Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Vezi rezultatele sondajului: La cine ne ducem sa ne tratam/ajutam?
Preoti 2 8,33%
Medici, psihologi,farmacisti 4 16,67%
Si la unii si la altii, sa conlucreze 17 70,83%
Altii (terapii alternative si alte solutii)-spuneti care 1 4,17%
Votători: 24. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2014, 22:28:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pana la urma nu se inteleg nimic din mesajul tau (@Zaharia).
Nu se intelege parerea ta clara. La cine ar trebui sa mergem?
Amesteci medicul, cu diavolul, cu obligatia sau nu de a merge la control preventiv.
Nu se intelege nimic.

Pe urma nu-ti plac lucrurile clare si te deranjeaza ca incerc si eu si altii in alte imprejurari sa lamuresc/lamurim niste lucruri care se tot plimba aiurea de la unul la altul.
Vad ca deja exista mai multe pareri intr-o anumita directie.

Pe urma spui ca preotii si duhovnicii nu au nevoie de psihologie. Dai si exemple.
Eu iti spun altceva: ei nu stiu psihologie, este adevarat. Nici nu au scoala unii, de teologie ce sa mai vorbim.
Dar sunt unii care stiu sa umble si sa se poarte si sa vorbeasca cu oamenii. In mare parte probabil de la natura, de la caracterul si temperamentul lor.
Altii nu stiu.

Tu tot ii dai de exemplu pe par. Cleopa si Paisie Olaru si mai nu stiu care.
Nu-i cunosc. Chiar il numesti (nu stiu de ce) gheront, pe cel dintai.
Am citit un pic ce este pe net legat de parintele Cleopa si m-am ingrozit.
Pe mine m-ar fi pierdut din ortodoxie imediat si definitiv daca ar fi facut asa cum a facut cu altii: tipa, ii facea criminali si mai stiu eu cum, si sfaturi foarte aspre (de manastire si mai rau).
Am mai spus in nenumarate randuri. Poate ca unii mai tari de fire se duceau la el si il placeau asa.Altii nu.

Eu l-am cunoscut pe parintele Galeriu. Un sfant. L-ai cunoscut direct? Ai stat vreodata sa discuti cu el,s a te rogi cu el? Ai citit ceva scris de el?
Ei afla, ca el este cu totul altfel si avea biserica plina pana in noapte. Si a facut multe pentru multi, concret.
Nu era cu sfaturile absurde si nici nu avea harul vederii inainte (ca par. Arsenia Boca - am inteles el te stia de cum te vedea ce probleme ai si iti spunea si de viitor).
El era cu iubirea. Atat spun.

Si da, noi credinciosii trebuie sa avem si nadejde si credinta in Dumnezeu si sfantii lui. Ei au facut si fac mereu minuni. E nevoie sa ne rugam pentru sanatate si nu este gresit. Daca n-am stii asta, n-am mai fi credinciosi, nu ne-am mai duce la biserica. Ne rugam la Ei si Ii iubim pentru tot ne dau, inclusiv sanatate. De ce este gresit asta?

Repet, nu inteleg ce vrei sa spui, pentru ca tie de fapt totul ti se pare rau, orice drum, orice profesie, orice om. Toti sunt rai.
Nu inteleg exemplul cu acel om, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
Si fiecare se imbolnaveste sau nu. Asta este alta treaba. Ca unii s-au imbolnavit de cancer nu inseamna ca pentru ca erau foarte buni credinciosi.
Le da boala cateodata si la unii mai credinciosi, cateodata la altii necrednicosi. Depinde.
La fel ca si copii. Le da la unii total nepotriviti sa aibe copii si nu le da la altii care ar fi foarte buni parinti. Depinde. Nu sunt reguli fixe.
Numai El stie cui si ce si de ce da sau nu da ceva.
Sora, iarta-ma !
Fiecare in viata lui se lipeste de cite un duhovnic, mai aspru, mai dulce, mai aerian sau mai marin . Nu are importanta f. mare stilul duhovnicului.
Criteriul esential de alegere al unui duhovnic este unul simplu: duhovnicul cel mai bun pt. tine crestine este cel care prin lucrarea lui te odihneste, te linisteste si iti seamana pace in suflet.
Dar a semana pacea in sufletul cuiva nu insemneaza a-l cauta intre cornite si a se lasa duhovnicul condus si sfatuit de penitent. Intotdeauna si in orice imrejurare cornitele nu se mingiie ci se reteaza cu cea mai mare hotarire .
Si in sustinerea acestei pareri(in mod absolut simplu... si nu simplist !)am dat de nenumarate ori exemplul medicului care pt. a inlatura raul din trup chinuie, in aparenta, bolnavul. Raul se scoate tot cu rau, altminteri acesta biruieste pe oricine ! Stind la capatiiul bolnavului in suferinta si mingindu-l pe crestet si vorbindu-i eufemisme si metafore nu vei realiza decit pierderea sigura a pacientului.
Chiar mi-aduc aminte despre parintele Rafail Noica (nu stiu daca acest parinte iti este pe plac sau mai mult ti-ar place maica Tereza, de exemplu ! sau poate Dalai Lama)si despre vremea cind mai spovedea si mireni ca le spunea sau mai bine zis ii avertiza de la inceput : eu te primesc la mine la spovedit daca sti ca faci canon(iar in acest caz canonul nu insemna Ingerelul, Ceresc Tata si trei cruci mari batute pe piept) dar daca sti ca nu faci dute pe la preotii mireni deoarece nu tu imi pui conditii mie ! Tu cauti sa te "vindeci" !
Adica, duhovnicul bun este cel care te ajuta sa sporesti de la perioada la perioada, sa te indrepti , sa dobindesti cu adevarat trairea in Hristos si nici decum cel care te indreptateste pe motiv ca vezi doamne te vei pierde si nu vei mai veni la biserica.
Venitul la biserica si trairea autentica ortodoxa este fix treaba fiecaruia, numai daca vrea . Iar un preot, fie el chiar si mirean, trebuie sa faca distinctia clara, precisa, corecta intre meserie si misiune in slujirea lui.
Spune Evanghelia cum ca credinta vine prin auz. Ori daca tu tot auzi la sfintele slujbe cuvintele apostolilor si ale lui Hristos, ca si ale sfintilor, dar tu nu vrei sa iei seama si nu vrei sa te indrepti si sa o rupi cu pacatul (in fiecare minut altu si in fiecare zi acelasi !) ce astepti crestine, sa fi mingiat pe cornite si sa fi luat cu frumosul ca sa nu-ti deranjezi metabolismul neuronal ?
Si daca, sa zicem, ca toata viata nu vei avea aceasta sansa, sti unde vei ajunge ? Si tot nu te infricoseaza si tot nu te pune in miscare aceasta ultima idee ?
Dar cind esti la doctor in urgenta(tot asa cum suntem si cu sufletul de cele mai multe si mai multe ori) si sti ca ai putea sa si mori, ce faci ? Te dai jos de pe masa si spui : eu plec, mai, pt. ca medicul acesta este cam dur si nu imi place, nu este pe temperamentul meu ?
Desigur ca nu faci asa crestine ! Lucrul acesta nu ti-l permiti decit cu Dumnezeu si slujitorii sai .
Si atunci, chiar nu ne punem mai intii intrebari despre noi ? Cine suntem defapt si ce dorim ?
Nu ! Pt. ca satan nu ne da voie la asa ceva, ci ne invata ca mai intii sa punem conditii celuilalt . De ce ? Vai, dar atit de simplu este ! Pt. ca lumea nu incepe cu noi... lumea obligatiilor si a indatoririlor si a ascultarii si a supunerii si a rabdarii s.a.m.d., ci cu celalalt !

Cit de simplu este !!!
Si daca asta semanam, ce credeti ca vom culege ?!
Ceea ce deja vedem: angoase permanente, neliniste, de pace nici nu mai vorbim, lipsa dragostei, pt. ca de iubire iarasi nici nu mai vorbim, caracterul dificil, temperamentul instabil, lipsa tariei duhovnicesti, absenta trezviei... si cite si mai cite. Toate "margaritare de pret" pe care insa altii le arunca defapt.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.02.2014 at 22:51:15.
  #12  
Vechi 03.02.2014, 00:33:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar bunul simt ce iti spune tie, sophia? Tu cum procedezi in cazuri practice? Cand ai dureri la o masea, te duci la preot sau la dentist?
Vad ca stilul intrebarilor, cu care ne-ai obisnuit, a ramas neschimbat, desi au trecut multi ani de cand tot pui intrebari de acelasi fel pe forum. Chiar nu ai primit nici un raspuns, din care sa desprinzi niste lucruri esentiale, pe care sa ti le insusesti, de te repeti iar si iar?!?
Scuza-ma, dar eu nu cred ca ai asa o dilema, la cine sa mergi, la doctor sau la preot. Un bolnav, cu cutitul la os, se smereste si cauta ajutor de oriunde: mai intai de la medic, apoi de la preot, sau vice versa.
Practic cel mai usor e sa ajungi sa te rog la Dumnezeu mai intai, caci timpul lung de asteptare, pana obtii o ora la medic e mare in vest, depasind cateodata 2-3 luni. Si ce poti face in rastimp? Te rogi!
Dealtfel in viata unui om exista doua feluri de boli in decursul vietii: multe boli de care te vindeci si una singura de care mori.

Dar ca sa dau si eu un raspuns la intrebarile tale (din punctul meu de vedere artificiale):
Pe scurt: Povesteste cineva, ca s-a dus la medicul sau. Acolo a intalnit o calugarita, care ii povesteste acestuia, ca este bolnava si ca medicul oncolog ii spusese ca mai are 6 luni de trait.
Dupa mai bine de 6 luni, aceasta persoana se duse iar la medic si aducandu-si aminte de acea calugarita, il intreba pe medic ce s-a intamplat cu ea. Medicul ii raspunse, ca timpul de trait pe care i-l apreciase ca l-ar avea de trait se scursese, si ca acum traieste din mila lui Dumnezeu.
Ce concluzie tragi tu de aici, sophia? Cine e mai mare: medicul sau Dumnezeu? Practic, cand apelezi la preot, apelezi la mila lui Dumnezeu, caci preotul nu vindeca pe nimeni, nici chiar pe el insusi, ci Dumnezeu!
  #13  
Vechi 03.02.2014, 01:01:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema e pusa stupid, pentru ca in functie de situatie, poti merge ori la unul, ori la altul, ori pe la fiecare.

Sau pe la niciunul: ex. iti curge instalatia si atunci cauti un instalator, nu preot/doctor/farmacist/psiholog.

Si desi sondajul e facut prost din punctul asta de vedere lasa oarecum o portita si pentru normalitate, directie in care, se pare, se indreapta alegerea majoritatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.02.2014 at 01:23:09.
  #14  
Vechi 03.02.2014, 11:25:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Simplu și la obiect.
  #15  
Vechi 03.02.2014, 13:16:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar bunul simt ce iti spune tie, sophia? Tu cum procedezi in cazuri practice? Cand ai dureri la o masea, te duci la preot sau la dentist?
Vad ca stilul intrebarilor, cu care ne-ai obisnuit, a ramas neschimbat, desi au trecut multi ani de cand tot pui intrebari de acelasi fel pe forum. Chiar nu ai primit nici un raspuns, din care sa desprinzi niste lucruri esentiale, pe care sa ti le insusesti, de te repeti iar si iar?!?
Scuza-ma, dar eu nu cred ca ai asa o dilema, la cine sa mergi, la doctor sau la preot. Un bolnav, cu cutitul la os, se smereste si cauta ajutor de oriunde: mai intai de la medic, apoi de la preot, sau vice versa.
Practic cel mai usor e sa ajungi sa te rog la Dumnezeu mai intai, caci timpul lung de asteptare, pana obtii o ora la medic e mare in vest, depasind cateodata 2-3 luni. Si ce poti face in rastimp? Te rogi!
Dealtfel in viata unui om exista doua feluri de boli in decursul vietii: multe boli de care te vindeci si una singura de care mori.

Dar ca sa dau si eu un raspuns la intrebarile tale (din punctul meu de vedere artificiale):
Pe scurt: Povesteste cineva, ca s-a dus la medicul sau. Acolo a intalnit o calugarita, care ii povesteste acestuia, ca este bolnava si ca medicul oncolog ii spusese ca mai are 6 luni de trait.
Dupa mai bine de 6 luni, aceasta persoana se duse iar la medic si aducandu-si aminte de acea calugarita, il intreba pe medic ce s-a intamplat cu ea. Medicul ii raspunse, ca timpul de trait pe care i-l apreciase ca l-ar avea de trait se scursese, si ca acum traieste din mila lui Dumnezeu.
Ce concluzie tragi tu de aici, sophia? Cine e mai mare: medicul sau Dumnezeu? Practic, cand apelezi la preot, apelezi la mila lui Dumnezeu, caci preotul nu vindeca pe nimeni, nici chiar pe el insusi, ci Dumnezeu!
1. Tu ai votat in sondaj?
2. Parerea mea am spus-o in mesajul initial, dar cred ca nu cine nimeni cu atentie (ca de obicei).
Deci eu merg la ambii. Totusi am unele dubii si asta pentru ca vad si alte opinii in jur care deruteaza.
Acest fir si sondaj l-am deschis insa si pentru altii. Am vrut sa lamurim niste lucruri aici.

Exista oameni care nu se duc la medici, la tratamente. Se duc numai la biserica si se roaga. Si obtin si asa macar o ferire de boli, daca nu si vindecare. Credinta muta si muntii din loc, se spune.
Totusi in acest caz ma intreb de ce unii oameni foarte buni in credinta (monahi, preoti) sufera de boli grele. Unde este problema? Caci nu la credinta lor...
Biserica insasi nu accepta anumite sepcialitati medicale, anumite tratamente.
Multi oameni refuza tocmai din acest motiv.

Alti oameni se duc numai la medici. Nu mai explic.

Altii aleg alte feluri de tratamente (naturiste), mai mult sau mai putin acceptate de biserica.

Si am mai pus o intrebare, dar vad ca nimeni nu o ia in serios (in cazul in care o citeste):

Mergem la control preventiv, sau ne incredem in Dumnezeu ca ne fereste de boala.
Voi cum faceti?


Si Anca, sa-ti dau exemple de forum: exista oameni (din care vreo doi medici) care refuza medicina.
A mai fost o discutie legata de tratament pentru o anumita boala femeiasca (ovare polichistice). Au sarit multi in sus ca tratamentul medical nu este bun, desipe multe femei le vindeca, sau macar le ajuta (si pot avea chiar copii). Ei prefera tratament naturist. Dar nimeni n-a dat exemple concrete.

In cazul infertilitatii biserica si multi oameni pe aici se impotrives medicinii, desi sunt atatia copii sanatosi nascuti cu ajutorul medicului. Ei nu, mai bin este sa nu te duci la medic. Si in multe cazuri copilul nu vine nici dupa ani de rugaciuni.

Nu stiu de ce te iei de mine personal. Mi se pare un subiect foarte important.
Te rog urmareste si sondajul si vezi ce opinii diverse exista.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #16  
Vechi 03.02.2014, 13:19:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu nu vrei sa ajungi la o concluzie, ci vrei sa arati ce diversitate de opinie exista.

La sfarsit, tragi concluzia: nimeni nu a reusit sa ma lamureasca cum e bine, fac cum stiu eu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #17  
Vechi 03.02.2014, 13:19:53
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Eu n-am votat si una si alta pentru ca se enumerau printre medici si psihologi care nu au niciun rol constructiv in mantuirea sufletului ci chiar si-l pierd.
  #18  
Vechi 03.02.2014, 17:47:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Eu n-am votat si una si alta pentru ca se enumerau printre medici si psihologi care nu au niciun rol constructiv in mantuirea sufletului ci chiar si-l pierd.
Zici ca e scientologia aici.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #19  
Vechi 03.02.2014, 18:31:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai sa se sesizeze sophia si sa mai bage o optiune "psihologii duc la pierderea sufletului".

Sa se vada, asa, diversitatatea de opinii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #20  
Vechi 03.02.2014, 19:00:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai sa se sesizeze sophia si sa mai bage o optiune "psihologii duc la pierderea sufletului".

Sa se vada, asa, diversitatatea de opinii.
Nu stiu ce vrei de la mine.
Am deschis o discutie ca sa lamurim niste lucruri care s-au imprastiat pe mai multe fire de discutie.
Ca sa putem aduna informatiile necesare unei concluzii am pus si un sondaj.
De fapt care este problema ta?
Ai votat?

Nimeni nu vine aici sa spuna niste adevaruri. Nimeni nu stie exact. Fiecare face cum crede el.
Si psihologii fac parte din personalul din domeniul sanatatii.
Dar uite cu ocazia asta se vede ca unii neaga apriori ramuri ale medicinei. Or fi fost macar vreodata in viata lor la un psiholog?

Si sa nu confundam cu psihiatrii (ei sunt medici): aceia trateaza!
Psihologii doar asculta, doar discuti cu ei. Dar nu fac tratamente, nu prescriu medicamente, nimic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 03.02.2014 at 19:29:56.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare