Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 24.09.2011, 16:13:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
cum o sa fie orice icoana sfintita? sfintirea implica o anumita rugaciune pe care doar preotul are voie sa o spuna.
hai sa te intreb ceva....cand te inchini unei icoane iti pui problema daca e sfintita de preot?
daca ai sti ca o incoana nu este sfintita ai privi-o ca pe un tablou oarecare si nu te-ai inchina?
Reply With Quote
  #622  
Vechi 24.09.2011, 16:19:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Icoana este puțin mai sfântă decât o coală albă, dar e doar un tablou religios. Trebuie sfințită ca să vină sfântul în har, să stea înăuntru.
ma faci sa rad ... "puțin mai sfântă?" ...nu EXISTA asa ceva "putin mai sfant" ...
repet si imi sustin ideea "Icoana este sfanta prin sfatul pe care il reprezinta"
tocmai de curand am facut o icoana si am sarutat-o inainte de a o duce la preot pentru a o tine in altar cateva zile, a spune o rugaciune si a o mirui.

ps: intrebare pe care am mai pus-o...cand te inchini unei icoane iti pui problema daca e sfintita de preot?
daca ai sti ca o incoana nu este sfintita ai privi-o ca pe un tablou oarecare si nu te-ai inchina?

Last edited by ovidiu b.; 24.09.2011 at 16:23:37.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 25.09.2011, 01:13:09
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
hai sa te intreb ceva....cand te inchini unei icoane iti pui problema daca e sfintita de preot?
daca ai sti ca o incoana nu este sfintita ai privi-o ca pe un tablou oarecare si nu te-ai inchina?
bineinteles ca nu ma inchin la orice icoana de la tarabe sau de pe la chioscurile cu suveniruri. Ma inchin doar icoanelor din biserici si celor despre care stiu ca au fost sfintite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #624  
Vechi 21.11.2011, 14:59:03
gomtoo gomtoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Mesaje: 5
Implicit Ne ratacim necunoscand Scripturile

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu
"Dacă folosea pâine dospită în acele zile de interdicție, era pasibil să fie ucis cu pietre ca un călcător al legii și blasfemiator al "Sfintelor Taine" pascale. Tu nu înțelegi că nu găseai fărâmă de pâine dospită în tot Israelul în acele zile? Casele evreiești erau atent măturate să nu rămână fărâmitură de dospitură pe jos, iar tu afirmi că Hristos o avea pe masă!"

Sfanta Scriptura nu se citeste asa pe sarite. Ca apoi ajungem la interpretari eronate.

Daca eram atenti cand citeam si le puneam toate in contextul in care se intamplau evenimentele am fi observat ca in vremea Cinei cele de Taina nu erau zilele de interdictie incepute. Legea lui Moise spune ca Pastele incepe cu sacrificarea si mancarea mielului (mancarea Pastilor) in seara primei zile a Sarbatori Azimilor. Urmau apoi 6 zile de interdictie si a saptea era sarbatoare. Acuma i-a uite ce zice Sf. Ap. Ioan: "Deci L-au adus pe Iisus de la Caiafa la pretoriu; și era dimineață. Și ei n-au intrat în pretoriu, ca să nu se spurce, ci să mănânce Paștile." (Ioan 18,28), de asemenea: "Deci iudeii, fiindcă era vineri, ca să nu rămână trupurile sâmbăta pe cruce, căci era mare ziua sâmbetei aceleia, au rugat pe Pilat să le zdrobească fluierele picioarelor și să-i ridice." (Ioan 19,31). Asadar in momentul in care a fost rastignit Domnul Iisus nu incepuse inca Sarbatoarea Azimilor si nici interdictia. Prin urmare Cina cea de Taina a avut loc joi inainte de saptamana in care se sarbatorea Pastele evreiesc. Asa ca la Cina cea de Taina se putea folosi linistit paine dospita si chiar vin, fara nici un pericol de a calca Legea lui Moise.

Pe de alta parte este foarte clar ca prin faptul ca Domnul Iisus ar fi folosit vin nu ne lasa noua loc ca ne infruptam si noi cat de des poftim, vezi Doamne in "cantitate rezonabila". In primul rand vinul se consuma amestecat cu apa. De aici si acel "bauturi tari" din Vechiul Testament, insemnand bautura neamestecata cu apa. In al doilea rand termenul pentru vin in greaca este OENOS care inesamna si vin si must. Grecii erau mai filosfi: aveau o gramada de nunte si termeni pentru cele abstracte, pentru a exprima o idee, dar pentru cele materiale mult mai putini termeni. As ca nu putem fi intodeauna suta la suta siguri gand s-a baut vin cand tulburel cand must, in general amestecate cu apa, sa nu uitam asta. In al treilea rand aflati ca in antichitate era mai usor sa gasesti must sau tulburel decat vin, tocmai pentru ca nu se cunosteau metode mai avansate de pastrare. Nu uitati ca si vinul se deterioreaza usor prin fermetatie transformandu-se in otet. Si atunci anticii foloseau urmatoarea metoda: se puneau strugurii in amfore, se turna ulei peste, se sigilau si de punau amforele la rece, de obicei in fantani, strugurii pastrandu-se astfel mult mai usor prospeti; cand se dorea consumarea de must sau tulburel sau vin, se scoteau se scurgeau de ulei si se storceau, bineinteles din timp. Cu alte cuvinte must sau tulburel se putea gasi si in luna aprilie.

Noi insa trebuie sa ne incredem in inaintasii nostrii. Daca ei asa pregateau Sf. Euharistie cu paine dospita si vin inseamna ca asa se pregatea inca din vremea Sf. Apostoli si nu are rost sa despicam firu in patru. O dovada in acest sens este si faptul ca inca se toarna apa in vinul din potir inainte de sfintire. Stiu ca explicatia preotilor este ca apa semnifica faptul ca din coasta Domnului a curs sange si apa. Eu cred ca primii crestini erau mai simpli si nu se gandeau la filosofii si lucruri din acestea alambicate. Ei pur si simplu asa aveau obiceiul si noi l-am preluat ca o reminiscenta si i-am dat o interpretare teologica, pentru ca nu mai stim pentru ce se proceda asa. Ori daca am pastrat cu sfintenie detalii din acestea minutioase, chiar fara sa mai stim pentru ce se faceau mai demult, inseamna ca imaginea este una fidela.

Domnul sa va binecuvanteze pe toti!

Last edited by gomtoo; 21.11.2011 at 15:01:25.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 28.03.2012, 10:52:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am spus că Timotei ar fi avut ulcer. Am pus problema că dacă dumneata ai avea ulcer, ar fi catastrofal să bei alcool.
pai in mod sigur Timotei nu avea ulcer si nici macar gastrita! vinul i-ar fi facut rau, ar fi crescut aciditatea stomacala...deci, ce putea avea Timotei? avea probleme de genul ca stomacul lui nu digera bine alimentele si de aici numeroasele lui imbolnaviri, prin urmare ingerarea de bauturi alcoolice era benefica deoarece il ajuta sa digere (la capitolul asta, berea e mai buna decat vinul, dar probabil nu avea bere insa vin cu siguranta)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 18:02:34
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 23:39:35
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 16:15:58
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 09:36:51