credinta noastra si sa vad la final.Ceea ce fac nu garanteaza ca ma voi mantui.Ceea ce fac este consecinta alegerii sau trecerii mele cu vederea de catre Dumnezeu.Eu pot sa am o falsa impresie ca as fi ales si de fapt sa nu fiu.Deci tot ce fac poate fi inutil.Am intalnit des asemenea cazuri mai ales la cei care crezand ca sunt deja mantuiti cred ca asta inseamna ca nu mai conteaza cum traiesti.Este exact semnul opus la asa ceva,sau dovada ca ceea ce crezi nu este ceea ce s-a decis.La final raspunsul care le va provoca o mare surpriza.

Dvs sunteti ortodoxa.Ca sa va mantuiti trebuie sa credeti intr-un anumit fel,sa participati la anumite servicii religioase,sa traiti intr-un anumit mod.Toate acestea,teoretic,va vor duce-n Rai.Practic nu este sigur,nu am intalnit un ortodox care sa fie sigur de mantuirea lui.La final poti constata ca tot ce ai facut a fost inutil deoarece nu a fost deloc asa de bine cum credeai tu ci poate ai avut dar impresia ca este bine.Credeai ca esi credincios,cu o traire transformata,dar de fapt tot mort in pacate erai.Cunosc numeroase cazuri de oameni cu icoane in casa,care isi fac cruce cand trec pe langa biserici,participa la parstase,sunt chiar extrem de atenti cu acest gen de ritualuri,se impartasesc,dar acasa isi bat sotia,beau banii copilului,fura la servici,merg la curve,etc.Si asta nu de ieri de azi.Probabil se spovedesc nesincer si isi duc duhovnicu-n eroare.Asa cum spuneam ei cred ca sunt credinciosi,dar au mari sanse sa ajunga-n iad.Un exemplu elocvent il puteti remarca mai nou de Craciun sau de Pasti la biserica.Am fost si eu acum ceva timp,cu o familie si am remarcat pe langa credinciosi care incercau disperat sa isi adune mintea-n rugaciune pe multi tineri care fumau pe afara,se vorbea la telefon,se comenta intre credinciosi,ca si cum toti asteptau finalul slujbei pentru a pleca acasa,fericiti ca au participat.Drumul spre Iad este pavat cu intentii bune.

Unul se va duce-n Iad sau Rai strict pe decizia din eternitate a divinitatii iar celalalt doreste sa contribuie si el,in ambele posibilitati :).Redus la esenta minima cam asa arata problema.

O eroare teribila,peste tot am intalnit-o,in toate confesiunile,este ca li-se spune credinciosilor ca ,,trebuie sa participe".Este un termen inselator pt ca multi eludeaza,constient sau nu ,ideea ca participarea presupune traire.Se bazeaza pe ea.Ei doar participa,bifeaza o obligatie,si asta pt ca omul este mereu tentat spre partea facila a abordarii.Le adoarme usor constiinta,atat de vinovata fara o asemenea masca la pret redus.Mai ales in timpurile noastre,cand standardul a scazut atat de mult tocmai din ideea fatala,as spune,ca permisivitatea va trezi dorinta unei mai mari participari.Compromisul odata facut crapatura se va largi,este doar o problema de timp.Comparativ cu timpurile,fie si biblice,cand credinciosii se strangeau impreuna,traiau impreuna credinta acum este o traire individuala care ramine tot asa si in colectivitate,adunarea in aceasta nefiind o dorinta a fiecarui individ ci o obligatie sau un obicei,un ,,must have"al omului religios modern.Niste frumosi si perfecti credinciosi straini intre ei,parti in conflict si singuratate ale aceluiasi corp.Parerea mea,subiectiv,este ca fariseii si-au luat revansa,inca din Faptele Apostolilor se profila in fundal umbra lor amenintatoare.Experti in dogmatica,stapini in pareri corecte,morminte varuite in traire.Si tarand si pe altii in moartea lor frumos impachetata.Intotdeauna cand simt ca sunt pe punctul de a-si deconspira impostura se vor acoperi de pareri corecte,un camunflaj perfect in fata altora,care intimideaza,creeaza iluzia autoritatii perfecte,stiind bine ca lor nu li-se aplica,dar conteaza impresia pe care o fac.Sa fi atat de priceput in ceea ce nu vei trai pare o adevarata arta a infernului in ziua de azi.Totusi participa,ca sa mentii aparentele.A nu se intelege ca generalizez,mai exista si boabe de grau in tone de neghina.

Un pastor spunea in gluma cu privire la predestinare si liber arbitru:Daca vrei sa vezi cum funtioneaza mergi intr-o statie de metro.Exista un tren care trebuie sa vina.El va merge intr-o anumita directie pe care nu o poate schimba,datorita faptului ca liniile au fost construite inainte lui si el pe ele merge,nu are cum sa influenteze destinatia lor finala.Deci toti cei ce se vor sui in el sunt predestinati sa mearga in aceea directie,teoretic.Ca sa faci asta trebuie sa te sui in el si sa ramii in el pana la capat.Daca nu vrei poti cobora la orice statie de pe parcurs.Insa daca ramii in el te va duce doar in directia in care merge el :)

In Biblie veti gasi,nu am facut o statisitica,mai multe exemple de predestinare-n grup decat individuala,ceea ce naste alte discutii cred.Oricum,daca doriti sfatul unui calvinist:nu va mai framintati atat,nici macar Calvin nu s-a framintat atat pe acesta problema :) Traiti-va viata de credinta cum trebuie si Dumnezeu cu judecata,care nu poate fi decat dreapta si plina de dragoste.

Last edited by Scotland The Brave; 22.11.2011 at 17:43:39.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.11.2011, 19:11:38
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
pestisorule, tu de obicei aduci argumente la lucrurile pe care le afirmi...astept si la aceasta afirmatie un argument..... daca un om devine ucigas si isi ucide copilul si sotia, acest lucru a fost predestinat de Dumnezeu???? daca un hot fura banii unui om sarman si acesta nu mai are de mancare, acesta a fost predestinat de Dumnezeu sa faca asta??? daca peste tine da un om beat cu masina, asta e predestinat???? Dumnrzeu l-a imbatat pe acel om si l-a pus la volan???? nu cred... Doamne ajuta!!!
Daca Dumnezeu hotoraste un lucru sigur il va duce la indeplinire..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39