Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.01.2016, 17:44:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
A citit (nu întotdeauna chiar lucrurile care l-au folosit, ba multe care l-au și vătămat) și a citat cu adevărat Părintele Arsenie Boca, însă bizuindu-se prea mult pe sine și izolându-se de restul părinților duhovnicești contemporani cât și de Sfinții Părinți, pentru a face ascultare de un duh "mort de 200 de ani" și a experimenta religiile superioare în viața personală lăuntrică
Nu știu despre ce izolare vorbiți! Părintele Arsenie Boca fost mereu sub lupa securiștilor, a fost mutat cu domiciliu forțat la București, a gustat și din viața de închisoare. Nu prea a avut liberate în ceea ce privește deplasările, asta nu înseamnă că nu a avut legături cu păriniți contemporani. Tot scris stau câteva mărturii sub forma unor scrisori care demonstrază că părintele Arsenie avea o legătură cu părintele Cleopa. Din aceste scrisori reiese că părintele Arsenie trimitea frați de mănăstire sau călugări la Sihăstria.
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...te-spirituale/

Apoi la Măn. Sâmbăta l-a avut aproape pe părintele Serfim Popescu, un părinte de excepție. Practic au fost primii viețuitori de la Sâmbată. Părintele Serafim a adunat notițele părintelui Arsenie și le-a publicat în acea serie de volume "Din învățătrile Părintelui Arsenie Boca". Și sunt mulți alți părinți cu care a colaborat, spre exemplu, aș aminti de părintele Stăniloae (este drept, nu pe toată perioada vieții sale).

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
multe din cele pe care le-ați enumerat cu atâta osârdie mai sus, le-a răstălmăcit după propria părere, aducând asupra sa (și asupra cititorilor sfinției sale) marea primejdie (ucigașă de suflet) a minciunii și ereziilor, nefiind nici din acest punct de vedere o pildă bună.
Dosarul de canonizare a părintelui Arsenie Boca este deschis. Vă propun să prezentați aceste "răstălmăciri" Sfântului Sinod care urmează să ia o decizie. În contextul de față vă aflați în postura câinelui care latră la lună.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Mă gândesc, însă, spunându-vă acestea, ca nu cumva să vă supăr.
Fiți în pace!

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Aș vrea să vă atrag atenția, cu citate concrete din Cărarea Împărăției și Cuvinte vii (fiindcă oamenii intelectuali, ucenici ai părintelui Arsenie Boca, cum sunteți și dvs. susțin că celelalte scrieri sunt exagerări care nu-i aparțin) asupra gravelor abateri ale sfinției sale de la Ortodoxie și Ortopraxie, dar dacă vă supărați, atunci poate că ar fi mai bine să nu scriu nimic.
Eu v-am făcut deja o propunere. Urmați-o dacă vreți să ajutați cu adevărat. :)
Eu, personal, nu sunt în măsură să stabilesc eventualele erori, abatareri ale părintelui.

Legat de ucenicie, nu sunt ucenicul părintelui, nici nu prea am cum să fiu, vârsta m-ar da de gol. :) Apoi, părintele a lăsat scris că el nu a avut uncenici. Sfinția sa a fost căutat de foarte mulți oameni, unii dintre ei astăzi preoți, călugări sau mai mari ai bisericii. Dar nici unul dintre ei nu se poate pune în postura de fost ucenic. Aș aminti câteva nume: IPS Antonie Plămădeală, IPS Laurențiu Streza, PS Daniil Stoenescu, Arhim. Teofil Părăian... Și aș putea continua, dar să evităm exagerările, nu-i așa? :)

Last edited by ovidiu b.; 26.01.2016 at 21:25:55.
  #82  
Vechi 26.01.2016, 20:08:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Degeaba... Vorbesti in pustiu. Tu nu vezi ca distinsul nostru coleg de forum a elaborat deja o lucrare monumentala (1500 de pagini!) in care il denigreaza sistematic pe Parintele Arsenie?
Si lucrul cel mai cumplit e ca aceasta o face sub povatuirea/la indemnul "catorva duhovnici".
Acuma, ce sa zic, pentru unii oameni nu e de ajuns un duhovnic, ci trebe o echipa. Poate chiar un sobor...
  #83  
Vechi 26.01.2016, 20:15:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-a mai fost unul acum ceva vreme?
De unde tot vin, frate?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #84  
Vechi 26.01.2016, 20:28:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

De altfel, lucrarea "monumentală" a domnului doctor cuprinde și hule directe la adresa ortodoxiei.

De pildă: În efortul de a discredita pictura Părintelui Arsenie, autorul o compară cu așa numitele "Madone Negre", despre care dumnealui, numai foc și pară, arată că sunt eretice, hulitoare etc. Cu privire la una dintre aceaste icoane, își îngăduie inclusiv să susțină că "arată ca o țigancă".

O fi știut domnul doctor câte ceva, și anume că Madonele Negre sunt mai degrabă specifice iconografiei apusene, adică catolice, și de aici, deduc, oțărala dânsului și acuzele de blasfemie.

Dar o fi știut că asemenea icoane se regăsec, ba chiar sunt cinstite, și în Biserica Ortodoxă Rusă ?

Presupun că nu, spre binele dânsului; căci numai ignoranța poate să-l apere, în ziua judecății, de acuzația de blasfemie la adresa sfintelor icoane ortodoxe și implicit la adresa Maicii Domnului...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #85  
Vechi 26.01.2016, 20:32:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Această nedumerire, mi-o produce aducerea aminte de un cuvânt al dvs. pe care l-ați spus mai de mult....
Da, ați adus în discuție o conversație veche de patru ani. Credeți că mai are vreo relevanță?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Această prejudecată pe care o aveați (numesc prejudecată fiindcă este părerea unora ce și-au format o proprie imagine despre părintele Arsenie Boca din zvonuri, fără cercetări și fără a avea răbdare să se pronunțe Sfântul Sinod)
Nu știam că o părere personală poate echivala cu pronunțarea Sfântului Sinod.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
M-am gândit pentru a îmi rezolva nedumerirea, să vă întreb pe dumneavoastră, ca un ucenic fidel al sfinției lui, care poate purta o discuție fără să jignească, dacă sunteți de acord să parcurgem împreună câteva din multele erezii și răstălmăciri ale Sfintei Tradiții și Sfintelor Scripturi, pe care le-a predat părintele Arsenie Boca (conștient sau inconștient de ceea ce face, din rea voință sau, mai degrabă, din amăgire) în cărțile la care fac referință toți ucenicii sfinției sale, inclusiv dumneavoastră, ca ar fi printre puținele sau chiar singurele care îi aparțin cu adevărat și îl reprezintă, fără a vă supăra pe mine?
Există posibilitatea ca dumneavoastră să greșiti? Sau cel care a scris această lucrare?

Dacă răspunsul va fi afirmativ, nu credeți că cel mai corect ar fi să așteptăm verdictul Sfântului Sinod, evitând riscul de a cădea într-o polemică interminabilă? Sper să nu vă dezamăgesc, dar nu am să dau curs cerințelor dumneavoastră (mă refer la o polemică pro-contra erezii).

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dacă da, vă rog mai mult, subliind încă odată, pasajul la care fac referință, citat din dvs., să nu procedați așa, fiindcă nu vă face cinste și nu reprezintă o gândire în Hristos:
"Ce mă impulsionează a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. "
Plecați, pentru a demonstra că este sfânt (deci că i s-a revelat), de la premiza că are sfințenie. Dar acesta este un fals în gândire.
Este adevărat că odată mă prindeam în discuții pentru a demonstra sfințenia părintelui și cădeam în tot felul de exagerări. Însă, omul se mai schimbă, dar părerea mea legată de sfințenia părintelui rămâne valabilă. Cu precizarea că este o părere personală, o convingere trăită, dovedită. Nu doresc să impun nimănui această convigere și cer iertare tuturor cărora am încercat să le impun această convingere. :)

Puteți aduce argumente câte doriți, sunteți liber să scrieți ce doriți, deocamdată convingerile mele nu le puteți schimba. Ca să mă înțelegeți mai bine, postez mărturia părintelui Ciprian Negreanu (președinte ASCOR). Această mărturie într-o oarecare măsură mi se potrivește, sunt în asentimentul părintelui Negreanu. Credeți că argumentele aduse îmi pot schimba convingerile? Sau ale acestui părinte?

Părintele Ciprian Negreanu: https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g
  #86  
Vechi 26.01.2016, 20:36:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Iar viața sfinției sale, chiar cum este prezentată de ucenicii cei mai entuziaști, este exemplară, dar în sens rău.
Eu îi înțeleg pe acești "ucenici", chiar eu fiind unul dintre cei care s-a împărtășit din acest entuziasm la începutul drumului meu spre Biserică. Și poate mulți dintre cei pe care îi judecați sunt chiar la început de drum. Din neștiință, recunosc că am căzut în această frenezie, gustând din pietism, idiolatrie și tot felul de exagerări. Exagerările pe care le vedeți la tot pasul sunt rodul neștiinței oamenilor și a lipsei de catehizare a acelora care se dau drept practicanți.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dar cum să aveți ca reper Sfânta Tradiție, dacă vă încăpățânați să-l aveți de reper pe Părintele Arsenie Boca. Ați putea să vă desprindeți de această încăpățânare și dependență de cele pe care credeți că le știți despre sfințenia și viața Părintelui și să cercetăm dacă este adevărată această sfințenie sau doar una laborator mediatic, părută?
De unde știți pe cine am eu reper? Ați ajuns la asemenea măsuri încât să știți starea mea lăuntrică, dependența mea de ceva anume?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Și să o facem împreună nu după părerile amicilor sau inamicilor, ci chiar după cuvintele, viața și picturile care îi aparțin cu adevărat, fără a-i fi contestate ca genuine de nimeni? Puteți iubi mai mult adevărul decât pe sfinția sa?
Nu văd ceva greșit în a iubi un om cu bunele și relele lui. Domnul le știe mai bine.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dacă nu renunțați la ideea ...Este tocmai ceea ce fac cei din romano-catolicismul inchiziției: "crede și nu cerceta".
De unde știți care este măsura cercetării mele?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Așadar, dacă iubiți pe Părintele Arsenie Boca în adevăr, și nu contra adevărului
Același lucru vi-l propun și eu. :)

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Eu admir oamenii cu ideal și iubesc pe cei care vor să-și dea viața lor și mintea întreagă pentru acela. Eu cred că dumneavoastră sunteți unul din aceia. De aceea vă apreciez și nădăjduiesc să ne ajute Dumnezeu pe toți, să scăpăm de înșelare, indiferent de ce nume ar purta, ca nu cumva să ne ostenim în zadar.
Vă doresc asemenea. Domnul să ne lumineze pe toți!
  #87  
Vechi 26.01.2016, 20:40:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Degeaba... Vorbesti in pustiu. Tu nu vezi ca distinsul nostru coleg de forum a elaborat deja o lucrare monumentala (1500 de pagini!) in care il denigreaza sistematic pe Parintele Arsenie?
Îți dai seama că trebuie postată pe acest topic...bineînțeles, cu binecuvântare.

Last edited by ovidiu b.; 26.01.2016 at 21:30:23.
  #88  
Vechi 26.01.2016, 20:42:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De unde tot vin, frate?
Din interior...sunt formați...
  #89  
Vechi 26.01.2016, 22:10:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Domnule "doctor" << V.A.>> , am impresia ca sunteti acelasi cu
crisstiann
Banned
sau faceti parte din scoala lui
crisstiann
Banned
Tendinta asta de a posta chestiuni "soc" pe primul thread al Forumului pentru a fi luat in seama de cat mai multi cititori , e o procedura invechita deja , afumata , asa ca lasati teatrul asta ieftin si cantati prin alta parte impreuna cu :
crisstiann
Banned
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #90  
Vechi 27.01.2016, 04:32:12
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, citind ce scrii, si realizand ca ai dreptate cu acele blasfemii ale tipului astuia, mi se face mie scarba si groaza...

Last edited by Intrarea Vagonului; 27.01.2016 at 05:10:45.
Subiect închis

Tags
arsenie boca, canonizare, inselat, maica zamfira, sfant

Thread Tools
Moduri de afișare