Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2014, 21:05:37
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Problematica dinozaurilor absenta din biblie!?

Intrebarea mea, mai exact, ar arata astfel:

Dupa cum bine stim, aducerea aminte asupra existentei dinozaurilor in biblie este minimala, nu ca acestia ar avea vreo semnificatie in calea intelegerii cuvantului Domnului. Totusi, dupa cate observam, interactiunea dintre oameni si celelalte creaturi ale lumii, este descrisa in biblie obisnuit, bineinteles, in limitele contextului. Imi pun intrebarea, daca oamenii si dinozaurii au convietuit odata, cum se explica eradicare acestora, alaturi de celelalte animale contemporane acestora, asa zise primitive, care totusi, reprezentau o specie aparte fiecare in parte? Continuitatea apare doar in cazul crocodilului, dar nu si in cazul celorlalte. Odata cu potopul, oare nu s-au salvat toate animalele, inclusiv T-rexii si celelalte carnivore (si vroiam sa fac referire asupra faptului ca ar fi iesit macel, dar mi-am dat seama ca era Dumnezeu cel ce le cumintea in acele momente cand arca plutea). Cum va explicati aceasta problema?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2014, 21:27:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
Intrebarea mea, mai exact, ar arata astfel:

Dupa cum bine stim, aducerea aminte asupra existentei dinozaurilor in biblie este minimala, nu ca acestia ar avea vreo semnificatie in calea intelegerii cuvantului Domnului. Totusi, dupa cate observam, interactiunea dintre oameni si celelalte creaturi ale lumii, este descrisa in biblie obisnuit, bineinteles, in limitele contextului. Imi pun intrebarea, daca oamenii si dinozaurii au convietuit odata, cum se explica eradicare acestora, alaturi de celelalte animale contemporane acestora, asa zise primitive, care totusi, reprezentau o specie aparte fiecare in parte? Continuitatea apare doar in cazul crocodilului, dar nu si in cazul celorlalte. Odata cu potopul, oare nu s-au salvat toate animalele, inclusiv T-rexii si celelalte carnivore (si vroiam sa fac referire asupra faptului ca ar fi iesit macel, dar mi-am dat seama ca era Dumnezeu cel ce le cumintea in acele momente cand arca plutea). Cum va explicati aceasta problema?
Dinozaurii nu au existat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2014, 22:46:28
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Cum asa? descoperirea scheletelor acestor vietati, ingropate adanc in scoarta pamantului nu spune nimic? Nu va inteleg comentariul, avand in vedere ca existenta dinozaurilor este unanim acceptata datorita descoperirilor realizate.

Last edited by hasoj1; 16.11.2014 at 22:50:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2014, 22:48:47
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dinozaurii au existat, din moment ce s-au descoperit animale preistorice fosilizate, schelete mai mult sau mai putin complete si de mari dimensiuni.
Cred ca pana la un punct omul a putut sa coabiteze cu dinozaurii. Ma refer la scurta perioada de dinainte ca Adam si Eva sa pacatuiasca, atunci cand Adam era "imparat" peste toata creatia lui Dumnezeu iar animalele nu fugeau de om ci erau blande si supuse. Indata ce Adam a pacatuit, animalele nu l-au mai recunoscut ca imparat, ajungand fie sa se ascunda de om, fie sa il atace.

Nu cred ca dinozaurii au mai fost "invitati" in arca lui Noe. Ma gandesc ca intre timp disparusera, la interventia lui Dumnezeu, desigur. Poate chiar imediat ce Adam a pacatuit; Dumnezeu i-a exterminat cumva, pentru ca altfel omul ar fi fost in pericol. Dar acestea sunt simple supozitii facute de mine, copilaresti de-a dreptul.

Iata ce frumos ne indica Imparatul David cum stau lucrurile, in psalmul sau insuflat de Duhul Sfant:

Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
Dându-le Tu lor, vor aduna, deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți;
Dar întorcându-ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfârși și în țărână se vor întoarce. (Ps.103, 28-30)

Ce simplu! La Dumnezeu totul e posibil!

De curiozitate, puteti sa-mi indicati unde anume in biblie se face referire la existenta dinozaurilor?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2014, 22:55:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Banuiesc ca invocarea milioanelor de ani in acest thread nu-si are rostul, nu? :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2014, 22:55:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Dinozaurii au existat, din moment ce s-au descoperit animale preistorice fosilizate, schelete mai mult sau mai putin complete si de mari dimensiuni.
Cred ca pana la un punct omul a putut sa coabiteze cu dinozaurii. Ma refer la scurta perioada de dinainte ca Adam si Eva sa pacatuiasca, atunci cand Adam era "imparat" peste toata creatia lui Dumnezeu iar animalele nu fugeau de om ci erau blande si supuse. Indata ce Adam a pacatuit, animalele nu l-au mai recunoscut ca imparat, ajungand fie sa se ascunda de om, fie sa il atace.

Nu cred ca dinozaurii au mai fost "invitati" in arca lui Noe. Ma gandesc ca intre timp disparusera, la interventia lui Dumnezeu, desigur. Poate chiar imediat ce Adam a pacatuit; Dumnezeu i-a exterminat cumva, pentru ca altfel omul ar fi fost in pericol. Dar acestea sunt simple supozitii facute de mine, copilaresti de-a dreptul.

Iata ce frumos ne indica Imparatul David cum stau lucrurile, in psalmul sau insuflat de Duhul Sfant:

Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
Dându-le Tu lor, vor aduna, deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți;
Dar întorcându-ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfârși și în țărână se vor întoarce. (Ps.103, 28-30)

Ce simplu! La Dumnezeu totul e posibil!

De curiozitate, puteti sa-mi indicati unde anume in biblie se face referire la existenta dinozaurilor?
Simple supozitii care nu au legatura cu Biblia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2014, 22:58:39
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Era o mica referire, la experienta lui Iov, daca nu ma insel, cu leviatanul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2014, 23:06:12
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

@ababbb, ideea e ca , privind lucrurile in conformite cu teoria creationista, si incluzand descoperirile noastre, legate de dinozauri, am putea trage concluzia ca la inceput oamenii convietuiau cu aceste animale. Mi se pare valida intrebarea, din moment ce aceste animale au disparut, cu toate ca ele au fost salvate ( prezumtiv ) de Noe. De ce au disparut, cum au disparut? Poate sunt intrebari care nu-si au locul, dar doream o explicatie, o referire, o alta gandire asupra acestor lucruri, deoarece nu prea am gasit nimic pe net care sa ma multumeasca [ + ca articolele in mare pare sunt in engleza :)) ]. Totusi, raspunsul lui crinrin aduce o nota cu ceva lamuriri, nu stiam de cele spuse in acesti psalmi. multumesc, o sa ma informez.

Last edited by hasoj1; 16.11.2014 at 23:08:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2014, 23:09:55
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

@aubergine, raspunsurile tale sunt plate, cu o nuanta de inversunare. De ce nu ar avea legatura cu biblia cand biblia inseamna totul, sau descrie ceea ce inseamna totul?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2014, 23:13:23
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda, multumesc pentru precizare. Nu citisem sau daca citisem, nici nu intelesesem la ce se refera.. Multumesc!
E interesant. Nu cunosc multe, n-am citit destul, dar pana la noi raspunsuri raman la acel psalm care poate explica disparitia dinozaurilor. Si astept cu interes si pararea dvs.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare