Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.11.2011, 21:22:52
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Preferabil, inteligente.
De ce v-as da eu argumente... De ce cereti argumente de la mine si nu de la altii care probabil ca stiu mai bine acest aspect?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.11.2011, 21:39:25
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit Nasterea si Moartea

Argument ce l-am vazut intr-un film.

Nu alegem sa ne nastem, nu alegem nici timpul in care sa ne nastem, nu alegem nici locul unde sa ne nastem si nici cand murim sau cum o sa murim...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.11.2011, 21:43:24
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

P.S Va spun voua ca si Biserica a crezut in predestinare si nu a fost anatemizat acest concept... In ce fel de predestinare mai exact?Nu stiu... Sunt multe si diferite tipuri de predestinare... Cercetati...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 22.11.2011, 21:43:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
De ce v-as da eu argumente... De ce cereti argumente de la mine si nu de la altii care probabil ca stiu mai bine acest aspect?
pe topicul pe care l-ai infiintat, cel cu filozofia crestina, ne-ai terorizat sa aducem argumente sa sustina orice afirmatie..... dupa cum vezi, Dumnezeu lucreaza si iti demonstreaza ce greseli faceai cand rascoleai fiecare user care iti raspundea pe topic si nu spunea ce vrei tu.... trage singur concluziile, ca doar esti pestisorul de aur, cel care are puterea de a indeplini orice dorinta si care are toata puterea din lume la dispozitia lui... pana si numele pe care l-ai ales demonstreaza cat esti de mandru de tine...... spui ca esti prieten cu Iisus, cu gura, dar in suflet oare ce este???? mai sti ce spuneai despre Iuda.... ai grija sa nu musti din paine si sa treci inspre extrema negativa.... pestisorule.....

PS. am spus pestisorule, pentru ca ai afirmat ca nu mai iei in seama pe cine iti zice asa... era un alint prietenesc..... dar ironia ta.... deci sigur nu iei in seama acest post, pestisorule....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.11.2011, 21:45:07
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Argument ce l-am vazut intr-un film.

Nu alegem sa ne nastem, nu alegem nici timpul in care sa ne nastem, nu alegem nici locul unde sa ne nastem si nici cand murim sau cum o sa murim...
=)))))))))))) dragul meu, filmele nu sunt reale.....
daca eu maine aleg sa ma sinucid, prin spanzurare, eu hotarsc cand mor nu???
parintii mei au hotarat sa faca primul copil in 89, si asa s-a intamplat... ei au ales sa ma nasc.... daca nu vroiau copii nu ma nasteam
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.11.2011, 21:50:03
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit Te pomini ca pana la urma iti place de mine?

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
pe topicul pe care l-ai infiintat, cel cu filozofia crestina, ne-ai terorizat sa aducem argumente sa sustina orice afirmatie..... dupa cum vezi, Dumnezeu lucreaza si iti demonstreaza ce greseli faceai cand rascoleai fiecare user care iti raspundea pe topic si nu spunea ce vrei tu.... trage singur concluziile, ca doar esti pestisorul de aur, cel care are puterea de a indeplini orice dorinta si care are toata puterea din lume la dispozitia lui... pana si numele pe care l-ai ales demonstreaza cat esti de mandru de tine...... spui ca esti prieten cu Iisus, cu gura, dar in suflet oare ce este???? mai sti ce spuneai despre Iuda.... ai grija sa nu musti din paine si sa treci inspre extrema negativa.... pestisorule.....

PS. am spus pestisorule, pentru ca ai afirmat ca nu mai iei in seama pe cine iti zice asa... era un alint prietenesc..... dar ironia ta.... deci sigur nu iei in seama acest post, pestisorule....
Bai baiatule adica tu si Erethorn ziceati lasati-l ca e un prost, un troll , un ratacit nu mai ii raspundeti, nu are rost sa ii spunem, nu vrem sa il convingem si acum va asteptati ca eu sa va dau raspunsuri dupa ce mi-ati omorit topicul?

Uite ca eu sunt mai bun... norocul vostru.. ti-e ti-am raspuns mai in spate..
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.11.2011, 21:54:33
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
=)))))))))))) dragul meu, filmele nu sunt reale.....
daca eu maine aleg sa ma sinucid, prin spanzurare, eu hotarsc cand mor nu???
parintii mei au hotarat sa faca primul copil in 89, si asa s-a intamplat... ei au ales sa ma nasc.... daca nu vroiau copii nu ma nasteam
ei au ales nu tu si cine a ales ca omul unic "tu" sa se nasca in familia alor tai?de ce nu in alta familie din anul 89, sa zicem prin Uzbechistan?

daca tu alegi sa te sinucizi poti sa fracasezi... sunt nenumarate cazuri.. degeaba vrei tu daca nu vrea cel de Sus.. sunt persoane care au avut multiple incercari de suicid si nu le-a reusit.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 22.11.2011, 22:05:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
ei au ales nu tu si cine a ales ca omul unic "tu" sa se nasca in familia alor tai?de ce nu in alta familie din anul 89, sa zicem prin Uzbechistan?

daca tu alegi sa te sinucizi poti sa fracasezi... sunt nenumarate cazuri.. degeaba vrei tu daca nu vrea cel de Sus.. sunt persoane care au avut multiple incercari de suicid si nu le-a reusit.
eu zic sa lasam polemica... o sa se plictiseasca cititorii de contrele noastre.... sa stii ca am avut parte de atatia troli, incat am devenit sceptici cand vedem cate un user cum face ca tine..... tu esti erudit, ai cultura teologica, recunosc, mai multa decat mine.... avem nevoie de un om ca tine pe forum....... eu inchei aceasta disputa prosteasca.... Doamne ajuta, pestisorule....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.11.2011, 22:09:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu inteleg(sau credeam ca inteleg) mantuirea ca si participarea la cel mai temut examen al celei mai vestite universitati-examenul final.Trebuie sa existe participare personala, interes pt renumele universitatii respective insa este nevoie si de participarea lui Dumnezeu in planul tau,exact ca si tutorele care-ti urmareste evolutia.
Acum,fiecare candidat trateaza acest fapt in stilul caracteristic,personal.Unii sunt mai stresati si nu lasa cursurile din mana nici cand merg la baie,altii mai relaxati,mai nepasatori de finalizarea examenului,altii increzatori in mintea lor stralucita care-i va scoate cumva deasupra celorlalti...
Eu acord un mare procentaj participarii personale in mantuire,desi inteleg ca daca nu ai material,vocatie,toata aceasta treaba iti va scapa de sub control.
Nimeni nu stie rezultatul examenului,este un bau-bau...

Dar oare numai intre cei care se prezinta la universitate se va da examenul?Ce se intampla cu cei plini de merite,care nu s-au prezentat?Ii va lasa Dumnezeu deoparte?
De multe ori,semeni ai nostri considera pe cei care frecventeaza biserica oameni aparte,chiar potentiali cetateni ai Raiului...este o eroare,si am observat asta la persoane mai bune de sute de ori decat mine,care nu frecventeaza biserica,nu sunt inconjurati de zeci de obiecte de cult acasa etc
Generozitatea si dragostea acestor oameni m-au umilit foarte tare;ei o au in ADN-ul lor pe cand cei ca mine cauta s-o instaureze cumva,cu forta,cu logica,cu frica...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.11.2011, 22:10:35
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
eu zic sa lasam polemica... o sa se plictiseasca cititorii de contrele noastre.... sa stii ca am avut parte de atatia troli, incat am devenit sceptici cand vedem cate un user cum face ca tine..... tu esti erudit, ai cultura teologica, recunosc, mai multa decat mine.... avem nevoie de un om ca tine pe forum....... eu inchei aceasta disputa prosteasca.... Doamne ajuta, pestisorule....
:)... Aleluia.. <:-P .. Fa-mi o statuie sau macar dedica-mi un topic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 01:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 02:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 18:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 19:28:39